Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Okt 2020, 20:07

Ahojte,

kamarát vytiahol zo sáčku nikdy nepoužité, 6 rokov staré kondíky. Väčšina z nich bola napuchnutá, z niektorých začal vytekať elektrolyt.

Vie mi niekto exaktne povedať, čo sa tam udialo? Prosím, iba fakt fundované odpovede, nie tipovačka, tá už prebehla v inej skupine, elyt sa tam porovnával s benzínom a naftou :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Okt 2020, 21:11

Udialo sa tam presne toto isté...
Sú to šmejdy.
Kupované v SOS :applause:
Prílohy
IMG_20201016_205826.jpg
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

jarosimo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 17 Jún 2020, 09:27

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa jarosimo » 16 Okt 2020, 22:17

Zdravím všetkých. Mám doma nepoužité elektrolity zn. Tesla staré cca 30 rokov a tým nie je absolútne nič.
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa mirosne » 17 Okt 2020, 00:33

Samozrejme,že máš doma staré kondy TESLA,ktoré nejavia známky poruchy,alebo poškodenia.Jednoducho,poctivá výroba.Teraz sú kondy hlavnou príčinou poruchovosti zariadení.Prečo je to asi tak?Lebo musí byť namontované nejaké "kurvítko" do spotrebiča,aby sa kupovali nové veci. :pain:
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa E001 » 17 Okt 2020, 01:10

A ako sme nadávali, že TESLA je skratka pre TEchnickySlabšie. :D Aj keď tie elyty v tom zelenom plastovom púzdre boli hotová katastrofa, bolo by zaujímavé porovnanie parametrov takých nepoužitých 40dsať ročných plasťákov s takými 6 ročnými Jamiconmi. Jediná výhovorka, čo si viem predstaviť, je prekročená teplota skladovania, ale tam by sa asi začal deformovať aj ten plastový sáčok. :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Okt 2020, 06:39

mr.dred napísal:Udialo sa tam presne toto isté...
Sú to šmejdy.
Kupované v SOS :applause:
Ha! Presne to boli Jamicony, presne z SOS!
Napríklad mne sa nič podobné nestalo. Ale jamicony nemám.

-- Spojený príspevok 17 Okt 2020, 06:02 --

Aha Ujco, ten istý model :)
Prílohy
121649020_4905983212752987_6159250555851563202_o.jpg
121639585_4905983562752952_2727986625041843483_o.jpg
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa feros » 17 Okt 2020, 08:24

Kondenzátory sa "nafúknu" preto že sa v nich zvýši tlak
tlak sa zvýši
ak sú zapojené v el. obvode v dôsledku zahriatia elektrolytu vnútorným odporom elektrod alebo veľkým priečnym prúdom
ak nie sú zapojené môže ísť o vzájomnú chemickú reakciu niektorých komponentou kondenzátora ale aj o zvýšenu teplotu pri skladovaní a to aj krátkodobe
k Tesla kondenzátorom, netreba vymýšľať konšpirácie , ak máte možnosť spýtajte sa niekoho kto pracoval za socializmu vo firme ktorá vyrábala elektroniku aká kvalita chodila od výrobcov súčiastok uvidíte že s tou kvalitou to nebolo až tak ružové
kondenzátory JAMICON spadajú do najnižšej cenovej kategórie a taká je aj ich kvalita, ak chceš aby dlho vydržali treba kupovať kvalitnejšie kondenzátory , PANASONIC, RUBYCON, KEMET, ELNA, NIPPON, a pod , medzi ktoré ak by udržali výrobu zlepšili kontrolu kvality a mali konkurencie schopnú cenu mohla patriť aj Tesla
a asi nieje náhoda že kvalitnejšie kondenzátory majú aj väčšie púzdro , hrubší materiál elektród viac elektrolitu a lepšie utesnenie prechodu elektrod,
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa martin knocik » 17 Okt 2020, 09:00

Teraz sú kondy hlavnou príčinou poruchovosti zariadení
Myslím si ze uz to nie je tak strasne ako pred 10 rokmi. NIekde som cítal ze Taiwanskí Čínania v ramci priemyslovej spionaze ukradli Japoncom zámerne podstrcene nesprávne výrobné informácie. Udajne to bolo medzi rokmi 1997-2007.

https://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_plague

Jamicon je firmy z Taiwanskej Číny.

Frekvencia spínaných zdrojov narastla, kondy sú už menšie, niekde stačia už aj keramiky.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa Jirka84 » 17 Okt 2020, 12:19

Výroba v CE jako zaručená kurvítka (jedna z mnohých součástek v dnešní CE elektronice) do moderních zařízení a dovážená do "vyspělých států EU", které hledaly levnou pracovní sílu na Východě.. Už dávno měly kondíky být v provozu a dané množství elektroniky tím pádem od zákazníka (těsně po záruce) vyřazeno. K Tobě se dostaly nedopatřením = politování hodný "omyl"... :applause:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

frantas
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 29 Sep 2018, 18:16

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa frantas » 17 Okt 2020, 13:01

Dobrý den,
pamatuji se, že v 80. a 90. letech jsem pracoval v servisu telekomunikační techniky (analogové). Servis všeho začínal kompletní výměnou elektrolytů, následně keramických kondů Tesla nebo NDR. Většinou potom nebylo co dále opravovat. Po roce, roce a půl se zařízení zpravidla vracely a kolotoč jel znovu. Pokud je elektrolyt vystaven teplu (osazen vedle chladiče) - dosti běžná záležitost u čínských (nejenom) výrobků, pak to dopadá vždy stejně. Pravdou ale je, že na součástky "čína" nikdo nemá. Franta OK2VFS
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa Milos66 » 17 Okt 2020, 13:20

Skontroloval som moje SOS zásoby. Zatiaľ v pohode. Blíži sa im päťročnica, ale sú v poho.
Prílohy
IMG_1776.JPG
IMG_1777.JPG
IMG_1778.JPG
IMG_1779.JPG
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa Atlan » 17 Okt 2020, 15:18

Len sa treba poztiet na kondik od telsy a ten novy, objemovo 10% z tesly. Folie su tensie, mozno zle. Zlozenie lektrolitu, v kazdom pripade 2 roky to vydrzalo tak co.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa muziker » 17 Okt 2020, 17:35

No ale priznajme, že tie ofrfľané teslácke predsa len boli značne lepšie (a najmä spoľahlivejšie) :D lebo sa zdá, že na 100uF elyt je nameraná hodnota 83,23uF (podľa fotky), ale aj 84,91uF žalostne málo aj keď sa to môže s odretými ušami nejak napratať do deklarovanej tolerancie výrobcu. Nechcem obhajovať teslácke (beztak je to už len história), ale tie mali pri takej uvedenej hodnote (100uF) všetky okolo 150uF a ani po 5, či 10 a viac rokoch to nebolo oveľa menej. To vyváži často aj ich väčšie rozmery. V tomto prípade ide v prvom rade o spoľahlivosť a na tu JAMICONy a mnohé iné dnešné značky jednoducho nemajú. Dnes ak chce človek čo i len trocha slušnešie súčiastky, tak musí riadne načrieť do peňaženky (oproti tesláckej minulosti).
... a ešte maličká poznámočka - čo sa týka "tepelnej odolnosti". Tie ofrfľané teslácke elyty aj keď boli vždy veľké rozmerovo oproti dnešným, tak pracovali aj blízko "rozpálených" elektoniek prakticky v pohode a to dlhodobo. To by som rád videl dnešné (menšie) v takých situáciách, koľko "hot minút" by vydržali funkčné :D . Týmto sa však nechcem nekriticky zastávať tesláckych výrobkov, len poukázať na rozdiely ktoré panovali "vtedy" a "dnes". Kde je ten dajme tomu 30 až 50-ročný technický pokrok ? Že by v menšej spoľahlivosti, či životnosti ? Alebo vo vyšších cenách ? :pain:
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 381
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa rakato11 » 17 Okt 2020, 18:22

muziker, já s Tebou naprosto souhlasím. :thumbup:
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Okt 2020, 18:46

Ja teda nie. Kedysi dávali za tranzistor 50kčs, dneska by chceli za 1 cent top kvalitu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa muziker » 17 Okt 2020, 20:41

Drak, neber to v zlom, ale téma znie: Elektrolytické kondenzátory - degradácia.
Preto sa vráť prosím k elytom a nepleť tu do toho tranzistory.
Tak napr. konkrétne - koľko stál 100 uF elyt vtedy a koľko stojí dnes ?
A uveď aj ako sa ten rozdiel v cene prejavil na kvalite produktov, aby to bolo relevantné :)
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa E001 » 17 Okt 2020, 20:47

Luboško ja s tebou nemôžem úplne súhlasiť a ani s Muzikerom.
Drakoush napísal:Ahojte,

kamarát vytiahol zo sáčku nikdy nepoužité, 6 rokov staré kondíky. Väčšina z nich bola napuchnutá, z niektorých začal vytekať elektrolyt.

Vie mi niekto exaktne povedať, čo sa tam udialo? Prosím, iba fakt fundované odpovede, nie tipovačka, tá už prebehla v inej skupine, elyt sa tam porovnával s benzínom a naftou :D
Na jednej strane áno, tie staré Tesličky majú aj dnes kapacitnú rezervu, ale vysoko prekračujú hranice normálnej povolenej tolerancie. Alebo + 50 % je normálne? Potom sa nečudujme, že každé zariadenie malo mrte trimrov, aby sa kdesi dali dotiahnuť aké - také relevantné parametre. Ale na druhej strane áno, mali dlhšiu životnosť aj pri vysokej teplote okolia. Čo sa týka tých trandov, ani tie " západné " tam neboli za hubičku. Dodnes si pamätám, ako som doma dlho prosíkal okolo r. 1969 o 14 korún na jednu 103 NU 70. Mal som vtedy 12 rokov a nezabudnem, ako po zapojení na skúšobnej doske dvojtranzistorového zosíka napájaného dvomi 4,5 V plochými baterkami sa začala jedna nožička červenať, až prehorela. :crying: :crying: :crying: Len za tie desaťročia pokročila technológia výroby míľovými krokmi napred. Tak by som si vedel predstaviť aj kondíky s toleranciou + - 10 -15 percent pri životnosti tých našich Tesláčikov. Len žiaľ, dnes rozhoduje len cena. Pojem kvalita, meno firmy, teda značka zostala kdesi na hraniciach medzi Čínou s ostatnými ďalekovýchodnými krajinami a Európou.

-- Spojený príspevok 17 Okt 2020, 19:50 --
muziker napísal:Drak, neber to v zlom, ale téma znie: Elektrolytické kondenzátory - degradácia.
Preto sa vráť prosím k elytom a nepleť tu do toho tranzistory.
Tak napr. konkrétne - koľko stál 100 uF elyt vtedy a koľko stojí dnes ?
A uveď aj ako sa ten rozdiel v cene prejavil na kvalite produktov, aby to bolo relevantné :)
Si ma trocha predbehol, ale plný súhlas. títo mladí majú trocha iný uhol pohľadu.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa hpeter » 17 Okt 2020, 20:54

blba chemicka reakcia/korozia, nieco sa tam pomaly naleptava, a generuje bubliny..
daj do chem labaku na rozbor :thanks:
https://sh.kemet.com/Lists/TechnicalArt ... olytes.pdf
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Okt 2020, 20:55

Nuže, cenníky nemám, ale tranzistory ste tu spomínali. V otázke som chcel exaktné vysvetlenie celého deja, ktorý tam prebieha, napr. niečo v zmysle "elektrolyt je obohatený o prvok XY, ktorý je lacnejší a spôsobuje reakciu tak a tak". Nepýtal som sa na sentimentálne babranie sa v spomienkach, ale nie som proti, keď si to trošku aj "pomindžujeme", to je v pohode, iba s Tebou nemôžem súhlasiť. Jamicon je úplne dno kvality. Ja tu mám kondy Samwha od roku 2010, čiže niečo okolo toho jamicona a dodnes sú dobré. Cenovo sú však tiež inde.

Ale aby teda debata bola úplna, tak nám uveď, čo stál vtedy kondenzátor 100uF povedzme na 35V :) Určite nestál jeden halier. Dobrý kondík dnes stojí tiež aj 30 centov. Necháp ma zle, iba sa mi nepáči to pučovanie na všetko nové. Ľudia dostanú kvalitu, akú chcú, viď. vaše nálety na aliexpres :)

Emilko, panuje tu mýtus, že staré kondíky sa robili s toleranciou do plusu, ale nie je to úplne pravda. Pribúdanie kapacity je väčšinou indikátorom zhoršenej kvality, teda meranie D alebo ESR (podľa predpisov, ktoré platili vtedy aj dnes rovnako, nie všelijakými čínskymi hračkami s neznámou metódou merania) sa ukáže, že ten kondík vlastne nie je v poriadku. Nie je to úplne pravidlo, ale väčšinou je to tak.

Ale viete čo? Dobrý nápad :D Stiahnem tieto jamicony od Peťa, ak ich nevyhodil, naberiem vzorky aj u seba, mal by som mať aj tesly čisto nové a porovnám veškeré dôležité parametre, aspoň bude sranda.

-- Spojený príspevok 17 Okt 2020, 19:56 --

Kua hoši, debatujete rýchlo, potom sa to tu mieša :D

Prvá reakcia bola Muzikerovi, od "Emilko" je to pre Emila :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Elektrolytické kondenzátory - degradácia

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Okt 2020, 21:30

Toto je problem dnesnej doby. Konzumna spolocnost. Vsetko lacno. Potom vyrobky pre beznych spotrebitelov stracaju na kvalite.
Dam krk na to ze do vojenskych zariadeni sa taketo smejdy kondenzatory nevyrabaju. Tam sa vyrrabaju kvalitne ktore preziju aj to samotne zariadenie. Lenze nakup takych kondenzatorov vyjde asi omnoho viac ako tych beznych pre obycajnych spotrebitelov. A take my nekupujeme. My radi nakupujeme z aliexpresu (vseobecne z Ciny), lebo tam su lacne veci, s vyhovorkou, ze pre moje ucely to postaci. :D
Horsie je ked chceme kupit dobre sucistky v SOS a kupime smejdy z ciny.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok