Meteostanica - neustále vybíjanie batérií.

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Hanes1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 14 Okt 2014, 21:12

Meteostanica - neustále vybíjanie batérií.

Príspevok od používateľa Hanes1 » 13 Apr 2022, 15:59

Zdravím.
Mám meteostanicu EMOS E5010. Je napájaná 3ks AAA 1,5V batériami + externé čidlo 2ks AAA 1,5V (jednorázovými) batériami... Bližšie info : https://www.emos.sk/domaca-bezdrotova-m ... nica-e5010

Problém je, že Meteostanica ("základňa"), nie externé čidlo mi začala strašne doslova vysávať batérie ... Kupoval som nové batérie 10.4. , dnes je 13.4. a už mi meteostanica hlási, že sú vybité batérie. Asi týždeň predtým som kupoval ďalšie batérie, no tie mi vydržali zhruba 2 týždne...
Keď boli batérie nové, naschvál som ich zmeral a mali niečo cez 1,55V .. teraz, po 4 dňoch majú všetky 3 0,90V .. Čo mi príde úplne zvrátené ...

Keď bola meteostanica nová (kupoval som ju v januári tohto roku), vydržala mi na batérie niečo cez 2,5 mesiaca (batérie rovnakej značky)...

Uvažujem teda o reklamácií.. Niekde je proste chyba, keď to z ničoho nič takto doslova žerie batérie ...
Iba podotknem, že externé čidlo je vzdialené iba meter od meteostanice ...

Ešte ma napadlo, keď už mi tá meteostanica svojim vzhľadom a rozmermi vyhovuje, či nekúpiť univerzálny DC adaptér, nastaviť ho na 4,5V a drôtiky pripojiť namiesto batérií ..
Aký máte na to názor?

Alebo to vymeniť za niečo kvalitnejšie? V prípade, že by vrátili peniaze .. A ak áno, tak čo? Máte skúsenosti?

Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Meteostanica - neustále vybíjanie batérií.

Príspevok od používateľa cool-zool » 13 Apr 2022, 16:25

No v prvom rade ak Ti tak žerie baterky by som zmeral odber tej meteo stanice , možno tam niečo odišlo a potom to naozaj vyreklamovať !!!
0

Hanes1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 14 Okt 2014, 21:12

Re: Meteostanica - neustále vybíjanie batérií.

Príspevok od používateľa Hanes1 » 13 Apr 2022, 16:51

Skúsim zmerať, ďakujem, no tak či onak to pôjdem reklamovať ..

V prípade, že mi vymenia kus za ten istý kus :
- uvažujem o prerobenie z AAA batérií na adaptér - stačí kúpiť univerzálny jednosmerný DC adaptér, nastaviť ho na 4,5V a drôtiky pripojiť namiesto batérií? Väčšina z nich má tak 500-1000mA.

V prípade, že mi vrátia peniaze :
Pouvažoval by som o meteostanici inej značky ...
- máte pozitívne skúsenosti so niektorou zo značiek meteostaníc? Garni, TFA, Hyundai, Sencor ....

Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Meteostanica - neustále vybíjanie batérií.

Príspevok od používateľa cool-zool » 13 Apr 2022, 18:03

Načo kupovať zbytočne DC adaptér ?!
Myslíš že tie tužkové baterky keď sú nové tak majú do série 4,5 V ??? Ani vo sne ( tipujem 4,8V ) ! Tak kľudne môžeš použiť starú nabíjačku od Mobilu čo má 5V ak chceš , pre istotu na + pripojíš do série v priepustnom smere jednu výkonnejšiu diódu ...
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Meteostanica - neustále vybíjanie batérií.

Príspevok od používateľa miso156 » 13 Apr 2022, 18:08

Staci odrezat konektor od starej nabijacky z telefonu s 5V vystupom a zapojit metostanicu podla obr:
Screenshot from 2022-04-13 18-04-35.png
Inak pozor, stretol som sa s nekvalitnou 5V nabijackou ktora pri lahkom odbere alebo naprazdno mala na vystupe az 9V. V tom pripade by hrozilo ze tu meteostanicu odprasis. Preto si vystup naprazdno radsej premeraj. Ak dava viac ako 5V5 uz by som to neriskoval a musis pouzit odpor + zenerku, alebo zohnat inu nabijacku.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Hanes1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 14 Okt 2014, 21:12

Re: Meteostanica - neustále vybíjanie batérií.

Príspevok od používateľa Hanes1 » 13 Apr 2022, 23:48

Ďakujem pekne za odpovede.

Starú nabíjačku, diódu, kondenzátor ani odpor nemám .. každopádne to si zoženiem.
Bez danej usmerňovacej diódy, odporu a kondenzátora to nemôžem zapojiť napriamo? Ak by som mal adaptér, ktorý by bez zaťaže dával max ~4,8V (so záťažou okolo 4-4,5V)?

Prúd som nameral vyše 60mA pri zapnutí a potom len okolo 16mA pri zaťaží (vyhľadávaní čidla a DCF77 ) ..
Meral som to tak, že jednu bateriu som dal von a drôtikmi som medzi tú vybratú tretiu batériu a meteostanicu pripojil multimeter.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Meteostanica - neustále vybíjanie batérií.

Príspevok od používateľa zipaj » 15 Apr 2022, 01:03

lacnejšie a bezpečnejšie riešenie ako nejaká nabíjačka v prevádzke 24/7 budú akumulátory NiMH, alebo jeden lion akumulátor
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok