Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 26 Feb 2019, 08:45

5ko napísal:No ale rozobrať,vyčistiť a poskladať dohromady tie tlačítka, alebo programátor ,to bola najväčšia fuška, tam boli často dve ruky málo. :D
Ten programator (tie mechaniche, zlte) ma ako maleho chlapca neskutocne fascinoval. Ako to bolo jednoduche, spolahlive a lahko vysledovatelne. Hlavne, ked sa vymienal, tak pekne po jednom kabliku a davat pozor, aby si ho nedal vedla, lebo nasledovalo nekonecne patranie preco to funguje trochu inak :)
5ko: v tych novych prackach sa uz nevyznam, otec uz nejaky ten rok nepracuje vo whirlpoole, tak nemam prehlad, ale urcite tam bude aj nejaky ten kriticky stop, kedy zastavi vodu bez ohladu na stav hladinoveho.
A uplne najnovsie, tie vedia aj hmotnost pradla - tak asi ako dalsi snimac hmotnosti a aj ten sa da pouzit na zistenie mnozstva vody v bubne.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa miroja » 24 Jan 2023, 08:55

Caute.
Pribeh mojej pracky este neskoncil k uplnej spokojnosti obsluhy.
Od posledneho prispevku sa spravala vacsiniou poslusne, len obcas sa stalo, ze sa v tom konkretnom mieste zastvil program, no v poslednych mesiacoch sa to deje castejsie a nasla si aj dalsie miesto v programe (niekde v plachani) kde tiez zastavuje.
Co dalsie som medzicasom urobil:
- vycistil som sitko v privode vody do pracky, zdalo sa, ze pomaha, ale nie na trvalo. Aj ked je teraz sitko ciste, pracka sa zastavuje.
- opat skontroloval nadobku kde je pripojena hadicka presostatu a prefukol hadicku k presostatu.
- vymenil som hladinovy spinac. Darca organov bola ina pracka na zbernom dvore, riadne hrdzava, takze asi dovod vyhodenia nebol snimac, no dokaz na to nemam. Zaver - sprava sa to rovnako ako s mojim snimacom. Aj pri merani merakmi sa spravali oba rovnako
- opat zalozil iny programator - ten isty ako v predchadzajucich prispevkoch (vlastene cely vrchny panel so vsetkymi ovladacimi prvkami). Stav sa nezmenil, zastavuje aj s tymto programatorom.
- overil som si odpor snimaca teploty, v norme (17,7, kOhm pri izbovej teplote je podla servisneho manualu akurat)
Co som si vsimol ako novinku, ze ak program zastane, staci zapnut a vypnut sietovy vypinac. Potom zas pokracuje v programe...

Napadlo mi zamerat sa na programator, aj ked ako som pisal mam dva a oba sa spravaju rovnako. Po zisteni, ze staci vypnut a zapnut zacal som mat podozrenie na napajnie elektroniky celeho programatora. V tomto modele je to zjavne riesene cez seriovy kondik a stabilizovane zenerkou na 24V (ziadny impulzak s lietajucim svabom). Pisem "asi", lebo sa mi programator nepodarilo rozobrat do takeho stavu, aby som mal istotu, ze je to tak.

A teraz aktualna otazka. Ako rozobrat programator Alpha 4619 753 01291 ???
Podarilo sa mi dat dole samotny motorcek, pritom sa mi vysypali dva kontakty. Zo strany spojov nasleduje koliesko, ktore cez zapadky toci motorcek. Otacanie tohto kolieska sa dostava na riadiaci karusel ovladania jednotlivych prvkov pracky so skupinou kontaktov, ktory je zo strany spojov plosaka a cela oska pokracuje von z programatora, kam sa montuje ovladaci gombik. Osadenie pre gombik na tomto konci osky je vsak vacie nez diera v ulozeni osky, takze "dozadu" sa to vytiahnut neda. Nevidet tam ziadne zapadky, ziadne skrutky, skratka nic, co by slo uvolnit aby sa to koliesko na strane spojov dalo odobrat a dostal by som sa k strane spojov.
Nema niekto skusenost, (tip) ako to nedestruktivne rozobrat ???. Pripajam par ilustracnych obrazkov.
Prílohy
Oska programatora
Oska programatora
Koliesko, ktore potrebujem stiahnut, ale da sa posunut len o cca 1 cm.
Koliesko, ktore potrebujem stiahnut, ale da sa posunut len o cca 1 cm.
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa Ilija » 24 Jan 2023, 10:06

Zdá sa mi že to darmo robíš .
Ešte raz prever dôkladne prívod vody, žeby mal dobrý prietok!
Potom odvod vody (filter dolu, koniec hadici kam ide, a ako, aj tu vie byť upchaté)...!
Ohrevné teleso- či nemá nejaký otpor na kostru!
A daj vedieť .

Ešte môže byť vadný ten modrý kondenzátor (1.5, buď 2.2uF). Ale to až potom .
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa miroja » 24 Jan 2023, 11:17

Prave ten modry kondik som chcel overit, preto sa jeden z programatorov snazim rozobrat. Na tomto ciastocne rozobratom programatore som priviedol 230 a na jednej zenerke (na druhej fotke, vedla elytov, odhadol som, ze asi bude stabilizovat napajanie celej elektroniky) som nameral konstantnych 24V.
Na tom, co je zalozeny v pracke som pocas chodu pracky (spinanie relatok na reverz motora)nameral 22,5-24V, co by tiez mohlo byt OK, kedze predpokladam, ze ten kondikovy zdroj asi moc tvrdy nebude..
Zvod telesa som zmeral, nic sa proti predchadzajucemu meraniu nezmenilo. Vsetky kontakty na privod prudu pre teleso (na samotnom telese, hladinovom spinaci, programatore) krasne, ziadny naznak prehriatia, opalenia.
Hadicu oddtoku, filer cerpadla som kontroloval, este preverim aj celu privodnu hadicu. To je posledne, co som este nerozobral, nemenil ... Mam ju spojenu z dvoch kusov, ventil pre pracku je trochu dalej, jedna nestacila.
Voda do pracky samozrejme tecie, ale neviem potvrdit ci s dostatocnym prietokom/tlakom. Bodaj by si mal pravdu...
Myslis, ze pracka potrebuje v tej polohe kde zastava dopustit vodu (obrazok je na na prvej strane) a tecie pomaly ? Vie to nejako vyhodnotut?
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa Ilija » 24 Jan 2023, 12:05

Ten posledný odstavec som moc nepochopil ...

V každom prípade ten modrý kondenzátor vymeň, aj bez merania, lebo po jeden rele zapína počas prania, ALE keď hreje vodu, vtedy sú zapnuté dva, a vtedy sa objaví chyba.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa miroja » 24 Jan 2023, 13:30

Dovod rozoberania je prave podozrenie na ten kondik, ale neviem, ako pokrocit v rozoberani programatora dalej, aby som to zas po vymene kondika mohol poskladat do povodneho stavu. Bez stiahnitia toho kolieska plosak nevyberiem a bez toho sa ku kondiku slusne nedostanem. Islo by to asi na "fusera", ciastocne rozlamat/prevrtat plasty okolo predpokladanych letovacich bodov kondika, ale k tomu moc pristupit nechcem. Navyse, nad tym kolieskom boli dva spinacie kontakty, ktore odobratim motorceka vypadli z osky a teraz ich tam nevratim. Az by sa podarilo to koliestko z obrazku vytiahnut, kontakty by zjavne dali vratit na povodne miesto. Tiez tam treba poskladat ozubene kolieska, ktore vypadli po odobrati motorceka...
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa miroja » 24 Jan 2023, 13:32

Ilija napísal:
24 Jan 2023, 12:05
Ten posledný odstavec som moc nepochopil ...
Navrhoval si aj skontrolovat privod vody do pracky, tak som sa v tej suvislosti pytal, ci v tej polohe co mi zastavuje program je nejaka funkcia pracky, ktorej moze vadit nizky tlak/prietok vody v privodnej hadici.
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa Ilija » 24 Jan 2023, 14:17

Poloha pg moc neznamená o tom žeby sa dalo vedieť presne čo v tom momente robí ....

Pokús sa ten kond zlomiť ho na bok, a tak ho vytrhneš, možno jeho nôžky zostanú , a na ne naspájkuješ nový , alebo vysekni plast s druhej strane , a urob poriadne ...
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa miroja » 24 Jan 2023, 15:18

Ano, to je tiez cesta, alebo dalsiu moznost vidim na skusku cez diodu paralelne k zenerke pripojit externy 24V zdroj ...

Ako som pisal na zaciatku, chcel by som skor radu ako nednestruktivne rozobrat programator. Chcem jednak skontrolovat ten kondik a tiez vidiet na vlastne oci karusel s kontaktmi, ktore su na tom plosaku zo strany spojov a ovladaju akcne cleny pracky.
Nerobil to uz nahodou niekto? Ak na to nepridem (alebo nikto neporadi), tak sksuim zohnat este dalsi aspon podobny programator (tento mam pozicany ;-) ) a na tom uz pouzijem hrubu silu... :axe:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Jan 2023, 16:42

Ak sa niečo dalo poskladať, musí sa dať aj rozobrať, pravda aj keď niekedy len dynamitom, autogénom, alebo puckou. :D
Ja to tipujem na tie štyri hranaté otvory do kríža, čo sú okolo tej osky.Maslím, že tam budú ukryté klieštiny, ktoré sa po zasunutí zacvaknú a držia to koliesko na oske,ale ak je to tak, potom netuším, či existuje nejaký prípravok, ktorým by sa to dalo odblokovať a nedeštruktívne vytiahnuť. Skús si to nejako detailne preskúmať a uvidíš, či je to tak.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa miroja » 25 Jan 2023, 08:32

5ko napísal:
24 Jan 2023, 16:42
Ak sa niečo dalo poskladať, musí sa dať aj rozobrať, pravda aj keď niekedy len dynamitom, autogénom, alebo puckou. :D

Majo, zda sa,ze mame na to podobny nazor, preto som to este nevzdal :-) Pucka pride na rad mozno neskor, zvysok navrhovanych pomocok doma nemam :D
5ko napísal:
24 Jan 2023, 16:42
Ja to tipujem na tie štyri hranaté otvory do kríža, čo sú okolo tej osky.Maslím, že tam budú ukryté klieštiny, ktoré sa po zasunutí zacvaknú a držia to koliesko na oske,ale ak je to tak, potom netuším, či existuje nejaký prípravok, ktorým by sa to dalo odblokovať a nedeštruktívne vytiahnuť. Skús si to nejako detailne preskúmať a uvidíš, či je to tak.
Aj to som uz skumal. Tiez som tam ocakaval nejake kliestiny,zapadky.. Nic som nenasiel. Skusal som torzne namahat tu osku do oboch stran a nezacitil som tam ziadnu volu. Ani v smere osi neciti ziadnu volu. Preskumal som aj tu zvacsenu cast kde sa montuje ovladacie koliesko programatora a aj to sa javi, ze je z jedneho kusa spolu s oskou.
Sice som to nenapisal, ale ani na nete som nensiel nejky tip ako to rozobrat. Bud to nikto nepublikoval,alebo to neviem najst.
Zatial sa priklanam k teorii, ze to cele poskladali s oskou mensieho priemeru a potom dodatocne na osku nastrekli ten labyrint na ovladacie koliesko s vacsim priemerom. Akurat nie som odbornik na plasty, neviem, ci je to technologicky realne a ci by sa to spojilo dostatocne pevne ...
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa miroja » 25 Jan 2023, 11:17

Tak som neodolal a pouzil vacsiu silu... zatlacil som na osku z miesta, kde sa montuje gombik, a pretlacil som to cez osadenie a cele tie kolieska su von :-) . :applause:
Mozem potvrdit, ze cela ta oska a koliesko na strane spojov je z jedneho kusa, neda sa rozobrat. Jedina cast,ktora je este odoberatelna je karusel s kontaktmi umiestneny zo strany spojov.
Pretlacit to slo ozaj dost tazko, o poznanie tazssie nez zvysok veci, ktore som rozoberal na celej pracke, preto som to nechcel okamzite znasilnovat. Navyse, prva cast tej osky (asi 1 cm) sla uplne lahucko, az to narazilo na ten labyrint, na ktory sa zaklada ovladacie koliesko programatora.
Takze fajn, vecer sa pustim do merania elektroniky, kontroly kontaktov,kondikov...

Napadlo mi, ci to este nemozu robit opalene kontakty na dverovom spinaci, ale to by asi nezastavovalo stale na tom istom mieste...

Asi som nasiel chybu, seriovy kondik ma byt 1M, ESR tester ukazuje 0,5M. Zmeral som podobnu kocku co som mal doma (2,2M) a tam ukzoval spravne. Samozrejme, ze 1M X2 doma nemam :( No nenas.e ?
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa Ilija » 29 Jan 2023, 10:25

Ahoj meštre, jak to dopadlo do konca?
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa miroja » 30 Jan 2023, 10:16

Nuz, prve dve prania s programatorom, kde som vymenil kondik (kapacita 0,6M namiesto 1M) presli bez zastavenia programatora na starych znamych miestach.
Vcera som rozobral moj programator a zmeral kondik, ten mal cca 0,8M namiesto 1M, tiez som ho vymenil. Samozrejme, ze som zmeral aj vsetky elyty na doske, kapacita/ESR v norme.
Teraz sa caka na dalsiu davku spinaveho pradla, aby som odskusal ci aj moj programator uz nebude zastavovat.
Paralelne riesim problem, ze sa mi javi ze asi priteka do pracky mensi tlak vody, pretoze mi nesplachne vsetok praci prostredok zo zasobnikov pre pracie prostriedky do pracky. Hadice a spojku som skontroloval, zvysok zas pri dalsom prani.

Len na okraj. Po zapnuti pracky na druhe pokusne pranie len blikla kontrolka, cosi zaprskalo a kontrolka zhasla. Chybalo mi sietove naptie na vypinaci. Uz som podzrieval sietovu snuru, no nakoniec to bol VF odrusovaci filter. Prerusena faza :o No nenas...o by vas to ;-) ? Takze zatial je vyradeny :-) . Asi zas navstivim zberny dvor :-)
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa balu » 30 Jan 2023, 20:45

Máš tam nějaký zlý duchy. Zkus k tomu přidat vymítání... :yawinkle:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Jan 2023, 22:07

Zavolaj si chlapov z tímu ,, Ghost busters,, to vraj boli Slováci čo to natočili v Hollywoode ,možno im nebude treba ani pekladač do SK ,a ak použijú svoje známosti v CIA,FBI, ... možno objavia to kurvítko. :wink: :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa miroja » 31 Jan 2023, 09:38

Verim, ze vela ludi by uz pracku vyhodilo a kupilo novu, :D ale..
- pracka ma provokuje, tak "jej" chcem ukazat "kto v kupelni drzi skrutkovac" :)
-co ta nezabije to ta posilni, zas som sa nieco naucil...
-inak je mechanicky OK (loziska som pred par rokmi menil, takmer, nie je zhrdzavena, netecie)
-nechem produkovat dalsi odpad
-nechcem pracku, kde je vsetko v jednom pluvanci spolu aj s kurvitkom...
- Nahradne diely su dostupne aj na zbernom dvore ....
a nasiel by som aj nieco dalsie, kedby som hladal :-)
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa SMITH » 31 Jan 2023, 18:41

5ko napísal:
30 Jan 2023, 22:07
Zavolaj si chlapov z tímu ,, Ghost busters,, to vraj boli Slováci čo to natočili v Hollywoode ,
Asi myslíš Ivana Reitmana . Ten mal toho narováši viac ,napr. Dvojičky s Schwarzenegerom , policajt zo škôlky , Junior atď
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa 5ko » 31 Jan 2023, 19:21

SMITH- možno máš pravdu, tak ďaleko som to neskúmal, len som to niekde zachytil a celkom ma to zaujalo, lebo to bola fakt super melódia. :thumbup: No podľa mena ho skôr tipujem za Jordán,ako na Slovensko,ale otompotom. :D
No Mirec, držím ti palce,lebo tiež neznášam tie ,,načasované kurvítka ,ukryté v tých chrchloch v čomkolvek,,a radšej s hrabem v mechanike,tá nemôže skrývať nič utajené, tam je to jasné aj po sto rokoch, čo to malo kedy urobiť v ktorom kroku programu..Veď aj Enigmu dokázali dešifrovať. :lol: a to bol kua vymakaný mechanizmus. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Whirpool 5108/4 zastavuje sa program

Príspevok od používateľa miroja » 22 Feb 2023, 13:11

Slubil som podat hlasenie o dalsom spravani ptacky.
Takze po vymene kondika aj v mojom programatore zatial pracka poslucha . Dalsie tri parnia presli bez zastavenia programatora aj s mojim programatorm. :D Uz len zohnat a vymenit vstupny filter :-o
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok