zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

jakubv
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 139
Dátum registrácie: 15 Júl 2013, 18:40
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa jakubv » 31 Aug 2013, 14:59

Zdravím, pri bežnom používaní videorekordéra Aiwa sa postupom času pomalšie pretáčali kazety, ale keď som ho nechal dlhšie pretáčať tak pretáčal normálne, teda ak som ho pravidelne používal tak fungoval dobre, ale potom som ho nepoužil asi tri mesiace a po zapnutí a spustení pretáčania sa páska pretáčala pomaly a napokon sa videorekordér vypol, po jeho opätovnom zapnutí kazety nepretáčal vôbec, display všetko správne ukazoval, tlačidlá reagovali ale videorekordér nič nekonal, vysunutie kazety nebolo možné. Potom som ho otvoril zo spodu a všimol som si vyskočené gumičky, ktoré som jednoducho naspäť nasadil. Potom po zanutí sa opäť pekne ozval mechanizmus a stlačil som EJECT, chcel som vybrať kazetu, vyzeralo to nádejne, ALE vysunulo ju len dohora, smerom von už nie, ale po odmontovaní horného krytu sa už dala v pohode ručne vybrať, a odvtedy sa deje nasledovné: po zanutí sa ozve síce mechanizmus , ale tlačidlá nereagujú, teda display nič nezobrazuje, len dvojbodku, (správne by mal zobrazovať po zapnutí niečo takéto --:-- a má to blikať a teraz je tam len dvojbodka, ono sa tam vlastne nastavuje čas, ale nedá sa), nedá sa ani vypnúť cez tlačidlo, ani kazetu tam nemôžem vložiť, nedôjde do konca, proste tam niečo neklapne ako má a nemôžem na to prísť, že v čom je problém, celé sa to správa ako zaseknuté, nejaké rady?
0
žiadna nová fráza: všetko sa dá, len treba chcieť a najlepšie vedieť

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7723
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa Merak » 31 Aug 2013, 15:13

nevyskratoval si niečo keď si sa s tým hral? teda opravoval to?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

jakubv
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 139
Dátum registrácie: 15 Júl 2013, 18:40
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa jakubv » 31 Aug 2013, 15:18

pochybujem, práveže som si dával veľký pozor, aby som tam niečo nepokazil, len som nasadzoval gumičky, žiaden iný zásah do elektronických obvodov som si nedovolil, bolo by to zbytočné
0
žiadna nová fráza: všetko sa dá, len treba chcieť a najlepšie vedieť

Používateľov profilový obrázok
mkat
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 873
Dátum registrácie: 27 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Tisovec
Vek: 69

Re: zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa mkat » 31 Aug 2013, 17:40

A ta gumička nie už velmi vytahana?Ak zoženieš skus dať novu.Asi nemaš dokončeny cyklus mechaniky,a preto ti nejde nič zapnuť.
0
Ved tam nemôže byt velka chyba,včera to ešte perfektne fungovalo.

jakubv
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 139
Dátum registrácie: 15 Júl 2013, 18:40
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa jakubv » 31 Aug 2013, 19:27

práveže ona nie je veľmi vyťahaná, je nepoškodená, a videorekordér po pripojení do siete sa zapne sám, asi po 10 sekundách, a nedá sa vypnúť, žiadne tlačidlo nereaguje, ani POWER, a dióda svieti , (správne má byť po pripojení do siete dióda vypnutá a na displayi má blikať --:--, po zapnutí samozrejme dioda svieti a --:-- už blikať nemá, tie bodky znamenajú čas/minutáž, ktorá sa potom dala nastaviť)
0
žiadna nová fráza: všetko sa dá, len treba chcieť a najlepšie vedieť

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa Drakoush » 31 Aug 2013, 19:32

jakubv napísal:Zdravím, pri bežnom používaní videorekordéra Aiwa sa postupom času pomalšie pretáčali kazety, ale keď som ho nechal dlhšie pretáčať tak pretáčal normálne, teda ak som ho pravidelne používal tak fungoval dobre, ale potom som ho nepoužil asi tri mesiace a po zapnutí a spustení pretáčania sa páska pretáčala pomaly a napokon sa videorekordér vypol...
Stiahni servisák a pomeraj zdroje. Je možné, že jedno z napätí nie je v tolerancii, aj preto sa mohlo pomalšie pretáčať a teraz uletelo toľko, že sa MCU už nenaštartuje (v tomto sú MCU háklivé). Ak to bude v tolerancii, pozri zvlnenie zdroja, tiež nesmie byť veľké. Ak to dopadne na "passed", rozober mechaniku, skontroluj, či nemá gumička veľkú vôlu. Potom premaž mechaniku vazelínou (predáva sa biela elektrotechnická vazelína, mažú sa ňou mechaniky VHS, DVD...) a uveď ju do polohy buď "OPEN" (vysunutá, bez kazety) alebo "CLOSED" (zasunutá, s kazetou). Ak to nepomôže, postupuj podľa SM, budú tam napätia na pinoch určitých obvodov.

Inak ako prvé by si mohol pozrieť standby zdroj, ak je hluchý ten, bude hluché všetko. Obvykle to je riešené tak, že celý zdroj zmení f rozkmitu primáru na nižšiu a odstaví ostatné napätia, nechá len jedno - 5VSTB. Staršie VHS boli riešené zvlášť zdrojom pre 5V, ktorý napájal standby obvody a zároveň napájal IO druhého, hlavného zdroja.

EDIT: keď ti čas nabehne, tak STB zdroj vynechaj, mal by byť OK.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

oravan

Re: zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa oravan » 31 Aug 2013, 19:37

ručne vrat mechaniku do zakladu potom prečisti funkčny prepínač je umiestneny niekde v mechanike vymen remene a samozrejme vyčistit a znova premazat

jakubv
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 139
Dátum registrácie: 15 Júl 2013, 18:40
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa jakubv » 01 Nov 2013, 18:48

žiaľ nemám k tomu schému, neviem podľa čoho a čo merať, ale aspoň skusil som to manualne preradiť do vysunutej polohy (bez kazety) a na moje milé prekvapenie sa na displeji objavili vodorovné čiary s dvojbodkou, tak ako to má byť, čiže --:-- , a aj tlačidlá zrazu reagovali, aj prepnutie do standby, nastavenie času, aj na dialkove to reagovalo, ale keď som dával dnu videokazetu tak sa to nedalo, vobec ju tam nepustilo, iba asi 1 cm smerom dovnútra sa dala zatlačiť, ale nechcel som to nasilu dnu dávať, čo by bola samozrejme blbosť, potom sa sám prepol do standby režimu, kazetu som vybral, vytiahol som to zo siete, skusil som to preradiť do polohy s vloženou kazetou, opäť to nabehlo, konečne po dlhej dobe som počul pracovať mechanizmus, aj po stlačení PLAY to vyzeralo v poriadku, zrazu sa ale taktiež prepol do standby režimu, po zapnuti mechanizmus automaticky prešiel z polohy PLAY na STOP, ale ani REW, FF, mechanika nereaguje, pri EJECT mechanika sa uvedie do činnosti, ale niečo tomu chýba, nevysunie to, tlačidlá funkčné, aj display všetko zobrazuje ako má
0
žiadna nová fráza: všetko sa dá, len treba chcieť a najlepšie vedieť

oravan

Re: zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa oravan » 01 Nov 2013, 18:55

musíš skontrolovat funkčny prepínač ten je v niekde v mechanike treba ho vyčistit a znova zložit vymenit remene a na koniec rampy reda zavory skontroluj či su v poriadku tie davaju povel k tomu či je kazeta zasunuta vo vytahu

Používateľov profilový obrázok
delong
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Veľký Krtíš
Vek: 64

Re: zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa delong » 01 Nov 2013, 22:54

Funkčný prepínač alebo taktiež MODE SWITCH pozri si to TU
0

oravan

Re: zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa oravan » 01 Nov 2013, 23:09

ešte poznámka pokial zistíš nejaky diel že je špatny treba vymenit celu sadu volá sa to servisne sady niečo mali aj v AVelmaku treba to vymenit jedná sa o sadu sučiastok z mechaniky ktoré môžu danu závadu spôsobovat aj ked nahodou odstrániš poruchu tak sa vyskitne zase po čase ale pri vymene tych časti ktore ponuka servisná sada tak problem odstraneny to znamená ak budeš menit remene tak všetky daj si pozor pri tom spinači aby si ho presne nastavil musí byt v tej polohe ako to rozobereš tak i zložíš lebo ak posunieš nejaku čast tak to bude maturita i ak su potom také značky na dieloch podla ktorých sa to skladá a tie musia zapadat do seba držim palce a vela zdaru pri oprave

jakubv
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 139
Dátum registrácie: 15 Júl 2013, 18:40
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa jakubv » 02 Nov 2013, 15:57

uff tak vďaka, vyzerá to zložitejšie ako som si myslel na prvýkrát, tak už len pomaličky, opatrne a s chuťou do toho, inak keby som to chcel dať do servisu, koľko by približne stála oprava?
0
žiadna nová fráza: všetko sa dá, len treba chcieť a najlepšie vedieť

oravan

Re: zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa oravan » 02 Nov 2013, 17:44

okolo 40

jakubv
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 139
Dátum registrácie: 15 Júl 2013, 18:40
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa jakubv » 10 Jan 2014, 18:36

vzal by som z avelmaku nove gumičky, poradil by niekto ako vybrať tie správne?
0
žiadna nová fráza: všetko sa dá, len treba chcieť a najlepšie vedieť

oravan

Re: zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa oravan » 10 Jan 2014, 18:58

preložit na polovicu a zmerat potom dlížku a mal by si mať priemer celeho remienka

jakubv
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 139
Dátum registrácie: 15 Júl 2013, 18:40
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa jakubv » 10 Jan 2014, 19:05

tak napríklad: http://www.avelmak.sk/index.php?lm=155& ... icle=18652
pri týchto gumičkách udávajú tri rozmery, ten prvý bude ten priemer ak sa nemylim a tie zvyšne dva?
0
žiadna nová fráza: všetko sa dá, len treba chcieť a najlepšie vedieť

oravan

Re: zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa oravan » 10 Jan 2014, 19:16

hrubka a vyška

jakubv
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 139
Dátum registrácie: 15 Júl 2013, 18:40
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa jakubv » 10 Jan 2014, 19:29

ok, ospravedlňujem sa, občas sa pýtam také banality, ale kto sa veľa pýta veľa sa dozvie a eliminuje omyly
0
žiadna nová fráza: všetko sa dá, len treba chcieť a najlepšie vedieť

oravan

Re: zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa oravan » 10 Jan 2014, 19:38

pomeraj si aj teda priemer a približne podobnu si objednaj ale ked už tak vymen všetky remene čo su vo videu

jakubv
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 139
Dátum registrácie: 15 Júl 2013, 18:40
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: zaseknutý videorekordér Aiwa DK910MkII

Príspevok od používateľa jakubv » 10 Jan 2014, 20:10

tak jasné, všetky, lebo tie pôvodné už majú svoje roky
0
žiadna nová fráza: všetko sa dá, len treba chcieť a najlepšie vedieť

Napísať odpoveď