Indukcna varna doska BT180

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Indukcna varna doska BT180

Príspevok od používateľa YellowJacket » 16 Aug 2021, 07:55

Dobry den,
kamarat mi dal pozriet tuto varnu dosku s tym, ze vraj ju mal dlho niekde odlozenu a ked ju po nejakej dobe chcel zapnut, tak nefungovala. Nie som si isty, ci to tak celkom bolo, pretoze bola odpalena 10A poistka a IGBT tranzistor, neviem ci by IGBT po nejakej dobe necinnosti stratil na funkcnosti.
Nejake detaily - povodny tranzistor H20R120 som zamenil za GT60J323, ktorych som mal dostatok. Podla datasheetov ma parametre vyhovujuce. Co ma velmi prekvapilo je, ze usmernovaci mostik, aj tranzistory pre hradlovy impulz su v poriadku. Miesto poistky som preto pripojil ziarovku a dosku som vyskusal. Vsetko sa tvarilo funkcne, tak som ziarovku dal prec, poistku len premostil a znova zapol. Opat vsetko OK, no po cca 10 sekundach skusania ( bez hrnca ) znova zhorel IGBT. A znova to usmernovaci mostik aj tranzistory prezili.
Co to moze znamenat? Podla mna ho znicila jedine napatova spicka z cievky, ale preco az po nejakom case? Premeral som vsetky velke kondenzatory, ci nahodou nie su mimo svoju kapacitu a nerozhodia rezonancny obvod, ale vsetky su OK. Mate nejaku radu, na co pozriet? Niekto z vas skusenejsi sa s takymto spravanim uz mozno stretol. Uz som odpalil dva tranzistory ( druhy odisiel aj so zapojenou ziarovkou ), takze neviem, ci sa podari nieco zmerat.
Schemu som prvotne nenasiel, tak som nakreslil cast obvodu, potom som ju vsak nasiel. Oznacenie suciastok je ine, tak prikladam obe schemy. Vdaka za kazde nakopnutie.
Prílohy
elec-trust_bt-180_induction_cooker_sch.png
IMG_20210811_203611.jpg
IMG_20210811_144622.jpg
IMG_20210811_144233.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Indukcna varna doska BT180

Príspevok od používateľa matoh » 16 Aug 2021, 08:56

Keď som čítal tvoj príspevok tak si hovorím že určite bude na obrázku tá istá doska čo som mal v rukách ,
A bum je tam.
Poviem ti to tak že ja som sa nedostal o nič ďalej ako ty a nakoniec som to po niekoľkých pokusoch vzdal.
Taktiež sa tvárilo stále všetko všetko ok a po pár sekundách proste odpálilo trand.
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Indukcna varna doska BT180

Príspevok od používateľa YellowJacket » 16 Aug 2021, 09:04

Takze zahada nemeckych konstrukterov? :) Nuz, nepotesil si ma. Este chvilu pockam, mozno sa najde niekto s nejakym napadom, lebo vazne netusim, co moze sposobovat tuto chybu. Dakujem ale za ohlas, aspon viem, ze to bude zrejme bezny problem s touto doskou.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Indukcna varna doska BT180

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 16 Aug 2021, 09:35

YellowJacket napísal:
16 Aug 2021, 07:55

Nejake detaily - povodny tranzistor H20R120 som zamenil za GT60J323, ktorych som mal dostatok. Podla datasheetov ma parametre vyhovujuce.
GT60J323 má Vces len 600V. Musíš tam dať minimálne na 1200V. Skontroluj Cy 1n.
1
Obrázok 1
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Indukcna varna doska BT180

Príspevok od používateľa Zaky » 16 Aug 2021, 09:42

Chce to jednu věc a to měřit. Dobře vím, že se to dělá dost špatně, ale je potřeba přidat do emitoru malý bezindukční rezistor a na něm měřit proud, sledovat průběh napětí na gate a na kolektoru, ideálně najednou. Takže to chce alespoň 3 kanály osciloskopu, přičemž měření v kolektoru je třeba provádět vysokonapěťovou sondou. Tak lze posoudit pracovní podmínky tranzistoru a najít příčinu jeho odchodu. Jako hlavního podezřelého bych ověřil kondík, co zajišťuje filtraci napájení té totem pole dvojici tranzistorů budiče hradla.
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Indukcna varna doska BT180

Príspevok od používateľa matoh » 16 Aug 2021, 10:09

No práve na merákoch som ja zhasol.
Na takéto veci treba mať vecí :rolleyes: .
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Indukcna varna doska BT180

Príspevok od používateľa YellowJacket » 16 Aug 2021, 11:10

Zaky - presne tak, ani ja nemam moznost pouzit trojkanalovy osciloskop s kvalitnymi sondami. Tu som asi skoncil. Kondenzator na scheme C6, u mna C12 ( na mojej scheme nezakresleny ), ma mat 100uF. Je v tolerancii so 108.1 uF.

Zdeno - nechapem, ako som mohol toto prehliadnut. Asi som sa zameral iba na prud + mylne ma uistoval fakt, ze je to tranzistor z vykonnejsej varnej dosky. Neviem. Kazdopadne hlupa chyba, kym tam nedam adekvatnu nahradu, je zbyotcne nieco ine zistovat. Co sa tyka kondenzatora CY, u mna je to C2, ma mat 6.8 uF, ma 7 uF a 0.4 ohm ESR. Myslim ze v norme.

Skusim najst nahradu IGBT niekde na SK, nechce sa mi cakat na Cinu, tak ak bude nejaka zmena, dam vediet. Zatial velmi dakujem za postrehy.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Indukcna varna doska BT180

Príspevok od používateľa ondistef » 16 Aug 2021, 11:43

Na avelmaku majú IHW20N120R3
https://www.avelmak.sk/index.php?lm=427 ... icle=68081
Prípadne na tmečku by sa isto našla náhrada toho IGBT tranzistora
0

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Indukcna varna doska BT180

Príspevok od používateľa Zaky » 16 Aug 2021, 21:43

Pokud máš k dispozici aspoň dvoukanál (a oddělovací trafo samozřejmě), tak můžeš mrknout na ten proud v emitoru a buzení gate. Problém bude stejně pravděpodobně v buzení a ne ve výkonové části, i když jeden nikdy neví. Každopádně pokud bys viděl proudové špičky nesouvisející s buzením, tak to na problém ve výkonové části ukáže taky. Naslepo to fakt nedáš, pokud ti sem tam odejde tranzistor, bude to drahé a k ničemu.
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Indukcna varna doska BT180

Príspevok od používateľa YellowJacket » 16 Aug 2021, 22:26

Ondistef - ano, presne tento na avelmaku som pozeral. Opytam sa kamarata, ci to skusit, alebo nie.
Zaky - nemam ani dvojkanal, iba lacnu cinu. Pri mojich jednoduchsich opravach mi zatial postacoval. Aky je, prosim ta, tvoj nazor na nevhodne pouzitu nahradu, ktora mala o polovicu nizsi max Vce, z povodnych 1200V iba 600V. Mohol by aj toto byt problem? Myslim, ze este jeden pokus tomu dam, ale ako pises:
pokud ti sem tam odejde tranzistor, bude to drahé a k ničemu
tak zmysel to nema. Aj keby som mal kvalitne meracie pristroje, neviem presne, ako by som to meral, kedze na druhy pokus mi to odislo aj s pripojenou ziarovkou. Akurat som sa snazil osciloskopom meriat signal na G. Nestihol som...
0
Naposledy upravil/-a YellowJacket v 17 Aug 2021, 12:25, upravené celkom 1 krát.

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Indukcna varna doska BT180

Príspevok od používateľa ondistef » 17 Aug 2021, 09:45

Akú hodnotu má ten CY kondenzátor (určite to nie je C2)? Je tam dole medzi chladičom a tými modrými kockami, predpokladám usmerňovač a kondezátor (modrý keramický).
Skontroloval by som na tvojom mieste ešte rezistory TVS1 a TVS2, podozrivo vyzerá aj R20 pri J18 (aspoň podľa fotky).
0

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Indukcna varna doska BT180

Príspevok od používateľa Zaky » 17 Aug 2021, 10:10

Pochopitelně, že použití tranzistoru s nedostatečným Uce je důvod k jeho průrazu. Kdyby stačil ten na 600V, tak výrobce milerád použije, protože je určitě levnější. Jaké je tam vlastně za provozu napětí, bys viděl právě osciloskopem.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Indukcna varna doska BT180

Príspevok od používateľa Sani1 » 17 Aug 2021, 10:31

V každom prípade tá schéma je jeden chaos, alebo pri najmenšom nejaký zlepenec. Napríklad R20 som tam nenašiel, ale R1 je tam aj 2 krát (rôzne hodnoty), R4 - 2X, R15 - 2x, R31 - 2x, R7 dokonca 3x (rôzne hodnoty), ....
Tak neviem do akej miery sa dá na ňu spoľahnúť. V každom prípade kde je na schéme pomocných 12V, tak ty tam máš 18V. Ak ťa to ešte neprešlo, skús odpojiť silovú časť a niečo pomerať na pomocných obvodoch.
Prajem veľa trpezlivosti.
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Indukcna varna doska BT180

Príspevok od používateľa YellowJacket » 17 Aug 2021, 11:14

Chlapi, dakujem za rady. Nepreslo ma to, len dnes som cely den a noc v praci a doma mam trojmesacne dieta, tak s casom to je trocha biednejsie. Budem tu ale stale prispievat, co som zistil, podla vasich rad.

Jedine, na co viem hned odpovedat, je ze hodnota rezistoru R20 je podla farebneho oznacenia v poriadku. Ten som meral hadam prvy, kvoli vizualnemu stavu. A co sa schemy tyka, tu som nasiel na elektrotanya, nic lepsie nemam k dispozicii.
CY som priradil k C2 z povodnej schemy, kde mi to prislo to iste miesto v obvode ako u mna C2. Ale ano, uz viem, aky mas na mysli. Pohladam, premeriam.
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Indukcna varna doska BT180

Príspevok od používateľa YellowJacket » 20 Aug 2021, 15:00

CY premerany, ma 1nF. To je kazdopadne jedno, pretoze mi dosla nahrada z avelmaku - IHW20N120R3 a vsetko uz funguje. Vsetkym Vam dakujem ( najviac Zdenovi, ktory si vsimol, ze som pouzil nespravnu nahradu ) a zaroven sa ospravedlnujem, pretoze keby si pozorne precitam datasheet, tak tu tato tema ani nie je.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok