N4417 pri nahrávaní chýbajú výšky

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mima98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 19 Jún 2021, 08:29

N4417 pri nahrávaní chýbajú výšky

Príspevok od používateľa mima98 » 26 Jún 2021, 10:23

Ahoj,

opravujem magnetófon N4417 a potrebujem poradiť. Už som vymenila gumičky a nejaké pokazené kondenzátory (tiekol z nich taký fuj...), vyčistila prepínače, hlavy a tie kolíčky po ktorých ide páska. Hrá to veľmi pekne, ale iba keď si pustím pásku nahranú na inom magnetofóne. Keď chcem niečo nahrať na tomto, tak je to potom pri prehrávaní také tupé, akoby chýbali vysoké tóny a trošku viac na pravej strane ako na ľavej. Kdesi som sa dočítala, že to môže byť opotrebovanou hlavou a že vtedy treba zmenšiť predmagnetizáciu. Skúsila som ju zmenšiť trošku povytiahnutím jadierka z cievok L1 a L101 ale vôbec to nemá vplyv a stále to znie rovnako zle :cry: Teraz to mám nastavené naspäť na predísaný prúd podľa pokynov v návode. Ešte predtým som skúšala aj osciloskopom pozerať signál priamo na hlave počas nahrávania a tu sú vysoké tóny dokonca zdôraznené, tým viac, čím menšiu rýchlosť prepnem (no musela som najprv vytiahnuť tú doštičku "OSCILLATOR", lebo inak som videla len signál predmagnetizácie). Do magnetofónov sa veľmi nerozumiem, no kde by som mohla ešte hľadať chybu?

Návod so schémou mám odtiaľto: https://elektrotanya.com/philips_n4417- ... nload.html
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: N4417 pri nahrávaní chýbajú výšky

Príspevok od používateľa Mek » 26 Jún 2021, 15:31

Ako vies, ze mas problem prave s tou predmagnetizaciou a nie s niecim uplne inym? Treba sledovat signal ako postupuje z vonkajsieho zdroja az na zaznamovu hlavu a ked zistis, ze nikde sa "nestraca", potom az skusit dalsie, drastickejsie postupy...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
mima98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 19 Jún 2021, 08:29

Re: N4417 pri nahrávaní chýbajú výšky

Príspevok od používateľa mima98 » 26 Jún 2021, 16:57

Noo to som usúdila z toho, že som tú cestu od vstupu až po hlavu už celú zmerala a ako som písala, tak na hlave sú výšky zdôraznené (čím vyššia frekvencia, tým vyššia amplitúda), takže som si myslela, že tam sa nestrácajú. A hlava sa mi zdala trošku akoby mala v sebe takú vychodenú drážku od pásky a v súvislosti s tým som sa potom dočítala, že na nahrávanie výšok ma vplyv predmagnetizácia.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok