Eloxovanie hliníka

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Príspevok od používateľa eurobastler » 30 Jan 2010, 21:17

Napriklad tu. Cena okolo 2.2 EUR za kilogram
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

elox

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Mar 2010, 18:03

Je to už staršia tema,ale ja som eloxoval predné panely z hliníka /duralu/na zosiky apod. jednoducho.Hydroxid sodny,šošovičkovy z drogerie, rozpustiť trebars za lyžicu v 2-3 dcl vody,naliať do vhodnej sklenej alebo pvc nádoby,podla velkosti panela alebo sučiastky.Povrch prebrusiť v prípade potreby jemným šmirglom/ak treba odstrániť škrabance a pod/,vložiť Al kus/može sa vypodložiť trebars keramickymi guličkami / a nechať vrieť, občas opatrne premiešať, alebo panel otočiť a za pár minut je čisty a vytvrdeny,že ho stačí opláchnuť vodou vysušiť a po popísaní panela Propisotom prelakovať bezfarebnym lakom.Treba si tie časy aj koncentráciu odskušať.Netreba žiadne napájanie a iné elektrody.Netvrdim že ostatne metody nie su efektnejšie ale mne to stačilo.Pozor na pvc nádoby, vznikajuce teplo mi raz vyrovnalo novodurovú fotograficku misku tak,že luh vytiekol po stole. Bacha na prsty, je to svinska žieravina -rýchlo umyť octom.Megy.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 02 Okt 2010, 00:48

Lenže tá černota, ktorú spraví hydroxid sa dá mnohokrát z nechtom odškŕabnuť...a kto che matný panel, tak asi ťažko bude striekať lakom....
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

mir.ku
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 16 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Nová Paka

Príspevok od používateľa mir.ku » 02 Okt 2010, 01:56

... u nás máme možnost zvolit sprej - mat, nebo lesk ... 8)
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Okt 2010, 23:39

Robio, hydroxid nerobí hliník načierno ale ho vyčistí nabielo a vytvorí na ňom korundovú vrstvu Al2O3 a tá je sakra tvrdá. a lakujem to matným lakom v spray.Načierno sa eloxuje chloridom železitým.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 04 Okt 2010, 01:24

Pane jo, co se to tu dozvídám za blbosti ?

Louhováním (mořením) se přeci nedělá Al2O3 ? naopak se ten elox rozpustí ?

Al2O3 se dělá anodickou oxidací (eloxování), nebo chemickou (chromátování).
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 04 Okt 2010, 13:15

Peťo, chceš mi povedať že keď hodíš hliník do NaOH a vytiahneš ho, nieje čierny ??? je...

Ten čierny povlak s dá ľahko zotrieť a je pod tým matný povrch no ten ide zoškrábnuť prstom...

Vytvrdzovať som to neskúšal.

mir.ku, to je jedno aký je to lak...čistý matný povrch nebude nikdy vyzerať ako nalakovaný matný povrch.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Okt 2010, 00:25

Takže aby sme sa nehádali, či sa jedná o anodickú upravu povrchu hliníka,čiže pôsobením prúdu v roztoku kyseliny sírovej,alebo morením,čiže ponorením do hydroxidu sodného bez použitia prúdu, výsledok je stále ten istý, _vrstvička korundu, čiže AL2 O3, na povrchu.
To že ti povrch súčiastky očernie alebo zosivie je spôsobené horčíkom alebo mangánom obsiahnutým v zliatine,pretože chemicky čistý hliník alebo kvalitný dural,to neurobí .Taktiež pri velkom obsahu horčíka v zliatine ti priam vyžerie diery do povrchu a ostane ako špongia.Pozrite si hliníkový obal na čerpadle automatickej práčky ako ho vyžerie lúh z pracích práškov.
Danhard,žeby sa Al2o3 dal rozpustiť to neviem iba ak v lučavke královskej ako zlato čiže HCl+HNO3 /Kyselina chlorovodíkovaá a dusičná/
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 05 Okt 2010, 09:33

Ale tady se nikdo nehádá ?
Ovšem pokud tady 5ko šíříš nesmysly o věcech, o kterých zřejmě nic nevíš, tak jsem si dovolil tutu KRÁVOVINU opravit.

Ponořením do hydroxidu sodného bez použití proudu se vrstva AL2O3 na povrchu nevytváří, naopak rozpouští !!!
0

CICO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 19 Mar 2007, 00:00
Bydlisko: Snina
Vek: 37

Príspevok od používateľa CICO » 05 Okt 2010, 18:56

5ko pises uplne nezmysli. Ponorenim do roztoku NaOH sa elox(Al2O3) zacne rozpustat a odlupovat sa z povrchu hlinika. Az ponorenim hlinikovej suciastky do roztoku H2SO4 a pripojenim prudu sa zacne suciastka eloxovat a vznikne vrstva Al2O3. Na obrazkoch je postup ako to vyzera na zaciatku a aako na konci
Prílohy
pred eloxovanim
pred eloxovanim
farbenie
farbenie
po eloxovani a ustaleni povrchu
po eloxovani a ustaleni povrchu
hotovy predstavec
hotovy predstavec
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 05 Okt 2010, 19:03

CICO, jasné, všade po internete je že treba kys. sírovú a prúd...len ma zaujíma ako si to odfarbil...

Ak by si to napísal trocha podrobnejšie budem rád.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

CICO
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 19 Mar 2007, 00:00
Bydlisko: Snina
Vek: 37

Príspevok od používateľa CICO » 05 Okt 2010, 19:09

tak nesu to stale nejake super vysledky co sa tyka odolnosti na oder ale farba drzi pekne. Po samotnom esloxovani treba ocistit predmet vodou najlepsie asi destilovanou(zatial som neskusal) potom si treba nariedit farbu. Ja som pouzil modru farbu na textil do litra cele balenie. Roztok farby je dobre jemne ohriat - rychlejsie sa farba usadi na povrchu hliniku. A samotne farbenie prebieha asi tak ze predmet sa ponori do farby , moze sa tam nechat len tak alebo sa s nim moze pohybovat a farbenie bude rychlejsie, a farbi sa to podla pozadovaneho odtiena, cize ak nechces velmi tmavu farbu tak si stale kontrolujes ako je hlinik nafarbeny a podla potreby mozes aj prestat ak je farba dostacujuca . No a nasledne staci oplachnut predmet vodou a zavesit do vriacej vody tak na hodinku a potom uz len vybrat z vody nechat vychladnut a vylestit pretoze po eloxovani na povrchu bude taka matna vrstvicka co sa da zotriet a povrch je pekny leskly.
0

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 05 Okt 2010, 19:46

Co si pamatuju, tak jsme to povařili v normální barvě DUHA.
Černej odstín s černou šel blbě, většinou to bylo trochu do hněda, nebo falový.
Ale žlutý a modrý se dařily náramně, na zelenou se musel odzkoušet odstín.
To vyvaření má i vliv na "zatažení" toho eloxu.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Okt 2010, 22:36

Takže som si pre istotu vyhladal na wikipedii eloxovanie hliníka a znova som sa utvrdil v tom , že podla uvádzaných chemických reakcií a vzorcov dochádza v oboch prípadoch či pri morení hliníka v NaOH, alebo eloxovaní pomocou kyseliny a prúdu k výslednému vytvoreniu vrstvy Al2O3 na povrchu,
ibaže pri eloxovaní je vrstva postupne vytvrdená a zhutnená s podpovrchovými štruktúrami kovu,čím získa na odolnosti
a taktiež je možné ju farbiť .Záleží od dalšieho použitia.
Takže bud som blbý ja alebo ten čo to tam napísal.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 05 Okt 2010, 22:41

Al2O3 vznikať môže,ale je otázne,či sa uvolní do roztoku(pri lúhovaní) alebo sa navrství na materiál(elektrolýza).
0

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 05 Okt 2010, 23:34

5ko a ty těm chemickým reakcím rozumíš ?

Už si třeba někdy svařoval hliník ? Ten se totiž před vařením ošetří louhem, aby se rozpustil i ten tenkej povlak Al2O3, kterej vzniká vzdušnou oxidací.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Okt 2010, 00:05

Presvedčili ste ma, nesprávna terminologia,už som s tej chémie trochu vyšiel,ale dosial som nepoužíval elektrochemickú reakciu,len morenie v hydroxide a vždy sa povrch jednak vyčistil a tiež vytvrdil a bol odolný voči oderu aj chemikáliám, takže vyhovoval.Musím sa trochu prehrabať zase v starých učebniciach chemie a oživiť si pamäť. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 06 Okt 2010, 00:54

Louhováním se povrch očistí, to jo, jestli tam zůstanou nějaké jiné povlaky, tak je to zbytek solí jiných kovů, ten se odstraní oplachem v sírovce, ale že by byl povrch nějak odolnější ? vzdyť je to čistý hliník, krásně bílej, jelikož se příměsi většinou vyžerou ještě rychleji.

Louhovanej hliník na otěr rukou nešpiní, protože se odstranily všechny povrchové zbytky po opracování, třeba broušení.
Samozřejmě na tvrdší předmět je otěr normální.

Jinak ta první řádka ve wikipedii je správně, hliník reaguje s NaOH na hlinitan sodný, dobře rozpustný ve vodě, takže není důvod aby držel dál na povrchu toho předmětu.
Ty další reakce potřebují energii opačným směrem, takže jaksi nenanstanou a autor je asi opsal z výroby hliníku.

Ta začíná také loužením bauxitu (Al2O3+2H2O) na hlinitan sodný, to jde trochu hůře a prvádí se v konklávu.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Okt 2010, 01:12

Srdečná vďaka za upresnenie,ušetril si mi kopu času a vyviedol ma z omylu.Ospravedlňujem sa za chybné informácie ktoré som pustil do placu.
Darmo, človek sa učí a doučuje celý život. :wink: Hlavné je vedieť si priznať chybu.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Príspevok od používateľa Wili » 24 Nov 2010, 02:45

Dostal som napad a chcem sa spytat ci je realizovatelne toto:

Vykupem kus hlinika napr. predny panel v NaOH, potom ho pekne oplachnem v destilke a osusim, zbavim mastnoty, prestriekam to svetlocitlivym lakom na plosaky, nasvietim predlohu-popis panela, vyvolam zase ale v slabsom roztoku NaOH, poom pristupim k elektrolyze, po nej ofarbim hlinik Duhou na ciernofialovo, a povarim v destilke pol hodiny. Potom co je vsetko dokoncene a ustalene uz len lieho ocistim zvysny lak kt. ostal po vyvolani a predny panel s krasnym popisom by mal byt na svete, je to takto mozne, alebo hovorim nezmysly :D ?
0

Napísať odpoveď