Tesla 1009A Barcarola

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2582
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 62

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa miroja » 29 Jan 2020, 08:23

Skus skontrolovat (vymenit) blokovaci kondik AVC (C34). Mozno ich je viac, na vyreze nevidiet cely obvod demodulacie.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa Mek » 30 Jan 2020, 21:50

Dobra idea, lenze C34 som uz predtym vymienal a nepomohlo to. Naviac, zo schemy vyplyva (aj z popisu v servisnom manuale), ze toto AVC sa uplatnuje len pri prijme AM. A mne to kmitalo iba pri VKV.
Kmitanie som kooooonecne vyriesil, bol vadny C64 - 6n8 pri ECH81. Aj v manuale je napisane, ze sluzi proti kmitaniu, tak esteze tak. Ten kondik nemal kapacitu, a ked som ho vyletovaval, rozpadol sa mi v prstoch. Po vymene uz to nekmita.
Mam ale este jeden problem - aj predtym aj teraz, radio niekedy hralo hrozne potichu, nasledkom coho sa da pocuvat iba Radio FM, ktore tu ma extra silny signal. Ostatne stanice sotva pocut, a to mam volume na maximum. Uz mi to aj hralo dobre, chytil som asi 7 stanic a vsetky poriadne nahlas ako maju byt. Len som si nahodou vsimol, ze potenciometer regulacie hlbok sposobuje to, ze to niekedy ide nahlas a niekedy ticho - ked som kyval jeho hriadelkou, menila sa vyrazne hlasitost. A regulacia hlbok ako taka nefungovala dobre. Reku fajn, zrejme vadny potenciometer, a premeranie ukazalo, ze je ozaj vadny, jeho celkovy odpor sa menil v zavislosti od bezca a v krajnych polohach nebol rozdeleny v pomere 0/5M. Kedze druhy taky potak nemam, rozobral som ho, vycistil, nastriekal sprejom na potenciometre, a opat poskladal. Nepomohlo to, stale vykazoval na meraku divne hodnoty, aj v radiu nereguloval dobre. Jedine co sa zmenilo je, ze odvtedy mi radio hra uz iba ticho a kyvanie s hriadelkou potenciometra nepomaha. Tak som potenciometer hlbok odpojil a nahradil som ho dvoma rezistormi. Potak bol 5M, takze som dal rezistory 2x 2M2. Nepomohlo, radio stale hra hrozne ticho.
Napojil som to este na SDR, aby som sa pozrel na medzifrekvenciu 10,7 MHz. Zapojil som to presne do toho bodu, ako som ukazal sipkami na obrazku vyssie. Uvidel som, ze naozaj signal je hrozne slaby, s tym co som tam videl predtym sa to neda porovnat. Takze chyba je niekde od vstupneho dielu po ECH81. Ale odkedy to hra zase ticho, som v tych castiach nic nemenil. Ako vzdy, tyka sa to len VKV - AM rozsahy hraju dobre. Pre istotu prikladam celu schemu. Moze niekto poradit, co s tym?
Prílohy
Schema.png
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa Mek » 05 Feb 2020, 18:46

Kedze mi tu nikto neporadil, obratil som sa na vedlajsie forum. Problem som uspesne opravil vymenou C27 a doladenim tej MF na najvacsie rozsvietenie magickeho oka pri naladeni silnej stanice.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2582
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 62

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa miroja » 06 Feb 2020, 07:45

Chvilu som este uvazoval nad tou zavadou. Uz si nespominam, ci sa ti citlivoat menila skokovo, alebo plynule (priznam sa, mi nechce to cele citat este raz :-) ).. Neskusal si, ci ten kondik nebol teplotne zavisly? Mohol menit kapacitu podla toho, ako mefinu ohrievali susediace elektronky. Alebo tam bol nejaky studak, a vymenou kondika si to opravili?
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa Mek » 06 Feb 2020, 17:14

Niekedy zmena hlasitosti nastala skokom, inokedy trvala 5 sekund, fakt nahodne. Skokom hlavne vtedy, ked som otvoril dvere alebo zatvoril okno (nie prudko, takze otrasmi to nebolo, a potom som aj skusal citlivost sasi na otrasy a nic) - toto sa mi stalo uz 3x a bohuzial aj vcera vecer ked som si myslel, ze to uz je nadobro opravene, ved mi to par dni uz hralo dobre. Dnes ked som prisiel z prace, som radio zase zapol a hralo slabo. Prepol som na DV a nazad na VKV, a uz hralo silno. Po par minutach sa zase zoslabilo (trvalo to zase asi 5 sekund), zase som prepol na DV a nazad, a hralo zase dobre. A tak stale dokola, momentalne uz asi 10x. V prepinaci to asi nebude, ten som dobre oskrabal a vycistil, a hybanie s nim nerobi ziadne rozdiely. Iba prepnutie na DV a nazad na VKV to na par minut opravi...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2582
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 62

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa miroja » 06 Feb 2020, 21:29

Tak to skutocne nase.e, ale obdivujem tvoju vydrz :-)
Nemas nahodou nejaku VKV vstupku, ktoru by si zapojil namiesto tej elektronkovej? Dala by sa vylucit alebo potvrdit chyba vo vstupnej casti alebo mefine ci demodulacii a potom zmerat na vadnu cast.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa Mek » 06 Feb 2020, 21:34

Mam VF generator, a rovnako aj viem priviest MF z ineho radia. Len som to este neskusal, asi budem musiet. Este som zvedavy, co mi na vedlajsom fore napisu. Mozno to bude nejaka trivialnost. Inac je to cele hotovy poltergeist :toimonster:
Medzitym mi poradili, nech sa zase pozriem na tu MF cez SDR. Nechce sa mi to cele znova opisovat, tak skopirujem, co som napisal tam:
Prekvapujuce bolo, ze s pripojenym kablikom na vstupe E3 (cez kondik 2n2) mi to nikdy neslo nahlas, a to ani po viacnasobnom prepnuti na DV a spat na VKV. A to nezaviselo ani od toho, ci mam alebo nemam pripojene SDR na opacnom konci kablika.
Dalsie prekvapenie bolo, ze aj ked radio hralo potichu, cez SDR vsetko vyzeralo dobre. Prikladam obrazok - Radio FM, najsilnejsiu stanicu. Vrchol ide skoro az uplne hore a to je dobre, tak to ma byt. Ale preco potom hralo radio ticho? Mimochodom, stale to "ticho" je hlasnejsie, nez pred mojimi zasahmi do MF. Tym, ze som ich doladil, som spravil dobre.
Potom som odpojil SDR, zapol radio, islo ticho, a po prepnuti zase nahlas. V oboch stavoch som odmeral napatie na C51 - pomerovom detektore. Pri tichom stave bolo 0,73 V, pri hlasnom 15 V. A bolo to vidiet aj na magickom oku, ktore pri tichom stave skoro nereagovalo, a pri hlasnom sa rozsvietilo vyrazne.
Z uvedeneho vyplyva, ze chyba by mala byt medzi E3 a vystupom pomeroveho detektora. Mozno opat MF cievky?
Ale rovnako dobre je mozne, ze uz len pripojenie kablika na vstupe E3 zoslabilo prednes, ktory by pri odpojenom kabliku isiel nahlas (a preto to cez SDR vyzeralo dobre). No neviem...
Prílohy
zle_704.jpg
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2582
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 62

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa miroja » 06 Feb 2020, 21:47

Meraky su fajn, hlavne ked to nejde. Ale nechat na vstupe zapnuty generator niekolko dni a pocuvat 1 kHz by asi malokto vydrzal :-).
Preto by som siel v tvojom pripade do tej vstupky a po par dnoch budes mozno vediet jasnejsie definovat tora cast to blbne.
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 07 Feb 2020, 12:10

potrebuješ izolovať problém na konkrétny blok. Zapoj si namiesto VKV jednotky generátor signálu a pozeraj sa, či ti signál na magickom oku bude taktiež padať alebo bude stále konštantný.
Ak to bude v medzifrekvencii, posúvaj sa postupne s generátorom zo vstupu na výstup.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa Mek » 16 Feb 2020, 09:17

S pomocou VF generatora som zistil, ze chyba je medzi ECH81 a EBF89. Ukazalo sa, ze problematicky bol C28 a C33, lebo predtym som si myslel, ze sa na VKV aj tak neuplatnuju. Radio som par dni testoval a uz sa nestisovalo, teda problem zmizol. Kapacitne boli tie kondiky OK, ale asi mali nejaky iny problem (boli to hlinikove zvitkace).
Vcera som zladil VKV aj AM rozsahy podla navodu. Vyrazne sa zlepsila citlivost. A opravil som aj zasekavajuci sa ladiaci kondik. Stacilo namazat lozisko a odpilnikovat zospodu kusok zarazok bubienka nahonu ladenia, drelo to o pruzinu a nechapem, ako to vobec niekedy mohlo fungovat.
Tak radio je uz plne funkcne, budem ho este tyzden testovat a potom ho zase poskladam a odlozim. Dakujem kazdemu, kto poradil, za ochotu a trpezlivost.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

vladca
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 06 Jún 2017, 15:40
Bydlisko: Domaňovce, okr. Levoča

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa vladca » 27 Aug 2020, 21:59

Zdravím,
nebudem zakladať novú tému, oživím túto ... veď je to "skoro" identické :)

Podarilo sa mi zachrániť pred smetiskom tento historický kúsok ... bohužiaľ, je vo veľmi úbohom stave :( .
Evidentne sa v ňom už niekto vŕtal, ale vyzerá, že iba v nepodstatných častiach.
Zaprášený, zapavučinovaný, aktuálny stav je na foto.
Negatíva:
- chýba zadný a spodný kryt
- chýba pánt na hornom veku (nechápem načo to niekomu bolo treba)
- chýbajú bočné reproduktory a obidva gombíky
- o "nadstavbe" na sieťovej šnúre ani nehovorím (viď foto)
- odstrihané vodiče ku repro, odpojené gramo (aj napájanie aj signálový vodič)
- skriňa je obitá, prasknutá lišta vpredu .. no stav ako po 50-ich rokoch :)
Pozitíva:
- vyzerá, že do zapojenia nebolo zasahované
(až na dospájkovaný biely káblik na výstupnom trafe ... žeby externé repro ???)
- všetky elektrónky sú na mieste a vyzerajú dobre
- všetky súčiastky vyzerajú byť pôvodné
- prepínač funguje, aj náhon na ladiaci kondík
- náhon na ferit je odpojený, ale vyzerá byť komplet (aj feritová anténa je v slušnom stave)

Nie som síce veľmi zbehlý v rádiách (a tobôž nie tak starých), ale skúsil by som to dať do stavu funkčného.
Stojí to za námahu ???

Dajú sa niekde pozháňať originálne diely.
Myslím hlavne gombíky, chýbajúce dekle, repro, bočná mriežka ľavá ??? Súčiastky zatiaľ neriešim,
ale ak bude treba tak samozrejme by som chcel použiť to čo tam je.
Prílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1283
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa Mek » 27 Aug 2020, 23:33

Cau vladca, tvoja Barcarola vyzera presne ako ta moja, az na stupnicu, tvoja je tmava a ja mam bledu.
Co sa tyka dostupnosti dielov - nove samozrejme nezozenies, jedine z nejakeho vraku ako darcu nahradnych dielov, alebo niekde na burzach. Gombiky dostanes kupit aj ine, ale ten lavy je dvojity - jedna cast sa ma dat otacat nezavisle od druhej. Jedno je totiz otacanie feritovej anteny a druhe je volume. Neviem neviem, ci sa ti take nieco podari zohnat, hoc aj v inaksom vzhlade nez bol origos.
Repraky mozes podla mna pouzit aj ine s priblizne rovnakou impedanciou, nikto to nespozna a zvonku ich vidiet nebude.
Sietovu snuru dat do povodneho stavu alebo zohnat vzhladovo priblizne taku ako tam bola.
Gramec zapojis podla schemy a ak bude gramosasi OK, tak by to malo hrat. Ja som mal smolu, ze bolo kaput, tak som to odpojil nadobro (aj tak ziadne platne nemam).
Na tie gombiky a zadny a spodny kryt si skus dat inzerat, mozno niekto ma vrak Barcaroly, ktory by sa dal zuzitkovat ako darca organov.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

vladca
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 06 Jún 2017, 15:40
Bydlisko: Domaňovce, okr. Levoča

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa vladca » 28 Aug 2020, 22:54

Nechám ho trochu nech postojí (nemám teraz čas na to), preštudujem nejakú literatúru a snáď ešte do prvého snehu sa na to dám :).
V prípade, že sa nebude dať rozbehať, budem na Teba myslieť s tým gramcom (ak teda bude vyzerať, že je funkčné) ...
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa oravan » 28 Aug 2020, 22:59

zadný dekel by si mohól splašiť na rádiohistorii treba sa regnúť alebo radio-forum
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok