LCD TV LG 42PN450B - nenabehne hlavny napajaci zdroj

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

pali481
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 21 Jan 2018, 21:38
Bydlisko: Kosice

LCD TV LG 42PN450B - nenabehne hlavny napajaci zdroj

Príspevok od používateľa pali481 » 17 Okt 2021, 09:23

Ahojte,

prosim o radu. Dostal sa mi na stol tento LCD TV a pri pokuse o start nechce nabehnut jeho hlavna napajacia cast (+55V a +205V). Suhrn toho, co som zatial pomeral:

na nizsie uvedenych pinoch napajacieho zdroja sa nachadzaju tieto napatia:
- M_ON: pri pokuse TV o start cca 3,3V, v stby 0V,
- RL_ON: pri pokuse o start TV 1,534V, v stby cca 14mV,
- AC_ON: predpokladam, ze na tomto pine si telka zistuje, co ma pripojene sietove napatie. Ak je telka v sieti, tak cca 5V, po odpojeni zo siete (dokial sa nevybiju kondiky) cca 300mV (potom k 0V)
- VS_ON pri pokuse TV o jej start cca 3,3V, v stby 0V.

Toto su vsetky piny, s ktorymi hlavna doska "komunikuje" s napajacim zdrojom (a na zaklade vyssie uvedenych info som usudil, ze hlavna doska bude v poriadku a problem bude v napajacom zdroji).

Merane napatie na zdroji:
- pomocne napatia 5,2V aj 17V su, pri pokuse TV o jej start je k dispozicii aj napatie M5V, ale:

- chybaju napatia +55V a +205V (pri pokuse TV o jej zapnutie sa, je na +55V nachvilu max. asi 425mV a na +205V vetve nieco malo cez 1V, inak v stby rezime 0V.

Dalej som zistil, ze na optrone IC903 (konkretne na primarnej- teda "zivej" casti hl. napajacieho zdroja), je pri pokuse TV o start napatie cca 12VDC, v stby mode 0V.

Podobne ako vyssie spomenuty optron, je na tom s hodnotami napati emitor tranzistora Q606 - v power ON mode cca 13V, v stby 0V (podla vsetkeho napajacia vetva riadiaceho IC hlavneho napajacieho zdroja).

IC-cko pre hlavny napajaci zdroj je (pravdepodobne - zalakovane a teda skoro necitatelne) pouzite NCP1397A.

Dalej som skusal iba tak namatkovo premerat vsetky hlavne polovodice, prespajkovat studaky a taktiez som zmeral, ze na +55V ani +205V vetve nieje skrat.

Taktiez som zbezne premeral (podla kodov SMD rezistorov) vsetky rezistory okolo toho riadiaceho IC a porovnal s SMD kodmi - rezistory vykazovali stale bud nizsi odpor (paralelnym zvodom svojich okolitych suciastok), alebo menovity odpor (nikdy nie vyssi - cim som vylucil prieraz niektoreho z meranych rezistorov).

Chcem sa Vas opytat: mate niekto podobnu skusenost s takymto, popripade podobnym typom TV??

Jedna z prvych veci, ktore som pred opravou TV skusal riesit, bol samozrejme servisny navod, ale (ako uz poniektori urcite viete), nic ine, okrem schemy zapojenia Main boardu, sa v takomto beznom LG servisnom navode nenachadza. Dakujem za trpezlivost pri citani a ak mate niekto nejaky napad, alebo schemu k tomu zdroju, budem velmi rad :) :)
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: LCD TV LG 42PN450B - nenabehne hlavny napajaci zdroj

Príspevok od používateľa ivan_01 » 17 Okt 2021, 09:58

podľa modelu je to plazma, nie LCD. Ako presne sa TV správa? Svieti, bliká Stby Led, cvakne, vypne ? Na začiatočníka si si ale ukrojil pomerne veľké sústo, bez skúseností sa pustiť do plazmy.
0

pali481
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 21 Jan 2018, 21:38
Bydlisko: Kosice

Re: LCD TV LG 42PN450B - nenabehne hlavny napajaci zdroj

Príspevok od používateľa pali481 » 17 Okt 2021, 10:05

pri pokuse TV o jej start stby LED na prednom paneli nachvilku shasne, potom 2x blikne a opat trvalo svieti (pri neuspesnom starte prechod do stby modu). Tato verzia TV je bez pouzitia rele, cize necvaka nic...
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: LCD TV LG 42PN450B - nenabehne hlavny napajaci zdroj

Príspevok od používateľa ivan_01 » 17 Okt 2021, 10:08

daj fotku zdroja s viditeľným označením jeho modelu
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1789
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: LCD TV LG 42PN450B - nenabehne hlavny napajaci zdroj

Príspevok od používateľa jezevec » 17 Okt 2021, 10:12

Když odpojíš Y-sus a Z-sus tak se tam to napětí objeví?
Jinak, pokud nepoznáš plasmu od LCD, tak máš jen mizivou šanci na úspěch.
0

pali481
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 21 Jan 2018, 21:38
Bydlisko: Kosice

Re: LCD TV LG 42PN450B - nenabehne hlavny napajaci zdroj

Príspevok od používateľa pali481 » 17 Okt 2021, 15:31

@jezevec: vdaka za dobry tip. Skusil som odpojit Y-SUS aj Z-SUS od zdroja a +55V aj +205V nabehlo.
Takze zdroj ide, hladal som na nespravnom mieste. Nasledne som skusil pripojit Z-SUS modul a iba orientacne multimetrom zmerat diodovym testom vetvu VS aj VA voci zemi a vsetko OK. Nasledne som o Z-SUS modul nadpojil aj Y-SUS modul a po zopakovani orientacneho merania som nasiel skrat na VS vetve (+205V).

Takze chybny je Y-SUS modul (v skrate som tam prezatial nasiel vykonove SMD tranzistory Q708 a Q703, po ich odspajkovani sa k nim paralelna, prudova "posila" Q704 a Q707 diodovym testom zda byt v poriadku - ale zvazujem pre kazdy pripad vymenu aj nej). No a este tam mam odideny Q709 (KF7N60), ktory je naskrutkovany hned na kraji na hlinikovom chladici.

Dalej, trosku som vysledoval, ze ten odideny Q709 je budeny nejakym mensim no name SMD tranzistorom Q412.

Na rovnakom hlinikovom chladici sa nachadza este jeden KF7N60 (Q710), ale ten sa po odspajkovani a merani zda byt v poriadku (budi ho Q602 - v takom istom puzdre, ako je Q412, ale ci ide o totozny typ tranzistora a zapojenia budenia, zatial neviem uplne jednoznacne povedat...).

Predpokladam, ze tie tranzistory neodisli len tak, lebo sa im chcelo a zaludnost bude niekde inde, nez napr. len v ich prehriati sa (zvod nejakeho kondenzatora v budeni alebo nieco podobne). Cize otazne je, na co sa teraz sustredit a hlavne najst a odstranit pravu pricinu odidenia tych tranzistorov... .

Skusil som este diodovym testom porovnat Q412 a Q602 a nejake tie rozdiely tam su ) cize ak ide o totozne tranzistory s totoznym zapojenim budenia tych Q709 a Q710, tak predpokladam, ze ten Q709 so sebou mozno vzal do polovodicoveho neba aj ten jeho budiaci Q412 (Q709 ma skratnuty aj gate, cize mal by na to dovod).

Chcem sa spytat, ci nahodou niekto viete o nejakom mieste, odkial by som vedel stiahnut, popripade mate niekto k poslaniu schemu zapojenia toho Y-SUS modulu. Ide o EAX64286001.

Popripade nejaky napad, na co sa dalej este sustredit? Nemyslim tym sustredenie sa na servisne stredisko ani zberny dvor ci nieco podobne. :) vdaka :)

@ivan_01: ide o zdroj EAY62812401 a je to presne tento: https://www.ebay.com/itm/264804000538
. Ale ako som uz spomenul vyssie, hladal som na nespravnom mieste - ten vykonovy zdroj mi tahal "ku dnu" Y-SUS.
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: LCD TV LG 42PN450B - nenabehne hlavny napajaci zdroj

Príspevok od používateľa ivan_01 » 17 Okt 2021, 18:51

https://www.ebay.co.uk/itm/154091057427 tu máš repair kit. Ysus môže odísť z dôvodu studených spojov na kondenzátoroch, zvodom v samotnom paneli...alebo len tak, sám od seba. Teraz záleží aj na šťastí, že keď to všetko vymeníš, či urobí puk hneď a zoberie so sebou aj niečo iné, alebo to bude fungovať
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok