Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

branor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 12 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa branor » 22 Jan 2023, 15:46

Dobry den vsetkym
tak som to pomeral a teda vysledok v skutku pre mna chaoticky :-(

povodna zenerka sa po merani tvari ako ze vraj fajn, napatie vychadzalo na 5,6V
presiel som celu schemu a vyzera ze je nakreslena spravne, nic naviac som nenasiel...
meral som R3 a R4 mimo dosku a boli ok - osadene spat R3 sa mi ale poskodil tak som ho vymenil za novy
skontroloval som aj zapojenie Z1 a podla datasheetu a schemy su vyvody pripojene spravne.

osadena ZD 6,8V a nasledne meranie

zapnute rele:
X6 - TP6 = 22V
X6 - TP2 = 15,5V
R3 = 8,8V
R4 = 7,3V

vypnute rele:
X6 - TP6 = 7,85V
X6 - TP2 = 0,9V
R3 = 0,1V
R4 = 0,6V

nasledne som isiel skusit osadit povodnu zenerku
p osadeni a zapnuti rele som na rele nameral meniace napatie medzi 10-13V
nasledne som zapocul akoby sa relatko pokusilo par krat zopnut a nasledne napatie na rele kleslo

namerane hodnoty aktualne:
zapnute rele:
X6 - TP6 = 10V
X6 - TP2 = 5V
R3 = 3V
R4 = 1,4V

tak ja uz neviem napada Vas prosim nieco ci to zahodit?

dakujem
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Jan 2023, 17:03

Ak je Z1 skutočne TL431, tak nemôže byť na R4 napätie 7,3 V, jedine že by ten stabilizátor bol odpálený. Len tak baj očko, na R4 by malo byť asi 2,5 V, čo je prúd asi 0,2 mA a potom na Z1 by bolo asi 23 V.

Čo znamená Z2/ Z3 ? A nechápem, ako môže táto zenerka(y?) ovplyvňovať ten obvod hore. Z tejto zenerky (U4stab.) je napájaná nejaká elektronika ? A nie je už aj tá nebohá, keď tam boli rôzne zenerky ? Ak zdroj dáva asi 40 mA, tak na zenerke Z2/ Z3 musí byť rovnaké napätie, či je zopnutý tranzistor Q1, (zenerkou tečie trochu väčší prúd), alebo je tam paralelne zaradené relátko + R5 + Z1.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

branor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 12 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa branor » 22 Jan 2023, 19:04

Cele zariadenie co sa tyka prijimania signalu a reakciu na zapnutie a vypnutie rele stale funguje. Problem je v tom, ze ked kontrolka ukaze ze rele je zapnute, tak realne zopnute nie je.

Z2/Z3 je jedna a ta ista zenerova dioda, len na plosaku ma 2 moznosti osadenia bud ako vyvodovu verziu (Z2) alebo ako SMD oznacene ako Z3.

Aktualne sa naozaj zda ze TL431 odisiel, nakolko na R4 aktualne meriam skrat.
na rele je aktualne v zopnutom stave cca 1V

objednam novy stabilizatorTL431 aj novu zenerku 5,6V, objednali by ste este nieco, ci vymenit vsetky suciastky v scheme?

pripadne aky postup by ste zvolili?

dakujem
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Jan 2023, 19:49

Podľa mňa, treba zablokovať riadenie z uP (MC4), možno skratom medzi BE Q2. Na module (+ a -) musí byť napätie asi 24 V + zenerke = 30 V (?), zmerať napätie aj na zenerke ! Potom by som vyskratoval R5, (alebo relátko, alebo C2, ...), napätie na Z2/ Z3 by sa nemalo (veľmi) zmeniť. Potom by som zopol Q1 vyskratovaním CE Q2, (skrat BE Q2 stále trvá !), a napätie musí spadnúť z takmer 30 V na napätie zenerky.

Treba zmerať aj napätie na zopnutom tranzistore Q1 (CE). Mne sa tie pomery pri spínaní Q1 a Q2 akosi nepozdávajú. Q1 musí zopnúť prúd asi 40 mA, budený je cez R7 30k. Ak je napätie na zenerke Z2/ Z3 povedzme 6 V, tak tranzistor Q1 bude budený ani nie 0,2 mA, čo pri 40 mA vyžaduje zosilnenie aspoň 200, (a to je Q1 ešte stále v lineárnom režime). Neviem, či je to zle zakreslené, alebo Z2/ Z3 by mala byť na vyššie napätie, alebo ... Fakt sa nedá zistiť, (povedzme z napätia elektrolytov), aké asi môže byť napätie U4stab., ktoré zrejme pokračuje na napájanie ďalšej elektroniky ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

mkopkas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 24 Júl 2012, 23:53
Bydlisko: Martin
Kontaktovať používateľa:

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa mkopkas » 22 Jan 2023, 22:43

Na základe všetkých tých hodnôt z meraní by som v prvom rade asi skúsil zmeniť merak.

Prípadne ešte aj to čo tu už niekto radil-zmerat/alebo rovno nahradit usm. mostík. To ma len tak napadlo keď su tam také bludy pomerane či tam niečo niekedy neprepusta...
0

branor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 12 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa branor » 23 Jan 2023, 18:52

aky mostik by som mal objednat?, na puzdre toho aktualneho som nasiel oznacenie "JW3" no nepodarilo sa mi vobec vygooglit o co by sa malo jednat, teda parametre a aka by mohla byt pripadna nahrada v danom puzdre.

Tak som objednal diodovy mostik "MYS250" v puzdre MicroDIL, objednal som aj vsetky suciastky na scheme, ked to vsetko vymenim dam vediet vysledok. Meranie som prerusil koli tomu, ze ked som odpojil obvod od MC4 zacala blbnut aj dalsia elektronika.
0
Naposledy upravil/-a branor v 23 Jan 2023, 19:37, upravené celkom 1 krát.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Jan 2023, 19:30

Bože, to sú tu odborníci !

Áno, vymeňte merák, mostík aj "profíka" na stoličke. Že som nedržal hubu, (pomerne dlho sa mi to darilo, no začalo mi byť ľúto pýtajúceho sa). Ale už budem fakt ticho ! Howgh !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

branor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 12 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa branor » 23 Jan 2023, 19:41

Dolfi, dakujem Vam za prispevok, nikdy som sa za ziadneho profika neoznacoval, som amater ktory sa len snazi, uci, lebo chce... a dakujem Vam aj vsetkym co sa so mnou podelili o svoje vedomosti v tomto vlakne napriek tomu ze moje otazky su obcas nespravne
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11718
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Jan 2023, 20:17

Prepáč, teba som zrovna nemyslel. Možno ti nie je známe, no z duše nenávidím prachsprosté výmenníčkarenie.

A len tak mimochodom, každému elektronikovi musí byť jasné, že zdroj so zrážajúcim kondenzátorom nebude fungovať, ak nebude v poriadku mostík. A zmerať mostík je osem meraní multimetrom na teste diód. A či tam lezie tých deklarovaných 40 mA DC, (alebo nebodaj AC), je jedno meranie (do skratu) na výstupe mostíka.

Ale už fakt budem držať pusu !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

mkopkas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 24 Júl 2012, 23:53
Bydlisko: Martin
Kontaktovať používateľa:

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa mkopkas » 23 Jan 2023, 23:01

Dolfi napísal:
23 Jan 2023, 19:30
Bože, to sú tu odborníci !

Áno, vymeňte merák, mostík aj "profíka" na stoličke. Že som nedržal hubu, (pomerne dlho sa mi to darilo, no začalo mi byť ľúto pýtajúceho sa). Ale už budem fakt ticho ! Howgh !
Dolfi nič v zlom ale to čo som napísal nebolo len tak z brucha. Ziadneho profika zo seba nerobím, iba sa snažím pomôcť.
Nechápem čo tu na mňa bezdôvodne útočis, ja tvoj postup nijak nespochybnujem ale Skús si schválne pozrieť celé vlakno a všetky namery čo tu autor uviedol(podrobne). Keď raz nevychádza súčet napati na odporovom delici tak áno, navrhol som skúsiť iný merak(nie že má stary zahodiť a kúpiť nový! môže mať napr slabú baterku...)
rovnako som napísal skúsiť premerat ten mostík prípadne rovno skúsiť tam dať 4 diody (to tu nájde doma snáď každý)
0

branor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 12 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa branor » 24 Jan 2023, 20:51

Pozdravujem vytrvalcov, co maju este nervy kukat na tento moj problem. Strasne som tuzil tuto hracku opravit, nakolko mi jej bolo luto, ze v podstate funguje a neumrelo to na total, len relatko necvaka, tak som si laicky myslel ze nieco sa vymeni a znovu to bude slapat.

Vela Vas mi tu poradilo, nakreslili ste schemu a analyzovali moznosti. Ja som to dnes nevydrzal a kupil som vsetky suciastky na scheme a vsetky som aj vymenil vratane mostika. Je to neodborny pristup ale co uz, bezhlavo som to vymenil rad za radom v nadeji, ze sa snad nieco zmeni.

Bohuzial opak je asi pravdou, zariadenie stale nefunguje. Osadena zenerka 5,6V, aj kondenzator C2 s povodnou hodnotou 100uF/63V

Z mojho laickeho hladiska by som aktualne ocakaval ze vsetky suciastky vyobrazene na scheme su funkcne a teda asi treba chybu hladat na miestach mimo tejto schemy?

zapnute rele:
X6 - TP6 = 13,6V
X6 - TP2 = 8V
R3 = 1V
R4 = 7,3V

vypnute rele:
X6 - TP6 = 7V
X6 - TP2 = 1,3V
R3 = 0,7V
R4 = 0,5V

schema s aktualnymi hodnotami
REV24RF schema proficad.png
stoji este nieco za pokus, ci je to v mojom pripade zbytocne trapenie?
dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5774
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 59

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa mr.dred » 24 Jan 2023, 22:23

- vyber/vyspájkuj Q1 ! (alebo mu odpoj E, alebo C). Po pripojení na sieť sa musí relé zopnúť. Pokiaľ nie, je vadný stabilizátor TL431 - je to v podstate "zenerka" nastavená na napätie relátka cca 24V? ... keď sa relé zopne, hľadaj chybu v Q1 , prípadne Q2 alebo odporoch R6,7,8

..Ináč, ako že kreativite sa medze nekladú, ale vypínať relátko skratovaním jeho napájania som fakt ešte nevidel a v spojení so 100uF kondíkom to musí byť pre ten tranzistorík Q1 celkom dobrá pecka... Vôbec by som sa nečudoval, keby mal prieraz
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa pablox » 25 Jan 2023, 11:38

Je to SIEMENS tak sa ani nečudujem, hlavne pri porovnaní cena/kvalita...niekedy mám pocit, že aj vec od Číňana je v lepšej kvalite ako veci od Siemensu a je jedno, či je to snímač teploty, riadiaci systém alebo servopohon...
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

branor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 12 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa branor » 26 Jan 2023, 20:23

mr.dred napísal:
24 Jan 2023, 22:23
- vyber/vyspájkuj Q1 ! (alebo mu odpoj E, alebo C). Po pripojení na sieť sa musí relé zopnúť. Pokiaľ nie, je vadný stabilizátor TL431 - je to v podstate "zenerka" nastavená na napätie relátka cca 24V? ... keď sa relé zopne, hľadaj chybu v Q1 , prípadne Q2 alebo odporoch R6,7,8

..Ináč, ako že kreativite sa medze nekladú, ale vypínať relátko skratovaním jeho napájania som fakt ešte nevidel a v spojení so 100uF kondíkom to musí byť pre ten tranzistorík Q1 celkom dobrá pecka... Vôbec by som sa nečudoval, keby mal prieraz
ahoj, dakujem za radu, ako som pisal vymenene boli vsetky suciastky v obvode a teda sprava sa to rovnako ako pred zacatim opavy
obvod TL431 bol picnuty nie je, po vyspajkovani Q1 dosiahlo napatie z mostika a teda aj na relatku max 15V.

je tam nejaka ina zrada, pravdepodobne asi este inde okrem tejto nakreslenej casti, ale vobec neviem co mam hladat.

Aktualne sa snazim prekreslit na papier dalsie obvody z odfotenej dosky, ale vsetko je uz pripojene primarne na mikroprocesor a obvod na stabilizaciu napatia na 3,3V pravdopodobne pracuje ok, kedze mikroprocesor a dalsia elektronika pracuju vizualne korektne.

fakt netusim
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5774
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 59

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa mr.dred » 26 Jan 2023, 21:12

..neviem či som prehliadol, ale - ten mostíkový usmerňovač je v poriadku ? Meral si ho ?
- Relátko je v poriadku? -Môže mať medzizávitový skrat.. Vyber a odmeraj ho na externom zdroji (24V) aký berie prúd.
- Namerané hodnoty na referencii TL431 ??? Tam predsa má byť cca 2,5V pri "zopnutom" relé (medzi bodmi TP-X5) - pokiaľ nie, tak je vadný TL, alebo niektorý z odporov R3-4.

Poslal som SS
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

branor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 12 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa branor » 27 Jan 2023, 00:24

mostik novy, relatko vymenene ako prve hned na zaciatku, proste bolo v tej scheme vymenene vsetko a nikdy som meranim v obvode nenameral pozadovanych 24V, dokonca vymenene aj tranzistory Q7, Q8, Q9, Q10

schemu som doplnil o dalsie obvody co som vycital z plosaku, snad som to nedomotal viac
REV24RF schema new.jpg

meranie na TL431 podla novej schemy s vymontovanym Q1 pre istotu som dal nove TL431 bez zmeny
TP6 - TP1 = cca 15V
TP6 - TP2 = 5,62V
TP6 - X5 = 13,6V
0

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa Ado_PO » 27 Jan 2023, 00:38

11. januára som sa zmieňoval o prehodených vývodoch Z1. Už keď som kreslil prvotnú schému, tak mi nesedelo zapojenie pre vývody TL431, keď som pozrel DS, sedelo ale pre TL432. Sú to vývody pripojené na R3.
Tak posledné čo viem poradiť je vybrať tú Z1 a dať ju hore bruchom. Najlepšie novú, tá použitá už môže byť po smrti.
1
Obrázok 1
RoHS? Hrôza a des.

branor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 12 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa branor » 05 Feb 2023, 22:25

Pozdravujem vsetkych zapojenych do tejto diskusie.
napokon chyba odhalena, nie vsak mnou.

moja tvrdohlavost nedokazala skusit radu, ktoru sem dal @Ado_PO - otocenie TL431 hore bruchom ako navrhoval s tym, ze sa asi jedna o zle oznacenie a teda by tam mala byt suciastka TL432. To problem vyriesilo, ale az zasluhou a pomocou clena @mr.dred, ktory bol ochotny a realne to spravil a odskusal.

Chcem vyjadrit velku vdaku vsetkym co prispeli k tejto diskusii a vela energie pri rieseni dalsich prispevkov :-)

prikladam poslednu verziu schemy pre pripad, ze by mal niekto nahodou podobny problem.
REV24RF schema proficad final.png
1
Obrázok 1

mkopkas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 24 Júl 2012, 23:53
Bydlisko: Martin
Kontaktovať používateľa:

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa mkopkas » 05 Feb 2023, 23:25

Ahoj. Som rád že sa podarilo vyriešiť. Tiež som to pozeral a skutočne nesedel ten pinout s tým ako bola nakreslená schéma, tak som čakal ako to dopadne. - Takže klobúk dole @Ado_PO že si to všimol.
Aj tak by ma ale zaujímalo či sa zistil prvotny problém prečo to nefungovalo. (Či to bolo od začiatku odpálená tl732?)
0

branor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 12 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Bezdrotovy termostat SIEMENS REV24RF

Príspevok od používateľa branor » 05 Feb 2023, 23:49

obavam sa ze to sa uz neda urcit, nakolko naozaj vsetky suciastky boli postupne vymenene, iste je mozno to ze zenerka na vine asi nebola :-)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok