Regulátor solárnych panelov bez akumulátora

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

protonke
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 09 Nov 2022, 08:41

Regulátor solárnych panelov bez akumulátora

Príspevok od používateľa protonke » 09 Nov 2022, 11:28

Dobrý deň vospolok,
zakúpil som si solárny článok a regulátor a využívam ich na napájanie aktívnej auto chladničky a dobíjanie akumulátora počas stanovania. Rád by som solárne napájanie na pohon chladničky používal aj počas jednodňových výletov k vode alebo k ohňu, kde vláčenie autobatérie je neefektívne.
Priamym pripojením chladničky k panelu môže dôjsť k poškodeniu motorčeka ventilátora aj Peltierovho článku, pretože napätie pri plnom svite dosahuje k 24V naprázdno. Chcem využiť regulátor ako stabilizátor napätia. Nanešťastie, regulátor bez pripojeného akumulátora len preblikáva a ukazuje rôzne napätia. Ak k nemu pripojím aj akumulátor, všetko funguje ako má. Napadlo mi, či by sa prítomnosť autobatérie nedala simulovať nejakým (asi elekrolytickým) kondenzátorom, ktorý je ľahký na prenos. Ak áno, môžete mi odporučiť kapacitu? Chladnička má odber 4A pri 12V.
Elektroniku ovládam iba na základnej úrovni, preto poprosím pre mňa zrozumiteľnú odpoveď. :-)

Ďakujem

Vlado
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Regulátor solárnych panelov bez akumulátora

Príspevok od používateľa miso156 » 09 Nov 2022, 11:48

1) Autobateria (olovena) je ako zalozny zdroj absolutne nevhodna, ma charakteristiku vhodnu pre vysoke narazove prudy (start motoru) a nie pre pouzitie ako dlhodoby zdroj prudu. Pouzivaj radsej gelovu bateriu pripadne li-ion pack. To len tak na okraj.

2) Na oklamanie regulatora mozes vyskusat kupit malu gelovu bateriu, 20Eur ta z biedy nevytrhne.

3) Asi by to slo aj s kondenzatorom pridadne superkondenzatormi (tiez su lahke), treba vyskusat.
Problem moze byt, ze ten regulator vyhodnoti prazdny kondenzator ako poruchovy stav a regulator nenabehne. Bateria ma vzdy ake take napatie na rozdiel od kondenzatoru.

4) Este mas moznost tvoj bateriovy regulator vobec nepouzit a napatie regulovat obycajnym spinanym zdrojom ktory ti premenlive napatie zo solarneho panelu stabilizuje na napatie potrebne pre autochladnicku.
Taky menic na Aliexprese stoji asi 2 Eura.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok