schodiskovy automat

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

ospaly
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 29 Apr 2022, 08:54

schodiskovy automat

Príspevok od používateľa ospaly » 04 Jún 2022, 14:19

Zdravím. Potrebujem na elektrický podnet zapnúť a nechať zapnutý okruh cca 1minútu. Kúpil som si schodiskový automat, ktorý by mi vyhovoval, ale on funguje iba na impulz. Príde krátky impulz, zapne sa okruh na nastavený čas. U mňa môže byť ten impulz dlhý cca 20 sekúnd a v takom prípade ten schodiskový automat sa vypne. Existuje schodiskový automat, ktorému by nevadilo, že je impulz dlhší. Prípadne existuje niečo iné, čo by zaplo obvod na nejaký dopredu nastavený čas. (mal som zásuvku s časovačom, keď prišiel elektr impulz, tak následne zopla obehové čerpadlo, ale v elektre o takej zásuvke nevedeli a poradili spomínaný schodiskový automat). Ďakujem za radu.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: schodiskovy automat

Príspevok od používateľa Amaterr » 04 Jún 2022, 15:13

Ked uz mas kupeny schodistovy ... , tak skrat ten spustaci impuls .
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: schodiskovy automat

Príspevok od používateľa boraicho » 04 Jún 2022, 16:43

každé multifunčkné časove rele to dokaže.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

ospaly
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 29 Apr 2022, 08:54

Re: schodiskovy automat

Príspevok od používateľa ospaly » 04 Jún 2022, 18:42

ad boraicho: ďakujem, pohľadám. Ad Amaterr: ten impulz je z filtracie pre ryby, ten neviem ovplyvniť. Na schodiskovom automate mám nastavené 60 sekúnd, to je vyhovujúce, moýno trocha skrátim... Ale ja som myslel impulz, kt spúšťa ten automat.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: schodiskovy automat

Príspevok od používateľa Atlan » 04 Jún 2022, 18:44

taktne ti bolo naznacene ze si kupil blbost, mal si kupit multifunkcne rele....
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: schodiskovy automat

Príspevok od používateľa miso156 » 04 Jún 2022, 19:07

Kedze neviem aky pulz ide z tej filtracie pre ryby ani aky pulz vyzaduje ten schodiskovy spinac (AC/DC, napatova uroven, iba kladny alebo bipolarny, aky "vykonovu" uroven) napisem vseobecne pre pripad 5V signaloveho oblzniku:

Schema dole prerobi dlhy pulz (modry priebeh) na kratku ihlu (oranzovy). RC konstanta urcuje dlku trvania tejto klesajucej exponencialy. V tomto pripade je to 100ms.
Ak by sa jednalo o AC signaly, aj na to je liek.
Ak by ti vadila ihla, co by nemala, a chces silou mocou obdlznik, aj to sa da.
Screenshot from 2022-06-04 18-59-42.png
Screenshot from 2022-06-04 18-59-16.png
0
"No pain, no gain." (KC238)

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: schodiskovy automat

Príspevok od používateľa Feneon » 04 Jún 2022, 22:16

Aké je presné označenie toho automatu čo máš?

Inak, Elko SMR-S/T/K/H -musíš si pozrieť ščpecifikácie a paramentre v návodoch a presný model si už musíš vybrať sám.
https://www.elkoep.sk/multifunkcne-casove-rele-box

relé spína hranou -to znamená na začiatku impulzu alebo na jeho konci, bez ohladu na jeho dĺžku.
0

Používateľov profilový obrázok
ator
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 31 Aug 2013, 18:22
Bydlisko: Žilina

Re: schodiskovy automat

Príspevok od používateľa ator » 05 Jún 2022, 09:53

Napríklad toto multifunkčné časové relé, pozri si popis, vyzerá to, že by Ti vyhovovala funkcia "G"
https://eshop.venio.sk/temfs-multifunkcne-casove-rele/
1
Obrázok 1

ospaly
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 29 Apr 2022, 08:54

Re: schodiskovy automat

Príspevok od používateľa ospaly » 05 Jún 2022, 17:01

schodisk automat.jpg
Ad Atlan: kľudne aj nahlas povedz, že som blbec..... lebo je to pravda :) , elektrotechnike vôbec nerozumiem.
Ten automat som kupil na radu v elektre. Pohľadám nejaké multifunkčné časové relé.
Ten impulz ide z filtrácie, v skutočnosti je to zapnutá zásuvka 230V (na spustenie elektromotora pohonu filtra a na spustenie čerpadla na oplachovanie filtra). Ja by som chcel, aby to oplachovanie netrvalo iba par sekúnd (v sobotu som to premeraval a je to cca 4-6sekúnd) ale 30-60sekúnd.
Ešte raz všetkým ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: schodiskovy automat

Príspevok od používateľa balu » 05 Jún 2022, 22:24

Ten schodišťový automat po 2 sekundách stisknutého tlačítka vypne nezávisle na nastaveném čase. Pro tebe by bylo vhodné relé CRM-91H nastavenou na funkci E nebo F :
funkce E - okamžité zapnutí, zpožděné vypnutí - pokud během odpočítávání přijde další spuštění, čas se prodlouží
funkce F - sepne relé na nastavenou dobu naprosto nezávisle na délce spouštěcího impulzu (ten může být i delší, než nastavený čas). Není tam ale stav, kdy další spustění přijde ještě během odpočítávání. To bys musel odzkoušet.

Existují 2 verze relé : CRM-91H/UNI a CRM-91H/230.
UNI umí AC/DC 12 - 240 V (AC 50-60 Hz)
230 umí jen síťové napětí
0

ospaly
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 29 Apr 2022, 08:54

Re: schodiskovy automat

Príspevok od používateľa ospaly » 10 Jún 2022, 21:33

Pozdravujem, chcem sa všetkým poďakovať. Kúpil som to časové rele (mali v predajni iba UNI, ale to vyhovuje). Trvalo to trocha dlhšie, lebo odišiel aj elektromotor, riešil som previjanie, ale pri 100w výkonu sa to neoplatí, takže nový... dnes došiel, hral som sa s tym celé popoludnie aj večer, ale funguje to tak ako som si to predstavoval..... ryby už len tak-tak to zvládali (niektoré už boli apatické), tak hádam cez noc sa aspoň trocha zlepší kvalita vody. Ešte raz vďaka.
0

Napísať odpoveď