Relé na automatické vypnutie stroja po nečinnosti

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

marekbe
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 22 Feb 2023, 07:09

Relé na automatické vypnutie stroja po nečinnosti

Príspevok od používateľa marekbe » 22 Feb 2023, 07:12

Ahojte, viete mi prosím pomoct s výberom relé, neviem , ktoré by bolo vhodné na moju aplikáciu. Mám stroj /prototyp/, kde zapínam motor cez frekvenčný menič stláčacím vratným tlačidlom START a vypínam motor stláčacím vratným tlačidlom STOP. Ďalej keď mám motor zapnutý, ovládam pohyby stoja stláčaním 4 tlačidiel , ktoré len spájajú fázu 230V na hydraulické ventily.

Potreboval by som relé, ktoré pri nečinnosti stroja /teda nestlačení žiadneho zo 4 tlačidiel, ktoré spájajú fázu 230V/ napr. za posledné 3 minúty vygeneruje impulz /stlačenie tlačidla STOP/ a vypne mi motor. Ide mi o automatické vypínanie stroja, na ktoré obsluha bude zabúdať, aj napriek vizuálnej blikajúcej ledke, že stroj je zapnutý a LED maják bliká.

Viete mi pomocť, aké časové alebo impulzné relé toto dokáže? Dakujem.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Relé na automatické vypnutie stroja po nečinnosti

Príspevok od používateľa Atlan » 22 Feb 2023, 08:34

0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Relé na automatické vypnutie stroja po nečinnosti

Príspevok od používateľa pixell » 22 Feb 2023, 09:41

Hocijake časove relé.
Na tie tlačidla dát ešte NC kontakty, a ,keď nedvojte ku zatlačeniu hociktorého tlačitka, tak cez NC kontakty sa privedie na časovač napätie, a ten začne bežať. Po ubehnutí času vypne menič, teda rozpojí obvod do vypínacieho tlačitka meniča. Ak budeš tlačidla stláčať, tak časove relé bude dostávať napätie ,ale iba krátkodobo. Takže bude zakaždým počítať čas od znova, a keďže čas nepresiahne 3 minúty, tak sa motor nevypne, lebo to relé bude počítať stalé od znova.
Musíš to už len vyhútať ako to zapojíš.
Napr toto:

https://www.elmit.sk/multifunkcne-casov ... sYQAvD_BwE
1
Obrázok 1

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Relé na automatické vypnutie stroja po nečinnosti

Príspevok od používateľa Atlan » 22 Feb 2023, 13:01

Ak ma volne kontakty na tlacidlach tak ano, inac to je 4x32E
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Relé na automatické vypnutie stroja po nečinnosti

Príspevok od používateľa misocko » 22 Feb 2023, 17:39

Ak nema volne kontakty, tak by som pouzil 4 male pomocne relatka (pre kazde tlacitko jedno relatko) ich vystup by som dal na vstup jedneho casoveho rele.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Relé na automatické vypnutie stroja po nečinnosti

Príspevok od používateľa SMITH » 22 Feb 2023, 18:49

Čo to je za menič . Ak má volné bloky , malo by isť naprogramovať v ňom ...
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Relé na automatické vypnutie stroja po nečinnosti

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Feb 2023, 21:43

On chce asi cely system vypnut aj tie hydraulicke ventily, nielen menic.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

marekbe
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 22 Feb 2023, 07:09

Re: Relé na automatické vypnutie stroja po nečinnosti

Príspevok od používateľa marekbe » 22 Feb 2023, 22:05

Ano, chcem vypnút celý stroj, hlavne motor. Ideálne teda bude buď to spraviť cez PLC alebo cez časové relé.... Aj keď teraz nemám volné kontakty na tých 4roch tlačidlách....
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Relé na automatické vypnutie stroja po nečinnosti

Príspevok od používateľa misocko » 22 Feb 2023, 23:14

Pomaly si zvykam na to že moje príspevky su všade prehliadane ale zopakujem sa (aj keď kresliť Ti to nabudem - možno niekto ochotný tu z fora, kto vie rýchlo kresliť a pochopi čo tu napišem).
Ku každému spínaču pridáš jedno maličke relé ktoré zopneš tym spinačom súčastne s hydraulickym ventilom. Tým mu vlastne vytvoriš pomocný kontakt ktorý možeš použiť na čokoľvek. A použiješ ho konkretne na to aby si poslal impulz do časového relé. Rele nastaviš tak aby po impulze držalo ešte 3 minuty a potom vyplo - čo vypne , je na Tebe. Ten impulz zakaždym resetne ten čas , a rele bude pocitat odznova - použivame v robote, už som to myslim tu raz dával aj s nastavenim na forum.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Relé na automatické vypnutie stroja po nečinnosti

Príspevok od používateľa SMITH » 22 Feb 2023, 23:26

čo bráni , aby ten menič svojim DO odstavoval 230V pre ventili ? Aký to je menič ?
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

marekbe
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 22 Feb 2023, 07:09

Re: Relé na automatické vypnutie stroja po nečinnosti

Príspevok od používateľa marekbe » 23 Feb 2023, 05:32

je to tento FM
https://frekvencnemenice.sk/produkt/fre ... 50-2s0022/

Ja nechcem odstavovať 230V pre ventily, ale chcem vypnúť elektromotor, aby sa netočil zbytočne celý deň....Ano, tie pomocné relátka sa mi zdajú najvhodnejšie....
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Relé na automatické vypnutie stroja po nečinnosti

Príspevok od používateľa pixell » 23 Feb 2023, 05:55

Keďže je to hydraulika určite je tam Hlavná, prepadová cievka ,ktorá zopne pri každej sekcii.
keď stlačíš akékoľvek zo 4 tlačidlo ,tak sa privedie napätie na dve cievky. Jedna čo ovláda pohyb a druha čo pusta tlak do hydrauliky.
Pokiaľ to tak je, tak využi to prepadové relé ak ho ovláda stýkač alebo relátko.
Využiješ jeho NC kontakty a nemusíš dorábať ďalšie relé ,alebo kontakty do tlačitok.
Popozeraj zapojenie hydrauliky, či tam také niečo neni.
Alebo to pofoť a daj to sem.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Relé na automatické vypnutie stroja po nečinnosti

Príspevok od používateľa SMITH » 23 Feb 2023, 15:01

Ak som to správne pochopil , tak motor hydrauliky zapína FM . Keď ten sa bude vypínať po čase , tak sa stroj nepohne a motor nebude bežať ... Tvoj menič má v sebe zabudovaný časovač a isto sa dá tak nastaviť , aby sa sám po určenom čase vypol a stroj ostal hluchý .Prakticky tom máš zadarmo a bez zmeny zapojenia ...
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Relé na automatické vypnutie stroja po nečinnosti

Príspevok od používateľa balu » 23 Feb 2023, 15:37

Ale to není chování, které marekbe požaduje. Časovač ve frekvenčním měniči by sice motor zastavil, ale musel by mít nějaké info z těch 4 tlačítek, které jdou k válcům mimo FM. Tudíž by klidně stroj zastavil uprostřed práce. To bych řekl, že nechce... Pokud tam nemá nějaké PLC, které by to celé řídilo (a z dotazu jsem pochopil, že ne), tak pak jedině ty relátka a nějaké zapojení, které by FM po určité době dalo signál "vypni".
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Relé na automatické vypnutie stroja po nečinnosti

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Feb 2023, 17:49

Alebo vymeniť tlačítka za také , ktoré majú viac kontaktov.Pravda,ak je to mechanicky možné.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Relé na automatické vypnutie stroja po nečinnosti

Príspevok od používateľa SMITH » 23 Feb 2023, 18:25

@ balu : to je samozrejme že to musí nejako vedieť , že ešte potrebuje pracovať , ale je to bezpredmentné , lebo daný FM má síce časovač , ale ten vie len ovládať programovatelné relé . Keby tam bolo niečo od Siemensu , kde sú volné programovacie bloky , tak by nebol problém danú funkciu spraviť , ( po doplnení riadiacích signálov )
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

paliko1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 17 Máj 2017, 23:04

Re: Relé na automatické vypnutie stroja po nečinnosti

Príspevok od používateľa paliko1 » 24 Feb 2023, 12:06

Tie 4 tlacidla su z niecoho napajane. Tak na napajanie hodit nejaky snimaci odpor (maly, aby ti este reagovalo ovladanie tlacidlami). A z tohto snimacieho odporu resetovat monostabilny KO (kludne aj z 555 - to nemoze byt nic zlozite). A MKO ti uz v pohode bude ovladat nejake aj male relatko paralelne pripojene ku stop tlacitku menica. Chcelo by to viac detailov tych ovladacich tlacitok, ci tam nehrozi nejake vznejsie obmedzenie mojej idey...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Relé na automatické vypnutie stroja po nečinnosti

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Feb 2023, 14:16

Urob to ako ti radil misocko cez rele a casovac a budes mat pokoj.

marekbe: keby si sem dal schemu ako to mas teraz zapojene a co vlastne chces odpojit, tak by si dostal hotove riesenie.
Takto sa tu len dohdujeme kazdy na zaklade vlatnej fantazie kto to tvoje zadanie ako pochopil.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok