autorádio JVC KD-S721R

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

autorádio JVC KD-S721R

Príspevok od používateľa cool-zool » 17 Nov 2020, 11:33

Zdravím osadenstvo !
Mám tento autoprehrávač už vyše 10 rokov v kuchyni pod hornými skrinkami zapojené ako rádio (s vybratou nefunkčnou CD mechanikou) s dorobeným zdrojom s 50VA toroidom , usmernením a vyhladením na cca13,5 V / 5A a celý ten čas perfektne fungoval !!! Je síce pravda že v prípade dlhšieho výpadku el.energie sa všetky nastavenia včetne uložených a naladených staníc vynulovali , čo je normálne (keďže som žiadny náhradný batériový zdroj na držanie pamäti nepoužil) , ale v poslednej dobe sa správa veľmi divne !
Popíšem - keď ho vypnem , klasicky na prednom paneli (nie od zdroja napájania) tak sa mi niektoré nastavenia vynulujú !!! Opakujem , iba niektoré a to je uloženie nastavenia výšok zo 6-ky stále na nulu a basov z 3-oj ky na dvojku a hlasitosť s 10-ky na 15-ku !!!...Nič iné sa nevynuluje , balance , fader , loudness ani uložené rozhlasové stanice - všetko ostáva tak ako bolo nastavené !!! Iba tie výšky , basy a hlasitosť sa anuluje a to aj keď vyberiem predný panel , či ho vypnem iba na minútu .... Toto mi pred tým nikdy nerobilo , stretol sa s tým už niekto ??? Neviete kde a v čom by mohol byť problém ???
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: autorádio JVC KD-S721R

Príspevok od používateľa Mek » 17 Nov 2020, 16:02

Ked to zacalo robit same od seba... skus pozriet, ci vnutri nie je nejaky superkondenzator, ktory stratil kapacitu. Sice to nevysvetluje, ze ostatne nastavenia ostanu zachovane, ale za pokus to stoji.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: autorádio JVC KD-S721R

Príspevok od používateľa cool-zool » 18 Nov 2020, 11:42

V prvom rade , díky za reakciu !
Áno začalo to robiť samé od seba asi pred dvomi týždňami , čo som to spozoroval ... Keď budem mať na to čas tak to z tej kuchynskej linky demontujem a pozriem sa na to bližšie , ako aj na zdroj ktrorý som tam robil ( aj keď som tam dával dva kondíky po 10 000uF/25V čo sa pamätám ) , ale tu to asi nebude kedže krátkodobé výpadky el.energie to ešte stále udrží ... Ak sa dobre pamätám z čias keď som demontoval CD mechaniku , nič podobné ako popisuješ som tam nevidel , ale možno sa mýlim ... Lenže je mi divné , že ostatná pamäť / ďalšie nastavenia sa nevynulujú , iba tie tri čo som popísal (bass,treble,volume) ...Preto to divné správanie .... Ešte niekto čo by dal nejaké rady načo sa zameriať , keď to už bude demontované ???
Ono možno niektorý namietate , ale určite to rádio s natiahnutými dvojpásmovými reprobedničkami v kuchyni , kúpelni a WC hrá krajšie ako tie dnešné rachotiny z hypermarketov !!! A zase Hi-Fi do takýchto miestností za niekoľko stovák eur je nelogické kupovať ...
0

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: autorádio JVC KD-S721R

Príspevok od používateľa rakato11 » 18 Nov 2020, 15:06

cool-zool napísal:
17 Nov 2020, 11:33
Mám tento autoprehrávač už vyše 10 rokov v kuchyni pod hornými skrinkami
Když jsem dočetl tento Tvůj příspěvek také mně hned napadly vyschlé (ztráta kapacity) kondíky ale to Ti už napsal Mek. No pak mně napadlo, že když to autorádio máš umístěné pod kuchyňskou linkou kde se vaří a i kdyby tam byl odsávač par tak přece jenom se něco mohlo za ta léta dostat dovnitř a udělat "paseku" (zoxidované kontakty, svody a podobně).
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: autorádio JVC KD-S721R

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 18 Nov 2020, 15:17

mozno blbost, ale nebude poskodena pamat? moze to ukladat po castiach a prave tieto 3 veci sa tolkokrat prepisovali, az po 10tich rokoch pamat dosluzila, resp. dosiahol sa max. prepisov
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: autorádio JVC KD-S721R

Príspevok od používateľa cool-zool » 18 Nov 2020, 19:37

Ďakujem , za ďalšie rady !
Rakato - tiež som myslel , že by to mohlo byť spôsobené oxidáciou ( aj keď kuchyňu mám dosť veľkú a dobre vetranú , navyše to rádio je na opačnej stene a od sporáku dosť vzdialené ) , no myslým si že v aute by pracovalo v horších podmienkach (možno nie tak dlho) , ale napr. kontakty s odnímateľného predného panelu sú ako nové .... V sobotu ho demontujem a uvidím na čo prídem ....
Pocitujlasku - neviem síce ako pracuje taká pamäť , ale keď ho odpojím od napájania a potom zase zapnem , naladím všetky stanice a ostatné nastavenia uložím tak to drží , okrem tých spomínaných troch .... Ak budeš mať pravdu , že práve tieto nastavenia už vyčerpali svoj počet zápisov / uložení , tak sa môžem pripraviť na to že pomaly začnú odchádzať aj ostatné uloženia/zápisy do pamäte ....To ma ale bude mrzieť a môžem sa pripraviť na výmenu toho rádia ??? Dúfam , že obal so zdrojom a uchytením budem vedieť využiť aj na prípadne nové autorádio ....
Ak by ešte niekoho niečo napadlo napíšte , v sobotu budem možno múdrejší ......
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: autorádio JVC KD-S721R

Príspevok od používateľa Mek » 18 Nov 2020, 23:22

Teraz mi este napadlo, ze na volume, treble a bass sa pouzivaju specializovane integrovane obvody, ktore sa staraju prave len o tieto tri funkcie (tzv. audio procesory). Je velmi pravdepodobne, ze naladene stanice sa ukladaju do EEPROM alebo Flash pamate hlavneho procesora toho radia, a preto sa po vypnuti napajania zachovaju. Ale ten audio procesor ziadnu pamat nema (a preto je pod prudom aj pri "vypnutom" radiu). No a pre tento pripad by tam mohol byt ten uz mnou spominany superkondenzator. V jednej vezi co som opravoval, ktora tiez stracala nastavenia, tiez bol, a jeho vymena to prave opravila. Tolko moja hypoteza, ale ked uz to budes mat rozobrate, porob nejake fotky a napis, ake su tam integrace, potom budeme mudrejsi.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: autorádio JVC KD-S721R

Príspevok od používateľa cool-zool » 19 Nov 2020, 10:03

Mek - toto mi dava zmysel a logiku, ano tzv. audio processor tam urcite bude, kedze to ma aj rozne predvolby equalizeru, ktore sice mam vypnute, kedze som chcel nastavovat tie basy a vysky podla seba a nie tie predvolene... Skusim sa pohrat s tymi predvolenymi nastaveniami, ci sa nieco zmeni... A balance, fader nie su sucastou toho audioprocessoru, lebo tie sa neanuluju a nie su nastavene na nulu / stred...
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: autorádio JVC KD-S721R

Príspevok od používateľa cool-zool » 22 Nov 2020, 13:05

Tak som to včera , demontoval , všetko prekontroloval , prečistil a naspäť poskladal , keďže som nič , vôbec nič podozrivé nanašiel a po prečistení ( na môj pohľad to nebolo veľmi špinavé) v rozobratom stave ešte na stole vyskúšal a zrazu to funguje , tak ako predtým - všetko OK ! Neviem a nemám šajnu čo mu bolo ale už funguje ... Nejaké foto :
Prílohy
IMG_20201122_124937.jpg
IMG_20201122_125010.jpg
IMG_20201122_125054.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: autorádio JVC KD-S721R

Príspevok od používateľa rakato11 » 22 Nov 2020, 15:09

Co jsi vlastně pročisťoval, kontakty, prach ze součástek? Ono to mohlo mít někde nějaký špatný kontakt v konektorech, kdo ví. No hlavně že to funguje, někdy zaúřaduje nějaký ten skřítek. :D
Jednou mi také dcera se zetěm donesli monitor od stolního počítače že se jim nepravidelně vypíná sám od sebe. Bydleli tenkrát daleko ode mně a tak poprosili šoféra linkového autobusu o předání. Já jej doma rozebral, prohlédl, proměřil ale nic jsem také podezřelého nenašel tak jsem jej opět složil a monitor fungoval bez poruchy snad 10 let až nyní mi jej dcera donesla že si pořídila nový větší.
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok