Zaciatocnik - aky program na meranie a navrhovanie obvodov

Eagle, Protel, Multisim, Orcad, Altium .....

Moderátori: Drakoush, Moderátori

aranel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 26 Okt 2020, 08:50

Zaciatocnik - aky program na meranie a navrhovanie obvodov

Príspevok od používateľa aranel » 02 Mar 2021, 21:29

Ahojte,podla rad na fore som si kupil knizku Poznavam Elektroniku od Vaclava Malinu.
Zial kvoli pandemii je tazke teraz zohnat suciastky a teda ma napada moznost navrhovat si to a skusat merat zapojenia v daakom softwari.
Viete mi daaky poradit?
Dakujem
0

MARKYS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 141
Dátum registrácie: 24 Nov 2019, 21:29
Bydlisko: Čadca
Vek: 21

Re: Zaciatocnik - aky program na meranie a navrhovanie obvodov

Príspevok od používateľa MARKYS » 02 Mar 2021, 22:13

Predpokladám, že hľadáš nejaký program zadarmo, tak potom http://www.falstad.com/circuit/ .
Takisto je tu aj multisim online https://www.multisim.com/
Zapojenie si odsimuluješ v pohode, ale pracovať s tým môže to byť zložitejšie.
Inak je tu aj Protheus, klasický Multisim atď, ale tie sú už platené.
0
Nič nevydrží dlhšie ako dočasné riešenie.

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Zaciatocnik - aky program na meranie a navrhovanie obvodov

Príspevok od používateľa StefanST » 02 Mar 2021, 22:29

Neviem, aké máš vybavenie (napíš), ale pre začiatok bude dobré mať nejaký multimeter (stačí lacný do 10€ z tesca), púzdro na 3-4 tužkové batérie, prípadne napájač USB alebo 12V, bredboard na pokusy s el. obvodmi, nejaké LED, rezistory, prípadne tranzistory.
Aj pri korone sa dá objednať napr. v TME, kde economy zásielka stojí 2,40€.
Pozn.: SW simulátory sú dobré, keď obvodu rozumieš a potrebuješ spočítať napätia, prúdy, priebehy.
0

aranel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 26 Okt 2020, 08:50

Re: Zaciatocnik - aky program na meranie a navrhovanie obvodov

Príspevok od používateľa aranel » 02 Mar 2021, 22:56

MARKYS napísal:
02 Mar 2021, 22:13
Predpokladám, že hľadáš nejaký program zadarmo, tak potom http://www.falstad.com/circuit/ .
Takisto je tu aj multisim online https://www.multisim.com/
Zapojenie si odsimuluješ v pohode, ale pracovať s tým môže to byť zložitejšie.
Inak je tu aj Protheus, klasický Multisim atď, ale tie sú už platené.
Dakujem velmi pekne pozriem poskusam.
StefanST napísal:
02 Mar 2021, 22:29
Neviem, aké máš vybavenie (napíš), ale pre začiatok bude dobré mať nejaký multimeter (stačí lacný do 10€ z tesca), púzdro na 3-4 tužkové batérie, prípadne napájač USB alebo 12V, bredboard na pokusy s el. obvodmi, nejaké LED, rezistory, prípadne tranzistory.
Aj pri korone sa dá objednať napr. v TME, kde economy zásielka stojí 2,40€.
Pozn.: SW simulátory sú dobré, keď obvodu rozumieš a potrebuješ spočítať napätia, prúdy, priebehy.
Dakujem za odpoved.Ano niektore veci mam multimeter pajky atd.. to nie je problem ale teraz som konkretne v knizke na teme tranzistory a opisuje tam tranzistor ako spinac , ako zosilovac atd.. Nie je tam vobec vysvetlene preco tam dal dany odpor a aky konkretny tranzistor pouzil pri tom celom zapojeni tak som si chcel zobrat jeden tranzistor a nasimulovat to a pochopit a zistit/vypocitat aky odpor tam dat atd..Lebo to mi nie je celkom jasne podla coho napr urcil bazovy odpor 4k7 pevny + poremenlivy 25k(NPN zapojenie s SE) pri napajani 6V a na kolektor napojil ziarovku na 6V s prud odberom 0.1 A. Ak som cital datasheete spravne tak vypocital to asi tak ze zistil ake bude IB tak ze mal prudovy odber na Colectore 0,1 A a teda podla h21E = 100 asi mal neuvadza tranzistor tak si domyslam zistil IB = 0.1/100 = 0.001A a teda potrebujeme nap 0,7 na baze a teda stratit 5,3 a teda vieme R = 5.3/0.001 = 5300 ohmovo.
Ale niesom si isty ci ratam spravne lebo zial to tam nieje vysvetlene.
Preto som to chcel poriesit cez simulacie.
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaciatocnik - aky program na meranie a navrhovanie obvodov

Príspevok od používateľa daqq » 02 Mar 2021, 23:28

LTSpice je velmi dobry software na simulacie a zadarmo. Nema az tak priatelske uzivatelske rozhranie ako niektore ine, ale za to je to seriozny software.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Zaciatocnik - aky program na meranie a navrhovanie obvodov

Príspevok od používateľa StefanST » 03 Mar 2021, 04:07

aranel napísal:
02 Mar 2021, 22:56
... teraz som konkretne v knizke na teme tranzistory a opisuje tam tranzistor ako spinac , ako zosilovac atd.. Nie je tam vobec vysvetlene preco tam dal dany odpor a ...
Treba rozlišovať, či sa tranzistor využíva ako spínač, alebo ako zosilňovač.

Pre použitie ako spínač, je podstatné, aby tranzistor viedol požadovaný prúd (napr. uvedených 100mA predanú žiarovku) a zároveň ako dobrý spínač mal nízky úbytok medzi kolektorom a emitorom. Tranzistor je zvyčajne v saturácii, t.j. prúd bázou je niekoľkonásobne vyšší (2x alebo aj viac) ako by zodpovedalo výpočtu podľa h21E. Veľkosť bázového prúdu je limitovaná maximálnou hodnotou Ib podľa datasheetu.
Preto v tvojom zapojení žiarovky obvod funguje aj s rezistorom 5,3kOhm aj s rezistorom 1kOhm.

Pre použitie ako zosilňovač pracuje tranzistor v lineárnej časti svojej volt-ampérovej charkteristiky. Napr. pre zapojenie so SE a rezistorom v kolektore sa môže požadovať, aby napätie Uce bolo rovnaké ako napätie na kolektorovom rezistore, t.j. polovica napájacieho napätia. Tu sa musí prúd bázou zabezpečiť taký, aby kolektorom tiekol konkrétny určený prúd.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok