elmag zamok pre vonkajsie dvere

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

elmag zamok pre vonkajsie dvere

Príspevok od používateľa jany+ » 27 Sep 2021, 06:58

Aky elmag zamok by ste doporucili k vonkajsej jednotke
DS-KV8413-WME1/Flush. Jednotku by som chcel napajat cez pasivny PoE switch. Jednotka ma 2 rele a aj vystup 12V na napajanie cievky elmag zamku. Odporuca sa vsak nejaky zamok z nikym odberom (do 300 mA)
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: elmag zamok pre vonkajsie dvere

Príspevok od používateľa technikus110 » 27 Sep 2021, 12:21

1. Cez pásívny PoE switch? Rovno si kúp aj cestovný lístok do servisu!
Buď END/MID SPAN HiPoE keď chceš ovládať zámky, alebo priamo na 12V a vtedy nepotrebuješ pasívny PoE switch. Kde budeš kupovať vonkajšiu jednotku?

2. DOORCAS zámok nízkoodberový 12V/230mA DC, typ: DORCAS 41-2N512 Flex 34€ s DPH


A ak náhodou uvažuješ o využití vstavanej WiFi, tak na to rovno zabudni.
Prílohy
2-dorcas-41n512-flex-a.jpg
0

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: elmag zamok pre vonkajsie dvere

Príspevok od používateľa jany+ » 27 Sep 2021, 13:49

Ja uz mam nejake hikv. kamerky (4) doma napajane z tohto switcha. Ale to je aktivny switch. Sice vonkajsiu jednotku (o ktorej sa zmienujem v prvom prispevku) je mozne napajat aj aktivnym switchom 802.3af/at/bt (cca 50-57V), ale neviem ako by som z vonkajsej jednotky dostal 12V na ovladanie zamku. Jednotka by musela obsahovat nejaky DC-DC menic na 12V.

Ide mi o to aby som k dveram nemusel tahat zvlast silovinu pre elmag zamok, ale dalo by sa tzo riesit po PoE.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: elmag zamok pre vonkajsie dvere

Príspevok od používateľa technikus110 » 27 Sep 2021, 16:08

.....Ide mi o to aby som k dveram nemusel tahat zvlast silovinu pre elmag zamok, ale dalo by sa tzo riesit po PoE.....

Tak toto zrovna nie je pravda.
1. Ak jednotku chceš napájať z 12V DC, tak tie svorky fungujú ako vstupné.
2. Ak jednotku napájaš cez HiPoE výstup 48-50V DC, tak sa ti na tejto svorke objaví 12V DC so zaťažením 350mA dlhdobo, 0,5A krátkodobo.....
3. Do portu číslo 1 tvojho switchu treba dať vonkajšiu jednotku a bude to v pohode.

https://www.facebook.com/AlarmRaca/vide ... 1479816000 tu je vidno, že napájanie funguje aj s RS485 portu.
https://www.facebook.com/AlarmRaca/vide ... 5334098541

Ja osobne by som ten plastový šrot ani nekupoval a vyskladal by som si IP modulárnu jednotku. Je síce drahšia, ale podstatne menej porúch a problémov.

A keď už, tak iba novšiu sériu: DS-KV8413-WME1(B)Flush, lebo v ponukách sú aj staršie modely.
Prílohy
2.skola-IPmodular.pdf
Pozri si toto PDF, strana č.10, posledný obrázok. Manuá je voľne šíriteľný, písal som ho sám pre školenia.
(1.8 MiB) 59 stiahnutí
Takto to vyzerá, keď sa testuje....takže o tom niečo málo viem.
Takto to vyzerá, keď sa testuje....takže o tom niečo málo viem.
12V DC vieš dostať aj s výstupu pre RS485. Preto ten nízkoodberový zámok. Ak by tam bol vyžší odber, čo zazvonene, to reset jednotky!
12V DC vieš dostať aj s výstupu pre RS485. Preto ten nízkoodberový zámok. Ak by tam bol vyžší odber, čo zazvonene, to reset jednotky!
0

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: elmag zamok pre vonkajsie dvere

Príspevok od používateľa jany+ » 28 Sep 2021, 07:42

Uvazoval som takto. Vonkajsia jednotka (potrebujem 3 zvonceky) stvortlacidlova. Presne tu, ktoru si spominal ds-kv8413-wme1-b--flush. S modulmi by sa mi asi nechcelo hrat (nakoniec pises, ze je to drahsie).
Ked dobre pozeram do datashetu, tak napajanie jednodky je riesene
Power supply
IEEE802.3af, standard PoE
12 VDC
Z toho vypliva, ze sa to da napajat 3 sposobmi.
  • Aktivny PoE (50-57V napr. cez HiPoE)
  • Pasivny PoE trvalych 12V na pinoch 4,5 a 7,8
  • Klasickych 12V z trafo/spinany zdroj a pod.
Kedze vonkajsia jednotka by mala byt nejakym sposobom spojena aj z otvaranim dvery (elmag zamok), tak som rozmyslal ako vytiahnut z tej jednotky stavu na ovladanie zamku. Najvhodnejsie mi prislo dotiahnut tam pasivny PoE co je trvalych 12V. Tym by som zabezpecil po cat5e kably napajanie vonkajsej jednotky a oddelil by som aj 12V na ovladnie magneta v zamku.
Vobec som nevedel, ze ak vonkajsiu jednotku napojis cez aktivny PoE (IEEE802.3af), tak na svorkach 12VDC a GND budes mat 12V, ktore mozes vyuzit na ovladanie zamku.
Povedal by so, ze to je velke plus.
Tym padom staci od PoE switchu tahat k vonkajsej jednotke jediny cat5e kabel.

Vonkajsia jednotka je vlastne mikro pocitac. Obsahuje CPU, RAM a linux embedded. Pouzivat bude asi lighthttpd, kedze konfiguracia sa robi cez webove rozhranie. Jedina vec, ktora ma zatial trapi je ta, ze musis kupovat aj vnutornu/e jednotku/y. Kedze vsetko prebieha na internet. protokole, tak urcite by to malo fungovat aj v mobilnej aapke.
Je to vsak riesene tak (aspon co som sa dozvedel), ze ku kazdemu tlacidlu potrebujes aj vnutornu jednotku a mobilna apka sa viaze na vnutornu jednotku (nie k vonkajsej jednotke).
Cize mobilnu apku mozes mat, ale bez vnutornej jednotky ti nebude fungovat.
Takto sa to zbytocne predrazi (ak mas napr. 3-4 zvonceky, tak dalsich 400-600€).
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: elmag zamok pre vonkajsie dvere

Príspevok od používateľa technikus110 » 28 Sep 2021, 10:44

Všeobecne:

1. Ku každému tlačidlu musíš mať jednu hlavnú stanicu ale môžeš (nemusíš) mať až 6 podružných vnútorných jednotiek.
2. K aplikácii Hik-Connect sa pripájaš vnútornou jednotkou na ktorú zvoníš, to je pravda. 4 tlačidlá predpokladajú 4 samostatné miesta. Čiže každý byt má svoju jednotku, ktorá sa konfiguruje samostatne na aplikáciu v inom prihlasovacom účte.
3. Ak máš v pláne používať 3 tlačidlá = 3 byty, tak to štvrté tlačidlo nenakonfiguruješ vôbec, alebo tak, aby zvonilo centrálne všade.
4. Nezabudni, že všetky monitory musíš mať v rovnakej sieti.
5. Rýchla konfigurácia je cez web, ale plnohodnotná je cez iVMS-4200!
6. Stačí ti iba jeden monitor, malina 3/3B/4 na ktorej beží SIP Aterix server a nepotrebuješ ďaľší monitor. Pracuješ s MT, ale zase musia byť v rovnakej sieti.

Opýtam sa.
Vrátnik je vždy vonkajšia a vnútorná časť. Ak si potreboval na niečo 3 tlačidlá, čo s tým máš v pláne? Možno že len uvažuješ nesprávnym smerom.

Poradím.
Distributéri pre svojich registrovaných robia školenia úplne zadarmo....alebo majú videoškolenia uložené na YT.
0

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: elmag zamok pre vonkajsie dvere

Príspevok od používateľa jany+ » 28 Sep 2021, 12:20

1. JJ to sa mi nepaci, ze ku kazdemu tlacidlu (resp. tie ktore nakonfigurujes) MUSIS mat vnutornu jednotku. Bohuzial, zatial to tak je, pretoze vyrobca vyraba aj vnutorne jednotky a musi ich aj predavat. Nevidim vsak vyznam vnutornej jednotky v dnesnej dobe smartfonov (ale budiš, zatial to tak musi byt).
2. ako som uz spominal, mam nejake hikvision ip kamery a na hikvision nemam ziadny ucet. Hik connect (kedze nie je v google obchode) je potrebne stiahnut z ich webu. Z kamier, prip. s NVR som neskenoval ziadne QR kody. Vsetko do appky davam rucne. nechcem mat nic spolocne s cinou. IP adresu mam zatial verejnu a forwardujem porty aby som mal pristup z vonka. Do buducna planujem na RPI postavit openvpn server a budem sa pripajat cez vpn klienta (aj ked forward portov (hodne vysokych)) nie je zly, ale je to verejne dostupne a z bezpecnostneho hlaiska to nie je vhodne.
3. budu 3 byty, takze 3 tlacidla. (vonkajsie jednotky s 3 tlacidlami asi nie su, takze najvhodnejsie je to stvor tlacidlo).
4. jj to mi je jasne.
5. Ako som uz pisal, nevyuzivam ziadny soft (okrem app do mobilu) od hikvision. Aj ked som skusal sadp aj ivms, nic zaujmave neprinasaju pri konfiguracii mensieho mnozstva zariadeni. Ak by sa jednalo o desiatky, ci stovky zariadeni asi by ulahcili zivot, ale pri 2-4 kamerach prip. videovratnika, nemaju ich softy velky vyznam. A nakonie pouzivam linux a neviem ci by cez wine v linuxe tieto softy isli korektne. Zatial som si vzdy vystacil z web konfigom.
6. Neviem ako si to myslel s PRI a asteriskom, mozes to nejak priblizit ? Viem len ze asterisk je PBX ustredna, ale neviem co s tym dalej.

Odpoved
Mam 3 nezavisle byty, preto musia byt 3 tlacidla

Na skoleni som zatial nebol (pozvanky som dostal) , lebo nevyhovovali terminy.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: elmag zamok pre vonkajsie dvere

Príspevok od používateľa technikus110 » 28 Sep 2021, 12:40

Nakoľko vnútorná jednotka nie je len tupý zobrazovací segment, ale aj:
- WiFi switch
- web server
- dátové úložisko
- alarm
- privolávač výťahu
- zobrazovač IP a analógových kamier z DVR/NVR a na priamo
- Emailový server
- a.t.ď.
Nové Androidové monitory zvládnu omnoho viac. Zobrazenie a ovládanie domácej automatizácie, vzdialené prehrávanie kamier a.t.ď.

Máš možnosť si kúpiť aj video vrátnika bez vnútornej jednotky....

Európska serverová farma Cloud Hik-Connect NIE JE v Číne!

Otváranie portov si môžeš dovoliť iba ak máš IPv4 a nejdeš cez WiFi a viacero prenosových bodov. Rozhodne je to riziko. Ako by si to riešil pri IPv6?

SADP slúži iba na aktiváciu a deaktiváciu IP zariadení a nastavení Cloudu. Dobré je hlavne vtedy, keď potrebuješ násť zariadenie v cudzej štrukturovanej sieti.

iVMS je komplexný súbor v ktorom urobíš opäť omnoho viac, než cez web. A nepohneš sa bez neho, pokiaľ chceš prepojiť prístup s NVR, alebo vrátnika, prístup a alarm. Nehovoriac o IoT a vzdialenom komlexnom monitoringu. Ale to pri rodinnom dome nevyužiješ. Cez web v tom vrátniku neurobíš obmedzený prístup kartou, čas a priradenie karty na identifikáciu osoby, poprípade zadania odchodového kódu cez exteriérovú čítačku, či zosnímanie času použitia kódu/karty/zvonenia....
0

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: elmag zamok pre vonkajsie dvere

Príspevok od používateľa jany+ » 28 Sep 2021, 13:38

Ano to ti neberiem, ze vnutorna jednotka ma mnozstvo funkcii. Ked si vsak zoberies po HW stranke smartfon a vnutornu jednotku, tak sa da povedat, ze je to to iste. Neber to doslova, ale co zvladne vnutorna jednotka, musi zvladnut po HW stranke aj smartfon, pretoze je omnoho vykonnejsi. Dolezite je ci je na to soft, resp. ci ho spolocnost uvolni.
Ale uz som napisal, ze som s tym zmiereny a je potrebna aj vnutorna jednotka. Musim este pozriet preco su niektore jednotky od hikvision 7" za 120€ a ine za 250€.

Cize v podstate som vyriesil to co potrebujem. Vonkajsia jednotka zapustena do steny. K nej staci dotiahnut cat5e od hik PoE switchu (napojeneho z HiPoE (podla spec. ten port dokaze dodat 90W)). Z vonkajsej jednotky viem ovladat magnet 12V (co je super).

Vnutornu/e jednotku/y napr. tato sa mi pozdava. Je sice najlacnejsia, ale zatial neviem co napr. tato ma navyse, okrem instalacie app z android obchodu, prip. instal soft od tretich stran.
Vnutorna jednotka sa pochopitelne tiez napoji z PoE switchu.

Priznam sa, ze nestudoval som to detailne. Predpokladam, ze aj ta lacna vnutorna jednoka sa da prepojit s mobilnou aplikaciou a na mobile vidim, ze niekto zvoni, prip. vidim aj video z kamery a tak isto dokazem otvorit dvere. Viac od android aplikacie ani neocakavam.

Dakujem za usmernenie a vysvetlenie niektorych veci. hlavne to mi pomohlo, ze vonkajsia jednotka vie vyrobit aj 12V DC a dokaze ovladat magnet v zamku.
Este ma zaujma naco je dobre odchodove tlacidlo.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: elmag zamok pre vonkajsie dvere

Príspevok od používateľa technikus110 » 28 Sep 2021, 16:39

1. Na tú Androidovú záležitosť zabudni. Má Android 5.1 bez nabaleného balastu uja Gúgla, ale:
- vie stiahnuť a rozchodiť IBA 2 aplikácie!!!
- nevie pracovať korektne s aplikáciami pre MT, iba pre tablet!
- už sa NEVYRÁBA! A to je to podsatné. Sú už v ponuke jednotky s Androidom 8, s väčšou pamäťou, viacerými funkciami a opravenými chybami. V SR ich ešte nekúpiš. (viem, ale nepoviem prečo) Osobne keď som tieto Androidy testoval minulý rok, tak som správu zakončil slovami:"Už viem, čo si určite nekúpim".

2. monitory:
- radu 62xx nepodporujú HikConnect a sú určené ako podružné
- radu 63xx sú základný typ, pohľad na obrazovku z uhla nie je O.K.
- radu 83xx majú krásny displej, ostrý a uhol pohľadu je veľmi široký, čiže nemusí byť dodržaná exaktná výška montáže
- radu 85xx sú 10 palcové s nie moc krásnym obrazom
- radu 9xxx majú Android namiesto Linuxu

3. Ja očakávam od Androidovej aplikácie aj možnosť diaľkového rozhovoru s daným človekom čo zvoní. A za samozrejmosť odkazovač s pamäťou a j s obrázkom, kto zvonil a čo chcel, ak ja nezdvihnem po 30 sekundách. A to robí vnútorná jednotka.

4. Odchodové tlačidlo?
Ak máš bráničku na diaľkové otváranie, tak určite z vnútornej strany na nej nemáš kľučku. Čiže ak odchádzaš, tak buď použiješ kľúč, MT, alebo vzdialené odchodové tlačidlo. To je aj na tom mojom videu, to bezdotykové. Keď ho aktivuješ, tak má oneskorovací čas a až potom otvorí. Čiže máš ho niekde po ceste a kým dôjdeš k bráničke, tak sa ti zámok aktivuje. Často používané aj v bytových domoch, školách a.t.ď.

5. Detto funkcia alarmu nezatvorenia dverí, tiež nie je na zahodenie, ako aj logy kedy sa dvere otvorili a kedy sa zavreli...
0

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: elmag zamok pre vonkajsie dvere

Príspevok od používateľa jany+ » 29 Sep 2021, 12:58

1. K comu si pisal ten bod 1 ? Bolo to k vonkajsej jednotke.
Ako sme uz pisali, vonkajsia jednotka je linux s lahkym web serverom, cez ktory sa jednotka konfiguruje. Do vnutornej jednotky posiela (resp. vymienaju si data po IP) info o zvoneni, video, hlas, vie zopnut rele atd ...

2. podla toho co pises, tak sa musim zamerat na 63xx, prip 83xx.
Rad 9xxx som videl v ponuke 2
-DS-KH9310-WTE1
-DS-KH9510-WTE1
ale ceny su cca 300 a viac, takze o to asi zaujem nebudem mat, jedine ze by niecim extra vynikal. Android je tiez len nadstava nad upravenym linuxovym kernelom.

3. to co uvadzas v bode 3 robi vnutorna jednotka. Ked ju spojis s aplikaciou na mobile, tak dokaze to vsetko aj mobil ?

4. dik za vysvetlenie, ale to by som nevyuzil
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok