Bzucanie transformatora

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Bzucanie transformatora

Príspevok od používateľa kapor » 27 Mar 2023, 22:12

to mr.dred:
Nevidím žiadny dôvod na testovanie trafa na vyššie napätie ako nominálne (samozrejme okrem izolačnej pevnosti) . Trafo je navrhnuté tak, že primár generuje magnetický tok v jadre na prípustnú hodnotu. Zvyšovanie napätia na primári už prinesie len dodatočné straty v Fe a Cu čo môže viesť k chybným záverom.
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Bzucanie transformatora

Príspevok od používateľa mr.dred » 27 Mar 2023, 22:33

Stále nedal aspoň základný údaj toho transformátora (až som prehliadol, tak pardón)... koľko VA by mal mať..
Čím výkonnejšie trafo, tým je aj náchylnosť na presýtenie jadra väčšia.. a netreba to hnať do extrémov...

Dnešný výrobcovia všetkého - nie len transformátorov sa snažia ušetriť na každej podložke pod skrutku a nie ešte na nejakom kuse či metri medeného drôtu...každý centimeter sa musí zaplatiť!! Kedysi sa bežne používali kremíkové plechy na výrobu sieťových transformátorov - všetky takmer jedného zloženia a vzorce na výpočet vinutí boli takmer "zákonom"...
Dnes ani nepoznáme zloženie toho základného "železa", čo je v tej zliatine použité... pivné štuple či hrdzavé práčky z recykla ??? Nie ešte prímesy, ktoré do toho musia ísť....ale akú to pre spotrebiteľa bude mať výslednú cenu vedia veľmi dobre... kvalita výrobkov sa dávno stratila....stačí konzum 8)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Bzucanie transformatora

Príspevok od používateľa mr.dred » 27 Mar 2023, 22:49

kapor napísal:
27 Mar 2023, 22:12
Trafo je navrhnuté tak, že primár generuje magnetický tok v jadre na prípustnú hodnotu. Zvyšovanie napätia na primári už prinesie len dodatočné straty v Fe a Cu čo môže viesť k chybným záverom.
- a o tom to je... možno je záver chybný/skôr poviem nepresný, ale zmenila sa napájacia sústava z 220 na 230V +- tolerancia ..a keď bolo trafo navrhnuté na pôvodné napätie 220V +- autobus na špicu, tak už pri ďaľšom zvýšení o 10V bude tie dodatočné straty produkovať a budú sa prejavovať oteplením či bzučaním, alebo inými prejavmi... A ešte keď aj výrobca niečo okliešti vo vidine zisku ??...tak výsledok je síce ako-tak fungujúci, ale v podstate šmejd.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Bzucanie transformatora

Príspevok od používateľa kapor » 27 Mar 2023, 22:55

Never tomu, robili sme merania v prevádzke, ktorá stála 20 rokov. Zmena z 220/380 na 230/400 nemá žiadne závažné dôsledky ani v priemysle. Furt sme v rámci tolerancií.....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Bzucanie transformatora

Príspevok od používateľa mr.dred » 27 Mar 2023, 23:08

kapor napísal:
27 Mar 2023, 22:55
robili sme merania v prevádzke, ktorá stála 20 rokov
..veď práve... tie staré zariadenia sa s tým "vedeli vysporiadať" bez nejakej ujmy a vždy boli nejakým spôsobom predimenzované... ale TU v podstate nevieme o zariadení NIČ, len že je to toroidný trafák :agree:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Bzucanie transformatora

Príspevok od používateľa kapor » 27 Mar 2023, 23:14

Dobrú noc chlape.....
1
Obrázok 1
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Bzucanie transformatora

Príspevok od používateľa Atlan » 28 Mar 2023, 06:55

kapor napísal:
27 Mar 2023, 22:55
Never tomu, robili sme merania v prevádzke, ktorá stála 20 rokov. Zmena z 220/380 na 230/400 nemá žiadne závažné dôsledky ani v priemysle. Furt sme v rámci tolerancií.....
No hej stare je teple a na novom mozes smazit vajcia. Tolko k toleranciam. Vyrobca ti povie ze trafo co nehreje nieje vyuzite, ze potom treba k tomu klimu to uz nikoho netrapi..... Neviem co za priemysel ale v priemysle nikdy nebilo 220V vzdy 230 a viac po novom klukde 242V
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Bzucanie transformatora

Príspevok od používateľa Mek » 28 Mar 2023, 09:58

Aj ked nemas doma autotrafo, mozes znizit napatie na primari pridanim dalsieho trafa - na pokus to staci - ci potom prestane bzucat.
(obrazok pre mna davnejsie nakreslil brat)
Na obrazku je prave to pridane trafo. Jeho sekundar bude napr. 24 V, a tak na vystupe bude 230 + 24 V, alebo 230 - 24 V. Ak bude napatie vyssie, treba otocit zapojenie jeho sekundara. Prudove dimenzovanie toho trafa staci na odber z primaru povodneho trafa (teda nemusi byt az 1 A, ako je na obrazku).
Prílohy
Trafo-znizenie.jpg
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Bzucanie transformatora

Príspevok od používateľa rogi » 28 Mar 2023, 10:10

to trafo je kupovane, alebo na slovensku vyrobene? Mam indel je tiche ale mam vyrobene na slovensku vrči, ale nie stale ide to ako po sinusoide, počut je ked priložim ucho k trafaku.
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: Bzucanie transformatora

Príspevok od používateľa martin63 » 28 Mar 2023, 18:47

Trafo je 2x45V 400VA. Ten výkon neviem presne no mal by byt +- taky. Bolo vyrobené na Slovenku pred cca 10rokmi. Sekundárne napätie je celkom presne. Odchýlka na stotiny. Tiez som skusil odpojiť sekundárne a zvuk bol stale rovnaky. Skusim zmerať ten prúd na primáry. Zatial Vdaka za pomoc.
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Bzucanie transformatora

Príspevok od používateľa kapor » 30 Mar 2023, 16:20

Mám dve veci:
1. odchýlka výstupného napätia o stotiny je podľa mňa blud vzhľadom na povolené tolerancie siete.
2. Niekto tu spomínal zapojiť do primáru kondenzátor. Na prvý pohľad dobrý nápad. Ale keď sa podarí zapojiť kondík, ktorý bude s indukčnosťou trafa tvoriť rezonančný obvod ( nehovorím presne naladený) tak sa smiechu nezdržíte. Vyskúšal som si to pred x rokmi, keď som chcel znížiť prietok vzduchu vzduchovacieho čerpadla do akvária. Som mal pocit, že to vytiahne i mňa.....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok