Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa misocko » 18 Feb 2024, 16:42

A. vypína to skokovo, pri prekročení nejakého prúdu - osobne som prúd nemeral, kebyže sa nudím, skúsim to s osciloskopom. Pri vybytí vypne. Napetie som nemeral.
B. vraj vypína aj pri prekročení napetia ale ja svoje články nabíjam CC/CV a už keď som na 4,2V tak sa dosť hrejú, takže nastavujem o čosi menej a nespolieham na automat - to som spravil iba raz a so strachom som bežal chladiť aku na balkon v zime. Nadprúd pri nabijani - skúšal som 2A a nevipínal.
C. není to nabijač, potrebuješ k tomu nabijačku. Toto je skor ochrana proti požiaru ako nejaká ochrana aku.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa OHAJ » 18 Feb 2024, 18:15

Samozrejme, že pri prekročení napätia na článku, v niekt. power-packoch sú paralene i 4 články (v menej A-verzii iba jeden) - preto to sleduje Volty a keď scípne jedna vetva, preto to prosto potom ako celok nepretlaćí už potrebné A-mpére pri záťaži, kedže ten scípnutý článok nemá možno ani tých potrebných 3,7 V, kdežto susedný má plných 4,2V čo je figu platné.
PS: nejaké nápady, kde sa lacno alebo zadarmo dá dostať k tým 18650-kam?
0

vladdo05
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 22 Jan 2015, 20:14

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa vladdo05 » 18 Feb 2024, 20:19

Dakujem,
ALe aspon na udrzanie tych 4,20 -4,25 V pomocou nejakeho solaru by mal stacit aj tento obvod?

Lacne a dobre som zohnal zo zlomenych Makita akumulatorov, ale to bola taka nahoda, ze sa my ich podarilo zohnat. Zivotnost aj kapacita min. 30 percent dlhsia ako ALiexrpress

Nahral si my na dalsiu otazku. Mozem paralelne pripojit clanky aj bez tohto obvodu, alebo kazda paralelna vetva misi mat svoju ochranu?Vid priloha.
Pri tejto druhej moznosti, prebijania sa nebojim,.ale obavam sa, ze pri chcipnuti jedneho z clankov to nebude vediet obvod zistit.
Prílohy
2SModul.jpg
0

mkopkas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 24 Júl 2012, 23:53
Bydlisko: Martin
Kontaktovať používateľa:

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa mkopkas » 19 Feb 2024, 09:37

nechcem robit reklamu ale mne sa najviac pozdava cena vykon 18650 z parkside bateriek.
4ah 20v (2x5 clankov) sa dalo zohnat aj pod 18e a to si s cenou za clanok pod 2e, navyse su to clanky urcene na vysoke vybijacie prudy. ja som takto kupil 2 baterky iba kvoli clankom na ine baterie
pripadne potom eu.nkon.nl ale osobne nemam skusenost

s paralelnym zapojenim clankov nevidim problem (2.moznost), prakticky ti nemoze odist z paralelnej kombinacie jeden clanok, pretoze ho drzia zvysne (este sa ni nestalo ze by li-ion clanok odisiel do skratu), resp odide ti az cela paralelna kombinacia

//este dodatok:
zameraj sa hlavne na to aby si nabijal s balancovanim, teda aby 1 aj 2 paralelna kombinacia clankov mala co najzhodnejsie napatie a idealne aj kapacitu (aby sa ti nestalo ze pri vybijani vyrazis jednu z paralelnych kombinacii ovela skor a ta druha bude mat este 50% kapacity...).

1.moznost s viacerymi BMS mi pride hlupost - uz len z toho hladiska ze ako to budes nabijat...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa Dolfi » 19 Feb 2024, 17:25

vladdo05 napísal:
18 Feb 2024, 20:19
ALe aspon na udrzanie tych 4,20 -4,25 V pomocou nejakeho solaru by mal stacit aj tento obvod?
Já ti neviem.Toto riešenie mi pripadá také "hulvátske". Solár je zdroj prúdu s premenlivou hodnotou podľa osvetlenia, naviac určite s vyšším napätím ako je max. dovolené napätie nabíjaných článkov. Ak tomu dobre rozumiem, tak obvod sleduje horné a dolné napätie článku a max. vybíjací (skratový) prúd článkov. Ak sa niektorý z týchto parametrov prekročí, tak jednoducho obvod sa rozpojí. Za akých podmienok sa znovu zapojí ?

Já si myslím, že buď nejaký sériový stabilizátor nastavený na počet článkov, alebo paralelné balancéry (stabilizátory) ku každému článku, (ktoré zvládnu max. prúd soláru !), by boli riešením.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

vladdo05
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 22 Jan 2015, 20:14

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa vladdo05 » 19 Feb 2024, 19:17

Dolfi:
Praveze som si to chcel zjednodusit. Dufal ze tieto obvody vedia robit aj (okrem ochrany podvibitia a prebitia) CCCV, cize aj ked mu dam 12 V na vstup, tak vedia dat pre 2S max. 8,4 V, naopak po zapade slnka by zasa odpojili aby sa nevibijali.

Ale mas pravdu ,ako pises ty a aj clen Misocko, ono to len rozpoji a znovu pripojenie je tiez otáznô.

mkopas: Cize pridavat ich aj paralelne mozem na ochranny obvod , ale nabijat ich budem teda CCCV nabijackou, a tu mozem aj zo solaru napajat. :rock:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa Dolfi » 19 Feb 2024, 21:05

Neviem si dosť dobre predstaviť nejakú pulznú CCCV nabíjačku, ako bude korektne fungovať na solárnom paneli pri rôznych osvetleniach, (teda prúdoch, nula až maximum).

V lineárnom režime si to viem predstaviť bez problémov. Panel je "CC", síce sa poriadne meniaci, no to riešiť netreba. Akurát ten prúdový zdroj treba napäťovo obmedziť. No treba aj balansovať tie články. A určite nie len pár mA, ako to zrejme dokážu tie ochranné obvody. (Na nejaké väčšie prúdy/ výkony to nie je navrhované, nie sú tam vhodné výkonové súčiastky.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

vladdo05
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 22 Jan 2015, 20:14

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa vladdo05 » 27 Feb 2024, 09:41

Uz som s toho jelen mierne.

Zhrniem moj problem. Potrebujem nabit 8x2S clankov 18650 v POwerbanke, ale nie su nalisovane k sebe, ale daju sa pekne vyberat.

-Neche sa my to nabijat po jednom alebo po dvoch v klasickej nabijacke.
-Ochranne obvody nedovolia nejaky vacsi nabijaci prud, iba na udrziavanie 4,20 -4,25 V su ok.
- Tak potom ako ich nabit, ako to je riesene napr. v inych power bankach alebo napr. makita akumulatoroch, kde je 3 x 5S. Alebo su specialne ochranne obvody?
Dakujem
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok