Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa Atlan » 31 Okt 2020, 07:34

No HG to nebudu :D
0

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa remusator » 31 Okt 2020, 10:05

Edgar napísal:Tak sa neorientuj podľa produktu, ale podľa obchodu: https://liitokalahongkong.aliexpress.com/
Edgar, pýtam sa práve z dôvodu, že link, ktorý posielal nalimko33 ešte v pôvodnej téme vedie na store s názvom
LiitoKala Official Flagship Store
najviac objednávok aj ty si linkol obchod s názvom
liitokala Official Store
Na internete dokonca existuje webstránka - "oficiálna" / ktora sa tak aspoň tvári, ktorá vedie práve na prvý z menovaných.
Katalogizáciou a prehľadnosťou na mňa pôsobí ten druhý, čo si poslal aj ty lepšie.

Zaujíma ma preto nie len produkt ale aj konkrétny store, odkiaľ objednávate :)
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa Milos66 » 31 Okt 2020, 14:05

Ak chceš vedieť viac o článkoch tak asi jedine tu.
https://forum.fotonmag.cz/
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa remusator » 30 Nov 2020, 22:53

Ahoj,
používate niekto nabíjací modul TP4056?
Na ali som kúpil - TP4056 Protection-micro - https://www.aliexpress.com/item/32467578996.html

Po pripojení 18650 batérie zo záhradného svetla mi svietia obe led, takýto stav som však nenašiel nikde zdokumentovaný. Článok má naprázdno 2,8V - mal by teda nabíjať trickle charge.

Skúšal som iné (staré články z NTB batérie) - napätie naprázdno 3,75 V. Tie mi pekne nabíja (červená led). Po skončení nabíjania modrá led. Fakt, že nabíja je overený cez ZB2L3 tester.

Stretol sa s tým už niekto, viete o čo sa jedná?
Prílohy
TP-4056 protection micro
TP-4056 protection micro
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa dan21 » 01 Dec 2020, 09:13

No ak ma jedna bateria 2.8V tak ju podla mna mozes rovno zahodit. Myslim ze minimum ked sa este oplati nabijat je nejako 3.3V tusim.
Ten modul asi nevie vyhodnotit teke male napatie ake stav dobrej baterky :-0
0

zdenko4017
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 546
Dátum registrácie: 28 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa zdenko4017 » 01 Dec 2020, 10:51

Mne sa páčie tie slová "podľa mňa", "asi", "myslím" a "tuším" :D .

Modul by mal začať batériu nabíjať aj keď má 2V. Jemu je to jedno.
Otázka je, čo to máš za článok. Žije ešte vôbec? Napätie na ňom nejaké môže byť ale čo vnútorný odpor?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa misocko » 01 Dec 2020, 17:14

Co znamena trickle charge treshold voltage ? Nieje to jeho minimum?. Lebo pre tento obvod je to 2,8 az 3V, takze 2,8 pre tento konkretny kus moze byt uz malo. Dobij ho cez odpor na 3,1V a uvidis ci ho zacne nabijat.
0

Používateľov profilový obrázok
komando
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:59

Význam značenia Samsung INR18650-30Q

Príspevok od používateľa komando » 21 Feb 2022, 13:20

Ahojte,

nemá prosím niekto info o význame značenia článkov Samsung INR18650-30Q?

Potrebujem ich nahradiť v bartery packu, aj som nejaké zaujímacé ponuky našiel, ale:
1.) Na mojich článkoch je v 2 riadku označenie SAMSUNG SDIEM, zatiaľ čo v nájdených ponukách je iba SAMSUNG SDI
2.) V treťom riadku mám číslo 136, zatiaľ čo niekde je napríklad 141

2 riadok je podľa mojich informácií iba označenie výrobcu.
Tretí riadok sa mi zatiaľ rozlúštiť nepodarilo a neviem, či ich použiť môžem (podľa základných publikovaných informácií tam rozdiel nie je ...)

Ak viete niekto pomôcť/ poradiť, budem vďačný.

Takisto ak viete niekto o dobrom zdroji ale fakt kvalitného tovaru (žiadne "zabudnuté" x-ročné zásoby, reklamované ...) za dobré ceny - veľmi pomôže, potrebujem tých článkov totiž pomerne veľa.

Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
komando
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:59

Kontrola kvality LiIon článku

Príspevok od používateľa komando » 21 Feb 2022, 13:26

Prosím vie mi niekto poradiť, ako čo najspoľahlivejšie skontrolovať kvalitu LiIon článku (konkrétne pôjde o Samsung INR18650-30Q, resp. jeho náhradu)?

Potrebujem ich totiž zabudovať do power packu, ide o hodne náročný úkon, tak by som rád "nepodarky" odhalil ešte pred tým.

Za všetky dobré rady vopred ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
komando
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:59

Výmena článkov v power packu

Príspevok od používateľa komando » 21 Feb 2022, 13:42

Ahojte,

pred tým ako začnem zháňať bodovačku, ... skúsim.

Potrebujem vymeniť články v power packu. Momentálne je tam typ Samsung INR18650-30Q a je ich tam 8. Ide o pomerne citlivú prácu, lebo je treba dávať pozor na primontované DPS s riadiacou elektronikou (v prípade záujmu pošlem fotky).

Ak by mi s tým niekto vedel pomôcť, prosím kontaktujte ma.

Bude sa jednať o viacero power packov a v prípade záujmu aj o opakované výmeny (niekoľko packov ccakaždé 3-4 mesiace).

Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Význam značenia Samsung INR18650-30Q

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Feb 2022, 18:37

Jediné čo viem, tak že 18 je priemer a 650 je dlžka.... ostatné kódy sú asi výrobcovia,kapacity....? :pain:

Na bodovanie stačí 12V akumukátor, hrubšie autokáble,dva hroty Cu zabrúsené do špica tesne vedla seba v držiaku a boduješ.Čas bodovania sa dá nacvičiť.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Kontrola kvality LiIon článku

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Feb 2022, 18:48

Mohol si radšej všetky požiadavky napísať do jednej témy s vysvetlením o čo ti vlastne ide a nemusel si to mať rozťahané v troch vláknach a bolo by to pohromade prehladnejšie s kompletnými otázkami aj odpoveďami. Okrem toho, je tu viacej podobných tém , tak skús pohladať v histórii fóra...
Možno ti to aj moderátori zlúčia dokopy.

Témy presunuté a zlúčené.Zakladateľa pod nickom "komando"poprosím,aby nevytváral duplicitné vlákna.Ak ti nie je niečo jasné,prečítaj si miestne pravidlá.Ďakujem za pochopenie. upravil: 22.2.2022 mirosne
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
komando
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:59

Re: Význam značenia Samsung INR18650-30Q

Príspevok od používateľa komando » 22 Feb 2022, 13:41

Prosím existuje nejaký gríf/ šetrný spôsob ako bodovaný spoj rozobrať?

Ja som to zatiaľ riešil hrubou silou, ale ... tak výsledok vyzerá :-)
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Feb 2022, 19:05

Ťažko povedať, ja to rozoberám tak, že tenkým špicatým nožíkom vojdem popod tú prepojku pri tom článku, ktorý chcem vymeniť, zapáčim zospodu tak, že prstom zhora pridržiavam pliešok , aby sa neroztrhol ale iba uvolnil na bodových zvaroch, aby mi ten pliešok zostal jedným koncom na tom ,, zdravom,článku,, a potom ho len vyrovnám , šroubovákom pritlačím a elektródami pribodujem k novému cez tie kúsky pliešku čo tam zostali.Skrátka využijem každý použitelný kus prepojky .Ak treba, tak použijem pásiky nastrihané a očistené z plechoviek od piva. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Niečo o batériách 18650

Príspevok od používateľa mr.dred » 31 Dec 2022, 09:23

1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Dobíjacia lítium-iónová batéria 3,7 V 8800 mAh Lithium Li-ion

Príspevok od používateľa OHAJ » 25 Nov 2023, 19:46

Mr.Dred, po slovensky by niečo nebolo ? Samozrejme, že všetko nad 3000mAh bude FAKE a ešte keď to je za pár Eur ... pravdepodobne to bude nejaká vyrecyklovaná batéria s malou kapacitou, prelepená novou nálepkou, ako napr.:
Obrázok
https://www.plaza.sk/dobijacia-bateria- ... -ion-1-ks/
€2,42 / 1 ks
Akcia platí do vypredania zásob
Skladom posledných pár kusov
Doručenie do 24 hodín!
5 000+ spokojných zákazníkov
-nekúp to :finga:
NA TAKETO PRAKTIKY SU NASE ZAKONY KRATKE ?!
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa mr.dred » 26 Nov 2023, 05:09

OHAJ napísal:
25 Nov 2023, 19:46
Mr.Dred, po slovensky by niečo nebolo ?
.. ja tiež neviem všetko po angl. lepšie povedané takmer nič :lol: - prekladač vie... používam v Opere D-Dict. Preloží aj rozsypaný čaj pomiešaný s ryžovým semiačkom :wink:
-preklad celej stránky nepoužívam. Len označím čo potrebujem, kliknem na modré D, ktoré sa objavý vedľa označeného textu a vybehne roletka s prekladom...

príklad:
Prílohy
obrázok_2023-11-26_053809828.png
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

vladdo05
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 22 Jan 2015, 20:14

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa vladdo05 » 17 Feb 2024, 20:46

Ahoj,
chcem sa opytat ohladom ochrannych modulov. Pouzitie - na bezne aplikacie male powerbanky a pod, bud LION 4,2V (S) alebo 8,4 V (2S) Prudy ziadne zavratne- do 5 Amper, .

Je bezne ze ALiexpress/ebay maju taketo patalie?Alebo som len natrafil na nepodarky:
- pri undervoltage ich krkolomne ozivam,
- nad Over Current uz pri 4-5 A vipinaju,aj ked maju pisane 8-10A.
- pri nabijani uz len okolo 500 mA zasa prehnane ochranuju, tak ze my vypnu napajanie.
- Cize ak chcem udrziavat napr. 12 W solarom 12V 1A - 2S powerbanku, tak moc to nejde. Musim ich vybrat a krkolomne po jednej nabijat.
Takyto klasicky, je ich tam fura:
https://www.aliexpress.com/item/3302211 ... 1802FAV5jc

Druha otazka - su tieto moduly vseobecne- aj regulatory nabijania, maju CCCV metodu?Cize nebyt tych patalii mozem ich pouzit nielen na udrzbu dobijania ,ale aj plnohodnotne nabijanie?Do 18650 napr. vopchaju aspon tych 500 mA?Co je to uz dnes taky prud. AJ 1A by bodol.
Dakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Feb 2024, 00:37

vladdo05 napísal:
17 Feb 2024, 20:46
Je bezne ze ALiexpress/ebay maju taketo patalie?Alebo som len natrafil na nepodarky
Ani jeden, ani druhý neriešia kvalitu ponúkaného produktu. Sú to "spoločností" ktoré zastrešujú OBCHOD - aby prebehol podľa regulí .. Kvalita výrobku je len "druhoradá" (pre nás dobrá) činnosť. Pri nespokojnosti ti môžu schváliť akurát tak vrátenie peňazí.. Nekvalitu tovaru môžeš najprv konzultovať s predajcom či výrobcom a ten vo svojom záujme "nestratenia kreditu na predajnom portáli" ti môže navrhnúť iné riešenie - zaslanie nového/iného vhodného výrobku bez ďaľšej úhrady, alebo vrátiš mu tovar a on ti vráti peniaze len za tovar (čo sa pri pár šupoch NÁM neoplatí, lebo za poštovné dáš niekoľkonásobne viac) ... ale Aliexpress - neviem, ako ebay... ti pri nespokojnosti a vydokladovaní náležitostí, vždy vráti peniaze... aj keď ti to nepoužiteľné ostane doma.. a pri nedoručení zásielky je to rovnako... moja skúsenosť.
Z ebay som mal len nejaké dve objednávky (prebehli bez problémov), ale z aliexspressu som už cez 300 objednávok - a nikdy som neprišiel o peniaze .. poškodený tovar prepravou, nedoručený, nefunkčný - či iný problém - najprv som kontaktoval predajcu - Čínsky neviem a Anglicky nič moc - prekladač stačí - a riešili sme situáciu... keď nebolo rozumné riešenie, oslovil som aliexpress (viac krát aj na odporúčanie predajcu) a otvoril som "spor" ... o pár dní boli peniaze späť.. čiže stratil som akurát čas...
Tak ako získavajú nejaké "kredity" predajcovia na týchto portáloch, tak isto získava krediti aj tvoje JA... napr.: rýchla platba (čo je výsadou ali..pri zadávaní objdnávky to ani inak nejde.), ohodnotenie výrobku - či zodpovedá popísaným parametrom, rýchlosť dopravy, cena .. Oni nás tiež sledujú - raz kúpiš a si TAM.. ale keď im nakoniec popraješ "Veľa spokojnosti, zdravia , šťastia a úspechov vo "Feedbacku dáš 5 hviezdičiek", tak ťa posunú na priečku spokojného zákazníka a rozmyslia si, či sa Ťa budú chcieť pri budúcom nákupe nejako ošmeknúť...A to sledujú všetci predajcovia z TEJ zeme..
Pár krát sa mi stalo, že na zakúpený produkt mi prišla ponuka od iného predajcu aj o polovicu lacnejšie... tak že to sledovanie je určite potvrdené...ale čo už, keď som to mal doma..nepotreboval som viac.
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

vladdo05
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 22 Jan 2015, 20:14

Re: Všetko o článkoch 18650 Lithium-ion (Li-ion)

Príspevok od používateľa vladdo05 » 18 Feb 2024, 15:16

Vdaka, p. Dred.
Budem to kupovat inde,

Co sa tyka tych technickych otazok, bavme sa napr. o kvalinom module ktory ma max. prud 10A. Take 3 podotazky:

A. vibijanie
Vypne nad 10A, alebo uz skor zacne?Narazovo alebo dlhsie? Resp. vypne to ak by nahodou aku klesol pod 2,7V?

B nabijanie
Vypne ked je viac ako 4,25 V na clanok alebo vypne na zaklade nadrupdu, dajme tomu nad 700 mA/clanok?

C. Je to regulerny plnohodnotny nabijac Lion - tj. ma CCCV metodu?Staci mu len napajanie dajme tomu 5V a uz si viem sam tych 4,25 V spravit, min. 500 mA
,Alebo ci vie len udrziavat par miliamper???
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok