Napajanie sirény

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

electricjozin
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 04 Aug 2023, 16:15

Napajanie sirény

Príspevok od používateľa electricjozin » 04 Aug 2023, 16:41

Čaute,
toto bude možno celkom bizarné, ale cestou necestou sa mi do rúk dostala 20 ročná, neoznačená siréna. Zaujíma ma, aké približne näpatie potrebuje zdroj, a aký je prevadzkový prúd. (Moju motiváciu je ťažko riešiť :wink:). Stačilo by niečo ako autobatéria? Budem potrebovať odmerať odpor?

Na začiatok stačí len veľmi tichý zvuk.

Samotná siréna ma len dva kablíky. Vyzerá takisto, ako na tejto fotke: https://pasteboard.co/YyiRva74638E.jpg
0
Naposledy upravil/-a electricjozin v 04 Aug 2023, 17:00, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Napajanie sirény

Príspevok od používateľa mr.dred » 04 Aug 2023, 16:53

pekný obrázok :finga: :finga: :finga:
Prílohy
obrázok_2023-08-04_165313720.png
obrázok_2023-08-04_165313720.png (2.11 KiB) 1065 zobrazení
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

electricjozin
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 04 Aug 2023, 16:15

Re: Napajanie sirény

Príspevok od používateľa electricjozin » 04 Aug 2023, 17:01

Hups, uz som to opravil
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Napajanie sirény

Príspevok od používateľa jezevec » 04 Aug 2023, 17:44

Na tom obrázku je starý "tlampač", neboli reproduktor. Uvnitř je repro a trafo na 100V rozvod obecního rozhlasu. Potřebuješ ještě zesilovač se 100V výstupem. Do zesilovače pak můžeš pouštět zvuk sirény nebo muziku.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Napajanie sirény

Príspevok od používateľa mr.dred » 04 Aug 2023, 18:25

Aj ja by som povedal, že je to "tlampač" ... veď zhoď ten dekel dolu a uvidíš aký mašinista sa tam skrýva.
Až je tam reproduktor v nejakom zvláštnom prevedení a trafko - tak je to tlampač - tlakový reproduktor - počuť ho do ďaleka so správnym zosilňovačom.
Až tam bude elektromagnet s prerušovacím kontaktom, tak to bude "húkačka" - jednohlasá siréna... (ale to určite nebude... potrebuje totiž vysoké prúdy , čo pri diaľkových vedeniach od ústredne po koniec obce snáď ani nebolo v tých dobách možné...)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

electricjozin
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 04 Aug 2023, 16:15

Re: Napajanie sirény

Príspevok od používateľa electricjozin » 05 Aug 2023, 08:44

S predpokladom, že to je tlakový reproduktor. Funguje to tak, že tichšie zvuky sú vytvorené menším napätím? Pri prehrávaní, behá napätie v plnom rozsahu - od 0V až po 100V? Tak, že polovičná hlasitosť je presne 50V?
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Napajanie sirény

Príspevok od používateľa jezevec » 05 Aug 2023, 09:19

Ne.
Najdi si na netu, co je to 100V rozvod pro rozhlas, nebo co znamená 100V výstup zesilovače.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Napajanie sirény

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Aug 2023, 09:22

Dúfam, že do neho nechceš pustiť 50V striedavých zo siete cez nejaké trafo :rolleyes:
Tlampač nie je siréna !!! Je to len reproduktor prispôsobený impedančným transformátorom na 100V rozvod obecného rozhlasu. 100V sa vtedy volilo preto, aby mohlo byť paralelne pripojené xy takých tlampačov a aby úbytky na dlhých vedeniach boli prijateľné - pri vyššom napätí stačí menší prúd na dosiahnutie rovnakého výkonu. K tomu sú ale iné zosilňovače ako sa používajú v domácnostiach !
Zvuk sirény sa vytvára v ústredni nejakým generátorom signálu/zvuku a môže mať rôzne funkcie - záleží od funkcie výstrahy. Tlampač s tým nemá nič... on ten zvuk len prehráva ako bežný reproduktor.

Pre tvoju zaujímavosť/skúmanie - môžeš ten tlampač pripojiť aj na nejaký "domáci" zosilňovač. Vyberieš/odpojíš zvnútra to trafko a pripojíš reproduktor k nejakému zosilňovaču. Bude to hrať ale hrozne...tie tlampače sú stavané len na prenos určitého rozsahu kmitočtov, tak že HiFi to nebude ani z ďaleka - basy a výšky z toho určite nepôjdu :lol:
A pre istotu !! - až ho budeš teda pripájať k nejakému bežnému zosilňovaču - pripoj ten reproduktor do série cez nejakú 12V / 5W žiarovku aby si si prípadne neodpálil zosilňovač. Ten reprák má už svoj vek, určite bol roky vonku na daždi a cievka môže byť "zahrdzavená" v magnete a v skrate...
Podľa mňa ani nemá význam sa s tým zaoberať... Jedine ak, tak nejaká retro-zábavka pri grilovačke na ohúrenie návštevníkov niekde na záhrade... Zvuky sirén aj tak nesmieš používať len tak pre zábavku - poliši by ťa rýchlo :axe:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

electricjozin
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 04 Aug 2023, 16:15

Re: Napajanie sirény

Príspevok od používateľa electricjozin » 05 Aug 2023, 12:28

Aha dobre, ďakujem za odpovede, so zvyškom si poradím sám.


Ale len tak, keď by niekto o tom chcel ešte kecať:

Môj plán je,
1. Zoskladám taký ten vtipný XR2206 signal generator kit
2. Output toho generatoru sčítam/posuniem (neviem ako to nazvať) s nejakým stálym napätím.
Ešte som na to nemal priesto, ale ja si predstavujem, že keď by som zapojil audio kabel na osiloskop, tak by to vyzeralo ako:

Kód: Vybrať všetko

sin(x)+h
. S tým, že "h" je kladná hodnota toho "posunu"
3. Zapojím to do amplifieru
4 Zapojím do toho ten glorifikovaný reprák.
5. Budem sa s tým hrať.

... vyzerá, že budem musieť trochu študovať.

Ďakujem za odpovede (na iných forách by to skončilo zapojením stáleho DC napätia pod domienkou, že je to reálna siréna)!
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Napajanie sirény

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Aug 2023, 12:41

Žiadne DC napätie tam "nevsúvaj" reproduktory ani transformátory to nemajú radi - zvyknú zhorieť !!
electricjozin napísal:
05 Aug 2023, 12:28
... vyzerá, že budem musieť trochu študovať.
- to je správne ! :agree:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok