Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 15 Sep 2020, 14:09

Zdravím

Potreboval by som si naštudovať niečo o tom, ako fungovali staré telefóny, no neviem sa nikde dopracovať k žiadnej starej knihe alebo dokumentácii o tom, ako fungovali. Neviete mi s tým niekto poradiť? Nevydalo náhodou SNTL nejakú knihu na túto tému, poprípade niesú niekde k dispozícií nejaké staré učebnice pre spojárov?
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa oravan » 15 Sep 2020, 15:34

skús hľadať oznamovacia technika alebo ústredňa P51
0

jjilek
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 735
Dátum registrácie: 26 Júl 2010, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa jjilek » 16 Sep 2020, 08:46

Kdysi kolem 1950 jsem se o to (jen teoreticky) zajímal. Také se mi podařilo nahlédnout do telefonní ústředy. Bylo to kouzelné, ty krokové voliče a řady stojamů s mechanickými relé v mnoha řadách v obrovské místnosti. K tomu typický nepopsatelný rachot.
Stojí to za to.
0
Na soukromé zprávy reaguji jen pokud jde o předání osobních údajů, jako adresa, telefon, cena apod.

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 16 Sep 2020, 22:46

Keď už sme pri tých starých (analógových) telefónoch... viem že v amatérskom rádiu bola schéma na nejednu ústredňu, či už pre 2 alebo viac telefónov... rád by som ale vedel či si ich niekto postavil, popripáade či si niekto navrhol vlastné zapojenie alebo či použil niektoré teslácke obvody k tomu určené (napr. MHB8804, MAB08, MHB4066, a iné)...?
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 19 Sep 2020, 20:08

Ešte mi napadlo... nemá niekto nejaké info poprípade aj nejakú dokumentáciu k ústredni TESLA UE200?

P.S.
Nevie niekto náhodou niečo o obvodoch WRS110 a WDB004?

Budem vďačný za akékoľvek akékoľvek info
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa mr.dred » 19 Sep 2020, 20:14

Prepáčte za OT
jjilek napísal:Kdysi kolem 1950 jsem se o to (jen teoreticky) zajímal
Máme tu asi najstaršieho člena fóra
Veľa zdravíčka prajem :) :agree:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa muziker » 19 Sep 2020, 20:51

Už dávnejšie šlo mnoho "spojárskej" literatúry do zberu, lebo nikto o to nemal záujem.
Čosi málo mi ale ešte ostalo, ako napr.:
J. Taubner: Telefonní ústředny v systému ústřední baterie, 1929, MPaT Praha
J. Svoboda: Pražské radiotelegrafní ústředny, 1929, MPaT Praha
L. Zeman: Montáž telefónnych káblov, 1962, SVTL Bratislava, 2. vydanie
L. Zeman: Montáž telefónnych káblov, 1986, NADAS Bratislava
F. Vodička: Spojová vedení díl 1, telekomunikační sítě, stavba vedení, 1968
F. Vodička: Spojová vedení díl 2, telekomunikační sítě teorie přenosu, 1970
.... a možno ešte pár ďalších zabudnutých titulov pre káblových montérov, meraní na telekomunikačných vedeniach a podobne, keďže som prežil (a pracoval) v Čsl. spojoch a telekomunikáciách 30 rokov. Samozrejme aj aj počas stredoškolských štúdií som absolvoval pár krát letnú školskú prax (SPŠE) na "hlučnej" uzlovej tlf. ústredni od reléových sád, triedičov či krížových voličov - proste rachot až z toho hučalo v hlave aj večer. :D Tuším šlo vtedy o PK40, alebo 41 či 42 - už nepamätám - bolo to cca v polovici 60-tych rokov, takže spomienky už časom vybledli.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 19 Sep 2020, 21:30

muziker napísal:Už dávnejšie šlo mnoho "spojárskej" literatúry do zberu, lebo nikto o to nemal záujem.
Čosi málo mi ale ešte ostalo, ako napr.:
J. Taubner: Telefonní ústředny v systému ústřední baterie, 1929, MPaT Praha
J. Svoboda: Pražské radiotelegrafní ústředny, 1929, MPaT Praha
L. Zeman: Montáž telefónnych káblov, 1962, SVTL Bratislava, 2. vydanie
L. Zeman: Montáž telefónnych káblov, 1986, NADAS Bratislava
F. Vodička: Spojová vedení díl 1, telekomunikační sítě, stavba vedení, 1968
F. Vodička: Spojová vedení díl 2, telekomunikační sítě teorie přenosu, 1970
.... a možno ešte pár ďalších zabudnutých titulov pre káblových montérov, meraní na telekomunikačných vedeniach a podobne, keďže som prežil (a pracoval) v Čsl. spojoch a telekomunikáciách 30 rokov. Samozrejme aj aj počas stredoškolských štúdií som absolvoval pár krát letnú školskú prax (SPŠE) na "hlučnej" uzlovej tlf. ústredni od reléových sád, triedičov či krížových voličov - proste rachot až z toho hučalo v hlave aj večer. :D Tuším šlo vtedy o PK40, alebo 41 či 42 - už nepamätám - bolo to cca v polovici 60-tych rokov, takže spomienky už časom vybledli.
Muselo to byť veľmi zaujímavé pracovať v takomto hlučnom prostredí, vo zvuku cvakaní relátok :D
Ja som len málo čo počul o ústredni P51 (relátkova), no a ešte UE200 (polovodičová)
Začal som sa o to trocha zaujímať pretože som sa dostal k dvom starým telefónom a veľmi ma zaujímalo ako to kedysi fungovalo.

Chcel by som sa ešte o tom trochu dozvedieť, možno ak tak si aj niečo prakticky vyskúšať, zapojiť
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa pin » 19 Sep 2020, 22:00

MrWifiHifi napísal:Potreboval by som si naštudovať niečo o tom, ako fungovali staré telefóny, no neviem sa nikde dopracovať k žiadnej starej knihe alebo dokumentácii o tom, ako fungovali. Neviete mi s tým niekto poradiť? Nevydalo náhodou SNTL nejakú knihu na túto tému, poprípade niesú niekde k dispozícií nejaké staré učebnice pre spojárov?
Mám knihu
Ladislav Gvozdiak: Základy elektrotechniky prenosu a spracovania zpráv
Nakladateľstvo alfa Bratislava, 2. vydanie 1968

Telefónia je tam asi na 12 stranách zo 630. Ak ju chceš, daj adresu do SZ.
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa oravan » 20 Sep 2020, 00:24

mám ešte nejaké schémy krokáčov možno aj opis a aj celáj ATÚ ale ponúknem iba skén a aj tosa mi musí chcieť ,po P51 šla rada PK a pobočkové UK tie boli založené na princípe PK 21 alebo 201 už krížové spínače a trojčlánkové spojovacie pole riadenie už elektonika a diaľkové už cez počítače ale ten ol veľký do dvoch miestností ale šlo to a parádne .
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa muziker » 20 Sep 2020, 13:40

MrWifiHifi napísal:Muselo to byť veľmi zaujímavé pracovať v takomto hlučnom prostredí, vo zvuku cvakaní relátok :D
Ja som len málo čo počul o ústredni P51 (relátkova), no a ešte UE200 (polovodičová)
Začal som sa o to trocha zaujímať pretože som sa dostal k dvom starým telefónom a veľmi ma zaujímalo ako to kedysi fungovalo.

Chcel by som sa ešte o tom trochu dozvedieť, možno ak tak si aj niečo prakticky vyskúšať, zapojiť


Z dôb "dávno minulých" mi ostalo aj niečo z HW: - rôzne telef. relátka, aj polarizované, nejaký triedič z ústredne PK a pomerne dosť rôznych telefónnych prístrojov od MB (rôzne typy s kľukou) cez rôzne typy s otočnou číselnicou (od čiernych bakelitových po modernejšie rôznofarebné z novších plastov) až po rôzne tlačidlové, nájde sa aj kompletná pobočková ústredňa (už polovodičová), alebo veliký merák (tester) na komponenty tlf. ústredne, ale aj iné meráky ako napr. psofometer, merače úrovne, generátory a pod. ako aj nejaké ďalšie drobnosti (rôzne komponenty používané v analógovej telefónii :D ) ale aj rôzne časti z oblasti rozhlasu po drôte (od účastníckych staníc, cez nejaké meráky a komponenty z rozhlas. ústredne). Ak bude trocha času tak niečo skúsim nafotiť a dám to sem :)
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 26 Sep 2020, 09:31

Chcel som sa ešte opýtať, či niekto náhodou nemá staré telefóny
Ja mám zatiaľ len dva no len jeden z nich je funkčný. Rád by som vyskúšal nejaké veci, ne nemám telefóny, ktorými by som to mohol skúšať.

Ak by niekto mal takéto telefóny, ktoré by bol ochotný podarovať, poprípade predať za rozumnú cenu, nech sa mi ozve do SS

P.S. hľadám skôr telefóny s pulznou voľbou
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa Jirka84 » 26 Sep 2020, 10:47

V rámci své obsáhlejší sbírky jsem ochotný Ti "podarovať dačo") za odvoz. Jen si naplánuj cestu nejlépe větším osobákem-autem do Česka na severní Moravu k Lošticím, kde je i muzeum historické techniky Tesla Litovel. Bližší adresu a čas vyzvednutí po dohodě SZ.
Na P51 jsem pracoval léta.
Zdraví Tě Jirka.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa Dolfi » 26 Sep 2020, 11:39

"Na P51 jsem pracoval léta."

Mám skončenú "oznamovačku", (a tuším som sa aj na obhajobe trápil s P51). No v živote som v spojarine nepracoval. Ak máš chuť, daj do pľacu nejaké spomienky. Tuším v takej dobovej ústredni bol najpoužívanejším servisným prostriedkom Kontox ...

Dám aj já jednu: Po škole som sa dostal na pracovisko, kde sa spracovávali dáta na releovej technike Aritna, (dierovače, triedičky, tabelátory, ...). Zásada bola, ak to ide, nešiahať ! A ak nie, tak mastiť a čistiť kontakty. A ak bolo toho Kontoxu nadmieru, tak nebol problém aj "so zapálením" stroja. Vtedy sa zobral "hasičák" do ruky a počkalo sa, až to vyhorí. A išlo sa ďalej. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa oravan » 26 Sep 2020, 21:16

zošit zo spojovačký už nemám len tie schémy ak nájdem tak Ti ích darujem
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 26 Sep 2020, 23:28

oravan napísal:zošit zo spojovačký už nemám len tie schémy ak nájdem tak Ti ích darujem
Ak by ste mali nejaké tie schémy, mohli by ste ich tu uverejniť, poprípade poslať na oskenovanie...?
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa oravan » 26 Sep 2020, 23:45

Sú ale kam som ích tresol nemím potuchy ale nájdem to potom pošlem
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 30 Sep 2020, 10:20

Je tu niekto kto pracoval na analogových ústredňach typu UE20, UE200?
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 28 Jan 2021, 18:01

Chcel by som sa trocha informovať...
Snažím sa navrhnúť zariadenie, ktoré by sa chovalo ako telefón (napájaný z telefónnej linky). Chcem to ale urobiť analógové, ideálne z operačnými zosilňovačmi, moja otázka ale je, ako dostať na a z telefónnej linky audio a zároveň aj napájanie? Čo som pozeral na internete tak všade je všetko robené buď s integrovanými obvodami, alebo ešte s tranzistormi no takým zapojeniam veľmi nerozumiem....

Prikladám link stránky, na ktorej som našiel tzv. "hybrid", ktorý sa používa pre rozelenie vstupného a výstupného signálu, a ktorý by som rád použil aj v mojom zariadení (alebo aspoň nejakú jeho variantu)

https://sound-au.com/appnotes/an010.htm

Budem rád za každú pomoc, napadlo mi, či nieje nejaká kniha, možno aj staršia, ktorá sa obvodami telefónu (nie ústredne) zaoberá. Ja som zatiaľ nenašiel žiadnu, no ak by niekto o nejakej vedel nech sa kľudne ozve.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Staré telefóny - knihy, dokumentácia

Príspevok od používateľa StefanST » 28 Jan 2021, 20:57

MrWifiHifi napísal:
28 Jan 2021, 18:01
... Snažím sa navrhnúť zariadenie, ktoré by sa chovalo ako telefón (napájaný z telefónnej linky). Chcem to ale urobiť analógové, ideálne z operačnými zosilňovačmi, ...
... Čo som pozeral na internete tak všade je všetko robené buď s integrovanými obvodami, alebo ešte s tranzistormi no takým zapojeniam veľmi nerozumiem....
Najľahšie bude otvoriť si ten svoj telefónny prístroj, obkresliť schému (niekde býva už vlepená) a usilovať sa pochopiť, ako to funguje. Materiálov sú k tomu tony.
Možno potom, prepojiť dva prístroje medzi sebou, atď. Až sa dostaneš k návrhu vlastného prístroja, prípadne k tel. ústredni.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok