Prečo prístroj vybíja vždy iba jednu batériu?

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Prečo prístroj vybíja vždy iba jednu batériu?

Príspevok od používateľa azareus » 19 Nov 2021, 16:17

Zdravím. Minule som sa tak zamýšľal nad takouto vecou. Ak mám v domácnosti akýkoľvek prístroj na batérie, pozorujem jeden "jav". Ak sú napríklad v diaľkovom ovládači od televízora 3 AAA batérie a ten prestane po 2 rokoch fungovať, vždy je vybitá iba jedna batéria, hoci som ich tam dal čisto nové, rovnaké z jedného balenia. Toto je ale vždy a všade. Naposledy som si kúpil LED pásik v Alze na 3 AA batérie - teraz prestal svietiť. 2 batérie mi ukazujú 97 % , jedna batéria má 3%. A nech si spomeniem na čokoľvek, čo mám doma, na 100% to takto funguje vo všetkom. Čím to vlastne je, že sa v žiadnom prístroji nevybíjajú všetky zapojené batérie konštantne, ale vždy mi vybije iba jednu z nich na totálku a ostatné sú v pohode?? Vďaka :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Prečo prístroj vybíja vždy iba jednu batériu?

Príspevok od používateľa StefanST » 19 Nov 2021, 19:10

Možno je to opatrenie pre podporu predaja batérií. Miesto tzv. kazítok. Každý zvyčajne vymení celú sadu, nielen tú slabú.

Skúsiť zmerať a porovnať vybíjaciu charakteristiku (zvyškovú kapacitu) jednotlivých článkov sady, ktorá prestala fungovať. Lebo aj to porovnanie 3% vs. 97% nemusí hovoriť moc o zvyškovej kapacite meraných článkov.
Prípadne vybíjaciu charakteristiku viacerých nových sólo-článkov, ak by ťa to veľmi zaujímalo.

Alebo skús merať batérie aj priebežne (najlepšie čiastočne zaťažené), či tento rozdiel narastá priebežne počas používania batéria a článok je nejaký "slabší", alebo rozdiel nastane až ku koncu životnosti slabého článku.
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Prečo prístroj vybíja vždy iba jednu batériu?

Príspevok od používateľa ivan_01 » 19 Nov 2021, 19:55

Pretože tie batérie nie sú ani ako nové na 10000% rovnaké. A keď ich zaťažuješ, tak tá najslabšia sa vybíja najrýchlejšie a stáva sa čoraz slabšou až sa vybije úplne a tie zvyšné sú pritom ešte relatívne OK.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prečo prístroj vybíja vždy iba jednu batériu?

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Nov 2021, 20:41

Predpokladám, že tie akciové megapaky batérií 20ks za 0,00nič €, sú asi vyskladané tak, že sú pomiešané všetky možné čo vo fabrike /ryžovom políčku / zostalo a ani boh netuší ,ktorá bola kedy vyrobená, ale potrebujú sa ich zbaviť, aby nemuseli platiť za likvidáciu odpadu.
Niečo podobné ako mrazené kurence ,či iné mäso v obchodnom reťazci sa jednoducho prebalilo,dostalo nové pampersky a išlo znovu do regálu.A nie je nič jednoduchšie, ako to urobiť rovno vo ,,fabrike,, kde sa to vyrába.Skrátka zvalia to na ,,cirkulárnu ekonomiku,, že tým chceli zachrániť ludstvo pred odpadom,/ktorý by museli vlastne zrecyklovať,alebo zlikvidovať oni sami na ich náklady/.
Takto sa toho zbavia a ešte aj zarobia.Nech sa s tým trápia iní. :mrgreen:

Asi by nebolo od veci, kúpiť takú megasadu, rozobrať, podrobiť ju záťažovým testom kus od kusa a porovnať kolko článkov je OK a kolko KO, a potom to poslať na SOI ako podnet na prešetrenie.

Veď keď si to tak spočítame, kolko zariadení máme v byte na A.....AAA či iné baterky a kolko vydržia,
keby sme vypočítali kolko energie vlastne vydajú za svoju cenu a porovnali to s energiou spotrebovanou za tie peniaze zo siete,tak by sme zistili, že zrazu za pár ,budíkov, ovládačov DO ,hodiniek ,meteostaníc,alebo iných prkotín, minieme viac peňazí do roka ,ako keby sme mali všetko napájané sieťou .Takže by to stačilo na pár kubíkov dreva popílených na cirkulári za hodinu. :wink:
Volakedy pred pár desaťročiami stačilo meniť baterku v nástenných hodinách raz do roka, teraz nevydrží v nich tužková baterka ani tri mesiace, už si píšem na ne fixkou dátum,kedy som ju menil.To už naserie aj mrtveho. :mrgreen:
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok