Leptanie DPS

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Leptanie DPS

Príspevok od používateľa lato » 01 Mar 2024, 14:31

Zdravým Vás, ak potrebujete vyleptať plošné spoje skúste namiesto HCl + peroxid, použiť kyselinu amidosulfónovú + peroxid. Výhoda je, že pracuje bez výparov chlóru a relatívne je bezpečná práca aj v dielni /v kuchyni :yawinkle: /. Používam zmes cca 2 diely vody 1 diel kyseliny a na 2 dl zmesi cca 0,5 dl 30% H2O2.
možno skúšať aj iný pomer a prípadne aj mierne zahriať. Zmes je menej agresívna ako s HCl a kyselina je prášok, v pohode sa dá skladovať, nespôsobuje koróziu, netoxická ,nepáchne. Je potrebné dodržiať výstrahy na obale. Tiež sa výborne hodí na odstránenie vodného kameňa v kávovaroch - bez peroxidu!! Cena je cca 8 euro za kg. Kúpiť sa dá /aj peroxid/ napr. v PG-chem. Dopredu sa ospravedlňujem ak to už poznáte, ja som na to prišiel náhodou.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Leptanie DPS

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 01 Mar 2024, 15:23

Až na ten peroxid.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Re: Leptanie DPS

Príspevok od používateľa lato » 01 Mar 2024, 15:40

Ano, na peroxid si treba dať pozor, ja ho bežne používam do bazéna namiesto chlóru. Cca 0,5l na 15m3. Podľa teploty a kúpajúcich ho miniem asi 3l za sezónu. Teraz som si uvedomil, že 30% peroxid kupujem na firmu.. v POOLMAN cca 6 euro/liter a možno tam stačí len OP. V PGchem je iba 3% :( ,
0

vladca
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 06 Jún 2017, 15:40
Bydlisko: Domaňovce, okr. Levoča

Re: Leptanie DPS

Príspevok od používateľa vladca » 01 Mar 2024, 19:42

Ja som používal persíran (peroxosíran) sodný ... je to naozaj výborné leptadlo.
Priehľadné, pekne vidno proces leptania, nepodleptáva, relatívne bezpečné, žiadne výpary a pod.
Kedysi ho mali v TME ... už nemajú, ale GME prípadne Soldering majú skladom
0

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Leptanie DPS

Príspevok od používateľa rogi » 02 Mar 2024, 09:07

Najlepšie sa mi leptako z kyselinou chlorovodíkovou a peroxidom vodíka. Keď som to od oka namiešal tak bolo odleptane aj do tridsať sekúnd :biggrin: Teraz je to bieda, peroxid balia do umelých a priesvitných fliaš. Na etikete 35% v skutočnosti asi len 3% iba preto že je nevhodné balenie. Naposledy keď som leptal tak snáď 15 minút :oops:
To že predávajú na občiansky preukaz mi nevadí, vadí mi nekvalitný peroxid vodíka.
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Leptanie DPS

Príspevok od používateľa straciam » 02 Mar 2024, 11:52

ja pouzivam chlorid zelezity. ten mi zatial vyhovuje najviac. mam ho v doze od zmrzliny a kedykolvek vyberiem, mozem leptat. netreba nic zmiesavat a vydrzi roky. posledne som si ho vyrabal sam a funguje rovnako dobre ako kupny.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Leptanie DPS

Príspevok od používateľa cool-zool » 02 Mar 2024, 15:32

Súhlas so ,, STRACIAM,, !!! Dakedy som skúšal rôzne kyseliny , peroxidy a áno bolo to rýchlejšie ako s chloridom , ale ten smrad a po leptaní nebezpečný odpad ....... Keď sa mi zdá to leptanie pomalé tak dám celú misku na radiátor , a po zohriatí roztoku sa to urýchli a ako spíšu je to na viac použití , nič netreba vylievať , zahadzovať ....
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Leptanie DPS

Príspevok od používateľa pablox » 02 Mar 2024, 15:50

Chlorid som tiež dlhé roky používal, v byte u rodičov by som s kyselinou nepochodil. Misku som dal do horúcej vody a ani pri liehovej fixe nehrozilo podleptanie. Len som ním nesmel nič oprskať (hlavne biele umývadlo) inak ostalo žlté. O uterákoch nehovoriac.

V robote mám k dispozícii HCl aj peroxid, tak na občasné leptanie používam túto kombináciu. Len DPS robím nažehlením tonera.
1
Obrázok 1
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok