Krokový motor rozhýbaní ventilátorom z počítača

Unikátne príspevky od unikátnych užívateľov
alidedko

Re: Krokový motor rozhýbaní ventilátorom z počítača

Príspevok od používateľa alidedko » 20 Nov 2012, 20:01

Daj fotku, co to vlastne vymyslas. A plus parametre povodneho motora, rozmery, silu, prikon ...

wwlado

Re: Krokový motor rozhýbaní ventilátorom z počítača

Príspevok od používateľa wwlado » 20 Nov 2012, 20:04

Tyristor tam nemozes dat! Tyristor ked raz zapnes, uz ho nevypnes, kym mu neodpojis napajanie.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Krokový motor rozhýbaní ventilátorom z počítača

Príspevok od používateľa misocko » 20 Nov 2012, 20:19

tranzistor aj zapnes aj vypnes :D
0

tom30
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 19 Apr 2012, 19:39

Re: Krokový motor rozhýbaní ventilátorom z počítača

Príspevok od používateľa tom30 » 20 Nov 2012, 20:45

Mám jeden tyristor a ten som skúšal na solárnej lampičke a zopínal som 21W žiarovku a pri zakrytí sa žiarovka vypla ale mám ruské tyristory a tie sa nechcú vypnúť skúšal som ich na zváračke. A ten tranzistor dokáže zopínať aj 20W a 12-24V a aké číslo má a ako sa zapája. Ten motor z tlačiarne má na prázdno má pri 14V 0,2A ale já ho napájam 12- 24V a pri skúške som nameral 22V 0,6A , používam auto nabíjačku.
Prílohy
mmmot.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Krokový motor rozhýbaní ventilátorom z počítača

Príspevok od používateľa misocko » 20 Nov 2012, 21:14

pouzil by som PWM

http://pokusy.chytrak.cz/schemata/wmp.htm

nahadzes to aj na "vrabcie hniezdo" - nepotrebujes ani plosak a zmestis sa v poho do 10€
0

tom30
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 19 Apr 2012, 19:39

Re: Krokový motor rozhýbaní ventilátorom z počítača

Príspevok od používateľa tom30 » 20 Nov 2012, 21:22

Týmto regulátorom znížim 3000otm. na 300otm a napajacie napätie môže biť väčšie ako 12V.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Krokový motor rozhýbaní ventilátorom z počítača

Príspevok od používateľa misocko » 20 Nov 2012, 21:36

znizi to otacky takmer na nulu len sa treba trochu pohrat s kondenzatorom (10n) na danej scheme - najst frekvenciu ktora bude motoru najviac vyhovovat aby mal v tak nizkych otackach este nejaky tocak

ps: fakt neviem ako moze hocijaka odstrediva pumpa bezat na 300ot/min
0

alidedko

Re: Krokový motor rozhýbaní ventilátorom z počítača

Príspevok od používateľa alidedko » 20 Nov 2012, 21:54

Ja tiez nie. A s motorom z tlaciarne ...

tom30
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 19 Apr 2012, 19:39

Re: Krokový motor rozhýbaní ventilátorom z počítača

Príspevok od používateľa tom30 » 21 Nov 2012, 19:27

Tu mám to hotové a je to aj na 24V.http://www.flajzar.cz/vykonovy-pwm-regulator.htm a to čerpadlo bolo predchodcom propelového.
Prílohy
pumpa.gif
0

Používateľov profilový obrázok
Vojta
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1039
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 15:34
Bydlisko: Františkovy Lázně
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Krokový motor rozhýbaní ventilátorom z počítača

Príspevok od používateľa Vojta » 21 Nov 2012, 21:40

tom30 napísal:Mám jeden tyristor a ten som skúšal na solárnej lampičke a zopínal som 21W žiarovku a pri zakrytí sa žiarovka vypla ale mám ruské tyristory a tie sa nechcú vypnúť skúšal som ich na zváračke. A ten tranzistor dokáže zopínať aj 20W a 12-24V a aké číslo má a ako sa zapája. Ten motor z tlačiarne má na prázdno má pri 14V 0,2A ale já ho napájam 12- 24V a pri skúške som nameral 22V 0,6A , používam auto nabíjačku.
Tak za
1. "zopínal som 21W žiarovku a pri zakrytí sa žiarovka vypla" - ? :roll:
2. " Ten motor z tlačiarne má na prázdno má pri 14V 0,2A ale já ho napájam 12- 24V a pri skúške som nameral 22V 0,6A , používam auto nabíjačku." Tak to ti shoří... A zajímalo by mě, jaká autonabíječka dává 22 V...
0
Můj profil na Google+
Pokud se vám doma válí nějaké 8mm videokazety, diskety ZIP, SATA HDD nebo PCIe GPU a nepotřebujete je, napište ;-)
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Krokový motor rozhýbaní ventilátorom z počítača

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Nov 2012, 22:04

tom30 napísal:Ale ten BLDC motor je taktiež niečim ovládaný nie. A takto približne vyzerá to čerpadlo
:D :D :D :D Načo to riešiš, treskni tam teda kľuku a hotovo :D

Zawin, presuň to do elektronických blbostí, tá sekcia zapasovala..
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

wwlado

Re: Krokový motor rozhýbaní ventilátorom z počítača

Príspevok od používateľa wwlado » 21 Nov 2012, 23:10

a.) No vidis!!! tyristor ti vypol, lebo si zatienil solarny panel. Napate solaru (teda prud ktory tiekol cez tyristor) klesol tak, ze sa uz sam nevedel udrzat.
Tyristor sa pouziva na spinanie, ked je napatie streiedave, alebo pulzne (tesne za diodami). Ty das povel na zapnutie a on drzi, kym nedojde sinusoida cez nulu.
b.) Ten odber nieje taky hrozny. Na zopnutie by ti stacil aj ULN2003. Ten je na 0,5A a su v puzdre 7 kusy. :) Alebo su aj ine alternativy ako BD137-9, ktory znesie 1,5A. Dokonca dnesna doba je taka dobra, ze mozes skludom pouzit MOSFET napr. IRF640. Znesie 18A. Funguje skoro podobne ako tranzistor, akurat zopina uz pri 3V a nezere ziaden prud. (Cim viac voltov dame do riadiacej elektrody, tym lepsie vedie prud. No maximum je 20V)
c.) Tvoj napad ma inspiroval. Ale su tu tie problemy:
- Ventilator ma v sebe elektroniku, ktoru by trebalo odstranit a napojit sa priamo na cievku. Nasiel som toto: http://www.modding.cz/?p=281
- Taketo impulzi by sme mali dostat z tych cievok:

Kód: Vybrať všetko

1. - prvy vyvod oproti strede, 2. - druhy vyvod oproti strede
A,B,C,D privody do krokoveho motora
| 1 2 | A B C D
| 0 + | 1 0 0 0 
| + 0 | 0 1 0 0
| 0 - | 0 0 1 0
| - 0 | 0 0 0 1
- Teraz by trebalo zistit, ake napatie by sme dostali z toho ventilatora. Ak dostaneme viac ako 3V, "sme zahojene" :-) Akurat budeme musiet vyviest z ventilatora 4 vodice. Z prvej dvojice dva vodice a z druhej dvojice dva vodice.
- posielam ti principialnu schemu v prilohe. To musis urobit 2x. Pre jednu dvojicu cievok a aj pre druhu dvojicu.
- potom sa to doladi o diody chraniace tranzistory (mozno ani netreba, myslim, ze ich uz maju v sebe), Stabilizacnu diodu na privod, aby chranil vstupy tranzistorov pred napatim vyssim ako 20V.. a take drobnostky.

Mozno ti to bude na nic a ten motorcek ti nebude stacit na tvoj projekt. Ale tvoj napad bol taka vyzva pre mna... Snad to vyuzijes na nieco ine. Tak drzim prsty.
Prílohy
project.pdf
(9.84 KiB) 160 stiahnutí

alidedko

Re: Krokový motor rozhýbaní ventilátorom z počítača

Príspevok od používateľa alidedko » 21 Nov 2012, 23:42

Krokac by musel byt dvojcievkovy, nakolko sa v beznych fanoch vyuzivaju prave dve+dve cievky proti sebe.

Dalsia vec, napadlo ta (niekoho z vas), ze si ta elektronika vnutri sleduje otacky? Hallova sonda je tam len zo srandy?

wwlado

Re: Krokový motor rozhýbaní ventilátorom z počítača

Príspevok od používateľa wwlado » 22 Nov 2012, 06:16

A.) V scheme som nakreslil diody opacne a k nim by mal ist paralelne rezistor 100k
B.) Otacky budu naozaj mensie ako na ventilatore. Ventilator ma 4 kroky na otacku a krokac mozno aj 320. Coz je 80x viac
C.) Ja som to nebral tak, ze ventilator sa bude tocit svojvolne. ale ze ho budeme tocit z vonku ako dinamo

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok