Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa AdamVarga » 24 Jan 2021, 04:00

Mám zopár KU a KUY tranzistorov s ktorými neviem čo narobiť. Do zosilovačov zásadne KU tranzistory nepatria. Tak kam s nimi?
V PWM regulácií dominujú mosety, v lineárnych zdrojoch KUčka tiež niesu dobrý nápad. Dnes sú v podstate plnohodnotne nahradené mosfetmy. Ešte som dúfal či by nebolo možné vyrobiť VF zosilovač..Pod mienkou VF myslím 1MHz-10MHz ale nato asi tiež nebudú nič moc

Tak ak by vás napadlo niečo dajte vedieť :) . Ale potešil by som sa keby sa dalo spraviť niečo na AM v 1MHz :).
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 24 Jan 2021, 07:44

611
TESLA 1132A Strečno.jpg
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa StefanST » 24 Jan 2021, 09:00

KU aj KUY boli prvé kremíkové výkonové tranzistory tuzemskej výroby. Sú to spínacie tranzistory, určené pre spínacie aplikácie, spočiatku najmä do rozkladov TV.
Používali sa ako prvá možná náhrada výkonových germániových tranzistorov, kým neboli KDxxx.
A používali sa všade - aj do zdrojov, aj do zosilňovačov. Ako uviedol Zdeno6505.
0
Naposledy upravil/-a StefanST v 24 Jan 2021, 09:04, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa Mek » 24 Jan 2021, 09:02

KU602 alebo KU611 - zosik UNI-Q
a dalsi s KU611 tu.
Osobne ani jedno z tych zapojeni odskusane nemam, cakaju na niekedy ked budem mat chut a cas vyskusat.
Snad pomoze.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa AdamVarga » 24 Jan 2021, 18:11

StefanST napísal:
24 Jan 2021, 09:00
KU aj KUY boli prvé kremíkové výkonové tranzistory tuzemskej výroby. Sú to spínacie tranzistory, určené pre spínacie aplikácie, spočiatku najmä do rozkladov TV.
Používali sa ako prvá možná náhrada výkonových germániových tranzistorov, kým neboli KDxxx.
A používali sa všade - aj do zdrojov, aj do zosilňovačov. Ako uviedol Zdeno6505.

Áno o tom viem. To že ich mám viac než dosť neznamená že ich chcem na zosilovač ich meniť raz týždenne.
Dokonca som počul že nieje jedno aké to KUčko je. Prvotná výroba KU je vraj okej na audio aj lineár ale neskoršie majú vraj iný kremík (podstatne lepší na spínanie ale mizerný na lineár). Určite by sa v tej mojej taške nejaké našli aj z prvotnej série ale nemyslím si že by to bola nejaká výhra nehovoriac o tom že ja už mám zosilovačov viac ako potrebujem/chcem.

Čo sa tíka KUY tak mám KUY12 a mám ich dosť veľa. Zrovna tranzistory s ktorými fakt neviem čo narobiť
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 24 Jan 2021, 19:57

611-ky boli aj v 637A SEXTET, 1036A STEREO STUDIO.
Prílohy
TESLA B100A.png
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa pablox » 24 Jan 2021, 21:09

Kedysi som mal za tašku podobných tranzistorov, všetky prerazené - zaniesol som ich ako meď do zberu, chlap mi neveril, že je to meď, až po rozrezaní flexou...ale to asi nechceš, tak sa ospravedlňujem za OT :D
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa AdamVarga » 25 Jan 2021, 07:10

pablox napísal:
24 Jan 2021, 21:09
Kedysi som mal za tašku podobných tranzistorov, všetky prerazené - zaniesol som ich ako meď do zberu, chlap mi neveril, že je to meď, až po rozrezaní flexou...ale to asi nechceš, tak sa ospravedlňujem za OT :D
Tak to už vyzerá že nič iné na ne nečaká len kovošrot.
zdeno6505 napísal:
24 Jan 2021, 19:57
611-ky boli aj v 637A SEXTET, 1036A STEREO STUDIO.
KU611 by bol okej keďže je to jediné z tých čo by ešte fungoval na lineár ale TO66 kreamík nemám absolútne žiadny. Tyristory to hej KTčok za vagón a 4NU tiež a ani s tím neviem čo narobiť. Ja potrebujem využiť KU605 až 608 (tie mám najviac)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Jan 2021, 07:15

A čo takto ich ponúknuť na predaj? To, že to neviete využiť predsa neznamená, že to nevie využiť nikto. Sú to regulérne tranzistory, ktoré sa dajú aj dnes využiť.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa josek » 25 Jan 2021, 09:05

AdamVarga napísal:
24 Jan 2021, 04:00
..., v lineárnych zdrojoch KUčka tiež niesu dobrý nápad. Dnes sú v podstate plnohodnotne nahradené mosfetmy.
Samozrejme že sú plnohodnotne nahraditeľné v akejkoľvek aplikácii, čo ale neznamená, že sa napríklad v zdrojoch bez problémov nedajú použiť.

Keď neboli iné, tak som ich roky používal v desiatkach zdrojov a možno niektoré pracujú dodnes. Vlastne som ich používal aj keď už boli iné: jednoducho som ich mal - tak čo? Mal som do zdrojov používať radu KDxxx, ktoré boli lepšie do audio?

Dnes by som sa k k nim postavil rovnako (keby som ich mal) :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa OHAJ » 25 Jan 2021, 09:51

Pri slabšom trafku ich kludne môžeš použiť i na zvýšenie prúdu pri klasickom reg. zdroji s LM-kom i bez prúd.ochrany - ak je tranzistor na chladiči musí vydržať i skrat na výstupe, kat. údaje KUY12:
http://www.teslakatalog.cz/KUY12.html
obrázok.png
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa AdamVarga » 25 Jan 2021, 19:25

Drakoush napísal:
25 Jan 2021, 07:15
A čo takto ich ponúknuť na predaj? To, že to neviete využiť predsa neznamená, že to nevie využiť nikto. Sú to regulérne tranzistory, ktoré sa dajú aj dnes využiť.
Pravdou je že ja nemám problém ich ani podarovať. Akurát mojou podmienkou je len aby som vedel ich využitie a poštovné si už uhradí kto ako chce ojebat:). K ti tranzistorov som sa dostal tak že som sa v škole hrabal v skladoch a bral som čo sa zmestilo do vačku. Majster povedal že ajtak budú vyhadzovať tak som tak zachránil pár historických prístrojov aj súčiastok. Takže by ti nebolo zrovna fér na predaj.
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa AdamVarga » 25 Jan 2021, 19:41

OHAJ napísal:
25 Jan 2021, 09:51
Pri slabšom trafku ich kludne môžeš použiť i na zvýšenie prúdu pri klasickom reg. zdroji s LM-kom i bez prúd.ochrany - ak je tranzistor na chladiči musí vydržať i skrat na výstupe, kat. údaje KUY12:
http://www.teslakatalog.cz/KUY12.html
obrázok.png
Až by sa vyskytla možnosť ich takto využiť určite nato budem myslieť. Skladám laboratórne zdroje (tích nikdy nieje dosť) bola konceptu BK127 tak možno ešte tam by sa dali využiť ale odrádza ma tá možná poruchovosť zdroja keďže to má zmáknuť celkom stratové výkony a možné zbrklé rozhodnutia užívateľa. Ale možno by sa ešte ušli v zdrojoch na zosilovače. Tie väčšinou staviam s TL431 a darlingtona alebo respektíve jedného driveru a jedného výkonové ho tranzistora. Zas ma odrádza možná poruchovosť.
josek napísal:
25 Jan 2021, 09:05
AdamVarga napísal:
24 Jan 2021, 04:00
..., v lineárnych zdrojoch KUčka tiež niesu dobrý nápad. Dnes sú v podstate plnohodnotne nahradené mosfetmy.
Samozrejme že sú plnohodnotne nahraditeľné v akejkoľvek aplikácii, čo ale neznamená, že sa napríklad v zdrojoch bez problémov nedajú použiť.

Keď neboli iné, tak som ich roky používal v desiatkach zdrojov a možno niektoré pracujú dodnes. Vlastne som ich používal aj keď už boli iné: jednoducho som ich mal - tak čo? Mal som do zdrojov používať radu KDxxx, ktoré boli lepšie do audio?

Dnes by som sa k k nim postavil rovnako (keby som ich mal) :pain:
Rozumiem tomu ale dnes s lepšími možnosťami moc riskovať už nieje potrebné. Povedzme že sa jedná o celkom citlivé zariadenie a regulácia sa odpáli...ups.

Zpočiatku KU boli používané všade lebo lepšie nebolo, aj to pochopím. Ale dnes je v tomto ohľade lepšia situácia.

Ja som skôr myslel či by tie tranzistory nešlo využiť v ich pôvodnom určení- spínanie. Či by neexistovalo niečo užitočné s nimi v zariadení kde by sa využívali ako spínač. Alebo len z kuriozity z nich spravím PWM regulátor alebo buck converter. To by mohlo byť zaujímavé
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 25 Jan 2021, 19:58

Čo takto UV osvitka? Keď chcete niečo jednoduché spínať a aby to malo účel.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Jan 2021, 20:23

AdamVarga napísal:
25 Jan 2021, 19:25
Drakoush napísal:
25 Jan 2021, 07:15
A čo takto ich ponúknuť na predaj? To, že to neviete využiť predsa neznamená, že to nevie využiť nikto. Sú to regulérne tranzistory, ktoré sa dajú aj dnes využiť.
Pravdou je že ja nemám problém ich ani podarovať. Akurát mojou podmienkou je len aby som vedel ich využitie a poštovné si už uhradí kto ako chce ojebat:). K ti tranzistorov som sa dostal tak že som sa v škole hrabal v skladoch a bral som čo sa zmestilo do vačku. Majster povedal že ajtak budú vyhadzovať tak som tak zachránil pár historických prístrojov aj súčiastok. Takže by ti nebolo zrovna fér na predaj.
No tak ak sa náhodou rozhodneš, že to nechceš a nemáš na to využitie, napíš mi kedykoľvek SS. Za poštovné to zoberiem aj ja. Na jednoduché veci sa vždy hodia.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Jan 2021, 21:12

Niečo sa mi marí, že sa používali tie dvanástky v Miniteslách, ale to už asi nikto dnes nerieši.
Možno na nejakú nabíjčku,alebo na zvýšenie prúdu pre 78xx , ale tam už skôr boli vhodné KDčka.
Mám ich tiež plný šuplík, ...asi už len asi ako ,,ťažítko na spisy,, :wink:
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa josek » 26 Jan 2021, 10:05

AdamVarga napísal:
25 Jan 2021, 19:41

odrádza ma tá možná poruchovosť zdroja keďže to má zmáknuť celkom stratové výkony a možné zbrklé rozhodnutia užívateľa. Ale možno by sa ešte ušli v zdrojoch na zosilovače. Tie väčšinou staviam s TL431 a darlingtona alebo respektíve jedného driveru a jedného výkonové ho tranzistora. Zas ma odrádza možná poruchovosť.

Rozumiem tomu ale dnes s lepšími možnosťami moc riskovať už nieje potrebné. Povedzme že sa jedná o celkom citlivé zariadenie a regulácia sa odpáli...ups.

Poruchovosť zariadenia nehovorí o zlých rozhodnutiach používateľa, ale o kvalite návrhu jeho konštruktéra. Samotné KU-čka neboli extra poruchové, ak sa správne použili...
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 26 Jan 2021, 11:20

5ko napísal:
25 Jan 2021, 21:12
Niečo sa mi marí, že sa používali tie dvanástky v Miniteslách, ale to už asi nikto dnes nerieši.
Hej, boli v tych prenosnych telkach Minitesla, Satelit a tusim este jedna seria bola.
Mozes s nimi urobit to, co ja s elektronkami. Dat si ich na policku :)
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa 5ko » 26 Jan 2021, 13:27

Jednu funkčnú ale nevyužívanú Miniteslu mám na chalupe odloženú a doma ešte dva horné kryty. :wink:
Akurát upratujem a rozmýšlam, či ich vyhodiť,alebo dať na bazár niekomu.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Načo by sa dnes ešte dali využiť tranzistory KU a KUY?

Príspevok od používateľa miroja » 26 Jan 2021, 14:16

Maaaamm zaaujeeem o vsetko......
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok