Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Mi_t_is
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 04 Jan 2013, 17:16
Bydlisko: Žilina
Vek: 33

Re: Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Príspevok od používateľa Mi_t_is » 16 Apr 2020, 16:12

marioo napísal:jano224: myslel si tým vadným termostatom, že rúra prekročí 250 stupňov a preto zafunguje ochrana?

možno by bolo fajn odmerať realnu teplotu v rure pri vypnuti.. ak máš čím
termostat chalani nie je zly lebo ked tocim kolieskom na ovladanie teploty aj ked je rura vypnuta z elektriny pekne mi cvaka a viem na kolkoje nahriata.. cize okolo 200 vypne a otacam si kolieskom a pocujem cvakanie.. potom okolo 150ked ma sa zasa zapne..
ked by bol termostat zly tak to je inak.. aj na potravinach je vidno ze to je nahriate tak ako ukazuje termostat cize 150-200 ked cosi peciem.. to musi byt nieco ine.

RURA nie je zapojena na 400v ale klasicky ma zo seba vyvedeny kabel 230v do normalnej zasuvky a do tej je zapichnuta. Svorkovnicu som nepozeral, dakujem chalani za rady vrhnem sa na to ked bude viac casu a dam vam vediet.

Musim to pozriet lebo ten privodny kabel do 230V je pravdepdoobne dorobeny. Dakujem za schemy dam urcite vediet vysledok.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Príspevok od používateľa pablox » 16 Apr 2020, 17:19

Rúra je zapojená do zasuvky? Nevypina ti tepelná ochrana v istici daný obvod? Páčka nemusí spadnúť, ale obvod odpojí.

Stačí aj uvoľnená skrutka v ističi...
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Igor956
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 24 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 67
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Príspevok od používateľa Igor956 » 16 Apr 2020, 19:45

Správnu odpoveď dal už v 5 alebo 6 príspevku mr.dred.
Je tam naozaj tepelná poistka, je nitovaná, občas sa rozsype. Stalo sa to aj u mňa, po výmene sporák ide ako nový.
Naozaj nie je dôvod vymýšľať a hľadať chybu inde.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Apr 2020, 20:25

pablox napísal:Rúra je zapojená do zasuvky? Nevypina ti tepelná ochrana v istici daný obvod? Páčka nemusí spadnúť, ale obvod odpojí.

Stačí aj uvoľnená skrutka v ističi...
To ho máš za takého blbca, že by nepovedal, že mu padá istič?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Príspevok od používateľa pablox » 16 Apr 2020, 21:38

By si sa čudoval, koľko ľudí si myslelo, že istič má nahodený a až na mieste sme zistili, že vypla tepelná ochrana v ističi, kedy páčka zostane nahodená.

Naposledy ma takto naťahoval plynový sporák na chalupe, kde po pár minútach pečenia vyplo prívod, rúra zhasla a následne sa po pár desiatkách minút rozbehla. Až keď som sa nas*al a zaťažil fázu, na ktorej je sporák na kapacitu hlavného ističa (25A) - objavilo sa prskanie v hlavnom ističi (aj to som tam musel sedieť a striehnuť). Mohol za to povolený spoj v hlavnom ističi, ktorý aktivoval tepelnú ochranu v ističi bez zhodenia páčky.

Takže nezatracuj názor, z nikoho blbca nerobím.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Apr 2020, 22:39

Istič sa nenahodí samovoľne - konštrukcia ističa to nedovoľuje.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Príspevok od používateľa misocko » 16 Apr 2020, 23:24

uz som videl stary istic zhodeny bez zhodenia pačky , ale nikdy nenabehol sam, vzdy sa musela pačka precvaknut
je pravda ze som uz dlho nemal rozobraty istic ale tiez pochybujem ze by sa mohol "resetnut" sam :(
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Príspevok od používateľa pablox » 17 Apr 2020, 07:01

Máte pravdu, neuvedomil som si, že sa ten istič neresetuje sám. V podstate nevypinala ochrana v tom hlavnom ističi, ale zrejme zahrievaním vyhlo prírodný 16mm hlinik. Elektrikári totižto pri výmene ističa nedotiahli jeden drôt a ten tam ostal len opretý. Takže sa ospravedlňujem :)
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Príspevok od používateľa Edgar » 17 Apr 2020, 15:57

To isté robí aj rúra ktorú mám teraz doma (ARDO FRA XXX), tiež kompletne odpojí prívod pri určitej teplote, nejdú ani hodinky ktoré sú na nej... Ale tiež neviem čím to je, vyriešili sme to používaním do teploty ktorá ju ešte nevypne :D Asi tiež bude odchádzať tepelná poistka ktorú spomínal mr.dred už na začiatku...


Ku ostatným príspevkom:
enigma napísal:nemaš to naopak zapojené nula / faza ?
Nevidím dôvod prečo by to malo mať vplyv na funkčnosť tak primitívneho zariadenia ako je rúra (dokopy len bimetalový termostat pri kolečku teploty, špirála a žiarovka). Vlastne primitívnejšie mi prídu spotrebiče, kde to vplyv na funkčnosť má, ale to je na inú tému.

Mi_t_is napísal: termostat chalani nie je zly lebo ked tocim kolieskom na ovladanie teploty aj ked je rura vypnuta z elektriny pekne mi cvaka a viem na kolkoje nahriata.. cize okolo 200 vypne a otacam si kolieskom a pocujem cvakanie.. potom okolo 150ked ma sa zasa zapne..
ked by bol termostat zly tak to je inak.. aj na potravinach je vidno ze to je nahriate tak ako ukazuje termostat cize 150-200 ked cosi peciem.. to musi byt nieco ine.
Mýliš si dve veci alebo si úplne nepochopil o čom tu bola reč. Termostat a tepelná poistka sú dva odlišné komponenty. Termostat ovláda prívod ku špirále pričom tepelná poistka ovláda celý prívod, teda nahrádza kompletné odpojenie sieťovej šnúry.
0

Mi_t_is
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 04 Jan 2013, 17:16
Bydlisko: Žilina
Vek: 33

Re: Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Príspevok od používateľa Mi_t_is » 31 Máj 2020, 14:04

Chalani mam UPDATE!

Po odobrati zadneho krytu sami naskytol pohlad na zhorenu vatu a konektory ktore vedu k suciastke:
https://www.mamlux.cz/nahradni-dily-ele ... 962-detail

K tejto suciastke idu dva kable:
1. kabel ide od svorkovnice kde je napojene 230V od "N"
2. kabel vedie od tepelne ochrany az do prepinaca sporaka (tam kde sa prepina aku funkciu chcem, ventilator, ohrev, svetlo bla bla...)

Pravdepodobne mi to vypinalo kvoli nedostatocnemu kontaktu kablov na tuto tepelnu ochranu a tepelna ochrana je dobra pretoze po vymeneni tych svoriek a skrateni kablov o zhorenu cast ide sporak dobre..

problem je ze len korozia a nedostatocny kontakt kablov na tuto tepelnu ochranu.
Avsak neviem ci je zavada vyriesena lebo tento tepelny kontakt je zozadu pripevneny matkou o ruru a kable su do 10cm od tejto ochrany nahriate na 40 stupnov.. ked ich chytim 5cm od tepelnej ochrany neudrzim ruku cez izolaciu kabla.

PREČO sa rura vypinala sama tymto havarijnym termostatom pri 200 stupnoch a teraz ide pekne na 250stupnov? TO po nahriati rury tam doslo k planemu co ju "havarijne" vypol? Uplne nechapem kde bol problem pretoze ta suciastka po oprave konektorov funguje ako ma a rura ide az do 300 stupnov, kdezto predtym sla na max 180. Vrasky mi robi len ze ta tepelna poistka je uz znacne znicena ako vidite na fotkach vplyvom tepla a korozie alebo coho to.
Posielam fotky aj s komentami:
Prílohy
20200531_124451.jpg
20200531_124454.jpg
20200531_124518.jpg
20200531_124934.jpg
20200531_124941.jpg
20200531_133240.jpg
20200531_133252.jpg
20200531_133955.jpg
20200531_135044.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Príspevok od používateľa mr.dred » 31 Máj 2020, 15:00

Mi_t_is napísal:PREČO sa rura vypinala sama tymto havarijnym termostatom pri 200 stupnoch a teraz ide pekne na 250stupnov? TO po nahriati rury tam doslo k planemu co ju "havarijne" vypol?
K plameňu nemuselo dôjsť, ale prechodom prúdu cez nedokonalé kontakty vznikalo väčšie teplo ako samotné vo vnútri rúry. Cez kontakty sa teplota preniesla do vnútra termostatu a ten následne vypol. Plamene by možno boli, keby nevypol - ale na to tam práve je... aj keď nie presne na to aby striehol teplotu prechodu svojích prívodných šitových kontaktov...To že tak zdegradovali... vysoká teplota z rúry + tepelná izolácia (všetko pekne zabalené, chémia v izolácii vodičov, rôzne materiály meď,mosadz,nikel,železo) + prechodové odpory = vysoký stupeň poškodenia. A že sa ti samotné káble hrejú je zase len špatným kontaktom fastonu s vodičom - je už vyhriaty - zoxidovaný aj v bužírke, prúd potom vedie len po pár chlpoch až do nepoškodeného miesta. A to "nakrimpovanie" kábla na nový faston :rolleyes: ani nebudem komentovať :lol: To bolo treba vymeniť a s káblom. Za chvíľu to budeš opravovať znovu...
Tvoj prípad nie je ojedinelý...
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 31 Máj 2020, 15:04, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Mi_t_is
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 04 Jan 2013, 17:16
Bydlisko: Žilina
Vek: 33

Re: Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Príspevok od používateľa Mi_t_is » 31 Máj 2020, 15:02

Nasiel som nahradne suciastky tu:
http://www.toptech.sk/index.php?route=p ... ct_id=1938

https://www.rrshop.sk/Termostat-poistny ... ELECTROLUX

za nizsie ceny budem zhanat.. tento termostat sa bude dat isto pouzit z hocicoho ineho ak bude dodrzane 271P, T300 a 16A
plus nove konektory + ochrana konektorov + kabel
Aha bolo by dobre vymenit aj tie kable aspon 40cm kde boli prehrievane vsak su vnutri cierne a nie medene.
Aky spoj pouzit vnutri rury ake svorky na kable aby to nezhorelo pri vyssej teplote?

taketo nieco by asi nevydrzalo teploty nad 150 stupnov alebo hej?
http://prntscr.com/sr3leq

Plus musia byt isto aj specialne kable ktore maju ochrannu vrstvu z gumy ktora nehori pri takej teplote.


Konetkory boli vylagrovane preto to hrialo jak besne.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Príspevok od používateľa mr.dred » 31 Máj 2020, 15:12

Ak máš doma nejaké základné dielenské vybavenie, prevŕtaj kontakty toho termostatu a daj si niekomu nakrimpovať na káble očká a daj tam skrutky s maticami a pérovými podložkami....určite to bude lepšie, ako tie fastony...vlastná skúsenosť.

-- Spojený príspevok 31 Máj 2020, 15:15 --
Mi_t_is napísal:Plus musia byt isto aj specialne kable ktore maju ochrannu vrstvu z gumy ktora nehori pri takej teplote.
jo.. chcelo by to káble so silikonovou izoláciou...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

loksiklubos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 352
Dátum registrácie: 23 Sep 2013, 22:10
Vek: 36

Re: Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Príspevok od používateľa loksiklubos » 31 Máj 2020, 15:21

v trube sa nachadza tepelna poistka a ked s ati truba zohreje nad tuto teplotu odpoji sa od siete. Pripadne nebola vasa truba niekedy v oprave ze Vam mohli zamenit poistku za mensiu hodnotu. a Dalsia vec je mozne truba sa zle odvetrava od tepla
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Príspevok od používateľa mr.dred » 31 Máj 2020, 15:28

:D o tom je celé vlákno :rolleyes: len už to konečne rozkuchal a zistil tú závadu.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Príspevok od používateľa Ilija » 31 Máj 2020, 16:19

Jeee, kto by povedal...
P. S. Zotrite toto...
0

Mi_t_is
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 04 Jan 2013, 17:16
Bydlisko: Žilina
Vek: 33

Re: Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Príspevok od používateľa Mi_t_is » 31 Máj 2020, 16:34

Diky chalani ako vzdy na tomto fore aj toto je opravene :applause: :applause: teda bude ked mi pride termostat so svorkami :agree: :agree:

mr.dred - diky za radu.. ano skrutky s perovymi podlozkami mam akurat ta stara tepelna ochrana ma uz tie konektory zaoxidovane a rozpadnute na prach takmer.. cize asi aj to bude treba nove..
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Príspevok od používateľa Edgar » 31 Máj 2020, 18:29

To sú tie super dokonalé FASTONy :rolleyes:
0

branik71
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 21 Jún 2023, 12:34

Re: Elektricku ruru odpoji pri 200°C

Príspevok od používateľa branik71 » 21 Jún 2023, 12:41

Mi_t_is napísal:
31 Máj 2020, 14:04
Chalani mam UPDATE!

Po odobrati zadneho krytu sami naskytol pohlad na zhorenu vatu a konektory ktore vedu k suciastke:
https://www.mamlux.cz/nahradni-dily-ele ... 962-detail

K tejto suciastke idu dva kable:
1. kabel ide od svorkovnice kde je napojene 230V od "N"
2. kabel vedie od tepelne ochrany az do prepinaca sporaka (tam kde sa prepina aku funkciu chcem, ventilator, ohrev, svetlo bla bla...)

Pravdepodobne mi to vypinalo kvoli nedostatocnemu kontaktu kablov na tuto tepelnu ochranu a tepelna ochrana je dobra pretoze po vymeneni tych svoriek a skrateni kablov o zhorenu cast ide sporak dobre..

problem je ze len korozia a nedostatocny kontakt kablov na tuto tepelnu ochranu.
Avsak neviem ci je zavada vyriesena lebo tento tepelny kontakt je zozadu pripevneny matkou o ruru a kable su do 10cm od tejto ochrany nahriate na 40 stupnov.. ked ich chytim 5cm od tepelnej ochrany neudrzim ruku cez izolaciu kabla.

PREČO sa rura vypinala sama tymto havarijnym termostatom pri 200 stupnoch a teraz ide pekne na 250stupnov? TO po nahriati rury tam doslo k planemu co ju "havarijne" vypol? Uplne nechapem kde bol problem pretoze ta suciastka po oprave konektorov funguje ako ma a rura ide az do 300 stupnov, kdezto predtym sla na max 180. Vrasky mi robi len ze ta tepelna poistka je uz znacne znicena ako vidite na fotkach vplyvom tepla a korozie alebo coho to.
Posielam fotky aj s komentami:

Dobrý deň podľa vášho postupu som opravil moju rúru aj keď ja s tým že som menil aj teplotný termostat za 27€,kedže jedna nožička sa odlomila, ďakujem aj takto za pomoc.
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok