Sony HCD-RL3 (veza)

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Sony HCD-RL3 (veza)

Príspevok od používateľa Mek » 01 Mar 2020, 23:10

Mam tu vezu Sony HCD-RL3, ma AM/FM tuner, 2 kazetove mechaniky a CD mechaniku na tri CD-cka. Vsetko sa tvari, ze funguje normalne, okrem CD, ma problemy s nacitanim. Najprv mi nechcela citat ziadne CD, vycistil som spindle a cocku liehom. To trochu pomohlo, ale niektore CD cita, niektore nie. Ked sa snazi nacitat CD, vzdy len trochu parkrat potoci a potom to vzda. Je to vidno na tomto videu:

Toto CD z videa, ktore nechcela nacitat, som roztocil rucne, ked sa ho snazila veza roztocit sama. Musel som to asi 5x opakovat, kym sa chytila a zacala CD prehravat.
Vsimol som si, ze tie "pokusy o roztocenie" sa deju, aj ked ziadne CD vlozene nie je. Takze je problem s detekciou, ci je vlozene CD alebo nie. Mozno focus...?
Ale radsej prv nez to cele rozvrtam, sa spytam tu. Ake su najcastejsie priciny takehoto spravania, teda co skontrolovat?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Sony HCD-RL3 (veza)

Príspevok od používateľa mr.dred » 01 Mar 2020, 23:34

Príčinou môže byť aj vadný motor - zodraté kefky, komutátor, alebo oboje. Skús ho otestovať na lab.zdroji pri čo najmenšom napätí či má plynulý chod a či "neskáče" odber prúdu - najlepšie skopom.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: Sony HCD-RL3 (veza)

Príspevok od používateľa rakato11 » 02 Mar 2020, 13:34

Taktéž se přikláním k vadnému motorku. Něco podobného mi dělalo v DVD mechanice přehrávače, objednal jsem motorek z Aliexpressu a po jeho výměně vše v pořádku.
Jinak čočku laseru čistím výhradně Isopropyl-alkoholem, ten je pro tyto účely nejvhodnější.
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Sony HCD-RL3 (veza)

Príspevok od používateľa cool-zool » 02 Mar 2020, 13:49

Skúsil by som skontrolovať aj funkčnosť koncových spínačov pre detekciu vloženého CD na otočnom tanieri , keďže som si všimol podľa videa , že ti automaticky preskočilo/posunulo kapsulu s vloženým CD-čkom , bez príkazu na roztočenie a načítanie ... No môže to byť aj optikou , alebo ako spomínajú motorčekom .... ale toto sa mi nepozdáva keď píšeš že niektoré CD-čka číta a prehráva .... chce to viac pokusov a presnejšie info.....
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony HCD-RL3 (veza)

Príspevok od používateľa Mek » 02 Mar 2020, 18:11

Dakujem za napady, ten motorcek skontrolujem.
Ano, pravda, tanier sa otocil bez mojho zasahu. Ale to urcite bolo preto, ze veza chcela nacitat vsetky CD (aby vedela na displeji zobrazit, ktore su vlozene a ktore nie).
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Sony HCD-RL3 (veza)

Príspevok od používateľa deepspace » 02 Mar 2020, 19:05

Tipujem na 99% že je zlá optika, alias laser pickup..,

V tomto modeli konkretne KSM-213d, ktorá sa dá kúpiť za pár drobných , (samozrejme čínska náhrada, ale vačšinou fungovali), treba si len porovnat konektor..

Na optike je trimer, ktorým sa nastavuje prúd laserovou diodou, jemnou korekciou sa vačšinou optika preberie k životu a čo to ešte pohrá.

Elektronika CD prehrávača pretáča spindle motor aj bez disku, aby ho v prípade nepresného uloženia správne zaklapol magnetický mechanismus, narozdiel od prehrávačov, ktoré dali povel na roztočenie motora až v momente zachytenia odrazu lasera na snimacej matici ..
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony HCD-RL3 (veza)

Príspevok od používateľa Mek » 02 Mar 2020, 23:15

Dnes som sa tomu trochu opat povenoval, cele som to rozmontoval, aby som sa dostal az k CD mechanike. Je to KSM-213D, a iba laser je KSS-213D. Obe su velmi caste a lacne diely, ako som vygooglil. Dalo to asi zo tri pokusy, kym som trafil spravne nastavenie potenciometra, ktory tam je pobliz lasera. Povodnu polohu som si samozrejme poznacil. Teraz mi uz nacita kazde CD na prvy pokus, som zvedavy, dokedy to vydrzi. Ked tak kupit nahradny diel nebude problem, to je dobre vediet. Tak dik za nakopnutie spravnym smerom :thumbup:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Napísať odpoveď