Pravo na opravitelnost

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa clim-ber » 02 Okt 2019, 05:53

EU schvalila davno navrhovane pravo na opravitelnost spotrebicov + dostupnost nahr. dielov 10 rokov od vyroby. Aplikovat sa ma od 2021.


https://www.ifixit.com/News/europes-fir ... nto-effect
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa 5ko » 02 Okt 2019, 07:27

Dobrý úmysel, ale včera som v rozhlase počul, že diely majú byť dostupné len pre servisy,no ale uvažuje sa aj s variantou, že budú musieť byť volne dostupné na zakúpenie aj pre spotrebitelov .Hovorilo sa tam, že sa bude jednať len o niektoré výrobky pričom o elektronike tam reč nebola,no ale možno sa mýlim.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1789
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa jezevec » 02 Okt 2019, 08:54

Tohle nic neřeší, výrobce nasadí na náhradní díly takovou cenu, že o ně nebude žádný zájem. Tohle se děje i dnes, cena některých náhradních panelů je vyšší než cena nového TV.
A uvědomte si, že každé takové zbytečné nařízení jen zdraží výrobky bez dalšího efektu.
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa fery66 » 02 Okt 2019, 09:10

Presne tak! Tiež si myslím, že sa vôbec nič nevyrieši. Výrobca si to "ošetrí" zvýšením cien už pri predaji nového výrobku a potom aj náhradných dielov. Opravy sa stanú nerentabilné. V konečnom dôsledku na tom "zarobí" iba výrobca. Veď to je zámer, o to ide, majú to premyslené. Lobby funguje dobre. A "ovciam" predhodíme "právo na opraviteľnosť". Výsmech! :lol:
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 02 Okt 2019, 11:38, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Zmazanie zbytočnej citácie predošlého príspevku.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6236
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 02 Okt 2019, 09:32

otazka je, co su to tie nahradne diely. v pripade telky to bude panel, doska, tlacidla, reproduktory a obal. to servisu velmi nepomoze. ak sa pocita s tym, ze aj jednotlive IO, tak tam budu take palky, ze aj tak sa kupi nova telka.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa Wili » 02 Okt 2019, 10:34

ak budu existovat na trhu a dostupne aspon niekde, tak budu aj od cinana na ebay/ali a to je dolezite :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa oravan » 02 Okt 2019, 10:56

Myslím že sa mýlite ceny by mali byť dosstupné tu ide skôr o to že je moc vysoký odpad el.odpadu ale ako vyššie kolega spomenúl či sa jedná o elektroniku a akú či premyselnú alebo spotrebnú no veď sa uvidí ako to myslia
0

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa Hop377 » 02 Okt 2019, 11:02

To si len niekto prihadzuje politicke body, cele je to blbost, akurat stupnu okrem ineho aj naklady na skladove priestory a do predajnej ceny vyrobku sa bude musiet zaratat aj cena tychto skladovych nahradnych dielov . Ked sa zarata cena nahradnych dielov a mzda servisaka, tak oprava bude nerentabilna. A to uz sa vobec nebavime o moralnom opotrebeni. Kopec vyrobkov sa vyhadzuje nie z dovodu nefunkcnosti, ale rychleho moralneho opotrebenia.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Okt 2019, 12:20

Cina nam doda nahradne diely. Otazka je za dokedy. Kedy sa to otoci, Ze oni budu panmi sveta. Uz dlho to trvat nebude.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa clim-ber » 02 Okt 2019, 15:41

Ake servisy ? Spotrebice budu musiet byt dizajnovane tak, ze vymena dielu bude co najjednoduchchsia a zvladnutelna aj v domacich podmiekach. Cize sa budu robit asi nejake stavebnice z vymennych modulov ? Spotrebic bude musiet byt aj jednoducho rozoberatelny.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1789
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa jezevec » 02 Okt 2019, 16:18

clim-ber, nebuď naivka...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Okt 2019, 18:29

Spotrebic bude musiet byt aj jednoducho rozoberatelny.
Ja si myslim, ze staci ak napr. prackovy bubon sa nebude lepit/zvarat, ale s tesnemin len zosrobovavat, nech sa daju vymenit tie nestastne poddimenzovane loziska (mali by tam byt vacsie).

Ako to ze lozisko kolesa auta vydrzi aj 30 rokov, a loziska pracky "len 2" roky? (asi navrhovi inzinieri niekde "schvalne" urobili chybu)

Toto bol len priklad pracky. Tych prikladov je tisice.

Ja by som najradsej vseto doma robil sam (to co sa da), ako volakedy v casoch CSSR. Lenze by som na to potreboval dielnu ako vyrobna fabrika aj so vsetkym vybavenim :biggrin: Ani casovo by som to nestihal... :biggrin: Takz by som bol nuteny kupova zase smejdy veci.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa Drakoush » 02 Okt 2019, 18:49

romiadam napísal: Ako to ze lozisko kolesa auta vydrzi aj 30 rokov?
Veľmi jednoducho, začni s autom jazdiť a potom uvidíš :)

S tou domácou výrobou si ma dojal :)

Toto celé bude veľká fraška.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa hpeter » 02 Okt 2019, 18:55

clim-ber napísal:EU schvalila davno navrhovane pravo na opravitelnost spotrebicov + dostupnost nahr. dielov 10 rokov od vyroby. Aplikovat sa ma od 2021.


https://www.ifixit.com/News/europes-fir ... nto-effect
som zvedavy ako to dopadne. +1
sledujem tohto https://www.youtube.com/user/rossmanngroup , robi macintosh opravy, je zaujimave pocut ako firma odrbava svojich zakaznikov. zaroven brani vsemoznymi prostriedkami aby apple vyrobky boli opravovane.
staci vymena kabla za 50$, ale mudrlanti "genius bar" hadzu neskutocne cisla stovky az tisice $.... proste donutit aby si kupil radsej nove :!: :evil:
typicke hajzlovite jednanie, sa cudujem ze maju priaznivcov znacky... :ignore:

v sulade s opravitelnostou a nadmernym elektroodpadom - dufam ze si posvietia aj na k*rvitka :!:
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa Drakoush » 02 Okt 2019, 19:02

Naozaj sa necháte opiť rožkom? :D

Nič sa nezmení, iba výrobca bude viac zaťažený a odzrkadlí sa to na cene. Diely budú dostupné ako dnes, za ceny ako dnes.

Uvedomte si, že cena práce išla hore a cena spotrebičov dole. Už len z tohoto princípu sa opravovať neoplatí. Kým kedysi ste šetrili na televízor päť výplat a v servise ste dali dvacku za opravu, dnes stojí telka pol výplaty a servis zoberie zhruba 3/4 toho (servisná hodina + ND).
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa amater63 » 02 Okt 2019, 19:31

Já bych k tomu ještě dodal co jsem tady někde psal.Po cestách po Asii ,Vietnam cílová štace jsem pochopil co je uměle vytvořená práce. Vyrobit,prodat,recyklovat.A půjde to dál tak, a-tady máte své poznatky které zažíváte.No otázka nakonec co by tolik lidí dělalo...,i v Evropě..je to tady. / Drakouše se to netkne /
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10173
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa 5ko » 02 Okt 2019, 21:18

Ja to už sledujem dlhšiu dobu, že hoci nechtiac,ale ekonomovia ale aj ekoaktivisti zisťujú, že niečo s tým trhovým hospodárstvom nie je celkom v poriadku,pretože sa vyrába spústa vecí, ktoré nikdy nikto nekúpi a skončia v odpade,len preto že je to niekoho výrobok, ktorý nikto nepožadoval ani ho nepotrebuje k životu,ale hlavne že pár ludí malo prácu a z čoho žiť.
To je dôvod zaplavovania obchodov s rôznymi čačkami mačkami z Číny do záhradok či bytov vyrobených z drevených konárikov, či rozobratých paliet a nastriekaných striebrenkovu a plných cudzokrajných chrobákov,ktoré nám teraz žerú záhrady.
Renomovaní výrobcovia techniky tiež potrebujú každý deň vyjsť s novým modelom auta, telefonu či PC alebo TV, hoci ich o to nikto neprosí,pretože tie terajšie by spolahlivo vystačili na to čo majú robiť aj ďalších 10rokov, ale oni potrebujú byť prvý a masírujú mozgy spotrebitelov, aby si to kúpili ak nechcú vyzerať ako sedliaci z jaskyne.
O rok sú už tie výrobky na smetisku alebo recyklované,pretože ich nepredá pod výrobné náklady.
Celé to odôvodňujú požiadavkou trhu a aj snahou zachovať pracovné miesta.
No a tu ma napadá porovnanie zo zatracovaným komunisktickým plánovaným hospodárstvom,kedy fabriky vyrábali len to čo si u nich objednal nejaký výrobca a len v potrebnom množstve, pretože ani vtedy ekonomovia neboli sprostí a nemohli plytvať financiami svojho podniku len tak.Podnik vyrobil len tolko, čo dokázal predať na domácom trhu, alebo mal zazmluvnené na export.
Je pravda, že vela výrobkov bolo doma nedostatkových s toho dôvodu, že celá produkcia išla na vývoz,ale to zase zabezpečovalo devízy na nákup iných tovarov zo zahraničia, ktoré sa nevyrábali u nás.
Vtedy boli zamestaní všetci a aj tak bol nedostatok pracovných síl,pretože aj vtedy boli ludia ktorí chceli a vedeli robiť kvalitne,ale boli aj takí čo chodili do roboty len pretože museli ale velký osoh s nich nebol,no aj tak aspoň niečo museli vyrobiť a na seba si zarobiť, no dnes sedia doma a platíme ich my všetci, čo ešte vládzeme ťahať túto hybridnú káru, čo nie je ani socializmus ani kapitalizmus,je to len kleptomanizmus požehnaný zákonmi čo im, vyhovujú.

Teraz začnú hladať spôsob,alebo názov reformy,ako nenápadne navodiť to plánované hospodárstvo aj pre trhový kapitalistický systém výroby a obchodu , len aby nemuseli priznať, že aj v tom sprostom komunizme bolo aj niečo rozumné. :wink: :D

Už som zase v politike, ale v podstate je to všetko o politike,či už v rovine byrokratickej ,alebo ekonomickej... :wink:
skrátka bizňňňíís.
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 02 Okt 2019, 21:27, upravené celkom 1 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Okt 2019, 21:20

5ko, tak ako spadol socializmus, spadne aj tento kleptomanizmus. Otazne je len ze kedy a ako a ci uz nebude neskoro.
Vyrobit,prodat,recyklovat.
Mna by len zaujimalo, kolko ztoho recyklovaneho sa recykluje a kolko skonci v mori a na skladkach v zemi. "Zachvilu" budeme pit vodu s prichutou vseliakych inych chemikalii lebo ina nebude a budeme sa cudovat ze preco sme chori.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 02 Okt 2019, 21:25, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa martin knocik » 02 Okt 2019, 21:23

Čínania už začali obmedzovat dovoz odpadu na recykláciu. Takže zákaz jednorázových plastov a právo na opravu podľa mňa spolu úzko súvisia.

Pri rastúcich európskych cenách práce, byrokracii nárastu množstva školení a auditov môže brutálne narásť cena recyklácie v EU (tej skutočnej recyklácie, nie hromadenie na predražených zberných dvoroch). Europa je zaťažená na automotive a automotive plasty sú tažko recyklovatelné na rozdiel od PET fliaś a slamiek.

Možno už čoskoro vyhodenie morálne zastaralého spotrebiča do smetí bude drahý špás.

Inak v poslednej dobe som si asi všimol úbytok kondenzátorových kurvítok. Jednoducho opravitelné poruchy s viditelne vyfučanými kondíkmi už som posledný rok - dva nevidel.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4426
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pravo na opravitelnost

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Okt 2019, 21:35

Renomovaní výrobcovia techniky tiež potrebujú každý deň vyjsť s novým modelom auta
Aj to je napad, uz chcu robit auta ktore sa budu same jazdit a budu medzi sebou komunikovat. A kto to potrebuje? Ja nie.

"Ze vraj" to bude lepsie a bezpecnejsie. Aj inak sa da zabezpecit bezpecnost na cestach ako takymito autami

Je tu iekto kto to z vas chce? Skor je to dalsia cesta ako nam vliest do sukromia este aj v aute. Budes sediet v takom aute a zrazu ti zahlasi ze ste pri takom a takom obchode, zelate si tam ist a kupit to a to? Uz teraz to mam na PC a na youtube a mam dost...
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď