Náhrada za selenový usmerňovací mostík.

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Náhrada za selenový usmerňovací mostík.

Príspevok od používateľa miroja » 15 Dec 2020, 11:47

Opravujem radio Sputnik. Ako usmerňovač anódového napätia je tam použitý Teslou používaný selenový mostík (B250C75). Ten môj už bohužiaľ nemá dobrú kondíciu. Má niekto tip ako ho nahradiť? Áno, Si dioda a odpor je cesta, no pýtam sa, či nemá náhodou niekto v talóne náhradu za čosi "viac dobové" ...
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Náhrada za selenový usmerňovací mostík.

Príspevok od používateľa StefanST » 15 Dec 2020, 14:59

Kým nezoženieš náhradný, vložiť do pôvodného púzdra náhradné súčiastky (Si mostík SMD+rezistor)
Podobne, ako sa to robí pri náhrade exotických kondenzátorov.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Náhrada za selenový usmerňovací mostík.

Príspevok od používateľa miroja » 15 Dec 2020, 15:51

Ano, aj toto by bola cesta, podobne to robim s vazbovymi kondikmi. Akurat som si nie isty, ci by odpor do pvodneho puzdra mostika vosiel a tiez to v tom povodnom puzde z pohladu vyziarenia tepla prezil. Ak dobre odhadujem, potreboval by som na odpore stratit cca 50V, co by vychadzalo na 3-4W.
Napadlo mi pouzit Ge usmernovaciu diodu (alebo viac v serii), no tie tusim maju este mensi ubytok napatia v priepustnom smere ako Si diody.
Nepamata si este niekto aky bol ubytok napatia na Ge prechode vykonovych usmernovacich diod?
Radio zatial v podstate funguje aj so snizenymi anodovymi napatiami.
0

AbcdeF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 27 Máj 2015, 10:53
Bydlisko: Bratislava

Re: Náhrada za selenový usmerňovací mostík.

Príspevok od používateľa AbcdeF » 15 Dec 2020, 17:25

Napríklad 6NP70 mala 0,5V pri 300mA.
0

hondaci
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 02 Jún 2012, 20:45
Bydlisko: Velke Kapušany

Re: Náhrada za selenový usmerňovací mostík.

Príspevok od používateľa hondaci » 15 Dec 2020, 17:31

na Bazoši mam inzerat , pod nazvom -- Nahradne veci na radia. Tam je aj mostik s radia Gavota. . Predam to len komplet cely zosik ,
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Náhrada za selenový usmerňovací mostík.

Príspevok od používateľa Jirka84 » 15 Dec 2020, 17:32

Mám starší - škoda ,že jsi daleko...
Jako námět k zamyšlení:
do Talismana se bastlí toto místo elektronky:
Prílohy
uy-schema_Talisman.jpg
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Náhrada za selenový usmerňovací mostík.

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Dec 2020, 17:46

Ge usmerňovacie diódy mali výrazne nižší úbytok napätia (0,3 V), ako súčasné Si diódy. Takto zraziť 50 V je takmer nemožné.

Napätie môžeš skôr zraziť zenerkami v sérii s usmerňovacími diódami, napríklad 25 V s každou usmerňovacou diódou, nech sa to rozloží. No strata bude rovnaká a napätie bude výrazne tvrdšie, ako pri odpore/ odporoch, (tak isto ich môžeš dať 4 ks do série s diódami).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Náhrada za selenový usmerňovací mostík.

Príspevok od používateľa StefanST » 15 Dec 2020, 18:48

Našiel som (na webe) takúto "náhradu":
B250 C75 to 1N4007.JPG
Diódy by som volil kremíkové, nie germániové. Kremík znesie vyššiu teplotu bez újmy na zdraví.
Stratové teplo pre rovnaký úbytok by malo byť rovnaké, ako v pôvodnom usmerňovači. Keď to teplo vydržal pôvodný selénový usmerňovač, mohol by to vydržať aj kremíkový (s rezistorom alebo zenerkou).
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Náhrada za selenový usmerňovací mostík.

Príspevok od používateľa miroja » 15 Dec 2020, 21:29

Vdaka vsetkym za odpovede..
S tym ubytkom to casom docvaklo aj mne, ze je pri Ge este nizssi ako na Si.
Dve, ci tri germaniove diody do serie mi napadli,ked som si spomenul na "usmernovac blok" zo starych CB TV, KA220/05. tusim to bolo naprikald v Azurite. Nakoniec som zistil, ze tam boli tiez kremikove diody. :-) Pouzit viac diod v serii som uvazoval koli zavernemu napatiu, nie koli ubytku. Zrazit 50V ubytkom na diodach v priepustnom smere by ozaj nebol dobry napad :-). Este tak zenerkami, ako poradil Dolfi.
Selenovy mostik je v tomto radiu degradovany na "diodu" . Striedave napatie sa privadza na "-" mostika a vystup je "+" mostika. Takze to funguje ako paralene zapojena dvojica diod zapojenych do serie. Skusim cez vikend este vyskusat individualne kazdu diodu, ci medzi nimi nenajdem niektoru z nich este s vyhovujucimi parametrami..
Ak by som tam dal kremik, tak asi najlepsie riesenie bude serovy odpor. To teplo sa nakoniec niekde aj tak stratit musi. Ci uz na odpore, ci pripadne na zenerkach...
Uplne idealne by bolo nahradit to inym mostikom, takze ponuku od Jirku84 si urcite zapamatam. :-) Ked nebola Corona, chodieval som do Brna za tienovou dcerou, a sporadicky aj okolo OL. Snad sa zas bude v dohladnej dobe dat vycestovat na zapad :-)
Aj napad dat do serie este aj ziarovku je tiez zaujimavy. Skusim polaborovat...
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Náhrada za selenový usmerňovací mostík.

Príspevok od používateľa Jirka84 » 15 Dec 2020, 22:13

MIROJA,
mezi svátkama a silvestrem se chystám na elektronkáče, tak si k monitoru dám "vizitku" a k ní připnu vyzkoušený blok. Jistě tam je jich víc jak jeden a minimálně aspoň jednoho Sputnika bych chtěl taky konečně zprovoznit a dát ho naoči k talismanům...
Včas se přihlas, jak pojedeš na cesty Moravou.
Zdraví Jirka
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Náhrada za selenový usmerňovací mostík.

Príspevok od používateľa miroja » 16 Dec 2020, 07:48

Dik za ponuku, urcite sa dostatocne zavcasu ozvem. Partnerka by rada navstivila dceru (v Brne) a tiez svoju sestru (v Olomouci). Takze len co to situacia dovoli, asi vyrazime :-).
Inak, inspiroval si ma s tymi ziarovkami. Ak nenajdem este vyhovujuci prechod na tom mostiku, skusim docasne Si diodu do serie s telefonou ziarovkou a mozno malym odporom, aby nabijaci prud eleytu tu ziarovku nevypalil.. Pozdava sa mi to viac nez samotny odpor. Mal by som, mat "kdesi" nasyslene od 24/50, cez 48/50 az po 60/30. Hadam nieco z toho bude vyhovovat. Uz len najst :-).
PS: Sputnik bude tiez blizko Talismanov.. mam vsetky styri, no zatial nie vsetky plne funkcne. Po reinkarnacii je tiez Sonatina, Trio...Na vacsie radia akosi nie je v malom byte miesto, musia byt v "externom skalde" :-( Vynimkou je len Philips 830A.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok