Sony DAT 55 ES kúštik špongie.

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Sony DAT 55 ES kúštik špongie.

Príspevok od používateľa E001 » 13 Dec 2020, 22:14

Po hádam štyroch rokoch som prvý krát otvoril tento môj poklad, čosi sa tvárilo, ako stuďák, jemne preblikoval display a vypínalo prehrávanie. Tak som ho otvoril. Chybu som našiel, odstránil a pri tej príležitosti, keď som ho mal otvorený, chcel som spraviť aj údržbu.Tak trocha som sa zľakol, aké je to tam všetko mrňavé, ale vlastne voľnýn okom som nič podozrivé nanašiel, až na toto:
20201212_192412.jpg
Ono to nemá veľmi vplyv na funkčnosť, jedná sa iba o čistenie rotačnej hlavy, čo sa dá v podstate nahradiť aj čistiacou kazetou, ktorú mám a občas používam. Tak som sa na jednom nemeckom fóre popýtal, čo a ako. odpoveď bola rýchla. Jasné, neni problém, tu to kúpiš na e bayi, za smiešnych čosi okolo 7 €. Reku smiešne to neni, ale čo už. Plus poštovné, no dobre. Máš drahý stroj, tak plať! Len problém je v tom, že ten predajca neposiela na Slovensko.
Tak sa pýtam tu na mojej " domovskej " stránke: Dá sa čosi také špongiovité vyrobiť tak, aby to bolo symetrické, aby sa to voľne otáčalo a plnilo funkciu?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Sony DAT 55 ES kúštik špongie.

Príspevok od používateľa mr.dred » 14 Dec 2020, 04:43

Pozri penové návleky na vnútornú kabeláž, bowdeny, trubky v nejakej moto/bicyklo predajni....
Nedávno som sa s podobným penovým profilom stretol v nejakom BT- boomboxe - boli cez to ťahané káble, aby nedrnčali.
Alebo v akvaristike...návleky na trubičky.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Stefan31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 488
Dátum registrácie: 10 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Slovensko

Re: Sony DAT 55 ES kúštik špongie.

Príspevok od používateľa Stefan31 » 14 Dec 2020, 09:52

Vyhoď celé rameno, hlavu to aj tak poriadne nečistí, ale urvať hlavičku to môže ..... proces čistenia je aj tak najlepší "na mokro" .....

Stefan31
0
Keď som sa narodil, nemal som nič. Polovicu z toho ešte mám.

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony DAT 55 ES kúštik špongie.

Príspevok od používateľa platon.rado » 14 Dec 2020, 11:26

Fajná mašinka
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Sony DAT 55 ES kúštik špongie.

Príspevok od používateľa E001 » 14 Dec 2020, 17:22

Stefan31 napísal:
14 Dec 2020, 09:52
Vyhoď celé rameno, hlavu to aj tak poriadne nečistí, ale urvať hlavičku to môže ..... proces čistenia je aj tak najlepší "na mokro" .....

Stefan31
Na mokro? to počujem prvý krát. Vieš mi o tom prezradiť o tom trocha viac? Teda roztok a postup. Ja mám iba jednu origo Sony čistiacu kazetu, na suché čistenie, v návode bolo napísané, že by sa nemala prevíjať späť, vždy iba na pár sekúnd pustiť, lebo po previnutí späť hrozí nebezpečenstvo nanesenia starých nečistôt z čistiacej pásky na hlavu.
S tým ramenom si ma riadne vystrašil. Asi si mašinka oddýchne na chvíľku, z Nemecka som si objednal nový molitanový valček, Tak bude mať DATka chvíľu voľno, či ako sa dnes moderne hovorí lockdown. :D
0

Stefan31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 488
Dátum registrácie: 10 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Slovensko

Re: Sony DAT 55 ES kúštik špongie.

Príspevok od používateľa Stefan31 » 14 Dec 2020, 21:19

Veď mechanika je v princípe rovnaká ako vo videách, takže treba vyčistiť celú páskovú dráhu IPA, na samotný bubon s hlavami sa používa napr.kúsok kancelárskeho papiera. namočeného do IPA, priloží sa na bubon a ten sa pootáča ručne v smere ako pri play, len nie naopak. Tlak v mieste hlavičiek musí byť veľmi jemný a kolmý na samotné hlavy, aby si ich neurval - sú krehké. To si nikdy nepočul? Na YT budú návody, ako na to....a samotná čistiaca kazeta je tiež vhodná iba tak do vitríny - je to šmirgel na hlavy .... takže IPA, kancel-papier a kúsok handričky - dobré sú jemné vreckovky (vyrobené ešte z poctivého materiálu). Osobne som čistiacu kazetu za posledných 30 rokov nikdy nepoužil - svojho času to bol hit, pretože keď sa prišlo na to, že sa hlavičky drahých strojov zanášajú a bolo potrebné to nejako riešiť, tak sa to vymyslelo tou kazetou, aby to bolo prístupné každému užívateľovi bez nutnosti rozoberania prístroja. Ale pri tomto spôsobe čistenia spravidla na bubne samotnom sa ten bordel úplne neodstráni. A ten kúsok molitanu? - je to neskorší ďalší výmysel výrobcov, a majiteľ si myslí, že si pomôže sám a nemusí mať ani tú kazetu - tých pár minút šmirglu bolo drahších v tej dobe ako 4-or hodinová VCR kazeta. A samotné priklopenie sa molitanu na bubon sa robí buď po každom vložení kazety a pred play, alebo bývalo na to tlačítko, aby sa tento úkon "čistenia" dal urobiť kedykoľvek - a majiteľ si myslí, že aký on má múdry stroj a nikdy ho nemusí odniesť na vyčistenie do servisu. Ako som spomínal - túto vymoženosť som vždy majiteľovi VCR vysvetlil a následne demontoval ....

Stefan31
0
Keď som sa narodil, nemal som nič. Polovicu z toho ešte mám.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok