Hrozba vznietenia výparov acetónu

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Ajven_Black
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Máj 2018, 21:12

Hrozba vznietenia výparov acetónu

Príspevok od používateľa Ajven_Black » 21 Máj 2021, 20:33

Čaute borci,
obraciam sa na vás s takouto vecou - kolega ma poprosil, či by som mu nepomohol zostrojiť krabicu, kde by zospodu bola vyhrievaná podložka, na dne nádoby (z plastu) by bol liter - dva acetónu a ten by sa teplom odparoval okolo výrobkov vyrobených na 3D tlačiarni a tým ich povrch zcelil, zjednotil do hladka (kto tlačil niečo, tak vie, že je tam vidieť jednotlivé vrstvy po tlači) a niekde sa dočítal, že acetónovými výparmi sa to dá vyriešiť. No a na vrchu uzavretej nádoby by bol umiestnený ventilátor na 12V na nútené odvetrávanie tých pár von. Mňa tak napadlo, že či je to dobrý nápad vzhľadom na to, že na rotore vznikajú elektrické iskry a tie by mohli iniciovať výbuch. Čo vy na to? Ja som mu povedal, že zostrojiť to nie je problém, ale nebol by som blízko tej krabice, lebo umrieť sa mi nechce a ani o zmrzačenie nestojím :) Dík za prípadné komenty k mojej otázke.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Hrozba vznietenia výparov acetónu

Príspevok od používateľa misocko » 21 Máj 2021, 20:40

neviem sa vyjadrit k acetonu , ale kedy si naposledy videl ventilator s oskrenim?
zober akykolvek ventilator z PC a vsetky su BLDC , bez uhlikov a komutatora.... ziadne iskrenie
0

V-TWIN
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 18 Feb 2015, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Vek: 67

Re: Hrozba vznietenia výparov acetónu

Príspevok od používateľa V-TWIN » 21 Máj 2021, 20:56

Keď chceš odsávať výpary tak musíš na opačnej strane urobiť otvor na nasávanie vzduchu, ALE načo odsávať výpary a riediť, keď to chceš v nich naleptávať. Ja by som to nechal bez ventilátoru, či?
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Hrozba vznietenia výparov acetónu

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 21 Máj 2021, 22:03

pocitacove ventilatory su v pohode, ale ako pisali vyssie. ak, tak by som dal iba vnutorny okruh, nech vypary cirkuluju iba v krabici. Len by som sa skor bal, co to urobi so samotnym ventilatorom, ci ho nerozlepta.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Hrozba vznietenia výparov acetónu

Príspevok od používateľa straciam » 22 Máj 2021, 07:28

nepotrebujes vobec ventilator a nepotrebujes ani vyhrievaciu podlozku na odparovnie acetonu.
aceton ma sam o sebe dost silne vypary. staci vacsia nadoba (hrniec) na spodok dat mriezky aby sa vytlacok nedotykal acetonu a uzavriet. a pomoze to len na vytlacky z ABS.. na ostatne materialy sa pouzivaju ine postupy. maximalne by som dal ventilator dnu na vnutornu cirkulaciu vyparov ale to asi len pri vytlackoch s dutinami alebo velmi velkych vytlackov.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Ajven_Black
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Máj 2018, 21:12

Re: Hrozba vznietenia výparov acetónu

Príspevok od používateľa Ajven_Black » 22 Máj 2021, 13:29

No on tlačí PLA väčšinou, čo viem...tam sa odporúča aký postup? Pieskovanie? Neviem si predstaviť ako to urobiť v domácich podmienkach s minimálnym rozpočtom... :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Hrozba vznietenia výparov acetónu

Príspevok od používateľa straciam » 22 Máj 2021, 22:17

na vyhladzovanie PLA tusim hydroxid sodny.. ale okrem pieskovania je mozne pouzit aj tmelenie.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Napísať odpoveď