Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

janci218
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 17 Sep 2021, 16:47

Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa janci218 » 17 Sep 2021, 17:01

Pozdravujem, nenasiel som nikde uspokojivu odpoved (je mozne ze som slabo hladal... 🤷), preto sa obraciam na toto forum.

Nedavno som si zaobstaral na zahradu solarnu zostavu. Bateriu som pouzil z auta nakolko bola poruke. Ide o asi 8r vartu 95 Ah. Casom som zakupi bateriu urcenu presne na solar a to gelovu exide es900. Otazka je, ci sa da a ci ma vobez zmysel zapajat ich parelelne alebo seriovo aby som este vyuzil kapacitu ktora zostala v tej starej baterke. Regulator napatia mam tento MMPT Epsolar XDSA Xtra 2210N 20A 110VDC. Dakujem za kazdu radu.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa martin knocik » 17 Sep 2021, 17:46

Máš rôzne kapacity, potreboval by si balancer (pri seriovom zapojeni) alebo 2 solarne nabijačky (paralelne zapojenie).

Pri 8 ročnej baterii je to asi škoda peňazí
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa technikus110 » 17 Sep 2021, 18:20

Miešaš dve technológie dohromady. Solárna batérie/akumulátor funguje ako trakčný a autobatéria nie. Takže podmienky ich nabíjania a vybíjania sú rozne.

Nelaboruj, ver že NIE!
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a technikus110 v 18 Sep 2021, 05:17, upravené celkom 1 krát.

janci218
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 17 Sep 2021, 16:47

Re: Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa janci218 » 18 Sep 2021, 00:08

Dakujem,

Aj som si myslel ze to nebude ok, preto som sem napisal. Nebudem to pokusat a autobaterka pojde pekne do zberu.

J
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa zipaj » 18 Sep 2021, 02:07

aké rozdielne podmienky nabíjania? Aké rozdielne technológie? Ak sú to oba olovené akumulátory, s rovnakým nominálnym napätím (12V), regulátor nabíjania máš pre obidva nastavený na rovnaké koncové napätie (13,8 - 14,2V). Pri tomto napätí sa voda ešte nerozkladá elektrolýzou. Premeraj na nich napätia naprázdno a ak sa nezhodujú tak viac nabitý akumulátor vybij, alebo menej nabitý nabij, aby mali rovnaké napätia. Potom ich môžeš spojiť paralelne, ale ideálne cez samostatné tavné poistky pre každý akumulátor (kľudne aj 35, alebo 50A), aby sa prepálením poistky jeden z akumulátorov sám odpojil (ak nastane u niektorého akumulátora porucha - skrat článku). Inou otázkou je ale kapacita 8 ročného akumulátora, či sa to vôbec oplatí
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa technikus110 » 18 Sep 2021, 05:15

Beriem späť(?) Toto je zo stránky výrobcu.

- Exide ES900 Gel Gel Batterie
Die Exide Equipment ES900 Gel Batterie aus der Marine & Multifit Serie ist eine langsame Entladung, da sie speziell für die Versorgung von Booten mit Bordausrüstung (Navigations-, Sicherheits- und Komfortüberwachung) mit einem separaten Stromkreis oder für die Versorgung der am besten ausgestatteten Freizeitfahrzeuge (Caravan oder Wohnmobil) entwickelt wurde. Die Gel-Technologie bietet Sicherheit, Benutzerfreundlichkeit, Wartungsfreiheit und ihre geringe Größe spart rund 30% Platz im Vergleich zu einer herkömmlichen Batterie.

Diese EXIDE EQUIPMENT ES900 Gel Batterie ist ideal für die folgenden Anwendungen:
- Freizeit- und Sportfahrzeugen
- Wohnmobil, Caravan
- Boot



Predajca v SR:
Trakčná batéria EXIDE EQUIPMENT GEL 80Ah, 12V, ES900 (ES 900)
technológia plného gélu (jedná sa o skutočný gél, nie o technológiu AGM). Absolútne bezúdržbové prevedenie, vhodné aj pre dlhé obdobie mimo prevádzky (nízke samovybíjanie). Vďaka uzavretému veku spolu s VRLA ventilmi dochádza k vnútornej rekombinácii plynov, žiadny nepríjemný zápach ani možnosť vyliatia. Vhodná na inštaláciu na bok, vysoká odolnosť proti vibráciám a náklonom. Kompaktný rozmer ušetrí až 30 % miesta pri rovnakej kapacite.



Čiže:
Solárny akumulátor musí podporovať pre štýl prevádzky odberu aj hlboké vybitie. Preto musí byť trakčný, alebo semi-trakčný. Klasický automobilový akumulátor je stavaný na krátkodobý vysoký odber pri štarte a má inú nabíjaciu charakteristiku. Tu nejde IBA o napätie na svorkách pri nabíjaní!
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa zipaj » 18 Sep 2021, 11:25

neide o nabíjaciu a vybíjaciu charakteristiku, solárny alebo trakčný akumulátor má menšie samovybíjanie, menšie dovolené zaťaženie a vyššiu odolnosť pri hlbokom vybití, ale to je v tomto prípade nepodstatné. Ak máš dva olovené akumulátory s rovnakým svorkovým napätím spojené paralelne, ako sa asi môžu ovplyvňovať?
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa Dolfi » 18 Sep 2021, 16:52

Preboha elektrikári, čo vám (takmer) všetkým prestal fungovať sedliacky rozum ? Ešte že zipaj-a nekameňujete, lebo má iný názor. Dokáže mi niekto logicky vysvetliť, aké že to dôvody nedovoľujú dať dokopy dve 12 V baterky ? Nech sú staré/ mladé, s rozdielnou kapacitou, klasické/ gélové a podobne ? Je tam nejaké extrémne rozdielne "konečné" napätie ? Nie ! Predsa každá baterka sa bude nabíjať "podľa seba", ako bude stúpať napätie pri nabíjaní. A to isté sa bude diať aj pri vybíjaní. Pre opatrných súhlasím s tými poistkami, ak by sa nebodaj "vysypal" nejaký článok v baterke. No v reále taká baterka skôr enormne zvýši svoj vnútorný odpor, ako by vyrobila nejaký tvrdý skrat.Takže, já plne súhlasím so zipaj-om !!! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa technikus110 » 18 Sep 2021, 20:10

Nie som si vedomí, že by som niekoho kameňoval.
Pozor na radikálne vyjadrenia! S určitosťou sa dá povedať, že len vodovodné a delostrelecké batérie nepatria do FV systému.

.....Ak máš dva olovené akumulátory s rovnakým svorkovým napätím spojené paralelne, ako sa asi môžu ovplyvňovať?....


1. samovybíjanie trakčného a automobilového (štartovacieho) akumulátoru vyjadrené v % hodnote kapacity je diametrálne iné v časovom rozmedzí jedného dňa. Čiže trakčná bude spätne dávať pri paralelnom zapojení štartovacej svoju kapacitu, ak tam nebude použitý balancér.
2. Nevieme v akom režime bude FV sústava využívaná, ale DoD trakčnej a štartovacej je zase trochu ináč postavené. (% kapacity a aj koncovým napätím)
3. Trakčná má hrubé platničky, štartovacia tenké. Tie tenké sa rýchlejšie nabíjajú, takže zase je to aj o napätí bez balancéru.
4. Tenká platnička vie dať vysoký prúd, hrubá nižší. Opäť nevieme plánovaný odber v pomere čas a prúd. Takže iba teória.
5. Má to byť záhradná zostava, takže ten výkon bude rozložený ako? Aký je predpoklad vybitia DoD a aký je vypočítaný čas regenerácie? Podľa toho je na zváženie, či použiješ klasické olovo, alebo inú akumulačnú technológiu.

Trocha teórie od výrobcu trakčných aku. (bez reklamy)

Kategorie A, základní trakční baterie s nejkratší dobou životnosti
technologie baterií:
zesílená mřížka desek, baterie zaplavená tekutým (kapalným) elektrolytem (WET), bezúdržbové nebo nízkoúdržbové provedení

modelové řady baterií:
• Varta Professional Dual Purpose (duální)
• Exide Dual (duální)
• Banner Energy Bull
• Exide Equipment
popis - využití:
Tyto baterie jsou vhodné především pro volný čas, tzv. hobby využití v sezónním období, pro víkendový provoz a nepravidelné zatěžování; pro aplikace, kdy bude provedeno maximálně 40-50 cyklů ročně při zbytkové kapacitě 40 %. Nejčastější využití je například pro napájení spotřebičů v karavanech – obytných vozech, napájení elektromotorů na člunech, lodní systémy, ostrovní systémy na víkendových rekreačních objektech atd.

Kategorie B, trakční baterie pro náročnější aplikace, časté využití
technologie baterií:
AGM – elektrolyt zasáknutý ve skelném rouně, zesílená mřížka desek, bezúdržbové provedení - nedolévá se destilovaná voda

GEL – elektrolyt zasáknutý v tixotropním gelu, zesílená mřížka desek, bezúdržbové provedení – nedolévá se destilovaná voda

modelové řady baterií:
• Goowei GEL
• CSB řada EVX AGM
• Varta Professional Deep Cycle AGM (duální)
• Exide DUAL AGM (duální)
• Optima Yellow Top AGM (duální)
• Optima Blue Top AGM (duální)
popis - využití:
Životnost cca 2 - 3x vyšší oproti kategorii A, aplikace o 60 - 150 cyklech ročně při vybití na zbytkovou kapacitu 30%, baterie vhodné pro karavany - obytné vozy; napájení elektromotorů v člunech, golfových vozících, elektrokolech, dětských autíčkách; pro ostrovní systémy na víkendových rekreačních objektech, lodní systémy, vozy Offroad atd. Výhodou je zde delší životnost, odolnost proti otřesům, lepší odolnost proti hlubokému vybíjení, naprosto minimální plynování (baterie může být v karavanech umístěna i v prostorech pro spaní), baterie může být provozována i v poloze na bok.

Kategorie C, trakční baterie pro nejnáročnější aplikace, tzv. průmyslové trakční baterie technologie baterií:

GEL – elektrolyt zasáknutý v tixotropním gelu, masivní zesílená mřížka desek, bezúdržbové provedení – nedolévá se destilovaná voda
WET – tekutý (kapalný) elektrolyt, masivní zesílená mřížka nebo pancéřované trubkové elektrody, jde o údržbové baterie, nutné průběžné doplňování destilované vody

modelové řady baterií a článků:
• Exide Equipment (GEL)
• Sonnenschein (GEL)
• Banner Dry Bull (GEL)
• Banner PzS (WET)
• Banner PzB (WET)
• Banner PzV (GEL)
• Banner PzVB (GEL)
• Banner PzF (WET)
• Trojan (WET)
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa Merak » 18 Sep 2021, 21:44

minimálne by som nekombinoval novú a starú batériu v sériovom zapojení, rozdielne vnútorné odpory spôsobia, že sa nebudú rovnako nabíjať a vybíjať
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa Dolfi » 18 Sep 2021, 22:40

Merák, s týmto plne súhlasím. No o tom debata nebola !

A keď sa niekomu chce vypisovať litánia a opisovať názory predajcov, prosím, (no nečítam to). Mňa nelogické vec nedokážu presvedčiť. Howgh !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa technikus110 » 19 Sep 2021, 06:08

janci218:
Existuje CZ fórum o fotovoltike, kde je sekcia "ostrovní".
Tam máš aj túto tému rozpísanú aj s fotkami z meraní, od ľudí ktorý to reálne dlhodobo prevádzkujú.

Tvoj regulátor má toto medzi monitorovacími funkciami: • Nadmerné vybitie akumulátora,, , takže sa bude riadiť podľa toho horšieho v cykle záťažového testu.

Viem, že litánie, ale čítal si si aj manuál od regulátoru? Strana 13 a ďalej?
Prečo asi nastavuješ na ňom XXX Ah, typ či je zavretý, klasika, gél, vlastný? Lebo je v ňom interný monitoring pre nabíjaciu krivku U/I pre aku, a.t.ď.

Copy litánie je 5 sekúnd, pokiaľ vieš kde je. A tá ma musí zaujímať, nakoľko mám záruku na akumulátor 2 roky a v dátovom liste 50 cyklov vybitia. Potom ide kapacita dole, poprípade dôjde k nefunkčnosti akumulátoru. Nie každý je podnikateľ s rozpočtom 200€ denne na zmrzlinu.... ťažko sa akumulátor reklamuje. A to, že som ho nesprávne používal ti dokážu veľmi rýchlo.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa Merak » 19 Sep 2021, 08:00

Dolfi napísal:
18 Sep 2021, 22:40
Merák, s týmto plne súhlasím. No o tom debata nebola !

A keď sa niekomu chce vypisovať litánia a opisovať názory predajcov, prosím, (no nečítam to). Mňa nelogické vec nedokážu presvedčiť. Howgh !
o čom bola alebo nebola debata, mňa nezaujíma

ja som reagoval na zakladateľovu otázku:
"Otazka je, ci sa da a ci ma vobez zmysel zapajat ich parelelne alebo seriovo aby som este vyuzil kapacitu ktora zostala v tej starej baterke."

P.S.: keby ste si to prečítal, tak by ste sa dočítal o tom, že to nie sú názory predajcov, ale technické fakty výrobcu
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa Dolfi » 19 Sep 2021, 11:52

Merák, už si mi začal vykať ? To ma považuješ až za takého debila, kacíra a podobne ? Dobre, beriem na vedomie ! :(
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa Merak » 19 Sep 2021, 13:17

Po tom, čo si mi tu spravil naposledy už vôbec netuším, na čom som.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa Dolfi » 19 Sep 2021, 18:18

Neviem, o čom točíš ... (No to je jedno !)

Dlhšie pozorujem, že fórum sa plní samými "načítanými" super "odborníkmi" a je načim sa na dlhšie vzdialiť !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Sep 2021, 22:06

Ale no tak chlapi klidek...chce to trochu nadhľadu,nie všetko sa dá napísať tak ako je to myslené a občas to vyznie práve naopak.
Mne sa tie informácie o typoch batérií a ich vlastnostiach práve celkom zišli lebo sa motam okolo repasu olovených akumulatorov na FV.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa technikus110 » 20 Sep 2021, 06:29

V prvej vete zakladateľa témy je konštatovanie: nenašiel som...
V druhej vete je: môžem...?

V odpovedi bolo:
- nenašiel si, tu máš, čítaj základ
- môžem, no teoreticky môžeš ale neprinesie to osoh

Nakoľko je toto diskusné fórum a našiel sa iný diskutujúci, podľa ktorého je to O.K., bez rizika. Tiež názor do diskusie. Takže neviem o ukameňovaní a ďaľších neplodných debatách. Načo . Dva názory, dve možnosti. Vyskúšaj. Domrvíš to, O.K., bude to dočasne fungovať, O.K.


Nakoľko diskutujeme a neurážame sa navzájom, tak toto:
....Dlhšie pozorujem, že fórum sa plní samými "načítanými" super "odborníkmi" a je načim sa na dlhšie vzdialiť !..... O.K. slobodná voľba.

Len rozdiel je mať načítané a lebo mať skúsenosti s praxe. JA nie som programátor niečoho, servisák iba niečoho a znalosti iba z niečoho. A do iných častí neprispievam a ani ich nečítam, lebo pokiaľ na ne nenarazím ako môj problém, tak sú pre mňa mimo môjho záujmu.
Fotovoltiku robím od r.2002 a to nie na záhrade panel, baterka a dva kábliky....
0

janci218
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 17 Sep 2021, 16:47

Re: Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa janci218 » 20 Sep 2021, 10:43

Ahojte,

Ako citam tak sa tu strhla pekna mela. Dufam ze sa nenarusili vztahy 😉.

Pisal som ako totalny amater, ktory si zapojil len panel, regulator baterku, invertor a par kablikov a chcel si len overit co som si aj myslel. Nebudem to silit, staru baterku si necham na svietenie v kolni, tych par minut za tyzden zvladne.

Dakujem vsetkym diskutujucim za nazory a rady.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Zapojenie 2 baterii na do solarneho off grid systemu

Príspevok od používateľa Sani1 » 20 Sep 2021, 12:08

Ak to máš len na svietenie, tak invertor vynechaj a radšej si kúp nejaký svetelný zdroj (žiarovka, žiarivka, LED, pás, ..) na 12V.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok