Prepínač AC1 / AC2 230V

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Prepínač AC1 / AC2 230V

Príspevok od používateľa Victorio » 16 Nov 2021, 14:11

Viete mi poradiť, kde nájdem schému jednoduchého prepínača dvoch AC zdrojov, tj. siete 230V a napr. invertora z fotovoltaiky ?
Ako pozerám napr. Tradeflex 18202, tak aspoň podľa foto zo strany súčiastok tam nič zvláštne nie je,
vidím 2x výkonové relé, tlmivku, pár kondenzátorov a optočlen. Neviem či je niečo z druhej strany, nemám ten prepínač fyzicky doma.
Mal by mať jeden zdroj prioritne, teda v mojom prípade z fotovoltaiky. Ten originál Tradeflex 18202 (Umschaltstation US-16) je zrejme z tých najjednoduchších, takže pravdepodobne tam pri prepínaní dôjde ku krátkodobému výpadku napätia, takže pre napájanie PC , alebo inej citlivej elektroniky by to mohol byť problém.
Chcel by som, aby to fungovalo pre bezbatériový solárny systém, resp. s batériou iba pre krátkodobé pár minútové výpadky soláru napr. "mráčik" na oblohe :)
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepínač AC1 / AC2 230V

Príspevok od používateľa technikus110 » 16 Nov 2021, 17:40

Prečítaj si technické pripojovacie podmienky alternatívnych zdrojov NEBEŽIACICH paralelne k distribučnej sieti. Keď prídeš na miesto, kde sa píše o galvanickom oddelení systémov, prehodnoť svoju požiadavku.
Vždy sa musí odpojiť jedna sieť, otestovať odpojenie a až potom pripojiť druhá sieť. A to sa do 30ms stihnúť nedá!

Zožeň si solárnu UPSku. Boli tu o tom už príspevky, hľadaj a začni uvažovať reverzne.

A hlavne, zase nás niekto núti tu si šúchať vešteckú guľu, pokiaľ v zadaní nie je spomenutý aspoň ten invertor... pokiaľ neudávaš odoberaný výkon.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Prepínač AC1 / AC2 230V

Príspevok od používateľa Victorio » 18 Nov 2021, 16:44

ok, invertor sinus, Mensela IT-PS1 Pro 220V 50HZ 2200Watt
o tom, že ak sa to prepne skoro, tak môžu nastať problémy som čítal zatiaľ iba zbežne, nevenoval som tomu toľko času.
na trhu som našiel originál prepínač ktorý prepína do 1-2 sekúnd, a potom drahší cca 300€ ktorý má čas prepnutia do 0,5sekúnd.
Takže s počítačom by nebol problém, lebo ho mám aj tak cez UPS,.

Solárna UPS to už by bola iná suma pri takomto výkone (cca 2kw)

Je to blbosť ale ak by sa dala upraviť klasická UPS napr. 1000VA, aby volil ako prioritný zdroj batériu, a ako zálohu sieťové napätie ? Potom by stačilo riešiť nabíjanie akumulátorov priamo z panelov (samozrejme cez PWM regulátor)
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prepínač AC1 / AC2 230V

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Nov 2021, 20:09

Asi máš smolu.Tiež riešim niečo podobné,že by som chcel používať klasickú UPS 1400W ako menič v systéme FVP,kde panely by nabíjali baterky v UPS ,ktorá by bola trvale pripojená na sekundárny rozvod pre spotrebiče,ale v prípade poklesu napätia na baterkách, by sa prepla na sieť,ako záložný zdroj napájania,aby dobíjala baterlky ,ale aby trvale nebrala energiu zo siete NN.
To však už s princípu fungovania UPS nie je možné dosiahnuť, práve preto, že ona má prioritu vyrábať napätie pre spotrebiče až po výpadku sieťového napájania.Najhoršie na tom je, že ak odpojíme napájanie UPS zo siete, tak pri poklese napätia na baterkách pod určité minimálne stanovené napätie na baterkách , sa automaticky po nábehu siete neprepne do režimu nabíjania , ale je potrebné ju manuálne resetovať, čo pri neprítomnosti obsluhy niekolko hodín ,či dní, je deštrukčný mechanizmus pre baterky,lebo ich nezačne nabíjať.Aspoň ja mám takéto skúsenosti s pozorovania,ako sa to správa.
Pochybujem, že by sa našiel niekto , kto by bol ochotný a schopný prekopať nejaké zapojenie UPS tak, aby fungovala opačne, teda menič UPS by bežal stále z bateriek a FVP ,nezávisle od siete a ako prioritu by mala stav napätia na baterkách a len pri velkom poklese napätia na baterkách by pripojila,,dobíjanie,, zo siete, tak ako by sme to potrebovali.
Aj záložné kotlové UPS iba udržiavajú napätie na baterkách a pri výpadku siete zálohujú okruhy na ne pripojené.
Takže ,, tudy asi cesta nevede,, :mrgreen:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Prepínač AC1 / AC2 230V

Príspevok od používateľa Milanko » 19 Nov 2021, 09:26

Pochybujem, že by sa našiel niekto , kto by bol ochotný a schopný prekopať nejaké zapojenie UPS tak, aby fungovala opačne, teda menič UPS by bežal stále z bateriek a FVP ,nezávisle od siete a ako prioritu by mala stav napätia na baterkách a len pri velkom poklese napätia na baterkách by pripojila,,dobíjanie,, zo siete, tak ako by sme to potrebovali.

Táto požiadavka je realizovateľná, pomocou komparátora, ktorý toto hravo vykoná. Potrebujem viac info. Prípadne ma kontaktuj.
Milan
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prepínač AC1 / AC2 230V

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Nov 2021, 09:36

OK zavolám ti. dík.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Prepínač AC1 / AC2 230V

Príspevok od používateľa Dolfi » 19 Nov 2021, 14:45

Ak sa môžem votrieť ...

Tu ani nepotrebuješ nič prepínať, (pre istotu) to vyriešia dve (Schottky) diódy.
Napríklad, majme 24 V baterku nabíjanú MPPT regulátorom z panelov. Na baterku trvale beží UPS-ka. Paralelne na baterku je pripojený nejaký trvale bežiaci zdroj zo siete, nastavený povedzme na 23 V. Ak napätie poklesne na túto úroveň, zdroj začne dobíjať baterku.
Ak súčasný beh MPPT regulátora a nabíjacieho zdroja bude robiť problémy, tak ich bude nutné oddeliť diódami.
Ako napísal "Milanko", nabíjací zdroj je možné štartovať až pri určitom poklese napätia a ušetriť tým zbytočné straty zo siete.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prepínač AC1 / AC2 230V

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Nov 2021, 17:15

Ak som dobre pochopil, tak myslíš, že UPS aj ten zdroj by boli pripojené paralelne na jednu baterku aby kontrolovali jej napätie, akurát ten zdrojík by začal dobíjať baterku skôr, ako to postrehne UPSka a tá by tým pádom neprešla do režimu ,, nabíjania, alebo dokonca by ju nebolo potrebné resetnúť pri bybití baterky,ale pri vyrovnaní napätia baterky na správnu hodnotu, by fungovala iba ako menič na spotrebu AC zariadení.
Len akurát je tam tá trvalá spotreba oboch zariadení,nielen samotnej UPS,ale aj pomocného zdroja,hoci je ťažko povedať, čo je ekonomickejšie, lebo prakticky by to bolo spolahlivejšie, ak tam nie je dlhodobá prítomnosť obsluhy,kedy nie je potrebné občas resetovať UPS.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

michal5u
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 19 Dec 2013, 14:50
Bydlisko: Telč
Vek: 33

Re: Prepínač AC1 / AC2 230V

Príspevok od používateľa michal5u » 20 Nov 2021, 02:17

Doufám že teď moc neodbočím, ale chtěl bych se zeptat na případ kdy na přívodu do objektu použiju 4p přepínač sítí v kombinaci s přívodkou která by se dala použít v případě výpaku sítě a nahrazení náhradním zdrojem.

Přepínač by byl některá běžně dostupná mechanika, čistě pro dlouhodobější výpadek (jakože prostě přepínač sítí!!). Prakticky jsem se s tímhle řešením u RD ještě nesetkal, tak bych se rád zeptal jestli s tím máte někdo zkušenosti, popřípadě jestli to v ČR obnáší něco navíc a co vyzjistit, pohledat. Díky
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Prepínač AC1 / AC2 230V

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Nov 2021, 18:01

5ko, ten zdroj nezačne skôr nabíjať baterku ! Prečo aj, on je stabilizovaný, má svoje výstupné napätie, ktoré je nižšie, ako je rozhodujúce napätie, kedy určíš, že baterka je už dostatočne vybitá.Obavy mám len z toho, či sa MPPT regulátor "nebude biť" s tým nabijacím zdrojom. Dá sa predpokladať, že oddeľovacie diódy by to mohli vyriešiť.
No poďme konkrétne: Máš 24 V baterku, ktorú MPPT regulátor nabíja povedzme na max. 27,6 V (2 x 13,8 V). Máš trebárs impulzný zdroj nastavený na 23 V (2 x 11,5 V). Pokiaľ napätie na baterke kolíše od 27,6 V po 23 V, UPS-ka beží na baterku, ktorá je dobíjaná len MPPT regulátorom. Ak napätie začne klesať pod 23 V, tak baterku začne nabíjať zdroj bežiaci na sieť a UPS-ka pracuje ďalej. Ak trebárs ráno začne MPPT regulátor dodávať prúd, tak zdroj postupne prestane nabíjať baterku, lebo má nižšie napätie, ako rastie to na baterke.
Samozrejme,môžeš zhotoviť napríklad komparátor, ktorý ten nabíjací zdroj vypne povedzme pri vyššom napätí ako je 24 V. A znova zapne pod napätím 24 V.
Netrúfam si odhadnúť činné straty toho nabíjacieho zdroja, no asi nebudú moc veľké (5 - 10% ?) z jeho menovitého výkonu. No tá bežiaca UPS-ka určite bude na tom výrazne horšie. No hold, fotovoltaika ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok