Výroba krabičiek a popiskov

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Výroba krabičiek a popiskov

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 19 Máj 2021, 19:19

Zdravím

Prechádzal som nedávno staré amará a nejaké knihy, kde boli konštrukcie všemožných prístrojov, boli tam aj rozmery krabičiek a k nim aj obrázky, predlohy na popisky. Zaujímalo by ma, ako sa to niekedy robilo, ako sa dal dať popisok na krabičku, poprípade ako sa to robí dnes?
0
Naposledy upravil/-a MrWifiHifi v 19 Máj 2021, 20:07, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Výroba popiskov na krabičky/skrinky

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Máj 2021, 19:42

Pradávno na to používali niekedy DYMO kliešte, neskôr sa dal kúpiť v papiernictve PROPISOT,to boli také hárky s písmenami natlačenými na voskovom papieri, ktoré sa dali pretlačiť na požadované miesto a prelakovať,aby boli trvácnejšie, ale to sa nám ešte za socíku nesnívalo o dnešných technologiách fototlače na čokolvek.
Ja už keď potrebujem urobiť nejaký panel s popisom a orámovaním, tak si to urobím v skicári s kótovaním a potom to na USB klúči zanesiem do neďalekej reklamnej firmy,kde mi to vytlačia na samolepiacu fóliu, alebo na čokolvek iné za pár €.Naposledy som si dal tlačiť predné panely na zosíky, alebo aj stupnicu na retrorádio TRIO.
Iste sú dostať nejaké fólie aj pre domácu tlač ,ale to ti možno poradia iní,ja som to nehladal.

Mne by bodlo ,ak má niekto možnosť vytlačiť stupnice na klasické analogové meráčiky s potrebným rozsahom,ak mením bočníky k merákom na iné napätie či prúd.Volakedy sa to dalo kúpiť v DAVe v BB,ale už je to pasé,zrušili predajňu.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Výroba popiskov na krabičky/skrinky

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 19 Máj 2021, 20:05

Dalo by sa na tie samolepiace folie (ak sú nejaké pre domácu tlač) tlačiť na laserovej tlačiarní, popripade aj na farebnej laserovke? No a ešte taká otázka... Dajme tomu že by som takúto fóliu s popiskami prilepil na krabičku...robí sa tam ešte nejaká povrchová úprava?
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Výroba krabičiek a popiskov

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 19 Máj 2021, 20:13

No a ešte co sa týka krabičiek, ako si takú "inteligentne" vyzerujúcu krabičku vyrobiť? Mám na mysli krabičky a skrinky z plechu. Tiež by ma zaujímalo ako navrhnúť a vyrobiť krabičky napr. pre zásuvne moduly (moduly by tvorili DPS ktoré by sa pripájali do konektora na zadnej strane), zosilňovač, rádiový prijímač, audio zmiešavač, atď.
Aké su na ne kladené technické požiadavky napr. ako tienenie elektroniky, chladenie, atď.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Výroba popiskov na krabičky/skrinky

Príspevok od používateľa josek » 19 Máj 2021, 20:42

MrWifiHifi napísal:
19 Máj 2021, 20:05
Dalo by sa na tie samolepiace folie (ak sú nejaké pre domácu tlač) tlačiť na laserovej tlačiarní, popripade aj na farebnej laserovke...robí sa tam ešte nejaká povrchová úprava?
Samozrejme že sa doma dá tlačiť na laserovke . Fólií je na to veľký výber.

Ja hotový výtlačok na samolepiacej fólii ešte laminujem, či už matnou alebo lesklou fóliou podľa potreby.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Výroba popiskov na krabičky/skrinky

Príspevok od používateľa jezevec » 19 Máj 2021, 20:47

5ko napísal:
19 Máj 2021, 19:42
...Mne by bodlo ,ak má niekto možnosť vytlačiť stupnice na klasické analogové meráčiky s potrebným rozsahom,ak mením bočníky k merákom na iné napätie či prúd...
Stupnice i celé panely kreslím v programu FrontDesigner 3.0.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Výroba krabičiek a popiskov

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Máj 2021, 20:53

Na chalupe mám jednu vežu, ktorú som robil ešte v prvohorách a tam som práve používal systém hliníkovej skrinky s kolajničkami na zasunutie modulu s elektronikou a vzadu bol dlhý radový konektor,s polohou pinov definovanými konektormi pre napájania, vstup,y výstupy a spoločným zdrojom napätí.Jednoducho som vpredu odkrútil dve šroubičky na paneli,vytiahol ho von ,opravil a zasunul nazad,ako je to napríklad v RACK stojanoch teraz.Ak stihnem,tak to nafotím .Vtedy som sa inšpiroval vojenskou technikou,alebo blokovými zariadeniami TV, či rozhlasu, založenými na tom princípe- vytiahni- vymeň a šlape to ďalej.
Jezevec- díky za tip, idem to pozrieť. :thumbup:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Výroba krabičiek a popiskov

Príspevok od používateľa mr.dred » 19 Máj 2021, 21:10

jezevec napísal:
19 Máj 2021, 20:47
Stupnice i celé panely kreslím v programu FrontDesigner 3.0.
Tiež ho používam...
V papiernictve som kúpil samolepiaci papier a priesvitnú samolepiacu fóliu. Na papier natlačím, prelepím fóliou, orežem, nalepím na panel, čepielkou vykrojím otvory...
Príklad:
Prílohy
obrázok_2021-05-19_210755.png
obrázok_2021-05-19_210755.png (181.08 KiB) 2270 zobrazení
obrázok_2021-05-19_211040.png
obrázok_2021-05-19_211040.png (130.58 KiB) 2270 zobrazení
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Výroba krabičiek a popiskov

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 19 Máj 2021, 21:17

mr.dred napísal:
19 Máj 2021, 21:10
jezevec napísal:
19 Máj 2021, 20:47
Stupnice i celé panely kreslím v programu FrontDesigner 3.0.
Tiež ho používam...
V papiernictve som kúpil samolepiaci papier a priesvitnú samolepiacu fóliu. Na papier natlačím, prelepím fóliou, orežem, nalepím na panel, čepielkou vykrojím otvory...
Príklad:
No tak to je veľmi pekné, ja si zatiaľ chcem pozistovať čo a ako, tak by som sa pustil do nejakej, zatiaľ asi malej konštrukcie. Vravíte, že sa na to dá normálne na laserovke tlačiť? Aká je odolnosť voči nejakému poškrabaniu?
5ko napísal:
19 Máj 2021, 20:53
Na chalupe mám jednu vežu, ktorú som robil ešte v prvohorách a tam som práve používal systém hliníkovej skrinky s kolajničkami na zasunutie modulu s elektronikou a vzadu bol dlhý radový konektor,s polohou pinov definovanými konektormi pre napájania, vstup,y výstupy a spoločným zdrojom napätí.Jednoducho som vpredu odkrútil dve šroubičky na paneli,vytiahol ho von ,opravil a zasunul nazad,ako je to napríklad v RACK stojanoch teraz.Ak stihnem,tak to nafotím .Vtedy som sa inšpiroval vojenskou technikou,alebo blokovými zariadeniami TV, či rozhlasu, založenými na tom princípe- vytiahni- vymeň a šlape to ďalej.
Jezevec- díky za tip, idem to pozrieť. :thumbup:
No ak by sa vám podarilo nafotiť, mal by som záujem o foto. Mne osobne sa tiež dosť páčia konštrukcie kde su zásuvné moduly. Ak sa niečo pokazí, vyberie sa modul, opraví sa a opäť to fachčí, taktiež je tam možnosť robiť modulárny systém napr. pri nejakých meracích prístrojoch a pod. Mám doma rack, vyrabaní asi teslou almes, je v nej cca 31-32 slotov pre zásuvné karty, bol to nejaký riadiaci systém pre tabuľe so skóre.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Výroba krabičiek a popiskov

Príspevok od používateľa mr.dred » 19 Máj 2021, 21:20

Tlačím to na laserovke.
Zalaminovanie bude určite odolnejšie ako tá samolepiaca fólia, ale v pohode stačí... a netreba riešiť obojstrannú lepiacu pásku.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Výroba krabičiek a popiskov

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 19 Máj 2021, 21:27

Čo sa tých modulov týka, dlhšie už uvažujem nad návrhom nejakej malej telefonnej ústredne, čisto na báze diskrétnych logických obvodov TTL/CMOS. VIem že mnohí z vás si povedia prečo? keď by sa to dalo z mikroprocesorom?... viem že by sa to dalo, uvažujem aj nad takouto verziou, no pre mňa má TTL a CMOS logika isté čaro, ktoré sa mikroprocesorom nedá nahradiť :D
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Výroba krabičiek a popiskov

Príspevok od používateľa jezevec » 19 Máj 2021, 21:28

S plexi 2mm
S plexi 2mm
Panel je výrazně hezčí, pokud se místo obyčejného papíru použije (já používám samolepící) fotopapír do tiskárny. Nebo použiji obyčejný fotopapír a jako ochranu před něj 2mm plexi, viz obr. níže.
Prílohy
Bez plexi, transparentní fólie
Bez plexi, transparentní fólie
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Výroba krabičiek a popiskov

Príspevok od používateľa TomasNM » 19 Máj 2021, 23:13

Za mna najjednoduchsie riesenie: samolepiaci papier a zalaminovat.
Uz tak mam spravenych vela roznych panelov a bez problemu.
Par prikladov napr. tu:
https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld ... 90PTM5NjIx
https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld ... 90PTQwNDgz
Ak sa jedna o mensie veci (napr.stitky), tak staci obycajna priesvitna paska ako prekrytie.
Dokonca to funguje aj v priemyselnom nasadeni.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Výroba krabičiek a popiskov

Príspevok od používateľa josek » 20 Máj 2021, 09:46

Ak to chceš mať predsa len o trocha krajšie, samolepiaca fólia poskytuje lepšie rozlíšenie ale aj napr. rôzne povrchy v odtieňoch ktoré len tak ľahko nevytlačíš.
A to zalaminovanie je neporovnateľnejšie odolné ako lepiaca páska, tiež matný povrch nie je problém.
0

Napísať odpoveď