Oprava kotla Chaffoteaux et Maury Elexia Comfort

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
thomas276
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 03 Jan 2012, 11:09
Bydlisko: Košice
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Oprava kotla Chaffoteaux et Maury Elexia Comfort

Príspevok od používateľa thomas276 » 09 Jún 2014, 10:42

Zdravim,
Vrhol som sa na opravu elektroniky, s opravami kotlov nemam skusenosti. 2 mesiace siel so stavom Chyba ionizacnej sondy, tu som vymenil, problem zostal, isiel rovnako a teraz casom to preslo az do stavu ze nehadze iskru vobec ani na 20ty krat. po resetoch. Zatial to mam na stole 5 minut a idem do roboty, zmeral som kondenzatory 100uF/50V "znacky" REC maju 91-92uF. Asi to nebude dovod chyby a co som si len tak domyslel tak asi sluzia len na vyhladenie priebehu napatia snimania mikroprocesorom. Cize nie sondu, ale zaroven to je prepojene s tym pinom co ide k nej. Nasiel som toto http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic647066.html , ale po polsky viem viac menej len z googlu ak by mi vedel niekto poradit bol by som vdacny. Na tej stranke elektrody je presne ta riadiaca doska, neskor tu odfotim svoju.
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Oprava kotla Chaffoteaux et Maury Elexia Comfort

Príspevok od používateľa pettter » 09 Jún 2014, 11:57

Je to o sondách. Musíš mať splnené všetky požiadavky, inak Ti neprejde do spaľovania plynu.
Ja by som doplnil ešte jednu sondu a to je prietok vody...
Vráť dosku do kotla a pomeraj čo máš na vstupoch zo sond (čidiel). Určite nájdeš jedno čidlo, čo bráni zapáleniu... väčšinou sú to kontakty (tlak vody, prietok vody, podtlak v komíne...)
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Oprava kotla Chaffoteaux et Maury Elexia Comfort

Príspevok od používateľa Milos66 » 09 Jún 2014, 12:17

Chlapci, keby kotol nemal v poriadku sondy, tak by asi nedostával povel na odpálenie iskry, však? Je to závada niekde v iskrišti. Možno aj v prívode plynu.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Oprava kotla Chaffoteaux et Maury Elexia Comfort

Príspevok od používateľa pettter » 09 Jún 2014, 12:19

Nepíše, že dostáva povel a neiskrí. Píše že neiskrí. Ale ak pustí plyn...
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Oprava kotla Chaffoteaux et Maury Elexia Comfort

Príspevok od používateľa Milos66 » 09 Jún 2014, 12:32

nejako som nenašiel či je to s prietokovým ohrevom? Ak hej, tak vpravo vzadu by mali byť dva tlakové ventily - čierne so skrutkovacím výkom, na ktorom je čidlo tlaku. Skontrolovať, či je čisté a prepísknuť, mal som na ňom občas závadu. Pozor, na jednom je dnuká vo výku rezistor - nepoškodiť.
Ak je prietokáč, má na ľavej strane dolu trojcestný plastový ventil. Úplná zhovadina. často sa zasekával a nefungoval.
Ak je pritokáč a nemá tlak v okruhu kotla, skontrolovať bajpas a prietokový ohrev, býva zanesený vodným kameňom.
Ďalej skontrolovať manostat a funkčnosť dmychadla v komíne. Pomerať či spínajú teplotné snímače nacvakané na medených trubkách.
atd, atd, atd.

Som rád, že som sa toho kotla zbavil
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10151
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Oprava kotla Chaffoteaux et Maury Elexia Comfort

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Jún 2014, 13:52

Keby si mal servisný manuál, alebo aspoň poruchové kody, tak zistíš presne podla blikania led na prednom paneli, čo je to za závada.
Elexia je hnoj a zahoď ho čím skôr.Dosku by si ani nemal opravovať, ale ak máš dobrú poistku na dom tak skús.


Do dosky automatiky sa nesmie zasahovať,pokial vyslovene nie si servisák, pretože nepoznáš všetky súvislosti riadenia a bezpečnosti horáka a kotla, a môžeš narobiť viac škody ako osohu.
Príčin môže byť ovela viac, ako je spomenuté a nedá sa opravovať takto po nete,je to len zbytočné táranie ako na tej polskej stránke,to by potom mohla opravovať kotle aj kuchárka či upratovačka,len neviem či by za to niesla aj zodpovednosť.

Ked ti vypisovalo chybu snímacej elektrody, mohla byť alebo zaoxidovaná,a bolo ju treba očistiť,alebo velký odpor v pripojovacom konektore, zoskratovaná na kostru, alebo jej prívod....ak nie... chyba je v doske kde vyhodnocuje ionizačný prúd.
Od nej je závislé, či kotol naštartuje, alebo ak nezaregistruje plameň,tak vyhodí poruchu ,tak isto aj pri zhasnutí plameňa zablokuje kotol..
Ak nedáva pri štarte iskru,môže to byť podobné, že je zapalovacia elektroda ,či jej prívod v skrate na kostru, alebo je odídené zapalovacie trafo, atd....zase na doske automatiky.
Preto ak by sme už hladali príčinu takto cez forum, musel by si presne popísať čo to robí pri štarte, a tiež, či máš dostatočný tlak vody na manometri,/ tlakový snímač nedovolí štart/či beží ventilátor a zopol jeho manostat ... zablokuje štart/
či nie je vypnutý havarijný termostat, spadnutý regulátor na plyne-nemá tlak plynu...je tam vela podmienok a pokial ich nemáš splnene ,ani iskru nepustí.

Mám doma od neho manuál a asi aj schému , tak to pozriem a zajtra uvidíme.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
thomas276
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 03 Jan 2012, 11:09
Bydlisko: Košice
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava kotla Chaffoteaux et Maury Elexia Comfort

Príspevok od používateľa thomas276 » 09 Jún 2014, 22:54

snimaciu ionizacnu elektrodu som menil za novu druhu z ebayiu-predtym som skusal staru precistit, a problem pretrvava, z tych kodov som zistil ze porucha je v nej, ja nechcem bastlit do toho kotla, chcem vymenit rele, kondenzatory, el. suciastky ktore sa casom "opotrebuvaju" vysychaju, zvysuju odpor a preto moze zle vyhodnocovat prud. ale nevylucujem ani chybu v transformatori na "hodenie" iskri. Sledovanim to islo tak ze najskor fungoval na prve iskrenie asi 5sek.. potom pauza asi 3sek... znova iskry... a az tak... niekedy aj na prvy niekedy na treti pokus, ak sa mu nepodari ani na treti krat zapalit plamen tak ide to tej vaznej cervenej chyby sondy/alebo neviem presne aka porucha tam je teraz, nemam manual ale pokial si pamatam tak cervena dioda + 60st. Tak isto bol problem ze hodil iskru horel riadne a signalizoval ze neni plamen - zlta dioda nesvietila, cize zhasol pochvili. Mne to z toho sledovania vychadza ze problem je v tej doske. To ze je to odpad viem, nakopal by som tych zabozrutov niekde.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10151
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Oprava kotla Chaffoteaux et Maury Elexia Comfort

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Jún 2014, 23:23

Neviem , či máš možnosť zohnať nejakého servisáka,ten by na to prišiel za chvílu,lebo takto len niečo odpáliš.
Skontroluj, či máš správny tlak vody v systéme, tiež tlak na prívode plynu,
potom treba sledovať či pri štarte dáva iskru na správne miesto,teda nad planžetami horáku,nie niekde na kostru mimo,
dalej musí počuť cvaknutie elektroventilu na plynovej armatúre,či vôbec pustí plyn, ked ide na štart,lebo ak ti nezapáli plyn a po tretom nezdarenom štarte hodí poruchu, tak ti asi nemusí otvoriť plynovú armatúru a preto snímačka zistí, že do 2 sekúnd nehorí plymeň a skočí do poruchy.
Iné by bolo, keby sa plameň zapálil, ale do dvoch sekúnd skočí do poruchy, tak je zle nastavená snímacia elektroda,pretože nie je v správnej polohe nad plameňom a sníma nedostatočný prúd, čiže to vyhodnotí ako stratu plameňa a zavrie plyn.

Najprv to odsleduj a zaznamenaj a nevrtaj sa v doske,nejde o fazulky,stačí za vedro plynu a iskra v nepravú chvílu a ak ti nepodskočí barák, tak minimálne ohluchneš a oškvrkneš.:-(
Pozeral som papiere,ale nie je tam schéma, len všeobecný popis na montáž.Myslím, že som raz dosku objednával odniekial z Martina či Žiliny,tam majú autorizovaný servis.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok