rozpoznanie stavu ledky

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: rozpoznanie stavu ledky

Príspevok od používateľa miso156 » 01 Sep 2021, 18:05

Super. Len je treba mysliet na to, ze bez dokladneho zmerania tych priebehov sa mozes len domnievat ci to nie je navrhnute "na hrane" a ci to za urcitych okolnosti nemoze zlyhat. Ta 12v cast by mala byt dobre, to som odsimuloval a dal dostatocnu rezervu ale v tej casti pred opto si isty byt nemozes. Je to treba dat na osciloskop.
0
"No pain, no gain." (KC238)

johny-h
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 30 Máj 2014, 16:48
Bydlisko: Prešov SK

Re: rozpoznanie stavu ledky

Príspevok od používateľa johny-h » 01 Sep 2021, 18:28

peterple
"Je tam tých indikačných LED aspoň veľa? Potom by nejaký multiplex dával zmysel na ušetrenie počtu vývodov procesora."

ano 4....
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: rozpoznanie stavu ledky

Príspevok od používateľa peterple » 01 Sep 2021, 19:49

Tak 4 nie je veľa. Tam by sa ušetril iba jeden pin. Ale zase by to vysvetlilo to že si to nameral akože izolované od zdroja. Pozri si odkaz ako sa to niekedy robí.
https://en.wikipedia.org/wiki/Charlieplexing
Dobre to treba popozereť ako je to naozaj zapojené. Pomerať staticky voltmetrom, aj dynamicky tým skopom.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

johny-h
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 30 Máj 2014, 16:48
Bydlisko: Prešov SK

Re: rozpoznanie stavu ledky

Príspevok od používateľa johny-h » 01 Sep 2021, 21:37

pozeram že moj oscilo je len do 100kHz takže nič....zajtra sa uvidi či to funguje,ak ano tak nešahat,max urobiť DPS a uživať
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: rozpoznanie stavu ledky

Príspevok od používateľa StefanST » 02 Sep 2021, 01:44

johny-h napísal:
01 Sep 2021, 21:37
pozeram že moj oscilo je len do 100kHz takže nič....
100kHz stačí na to meranie
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: rozpoznanie stavu ledky

Príspevok od používateľa miso156 » 02 Sep 2021, 06:43

Napadlo ma lepsie riesenie ako tam davat filter za filtrom ktory ma velku zotrvacnost (taktiez utlm) a sposobuje oneskorenie vypnutia (aj ked len 6 sek).

Cele je to zalozene na pravidelnom vybijani C2 po kazdom pulze (0.8 sek) a ked pulzy prestanu chodit, tak sa C2 sam nabije cez R1. Az na nom bude cca 7V (definovane 6v2 zenerkou) tak sa otvori Q2, Q4 sa vypne a teda aj rele.
Pred optoclen sa davat nic nemusi, odfiltrovanie PWM-ka som presunul do 12V casti, pricom tento filter som nastavil na PWM cca 500Hz - mal by fungovat aj s trochu nizsou frekvenciou pri prijatelnom zvlneni. C3 generuje pulzy do Q1 od 0.8/1.6sek signalu ako v predchadzajucom zapojeni.
Vysledkom je postatne rychlejsia odozva na zmenu stavu ledky -svietenie /blikanie/vyp. tak, ze zmena na rele je v podstate uz po druhej periode. Zmenou odporov sa da odozva este zrychlit ale za cenu rezervy/spolahlivosti.
image.png
Zelena su pulzy do Q1, modra je napatie na C2 na ktorom sa musi udrziavat napatie pod 7V, cervena prud rele-prudke odpojenie
image.png
0
"No pain, no gain." (KC238)

johny-h
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 30 Máj 2014, 16:48
Bydlisko: Prešov SK

Re: rozpoznanie stavu ledky

Príspevok od používateľa johny-h » 02 Sep 2021, 13:33

takže včerajšia verzia dnes vyskušana na ostro a funguje! tak ako som popisoval vyšie....
dnešna tvoja verzia funguje tiež! :) po napajani rele zopne a do 2.sek. rozopne....ak začne led blikať,zopne rele takmer okamžite,ak led začne svietit trvalo,tak rele za 2.sek. rozopne....
tomu sa vravi uspech! takže=
dakujem.jpg
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: rozpoznanie stavu ledky

Príspevok od používateľa miso156 » 02 Sep 2021, 22:11

Neni zac, nech sluzi.

Inak, aj ta prvotna inicializacia sa da vyries, bolo by to par suciastok naviac alebo este trochu pohnut rozumom a tu logiku pootacat (opto do zemy atd..).
Je to sposobene tym, ze ten C2 je po pripojeni napajania vybity (pod 7v) co automaticky zapne rele. Musi sa cakat cca 2sek kym sa C2 nabije a rele odpoji. Je to samozrejme problem iba ked sa tento obvod pripoji (inicializuje) v stave ked led svieti. Ak sa inicializuje pocas blikania tak v podstate o nic nejde.

Ak vsak planujes mat toto zariadenie trvale pripojene, tak by to nemalo vadit (za predpokladu ze nechces odpalovat bombu a rachlo to uz pocas inicializacie).
0
"No pain, no gain." (KC238)

johny-h
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 30 Máj 2014, 16:48
Bydlisko: Prešov SK

Re: rozpoznanie stavu ledky

Príspevok od používateľa johny-h » 02 Sep 2021, 22:45

neplanujem to odpajať,človek nikdy nevie kedy matovič nastupi do auta :D
ale tvoja zainteresovanosť ma potešila...tymto obvodom som urobil veľky krok v tejto tematike,aj ked je už na pokraji použivania,ale tak či tak ešte veľa pomôže....ala keby viac ludi tu malo snahu a filipa ako ty,tak by sme predbehli činu.....
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok