Sharp LC-52XL2E vypina sa

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Sharp LC-52XL2E vypina sa

Príspevok od používateľa Mek » 07 Aug 2018, 19:35

Caute,
mam tu jednu velku LED telku, co sa po zapnuti hned vypne. Myslel som si, ze to budu iba kondiky, ale nie...

Po zapnuti svieti zelena LED, par sekund je obrazovka tmava. Potom nabehne obraz a zvuk, ale len na 2 sekundy, zatial podsvietenie nahodne rychlo blika, a po 2 sekundach sa telka vypne a ostane blikat cervena power LED.
Mam aj servisny manual, kde sa o blikani cervenej LED (stalom blikani, nie istom pocte) nic nepise. Ani vygooglit sa mi nic nepodarilo.
Co som skusil:
- doska zdroja - vsetky kondiky OK od pohladu, nahodne niektore vyletovane, premerane a OK, diody a tranzistory premerane vsetky a OK. Napatie 5V dava (merane pocas blikania cervenej LED), ostatne napatia sa odmerat nedaju, kedze sa telka hned vypina
- invertory po lavej a pravej strane obrazovky - premerane mosfety, kondiky vsetky vyletovane a premerane, keramicke kondiky premerane, diody vsetky tiez OK
- odpojenie a znovupripojenie vsetkych konektorov (pre pripad, ze je niekde iba zly kontakt), bez vysledku
Po uplnom odpojeni invertorov sa telka sprava presne tak isto (ale samozrejme podsvietenie neblika, kedze je odpojene), preto si myslim, ze zavada nebude v invertoroch ani v podsvieteni
Ostatne dosky neobsahuju elektrolyticke kondiky THT, iba SMD, a tie tiez su na pohlad OK.
Este fotka vnutornosti:
Sharp LC-52XL2E.jpg
Nestretol sa niekto s takymto problemom? Co by som mohol este skusit?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Sharp LC-52XL2E vypina sa

Príspevok od používateľa oravan » 07 Aug 2018, 20:01

nie čo podobné mne robil zdroj
0

podhorec
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 11 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Sharp LC-52XL2E vypina sa

Príspevok od používateľa podhorec » 07 Aug 2018, 20:21

nepozeral som to presne podla typu ale led tv to nebude - su tam vn trafaky
tak by som premeral medzizavitovy skrat alebo odisla trubica
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Sharp LC-52XL2E vypina sa

Príspevok od používateľa Mek » 07 Aug 2018, 20:23

podhorec: aj som si to myslel, ale pri odpojenych invertoroch sa to sprava uplne rovnako, aj zvuk na tie dve sekundy pocut, nez sa TV vypne. Preto ako pisem, si myslim, ze v invertoroch/podsvieteni to nie je.
Teraz som prisiel este na jednu vec.
Ked odpojim dosku vstupov (na fotke v strede dole pod zdrojom), tak telka asi 2 minuty "bezi" - svieti len zelena power LED ale obrazovka je tmava, a potom ostane vyblikovavat cervene a zelene LED nejaky kod. Ale pocas svietenia zelenej LED je zdroj nabehnuty a daju sa odmerat napatia - tak vsetky su OK, podla toho, co je napisane na PCB, a pocas toho aj blika mala SMD led na riadiacej doske (a ked uz vyblikavaju cervene a zelene LED, tak zhasne).
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

podhorec
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 11 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Sharp LC-52XL2E vypina sa

Príspevok od používateľa podhorec » 07 Aug 2018, 20:38

http://archive.espec.ws/section332/file18096.html

v servisnom manuale str 88 "lamp error detection"

tusim si to pamata poruchu, musis ju napred odstranit
a potom v menu vyresetovat

skus si pripajat trubice jednotlivo na vlastny inverter
a meraj odoberany prud - zistis porovnanim ktora odisla
mozno su ok ale aspon budes mat istotu ze nebudes rozoberat podsvietenie
a chyba je inde
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Sharp LC-52XL2E vypina sa

Príspevok od používateľa Mek » 07 Aug 2018, 20:56

Dvojhmat Vol+ a Ch- poruchu vyresetuje - bez toho sa telka ani nezapne ale rovno blika cervena LED. S dvojhmatom je to zelena LED, 2s blikajuceho obrazu a potom blikajuca cervena LED a ziadny obraz ani zvuk.
Do servisneho menu sa ani nedostanem, to sa za 2s neda.
A co hovoris na to, ze pri odpojenych invertoroch (a teda odpojenom podsvieteni) je problem navlas rovnaky? To je potom zbytocne hladat problem v trubiciach, nie?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Sharp LC-52XL2E vypina sa

Príspevok od používateľa deepspace » 07 Aug 2018, 21:21

A ja by som to zrovna tipol na to podsvietenie.. ked je pripojene, telka ide do ochrany lebo je zla trubica .. etc, ked nieje pripojene, elektronika to vyhodnoti ako chybu a zase ide do ochrany..
0

podhorec
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 11 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Sharp LC-52XL2E vypina sa

Príspevok od používateľa podhorec » 07 Aug 2018, 21:55

na IC2002 ti ide signal ERR_L / ERR_PNL tak skus pozriet jaku ma uroven, ked tie dosky odpojis
zostane asi na nedefinovanej urovni, na strane 120 mas tie error kody, podla mna ked ti blika
dokola cervena tak sa iba opakuje ten 1 blik pre lamp error, zapojenie invertora som
v SM nenasiel ale podla popisu v tabulke na str 136 by pre lamp error mala byt uroven "L"
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5073
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Sharp LC-52XL2E vypina sa

Príspevok od používateľa mirosne » 07 Aug 2018, 22:19

Začni kontrolou trubíc.Je to presne tak,ako ti písali nadomnou.Ochrany pôsobia či máš pripojené trubice,alebo invertory,alebo nemáš.(deepspace ti to pekne popísal)Treba každú trubicu pretestovať externým invertorom a potom sa vrhnúť na VNT.Ďalšie špekulácie,sú zbytočné,pokiaľ nevylúčiš chybu VNT alebo CCFL.
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Sharp LC-52XL2E vypina sa

Príspevok od používateľa Mek » 07 Aug 2018, 23:12

OK, myslim, ze chlopi mate pravdu. Nenapadlo mi, ze to blikanie moze byt opakovany 1 blik.
Konektory, na ktore su pripojene invertor boardy, su po oboch stranach telky a kazdy konektor ma len jeden vyvod (pliesok), vid foto.
Mozu byt trubice zapojene tak, ze jeden vyvod ma vlavo a druhy vpravo naproti? V SM som sa to nedocital, vobec sa tam o trubiciach nic nepise alebo som iba slepy.
Prílohy
IMG_20180807_230929.jpg
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

podhorec
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 11 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Sharp LC-52XL2E vypina sa

Príspevok od používateľa podhorec » 07 Aug 2018, 23:42

tu ma chlapik mensiu uhlopriecku:
https://www.youtube.com/watch?v=jdk-GxU7TU4
prerobil si to na led

tipujem ze v tvojom pripade su trubice polovicne a kazdy invertor
si krmi cez jedno trafo vzdy 2 trubice v serii, v polke obrazovky by potom
mohol byt prepojovaci plosak alebo nieco take, sak otvor :-)
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Sharp LC-52XL2E vypina sa

Príspevok od používateľa Mek » 08 Aug 2018, 20:28

Dodal som si odvahy a cele som to rozobral, bola to fuska.
Su tam trubice - 22 kusov a je to tak ako som si myslel, ze kazda je pripojena na protilahle kontakty.
Na invertore mi ziadna nesvietila, kym som tu telku nerozobral. Skusal som rozne zapojit ten invertor, ked som este nevedel, ako su zapojene trubice vnutri, ale vratane tohto "protilahleho" zapojenia. Nesvietilo nic.
Trubice.jpg
Teraz, ked to mam takto nakomplet rozobrate, tak trubice svietia, resp. len ich cast (asi invertor dava prilis male napatie). Zaujimave je, ze staci pripojit len jeden pol a trubica sa na tej strane rozsvieti. Vsetky trubice svietia, niektore na niektorych koncoch ale do podstatne mensej vzdialenosti (cca polovica nez ostatne) - takychto pripadov je asi 5.
Trubice-svietia.jpg
Odber invertora naprazdno je 80 mA, s pripojenou trubicou tiez.
A teraz co dalej?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Sharp LC-52XL2E vypina sa

Príspevok od používateľa Mek » 08 Aug 2018, 21:38

Uz viem, preco trubice nesvietili, ked bola telka poskladana. Proste preto, ze LCD panel vo vypnutom stave neprepusta ziadne svetlo. :confused:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5073
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Sharp LC-52XL2E vypina sa

Príspevok od používateľa mirosne » 08 Aug 2018, 21:56

Všetky trubice musia svietiť rovnako.Stačí jedna,čo ináč svieti a vypne ti ochrana.Čiže ak som dobre pochopil,5 kusov ti svieti ináč?Ak áno,treba ich vymeniť.
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Sharp LC-52XL2E vypina sa

Príspevok od používateľa Mek » 08 Aug 2018, 22:11

5 koncov rozlicnych trubic svieti menej, ano. Ale co som tak na nete cital, tak ze nema zmysel menit len jednotlive trubice, lebo po chvili odidu aj tie ostatne, co su starsie, takze jedine vsetkych 22. A to by bolo uz riadne mastne. Tu telku budem musiet vratit s verdiktom "oprava nerentabilna".
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Sharp LC-52XL2E vypina sa

Príspevok od používateľa peterple » 08 Aug 2018, 23:15

a čo tak prerábka na LED podsvietenie?
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5073
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Sharp LC-52XL2E vypina sa

Príspevok od používateľa mirosne » 09 Aug 2018, 05:02

Mek napísal:5 koncov rozlicnych trubic svieti menej, ano. Ale co som tak na nete cital, tak ze nema zmysel menit len jednotlive trubice, lebo po chvili odidu aj tie ostatne, co su starsie, takze jedine vsetkych 22. A to by bolo uz riadne mastne. Tu telku budem musiet vratit s verdiktom "oprava nerentabilna".
No najlepšie by bolo určite meniť všetky.Keď robím LED tv,tiež mením všetky pásy,nie len samostatné LED.(len v krajných prípadoch,samozrejme je na to upozornený zákazník)
0
Pozdravuje vás Miro.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok