Oprava elektrospotrebičov

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 598
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa Victorio » 10 Okt 2014, 12:31

zvažujem do budúcnosti servis PC, HW , elektroniky, elektrospotrebičov....ako živnostník.
neplánujem sa venovať len tomuto, malo by to byť iba ako doplnková činnosť.
ale narážam na problém osvedčenia na montáž, servis..údržbu el.zariadení.
mám VŠ strojnícku, teda "menší problém", že mi osvedčenie ani po absolvoaní školenia a kadečoho nedajú, lebo nespĺňam predpoklady, teda minimálne učňovku elektro, plus prax
učňovku sa mi práve robiť nechce, nieto ešte VŠ elektro, a potrebujem to nejak "obísť".
v prípade napr. opravy PC mám také neoficiálne vyjadrenie z kompetentného "úradu", že pokiaľ budem pracovať na zariadení s bezpečným napätím, tak by to bolo ok, teda nesmiem zasahovať napr. do napájacieho zdroja.
toť otázka : je to pravda ? teda môžem otvoriť PC bedňu bez toho, aby som porušil nejaké predpisy ?
ak je oddelený napájací zdroj, adaptér, tam by to skôr bolo ok
po druhé: ak by som napríklad prevzal do opravy povedzme mikrovlnku, opravil ju, a vyúčtoval servis, kto by to mohol kontrolovať ? živnostenský úrad ? alebo BOZP kontrola alebo aký postih by hrozil ?
Nechcem obchádzať zákony ani predpisy, iba hľadám riešenie. Zamestnávať osobu s EL kvalifikáciou a osvedčením je nereálne, a teraz sa to už nedá tak, že by niekto robil tento dozor externe, zákon káže vyslovene, že musí byť zamestnaný vo firme.
Ide o to , že nie vždy sa dá napájanie zariadení riešiť samostaným napájacím zdrojom napr. zariadenie má trafko a ku el.sieti sa pripája drôtmi, a nie originál dodaným káblom-
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Okt 2014, 16:17

strojníctvo nie je príbuzný odbor k elektrotechnike. Takže kvalifikácia nehrozí. A ak budeš chcieť najať elektrotechnika, nemôžeš. Musíš mať taktiež elektrotechnickú kvalifikáciu na riadenie činnosti.
Jediné čo môžeš, je zamestnať elektrotechnika na údržbu a servis zariadení v Tvojom vlastníctve, teda pracovná zmluva ako prevádzkový elektrikár, ak by si napr. vlastnil kovovýrobu, kde by si mal stroje, o ktoré by sa Ti staral elektrikár. Ale v predmete podnikania nemôžeš mať servis vyhradených technických zariadení.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10184
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa 5ko » 10 Okt 2014, 16:49

Ono život nie je vždy o tom čo chceme a vieme a občas sa to trochu zamotá.
Bol som podobný prípad.Odmalička ma bavila elektrina,ale ,,musel ,,som vyštudovať úpne iný odbor.Po 30rokoch som tiež potreboval
,,posvätiť,,prax a skúsenosti z elektro ,tak som v 50tke musel externe urobiť výučný list na elektrotechnickom učilišti, čím som získal základné elektrotechnicé vzdelanie a potom sa už dala zvyšovať kvalifikácia v elektroodbore.
Strojárina, podobe ako banícka priemyslovka /a tam sú ovela väčšie nároky na elektrobezpečnosť/ nie sú uznané ako elektrotechnické vzdelanie, takže obísť sa to nedá.Ak si ešte mladý a naozaj ťa to baví viac,myslím, že by stálo za to skúsiť nejakú tú najschodnejšiu elektroučňovku externe a splniť si sen.
Ale ak myslíš, že je to jednoduchý zdroj obživy a nemáš na to patričné znalosti,tak to sa v škole nenaučíš a ako píšu hore, budeš len ďalší elektrokazisvet,koledujúci si o prúser.
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 10 Okt 2014, 16:55, upravené celkom 1 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa Washu » 10 Okt 2014, 18:01

Zasnem ako vseci hned viete ze pokial nema elektro ucnovku nemoze nic vediet.
Skola zial nieje absolutne ziadnou zarukou odbornosti, mala by byt ale nieje.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4730
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa Milos66 » 10 Okt 2014, 18:03

Drakoush napísal: Jediné čo môžeš, je zamestnať elektrotechnika na údržbu a servis zariadení

Nemusí. Stačí mu tzv garant projektu a nemusí ho ani zamestnávať.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Okt 2014, 18:23

Washu napísal:Zasnem ako vseci hned viete ze pokial nema elektro ucnovku nemoze nic vediet.
Skola zial nieje absolutne ziadnou zarukou odbornosti, mala by byt ale nieje.
Ad1, všimni si jeho otázky, ak vodič/kábel nazve drôtom...
Ad2, jemu tu vzniká viacmenej legislatívny problém, čo má v hlave sme tu neriešili. Ako dobrý príklad slúži 5ko.

Miloš: aj tak sa to dá, ale keď potrebuje nonstop ihneď pohotovosť, tak je lepšia zmluva, pracovník je stále fyz. na pracovisku. Ako údržbár v tescu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Okt 2014, 18:40

Možno existuje. Viem, že existuje servis, kde ak dáš vyservisovať nejaký stroj spolu s kalibračným listom, tak Ti ho spravia nanovo.
Ale revíznu správu od opravy náradia asi nevydávajú.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Okt 2014, 19:40

Servis, ktorý spomínam je zároveň kalibračné stredisko, alebo resp. je to kalibračné laboratórium a servis. Samozrejme iné servisné stredisko, ktoré nemá platný certifikát stanovený metrologickým zákonom, si nemôže dovoliť vydávať kalibračný list. Takže je to len a len na servise.

Ďalej čo sa týka revízií, platí to isté. Servisná organizácia musí mať človeka s oprávnením vykonávať OP a OS VTZ, inak servis nemá právo vydať revíznu správu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa oravan » 10 Okt 2014, 19:43

presne tak si to rozviedol správne

-- Spojený príspevok 10 Okt 2014, 19:52 --

ono keď som kedysi dávno vybavoval ŽL tak som musel dokladovať prax školu a el. skúšku proste bez tej praxe to nejde ,možno sa vyzná ako amatér prosím môže robiť fušky ale ak zničí či poškodí dané zariadenie tak aj zodpovedá za škodu teda aj servis len tam to sa rieši poistkou a podobne príklad: nemôžem si otvoriť zubnú ambulanciu no nemôžem nemám na to kvalifikáciu aj keby som zamestnal zubára tak nie
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1216
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 67

Re: Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa E001 » 10 Okt 2014, 21:05

Ja si myslím, že je potrebné rozlíšiť dve základné veci:
1: živnosť - teda sám vykonávam prácu, na ktorú potrebujem patričnú kvalifikáciu, aby som mohol prácu vykonať zodpovedne.
2: obchodná spoločnosť /s.r.o, v.o.s a pod./ mám kapitál, obchodný plán, zoženiem priestory, zamestnám odborníkov, zabezpečím podmienky a zázemie a môžem fungovať, aj keby som nemal ukončené základné vzdelanie.
Toľko v skratke.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Okt 2014, 22:06

Milos66 napísal:Ale na ručné náradie a pod. predsa revízáka nepotrebuješ. Alebo sa to už zmenilo? Veď na to stačil poverený pracovník s nejakým slabším paragrafom.
Vykonávanie OP a OS elektrických spotrebičov smie pracovník kvalifikovaný spôsobilosťou podľa §22, ale mám dojem, že 24kár to musí podpísať.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 598
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa Victorio » 11 Okt 2014, 21:32

Zdravím , ďakujem za kopec komentárov , informácii.....

pred cca 20rokmi som si išiel vybavovať živnosť a na tento problém som už vtedy narazil, lebo som sa chcel venovať výhradne vývoju a výrobe elektroniky. Keďže som si nemohol dovoliť 3roky študovať EL učňovku, tak som to riešil zamestnaním v nemenovanej firme.
V práci som si dokonca spravil aj skúšky na vyhl. 51/ 1978 Zb., (vtedy mi uznali odbor ASR ako príbuzný elektrontechnickému) kvôli
údržbe PC, siete. Ale nepredlžoval som si už platnosť, lebo to už v práci nikto nevyžadoval

Elektronike sa venujem vyše 30rokov, takže ma nemajte za nejakého dementa...
Len tak mimochodom, mal som tú česť stretnúť zopár kvalifikovaných majstrov, ktorí síce osvedčenie mali, ale inak fušeri.
Ak mi elektrikár namontuje hlavný domový rozvádzač s elektromerom tak, že po nahodení ističov z neho spraví ohňostroj, alebo nahádže do skrinky s ističmi okruhov tri typy ističov a prepojí ich tou odborný názov neviem, prepájacou lištou kde jazýčky ledva dotiahnu ku svorkám, a skrinka je zasádrovaná krivo do 3D, teda vo všetkých smeroch...
Drakoush: drôty, vodiče, no napíšem vodiče a niekto zase povie že šoféri ???, kto chce pochopí, že som mal na mysli pripojenie zariadenia nie originál vo výrobe namontovanou napájacou šnúrou so zásuvkou, ale pripojenie "vodičmi" fázovým, nulovým a ochranným do svorkovnice napájacieho zdroja...
oravan: ako vieš, že nemám prax ??? ako amatér, ale to že niekto vychodí elektro učňovku, priemyslovku, či VŠ to ešte má ďaleko ku tomu, aby to vedel robiť

Ale k veci, mne ide o to, že ak už, tak aká je najschodnejšia cesta
či iba spraviť si učňovku resp. priemyslovku, (teda min.2-3roky iba tie, ktoré som na SŠ strojníckej nemal, to mám preverené),
následne prax , myslím 3 roky, ale ako a kde, aby mi to bolo uznané, musí tam byť človek zamestnaný , alebo ako ? a ako, keď som zamestnaný v inej firme, ktorá túto činnosť nevykonáva
následne je mi jasné, že potrebujem získať osvedčenia, ale už druhý krok je problém.

alebo tá osoba s kvalifikáciou trvale zamestnaná vo firme
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7723
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa Merak » 12 Okt 2014, 09:32

victorio:
aký si mal paragraf z tej 51?
dá sa spraviť škola aj večerným spôsobom, ako to mal môj brat
ale k tejto téme by ti vedeli odpovedať najskôr vo vzdelávacej akadémii, ktorá vydáva osvedčenia, možno ak donesieš tú 51, tak si budeš musieť odsedieť kurz a spraviť komplet skúšky nanovo, bez toho, aby si absolvoval školu

-- Spojený príspevok 12 Okt 2014, 09:48 --

to, ako sa študovalo za komunistov, si spomínam doteraz veľmi dobre, sestra akurát končila ZŠ, keď padli komunisti, a vďaka komunistom mala na vysvedčení z matematiky a slovenčiny dvojky, aj keď počas roka mala samé jednotky, miestami dvojku, a to len preto, lebo prišlo nariadenie, že títo žiaci budú mať jednotky, a ostatní môžu mať dvojky
a tak dostala jednotku jej spolužiačka, ktorá bola vypatlaná jak teľa, ale jej ocinko bol v strane funkcionár, a tak dievčatko muselo ísť študovať na gymnázium a potom na výšku
ale padli komunisti, sestra išla študovať na gympel a jej spolužiačka ani hnojarinu nedokončila, lebo z polovice predmetov mala päťky

takže takto sa rozhodovalo, kto a kam pôjde študovať za komunistov, takže sa nedivím 5kovi a podobným, že to museli a musia riešiť takto

téma prečistená a premazaná @ Merák 12.10.2014 o 20:25
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 598
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa Victorio » 12 Okt 2014, 20:42

Merak: robil som si kurz vyhl.SÚBP a SBÚ č.51/1978 pre § 6 tj. do 1000V, s uznanou praxou 15 mesiacov, ale to je asi bezpredmetné, odvtedy sa vyhláška viackrát menila a na toto sotva niekto bude prihliadať, hlavne keď sa striktne vyžaduje odbor elektro, a kód môjho odboru žiaľ do zoznamu nezapadá (aj keď mám maturitu z elektroniky výťahov, a diplomovku z navrhovania konštrukcie a ovládania robota... :x )
(a nebolo to už za komunistov bol to rok 1994 !!!)
No uvidíme, ako sa to vykryštalizuje, vysávače opravovať nemienim, ani montovať elektrické rozvádzače,
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7723
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa Merak » 12 Okt 2014, 21:16

v 2004 som si robil elektro osvedčenie spolu s jedným týpkom, čo mal tiež už dávno prepadnutú 51, ale spravil skúšky a dostal novú podľa predošlého paragrafu, teda §22
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa oravan » 12 Okt 2014, 21:23

tak máš teda papiere , a dúfam že nejdeš do spotrebnéj elektroniky to fakt začnem tie zuby plombovať , vieš ako amatár si to môžeš dovoli´t ale ako profík a tobôž vypočetnú techniku a presypať WIN či niečo iné vie užbaj dieta v v škôlke
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10184
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa 5ko » 12 Okt 2014, 22:51

S tvojho prvého príspevku sa nedalo tušiť,akú a v čom máš prax,prípadne vek... takže preto aj boli také reakcie.
Zbytočne budeme polemyzovať,čo a ako by sa dalo v tvojom prípade urobiť.
To ,že ti už raz niekto uznal to vzdelanie ako postačujúce možno vtedy stačilo, ale dnes už nemusí,preto si to treba najprv overiť v nejakom tom školiacom stredisku.
Druhá vec je ,ak ti aj uznajú to vzdelanie, podla toho čo píšeš vidím zase problém s tou praxou.Možno by sa dalo aj to poriešiť tak, že najdeš niekoho, kto ti bude ochotný podpísať, že si u neho pracoval napr. brigádnicky tých pár rokov v elektroodbore,ale to je už na hrane aj ked možno posledná iskierka.Hlavné je, aby ťa pripustili k skúškam a ked ich urobíš, nemáš čo riešiť,máš papier oficiálne v hrsti a potom si ho len treba aktualizovať aby ti znova neprepadol.
Držím palce
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa kubo150 » 13 Okt 2014, 00:47

Keď sa tu rieši táto tema tak mal by som zopár otázok.

Ak budem niekedy v budúcnosti chcieť vyrábať elektro výrobky, tj nejaké elektronické zariadenia, čo to obnáša?

čo sú terajšie paragrafy 21-24 tak neviem, akože to je to elektrotechnické osvedčenie, čo ma bude oprávňovať výrabať/opravovať el spotrebiče a prístroje? Ako to je možné, veď nejatý turbo čo má aj tú 23 nemusí o detailnej bezpečnosti el zariadení a prístojov vedieť nič, tam sa riešia normy a bezpečnosť prevažne elektro inštalácii a to má spoločné s prístrojmi velmi málo.

Preto sa pýtam, niesu na to nejaké zvláčtne osvedčenia? nejaká bezpečnosť el zariadení kde sa riešia napr bezpečnostné vzdialenosti ciest na DPS alebo izolačné odpory a testy vinutí transformátorov... Lebo ako nejaký aj 24 je si myslím mimo misu v tomto.

A ako je to s osvedčením konečného elektrotechnického výrobku? napr že je bezpečný a schválený v SK/EU... môžem vyrábať prístroje s tým, že si ich sám testujem alebo proste mám papier na to že vyrábam osvedčené prístroje, alebo si musím každé zariadenie dať testovať nejakej externej firme s príslušnou dokumentáciou? a ak, tak ako potom tie testy zaručia, že každý jeden výrobok splňa normy a že je vyhotovený presne tak, ako by mal? že som napr nespravil nejaké podfuky v seriovej výrobe aby som ušetril....

ďalšia vec, ak nemám dajme tomu žiadnú elekt. školu, a chcem napr par. 21 tak to musím odchodiť celý sprostý učňák? nestačí nejaké školenie, čo ja viem pár týždňov kde získam potrebné informácie a vedomosti, alebo trebarz už aj pol roka/rok, a potom normálne absolvujem záverečné školenie a testy na paragraf? Nedá sa niečo také zrýchlené? to musím akože otravne a poslušne študovať celé roky?
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa Drakoush » 13 Okt 2014, 00:52

Victorio napísal:Drakoush: drôty, vodiče, no napíšem vodiče a niekto zase povie že šoféri ???, kto chce pochopí, že som mal na mysli pripojenie zariadenia nie originál vo výrobe namontovanou napájacou šnúrou so zásuvkou, ale pripojenie "vodičmi" fázovým, nulovým a ochranným do svorkovnice napájacieho zdroja...
Victorio, ja Ťa nemám za debila, už ten fakt, že máš VŠ nám napovedal, že nie si až taký stratený prípad, no každý elektrikár by mal ovládať aj názvoslovie. Drôt ani špagát neexistuje. Dokonca ani šofér :) Terminológia je rovnako dôležitá, ako normy. Je to taký krôčik k úspechu pri konfrontácii s potenciálnym klientom. Ak budeš používať odbornú terminológiu, zvyšuješ si úroveň a mení sa aj pohľad na Teba.

A s tým šoférom máš pravdu, šofér neexistuje. Existuje len vodič, vedie motorové vozidlo, má vodičský preukaz, kartu vodiča... A nie šoferák, kartu šoféra.

Ale teraz k tej legislatíve. Nemám po ruke knižku, zajtra pozriem, ale ak chceš presne vedieť, čo potrebuješ, odporúčam navštíviť technickú inšpekciu, ktorá je vlastne povereným orgánom na vydávanie elektrotechnickej spôsobilosti. Tam Ti poradia, čo a ako.
Ak by si potreboval, čo predpokladám, že hej, stredné odborné vzdelanie v odbore elektrotechnika, toho sa vôbec neboj. Dá sa študovať externe - budeš chodiť na preskúšanie raz za nejaký čas (štvrťrok) a dnešné školstvo je úplny holubník, prejdeš, aj keby si bol totálny idiot (hovorím z vlastnej skúsenosti, celý čas za 5 no výučný mu aj tak dali...).

To kubo: zariadenie, ktoré vyrobíš, musí byť zhotovené v súlade s platnými normami, vzťahujúcimi sa na dané dielo. Neviem, ak normy platia pre elktronické zariadenia, no svoje normy na silnoprúdovú techniku poznám. Sem patrí aj kategória spotrebiča podľa druhu izolácie (0, 1, 2, 3), čo by si mal vedieť aj Ty, kvôli sieťovým obvodom. Ďalej musíš disponovať prehlásením o zhode všetkých prvkov, ktoré máš použité vo výrobku, napr. kasňa.
No a na základe týchto papierov a skúšok v skúšobnom ústave Ti bude vydaná typová skúška - certifikát o zhode, na základe ktorého môžeš zariadenie komerčne predávať.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Oprava elektrospotrebičov

Príspevok od používateľa pettter » 13 Okt 2014, 01:26

kubo150 napísal:...ak nemám dajme tomu žiadnú elekt. školu, a chcem napr par. 21 tak to musím odchodiť celý sprostý učňák? nestačí nejaké školenie, čo ja viem pár týždňov kde získam potrebné informácie a vedomosti, ...
Nie! Nestačí.
Možno ako ženám vo firmách na rozvádzače, či autokáble, kde pichajú drôty do zvierok podľa výkresu. Ale potom ich kontroluje "elektrikár", teda ten, čo tuší (či mal by) na čo tie drôty sú. Pre tie ženy sú to "cverny" z bodu A do bodu B. To im stačí vedieť. Ale na pochopenie funkčnosti, uvedenie do chodu, odstránenie chýb a porúch to nestačí ani omylom.
Vieš, ten Tvoj pohľad, že sa to naučíš za pár týždňov, či mesiacov je úplne mimo realitu. Možno si sa hral s elektrikou a rozumieš jej a TEBE by to stačilo. Ale aby to bolo pravidlo, že príde mäsiar a zmákne za pár mesiacov elektriku... no s pánom Bohom...
To je ako murár ťahajúci elektriku v rodinom dome. Natiahne Ti všetky zásuvky v kuchyni jedným káblom z 1,5mm2 medi a vadí sa s Tebou, že NAČO je tam treba 2,5mm2... On má ten "kurz" čo odpozoroval od elektrikárov. Niečo "tuší", niečo vie "lebo sa to tak má", ale ničomu nerozumie.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok