pomer NaOh

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

pomer NaOh

Príspevok od používateľa bobor1992 » 15 Aug 2009, 13:09

počujte, skúšam fotocestu :) Už som sa celkom solídne naučil nanášať positiv 20, suším ho fénom 20 minút ale o to nejde. Proste dám si to osvietiť na slnko 2 minúty je vidno, že zakryté cesty sú pôvodné zelené a osvietené je modré, je to tak dobre? Pod mrakom som osvecoval 12 minút a výsledok bol taký istý ako na priamom slnku 2 minúty, halogén je naprd :D No, ale mám problém s NaOh. Mám 800g balenie, zatiaľ 0,5 litra vody ale mám problém s pomerom. Koľko tam dávate tých granuliek? lebo ja som skúšal kadečo. Keď som mal studenú vodu, nič nerobilo ani 20. Momentálne to riešim tak že dávam teplú vodu, kým sa osvieti plošák tak tam dám granule a potom to ohrievam 500W halogénom. V teplej vode to robilo asi toto: dal som 10 granuliek a šupol DPS, cestičky ktoré som osvietil mi sčerveneli, je to dobre? nakoniec to odplavilo všetko, bolo to veľmi silné.
Aby som nekecal a zhrnul:
Keď osvietim predlohu, majú svietené časti ostať také modré?
Keď vyvolávam predlohu, majú neosvietené cestičky sčervenať?
A koľko granuliek, teda skorej pologuliek NaOh dávate na liter vody?
Díky aj ked je to guláš :)
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 15 Aug 2009, 13:20

roztok NAOH ma byť 1,5% ja mam namiesani na takych 1,8 až 1,9%.
Ano tie sovetene časti maju sčervenať a odplaviť sa. musis s tym furt kyvať.
ja ked osvietym plosak tak tie zakryte časti zožltnu ale to velmi slabo vidno, a vidno len oproti svetlu.
a niekde na forum som tu pisal jak sa to miesa ale neviem kde skusim pohladať...
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Príspevok od používateľa bobor1992 » 15 Aug 2009, 13:30

3,14či lenže mne sčervenejú cestičky :D a odplaví sa pekne šetko :(
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 15 Aug 2009, 13:42

bobor1992 napísal:3,14či lenže mne sčervenejú cestičky :D a odplaví sa pekne šetko :(
že čo? 3,14 ??

//Ludolfovo číslo pí=3,14. :D Slušne napísaný ženský pohlavný orgán :D
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 15 Aug 2009, 14:04

no šak aj mne sčervenaju cestičky a jaky mas silny roztok?
alebo to osvecujes velmi dlho s kamosom sme osvecovali na slnku 40 sekund a bolo vela.a ty osvecuješ 2 minuty?? to je vela.
Inak kukni jak sa riedi roztok.
napisal som to tam keby som to dobuducna hladal tažeby som vedel kde to hladať
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 3204#93204

a tote vaše vyrazy :roll:
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Príspevok od používateľa bobor1992 » 15 Aug 2009, 14:08

Jaké výrazy? Inak díky a už je to pohode, 15 granuliek na 0,5l a krásne ti ide. 2 minúty ani nieje veľa, tento prvý čo sa mi kedy podaril som zabudol na 5 minút a svietilo na to :)
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

romik00
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 20 Feb 2010, 00:00
Vek: 33

Príspevok od používateľa romik00 » 04 Feb 2011, 10:29

No dufam , ze mi este poradis a chodis sem zcasu na cas..ake mas granulky ?..lebo ja mam asi take 2milimetrove...
a pouzivas vodu alebo destilku ??..mozno aj vtom je nejaky rozdiel..ja som zatial vo fáze , že zacervena osvietene a vsetko odplavi :D
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 04 Feb 2011, 11:08

zarob si do nejakej sklenenej nadoby silnejší roztok, a potom si to rozrieduj pri vyvolávaní. Do nadoby kde vyvolávaš si nalej vodu, a postupne pridávaj tej silnejší konscentrát. budeš vidieť kedy ti to začne vyvolavať

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 04 Feb 2011, 11:08

to je jednojake guľky mam taky jak prašok a mam take jak 3 4 mm granulky to kupiš v drogerii, vodu použivam z vodovodu to je jedno si myslim.

Pomer neviem na postivi miešam 1% na kupovany fotoDPS davam 2%
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

romik00
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 20 Feb 2010, 00:00
Vek: 33

Príspevok od používateľa romik00 » 04 Feb 2011, 11:14

oki dakujem, no mam aj fotoplosak aj normalny...ale snazim sa to vyčíhnuť na positive..cize aj tu plati stu vyvojku , ze menej je niekedy viac ?? :D.. take moznosti, ze odmerat si 7gramov to nemam..ja len tak klasicky pol cajovej lyzicky na pol litra skusim :)..idem asi na to...
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 04 Feb 2011, 11:16

Moc silné roztoky, ja vôbec nemám namiešaný, napr mám 0.3l vody,(od oka) tak tam hodím 1/4 cm - 1cm kubického granúl. Pri odplavovaní je dôležitá koncentrácia a teplota, teda zohrejem vodu tak do 40°C radšej 38°C(skrátka aby bola viacej než len akurád teplá) a hodím 1/2 cm3 granúl, rozriedim a vyvolávam, ak to nejde alebo dlho trvá a nechce sa mi čakať, tak pridám troška a zvova vyvolávam. Ale ak tam chcete pridať granule, nieže ich tam hodíte ak je DPS v tom roztoku, pretože v okolí nerozpustených granúl je koncentrácia vysoká, urobý to potom taký efekt ako keby na tom mieste kde dopadli granule niečo vybuchlo. Teda vybrať DPS znova rozriediť a potom vyvolávať.

Inak to čo opisuješ sa mi stalo jediný raz, a to nadschvál keď som sa bavil so zle nasvieteným plošákom.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

romik00
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 20 Feb 2010, 00:00
Vek: 33

Príspevok od používateľa romik00 » 04 Feb 2011, 11:24

zle nasvietený??..a to uz akym smerom ? malo ci vela ?..lebo ja si myslim , ze to mam tak akurat..do svetla vidim osvietene tak nazeleno...(80W vybojka, 7minut, pauzak vytlacene atramentom)
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 04 Feb 2011, 11:31

A nie, ja som to myslel inak, mal som zle nasvietený, pohlo sa mi to, tak som do tej vody navalil granúl, a potom mi všetko sčervenalo a odplavilo. Znamená to, že je to kôli silnému roztoku.

Inak jeden kamarád tieš raz vyvolával, a nemal ešte úplne rozpustené granule, a ponoril tam DPS asi na 2 sekundy, a v monente mu presme odplavilo to čo malo ísť preč, a to čo malo krásne ostalo, škoda že mu to urobilo asi len na štvrť plošáku.

Inak čas vyvolávania (ak je vrstva riadne nasvietená) je nepriamoúmerný súčinu koncentrácie roztoku a teploty roztoku, teda čím väčšia je teplota alebo koncentrácia, tým sa čas skráti, ale má to svoje hranice, je tam nejaké to +-, a treba sa pohybovať v tom rozmedzí.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Metalweb
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 11 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Martin (MHC)
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Metalweb » 04 Feb 2011, 11:40

Najlepšie je si kúpiť už nariedený roztok, je to bez starostí
0
SFC,FluidSIM "P" a FluidSIM "H" vládnu svetu

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 04 Feb 2011, 12:25

ja to robím tak že nalejem do fotomisky horúcu vodu z vodovodu,nasypem tak 6 granuliek,rozpustím a potom postupne prihadzujem až kým nevidím nejakú reakciu,potom už to pôjde...

romik00
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 20 Feb 2010, 00:00
Vek: 33

Príspevok od používateľa romik00 » 04 Feb 2011, 14:18

Takze moj treti pokus dopadol asi takto :(
Sry za rozmazanu foto...ja by som si to vedel vysvetlit tak , ze o 20 sekund dlhsie svitit a vyvojku o kapánek jemnejšiu...
inak skusam to vyvolavat vo vyojke,ktora ma tak 15 stupnov celzia
Prílohy
DSC01501.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 04 Feb 2011, 14:20

:D neboj, ja som nadaval jak pohan jak som začianl striekať s positivom,

Striekaš s positivom? alebo kupuješ už nastriekane plošaky? ale asi positiv podla tej fotky.
S čim osvecuješ?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

romik00
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 20 Feb 2010, 00:00
Vek: 33

Príspevok od používateľa romik00 » 04 Feb 2011, 14:30

Veru uhadol si positiv :)...uz ma to dost ako aj vytáča :DD..to treba chytit prax ale sa mi zatial nedari...a mam dobry predpoklad, tak by to uz mohlo ist ?...alebo trosku teplejsiu vodu mam spravit ?, a nemam 100percentnu tmu..zastrete a take cervenkave svetlo prechadza ...nwm nwm nwm stracam vieru :D

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 1 minúte:

jaj osvecujem 80W vybojka a staci 6minut 40sekund..podla mojho odhadu , vzdialenost tak 20cm v pocitaci zabalene :)..sklo 6mm
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 04 Feb 2011, 14:36

bobor, ty to robíš iným hardocore spôsobom...prečítal si si o tom aspoň niečo ?? zdá sa že nie...a ak áno, tak sa podľa toho moc neriadiš...

odfoť predlohu oproti oblohe(za mrakom) alebo oproti žiarivke...

2min na slnku je dosť...stačí aj 1min...

A sušiť fénom...no s pánom Bohom....to rovno môžeš pri tom sušení periny prášiť...

Jo a pomer ?? no 1,9% ako baraicho povedal....to by rozožralo aj matuzalem...

Ja mám 1% a ide to krásne dole...samozrejme vývojka musí mať pokojovú teplotu ( čo je 18-22C). (a nie že si dáš lyžicku do vody jednu...to treba presne odmerať...si kúp z DX pekne váhu s rozlíšením 0,1g)


romik00, tých 20 sekúnd čo pridáš na svietení ti nepomôže ani nepohorší....(na sekundy sa vybodni, ak je dobrá predloha...tak to ani merať netreba...)
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 04 Feb 2011, 14:59

Hm, robio ty píšeš, že treba presne, ale vravím ako som písal predtým, fakt to robím od oka a ešte sa mi nestalo, aby mi odplavilo viacej ako je treba, keď som nechcel.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Napísať odpoveď