8ohm vyhybka + 16ohm repro ?

Unikátne príspevky od unikátnych užívateľov
jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: 8ohm vyhybka + 16ohm repro ?

Príspevok od používateľa jazzym » 28 Mar 2014, 17:33

valdus 100se su naozaj malinke repračiky , ale na to jak su male z toho ide prekvapivo dospely zvuk .. Su robene pre umiestnenie v malych baroch , obchodikoch , a hraju velmi prijemne..vyrovnane.. ..predstav si že do baru by vyrobil nejaky hrozny obtažujuci zvuk :lol: odišli by zakaznici..
Ja som k nim vyrobil basak - subwofer . , o to ani tak nejde mam chuť vyrobiť take repraky jak som popisal.

ale že ani valdus 100se vam nedodal odvahy prezradit čo mate vy doma na počuvanie.. isto nejake plastove hifi Sony :lol:
asi take kde sa ani vyhybka nedava pač na to stači jeden 4W širokopasmak :ANAL:


Ja som si už niečo prečital medzičasom .. a zistil som že zaťaž reproduktoru je pemenliva .. v niektorych častiach frekvencie dosahuje aj desatnasobky nominalneho odporu...z toho mi teda trošku vyplyva že by nemalo vadiť ked zapojim dva 8ohmaky do serie v stredovom pasme. ..=16ohm.
dozvedel som sa aj to že tranzistorove zosilnovače v podstate maju radi odpor vyšii ako su stavane .. ale elektronkove naopak ..tam hrozi poškodenie koncovej elektronky , takže tam je lepšie dať reprak takejej ohmaže ako je stavany.
Vyhybka sa uz rozhodne neladi podla uhlovych stupnov :lol:
Ked si všimneš na grafe su decibely a frekvecie
ja som len naznačil prlbližny uhol ktory zhruba predstavuje oktava cca 300Hz /a 12decibelov .
samozrejme okava v okoli 2,5kHz má cca 1000Hz :roll: veelmi približne
Když vaříš také nenaházíš vše do jednoho hrnce, nezapneš sporák naplno a nejdeš pryč.
:lol: ale ano , varim nastavim časovač aby mi to zapipalo a idem preč :rolleyes: :finga:
0

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: 8ohm vyhybka + 16ohm repro ?

Príspevok od používateľa jazzym » 28 Mar 2014, 17:49

:wink: jaj zabudol som , keby mi vedel niekto poradiť kde sa daju ziskat frevenčne krivky SAL reproduktorov http://www.salshop.sk/zabudovatelne-rep ... k/113.aspx
0

Komar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 11 Aug 2009, 00:00
Vek: 40
Kontaktovať používateľa:

Re: 8ohm vyhybka + 16ohm repro ?

Príspevok od používateľa Komar » 01 Apr 2014, 14:51

jazzym napísal: a zistil som že zaťaž reproduktoru je pemenliva .. v niektorych častiach frekvencie dosahuje aj desatnasobky nominalneho odporu...z toho mi teda trošku vyplyva že by nemalo vadiť ked zapojim dva 8ohmaky do serie v stredovom pasme. ..=16ohm.

Ked si všimneš na grafe su decibely a frekvecie
ja som len naznačil prlbližny uhol ktory zhruba predstavuje oktava cca 300Hz /a 12decibelov .
samozrejme okava v okoli 2,5kHz má cca 1000Hz :roll: veelmi približne
Z toho ti vyslo samozrejme nieco velmi zle. :rolleyes: Reproduktory maju impedancku najvyssiu na vlastnej rezonancii. Basaky maju velku, vyskace malu; u vysok je nasobok nominalu asi 2-4nasobny. Basaky podla sily magnetu 4-20x. Ale mimo tychto extremov je impedancia velmi blizko nominalu, co znamena, ze dedukujes uplne nezmysly len preto, ze si impedancnu krivku nevidel; tak si to pogugli; jedna demonstrativne: http://www.carstereo.com/Images/ResEq1.gif
Vsimni si, v akom rozsahu je impedancia pomerne rovna a aku blbost ty zamyslas. :axe:

Naznacovat uhol na grafe je blbost uz len preto, ze in uhol uvidis na rozsahu 100-1000Hz a iny uhol na 1000-10000, iba preto, ze graf je v logaritmickej mierke, pricom oba su 12dB/okt. Nehovoriac o tom, ze exsituje elektricka strmost a akusticka strmost filtra a obe su rozne. Uz len vzajomnym pomerom hodnot 12dB filtra sa vieme pohybovat medzi 6-12, akusticky aj viac, ak sa k tomu prida prirodzeny pokles reproduktora.

Neviem naco potrebujes vediet, kto na com pocuva; nejak to vylepsi obraz daneho cloveka a budes brat jeho slova vaznejsie, ked ti z reprakov padne sanka, ci aky to ma zmysel? alebo si myslis, ze malokto ma lepsie repra, nech tie srandy, na ktorych pocuvas?
0

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: 8ohm vyhybka + 16ohm repro ?

Príspevok od používateľa jazzym » 01 Apr 2014, 20:55

Komar píše: Reproduktory maju impedancku najvyssiu na vlastnej rezonancii. Basaky maju velku, vyskace malu; u vysok je nasobok nominalu asi 2-4nasobny. Basaky podla sily magnetu 4-20x. Ale mimo tychto extremov je impedancia velmi blizko nominalu, co znamena, ze dedukujes uplne nezmysly len preto, ze si impedancnu krivku nevidel
práveže som videl tie krivky a basak na rezonančnej rekvencii vačšinou aj hrá , či už ide o dvojpasmove alebo trojpasmove , ..basak od spodu orezany vyhybkou neni.
Treba si uvedomiť že ja mam zaujem zapojiť do stredoveho pasma dvojnasobok nominalnej impedancie teda miesto 8 bude 16ohm.
čo si myslim že zosik zvladne nie? :wink:
Neviem naco potrebujes vediet, kto na com pocuva; nejak to vylepsi obraz daneho cloveka a budes brat jeho slova vaznejsie, ked ti z reprakov padne sanka, ci aky to ma zmysel? alebo si myslis, ze malokto ma lepsie repra, nech tie srandy, na ktorych pocuvas?
Ja so svojimi skusenostami s reprakmi viem čo možem očakavať ked sa puštam do vyroby.
Zaujima ma to preto , že ma tu odhovaraju od toho,..a ja som zvedavy nakolko sa taky človek zaobera muzikou , ..či osadil aspon jeden reprak do ozvučnice , či nejaku vyrobil ,.. alebo aspon pozna kvalitu reproduktorov na zaklade vlastnictva svojich.
pretože hovorit o navrhovani vyhybky, presneho objemu ..osi vyžarovania ..a neviem čo ešte .. schvalit prezidentom komory vyrobcov reproobedni musim :rolleyes: a dokonca tvrdit že to bude hrat uplne zle .. naznačuje malinko skusenosti .. :wink: z pohladu mojich skusenosti.


ediit. v tom grafe priamka nema byť ...naznačil len približnu strmosť ..v bode 400hz .
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: 8ohm vyhybka + 16ohm repro ?

Príspevok od používateľa Thales » 05 Apr 2014, 17:36

Já si nemůžu pomoci, ale čtu znova ten příspěvek nahoře a musím se smát. Ne že by na tom záleželo, ale neboj, nemusíš se strachovat o to na čem nejen já, ale i Komár posloucháme. Nemám potřebu se tu s tím nijak vytahovat, ale neboj - geniusy to fakt nejsou a tovární výroba to není. Máš ale pravdu v tom že zkušenosti obecně nejsou nikdy dost velké a stále se je co učit.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: 8ohm vyhybka + 16ohm repro ?

Príspevok od používateľa jazzym » 06 Apr 2014, 17:08

8) to nevadi ked nemate nic poriadne .. nie kazdy ma audiotechniku vo svojom poli zaujmu . A to neznamená že by si nevedel poradiť dobre alebo teda Komar ked ste susedia.. Ja by som si ani moc nevazil niekoho , kto si kupi v obchode bedne ..na zaklade toho čo je obecne považovane za etalon ..a pri tom hudbu nevnima ani na urovni kuchynskeho radia. 8)
Len mi to prislo trochu vtipne ze ma odradzate. ..pričom trosku skusenejsiemu musi byt jasne ze dosiahnem super sound :finga:
0

Komar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 11 Aug 2009, 00:00
Vek: 40
Kontaktovať používateľa:

Re: 8ohm vyhybka + 16ohm repro ?

Príspevok od používateľa Komar » 07 Apr 2014, 11:53

jazzym napísal: práveže som videl tie krivky a basak na rezonančnej rekvencii vačšinou aj hrá , či už ide o dvojpasmove alebo trojpasmove , ..basak od spodu orezany vyhybkou neni.
Treba si uvedomiť že ja mam zaujem zapojiť do stredoveho pasma dvojnasobok nominalnej impedancie teda miesto 8 bude 16ohm. čo si myslim že zosik zvladne nie? :wink:
Aj si si vsimol, kde ma basak rezonancnu frekvenciu, ci mas tmu pred ocami? ved preto som ta na to odkazal a vlozil aj obrazok, aby si si prestudoval impedancny graf. Vsimni si, kde je stredne pasmo a aka je tam hodnota imp.; dam indiciu, ze hladaj medzi 250-1500Hz.
Nejde o zosik; zapajat odpory ako umelu zataz je nezmysel :arrow: : 1.odparujes zbytocne teplo na rezistore 2.menis uplne deliace frekvencie, ak mas v plane pouzit hotovu vyhybku 3. chaoticky znizujes citlivosti reproduktorov
jazzym napísal:Ja so svojimi skusenostami s reprakmi viem čo možem očakavať ked sa puštam do vyroby.
pretože hovorit o navrhovani vyhybky, presneho objemu ..osi vyžarovania ..a neviem čo ešte .. .. naznačuje malinko skusenosti .. :wink: z pohladu mojich skusenosti.
ediit. v tom grafe priamka nema byť ...naznačil len približnu strmosť ..v bode 400hz .
Skusenosti mas limitne bliziace sa nule :idea: , takze ktokolvek, kto ti da radu, je vhodne sa nou usmernit a nieco si o probleme zistit.
Ja som uz nejake sustavy aj predal, dalsie dve dokoncujem a pojdu tiez na predaj, takze sa neboj, zeby som o tom nic nevedel.
Ten, kto pise o navrhovani vyhybky, o ladeni objemu, osi vyzarovania a pod. podla teba nevie, o com hovori?
A taky ako ty, co kresli ciarky na frekvencny graf a zapaja odpory podla nahody, vie o com hovori? daky si pomyleny, ze?
Naznacovanie strmosti, ako to kreslis ty, je blud.Ukoncime to takto, lebo sa to tymto sposobom nerobi, ani nikdy nerobilo. :butthead:
jazzym napísal: A to neznamená že by si nevedel poradiť dobre alebo teda Komar ked ste susedia..
Samozrejme, sme susedia, byvame len 700km od seba a Thales iba nahodou hovori po cesky. To len tak, lebo sa nudi.
jazzym napísal: ..pričom trosku skusenejsiemu musi byt jasne ze dosiahnem super sound :finga
Dobre ti j**e, fakt :finga:
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: 8ohm vyhybka + 16ohm repro ?

Príspevok od používateľa jaromir » 07 Apr 2014, 12:18

Z casoveho hladiska, tento thread ma tazisko okolo prveho aprila. Velmi priznacne.

Stalo by za uvahu pouvazovat o jeho locknuti a presunuti do kosa, lebo taketo, na prvy pohlad do oci bijuce nezmysly (plus vsetci ti kefasovia, alibabovia sa simonohossovia) su to, co odradza vela ludi od celeho webu. Clovek sa nemoze cudovat, ze sa to tu nazyva "sopelforum", ak sa toleruje nieco taketo.
0

divnyjean
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Jan 2014, 09:40
Bydlisko: všudezdejší

Re: 8ohm vyhybka + 16ohm repro ?

Príspevok od používateľa divnyjean » 07 Apr 2014, 12:25

Existujú len dve možnosti. Buď je dutý ako joklovina a robí si prdel, alebo je dutý ako joklovina a prdel si nerobí. Tá druhá možnosť je dosť desivá.
0

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: 8ohm vyhybka + 16ohm repro ?

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 07 Apr 2014, 12:31

Nebo to je pánské či dámské přirození, oboje často používané až na hranu opotřebení.

jazzym, zkus nahodit něco konkrétnějšího než hloupé plácání podomního obchodníka, co vám vrazí nohu do dveří, hned jak je otevřete.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: 8ohm vyhybka + 16ohm repro ?

Príspevok od používateľa alidedko » 07 Apr 2014, 12:39

jaromir napísal:(plus vsetci ti kefasovia, alibabovia sa simonohossovia)
No ale prosim ta.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: 8ohm vyhybka + 16ohm repro ?

Príspevok od používateľa jazzym » 07 Apr 2014, 14:51

Gavin Milarrr napísal:jazzym, zkus nahodit něco konkrétnějšího než hloupé plácání podomního obchodníka, ..
no ja som s tymto prišiel aby som si nechal schvalit zapojenie 16ohm (sady reproduktorov ) do stredoveho pasma .pričom ostatne pasma trojpasmovej vyhybky budu osadene 8ohm ,. je to len jedna z alternativnych zapojeni.
Jedine čo ma zaujma je či to može škodit zosiku. ..
Tak trochu som sa už dopatral že by to nemuselo vadiť ,..aj ked niektori mi tu hovoria že ano.

Duha vec je, že by som rad vedel ake odpory by som mal použiť .. keby som to chcel dorovnať do 8ohmov ... nechce sa mi moc použivať velko watažne odpory ..
To neexistuje odpor bez Wataže? . :roll: .. alebo naozaj aj taky odpor s malou zaťažou ..5W napr ..možem odpaliť?

Niektori sa mi tu staraju do zvuku .. ale ja nepotrebujem toto riešiť .. ..viem čo možem očakavať ..a sposob realizacie mi umožnuje to zmenit .. 8)
0

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: 8ohm vyhybka + 16ohm repro ?

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 07 Apr 2014, 15:02

Aha, takže ty jsi přišel pro schválení, a když ti tu opakují, že to je pitomost, tak to ignoruješ?

CO SI K**** MYSLÍŠ, ty odborníku pokročilej? Tady vůbec nejde o zvuk, tady jde o to, že jseš úplně mimo. Proč sem teda vůbec lezeš, když to všechno víš sám nejlíp, zmrde? NIKDO NIKDY, opakuju NIKDO a NIKDY ti neřekne, že to děláš dobře, když to děláš evidentně úplně blbě.

Nebo se hodláš někde zaštiťovat "názory odborníků", až některý ze zdejších slušňáckých smiřovačů a ekvalizérů "v zájmu vyrovnání názorů" tvoji pitomost schválí? Potom nejseš jen zmrd, ale turbozmrd, protože do svého zmrdství taháš ostatní.

Upřímně řečeno, narvi si tam co chceš, je mi úplně u prdele, jak ti to bude hrát, ale K**** SE NEPTEJ, když ti na cizím názoru nezáleží.

To bude zase nejmíň půl roku distanc za osobní útoky... ale někdo to říct musel. Tak co, slušňáci, kdo si první kopne?

/kurva se neříká :!: p
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Komar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 11 Aug 2009, 00:00
Vek: 40
Kontaktovať používateľa:

Re: 8ohm vyhybka + 16ohm repro ?

Príspevok od používateľa Komar » 07 Apr 2014, 15:13

jazzym napísal:no ja som s tymto prišiel aby som si nechal schvalit zapojenie 16ohm ...
Duha vec je, že by som rad vedel ake odpory by som mal použiť .. keby som to chcel dorovnať do 8ohmov ... nechce sa mi moc použivať velko watažne odpory ..
Ved si to mal davno vyskusat a nedavat hlupe otazky....naco ti je posvatenie vlastnej blbosti?
Hodnoty odporov predsa vypocitas podla maleho vzorca, to by si mal vediet, ak to ides robit a tvaris sa, ze si postavil ohromne hrajuce bedne.
jazzym napísal:To neexistuje odpor bez Wataže? . :roll: .. alebo naozaj aj taky odpor s malou zaťažou ..5W napr ..možem odpaliť?
Ked odporom prechadza prud, co vznika??? zeby stratovy vykon v podobe tepla??? co si debil, ze das taku debilnu otazku? ako ma existovat odpor bez "Wataže"? :axe:
Uz som ti predsa pisal, ze budes potrebovat vykonovy odpor, co znamena asi 20-30W. Nevies citat, ci zamerne ignorujes?
jazzym napísal:Niektori sa mi tu staraju do zvuku .. ale ja nepotrebujem toto riešiť .. ..viem čo možem očakavať ..a sposob realizacie mi umožnuje to zmenit .. 8)
A co sa riesi na reprobedniach? debilne napady, ci dizajn? nie je zvuk to, co maju reprodukovat? Vies akurat hovno, a nie co mozes ocakavat...
0

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: 8ohm vyhybka + 16ohm repro ?

Príspevok od používateľa jazzym » 07 Apr 2014, 15:32

na internete som našiel vela planikov odporov ktore sa zapajaju k reproduktorom .. ..a tu mi niekto pisal že to sa nerobi .. ..tak som nevedel či to neni nejaky trulo čo mi tu piše blbosti ..a nič nevie .. preto som sa snažil zistiť niečo o tom nakolko sa zaobera audio technikou.

pomaly mi dochadza že tam asi budem musieť zapojiť vačšiu Wataž .. ale je to jedno či do serie alebo paralelne?

Komar ..nemaš nejake foto bedni čo si vyrobil ? .. celkom by som bol zvedavy aky finiš dokažeš ..toho sa najviac obavam.. že ten finiš nebde moc pekny ,.. rozmyšlal som aj nad klavirnym lakom ale to si ešte premyslim. 8)
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: 8ohm vyhybka + 16ohm repro ?

Príspevok od používateľa jaromir » 07 Apr 2014, 15:32

Gavin Milarrr napísal: To bude zase nejmíň půl roku distanc za osobní útoky... ale někdo to říct musel. Tak co, slušňáci, kdo si první kopne?
Pokial maju moderatori/admin v sebe kusok chlapa, tak nedostanes. Za seba - som rad, ze si to napisal (aj ked sa obcas snazim byt tym slusnakom).

Hoci, vyzera to byt na trolla. Zo zaciatku to nebolo poznat. Asi by bolo nacase prestat ho krmit.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok