Meranie elektrónok

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Meranie elektrónok

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 20 Dec 2021, 23:20

Zdravím

Mám doma krabicu s elektrónkami, s ktorými by som časom začal robiť nejaké pokusy a zapojenia, chcel by som sa s nimi naučiť pracovať. Problém je, že netuším v akom sú stave a aké majú parametre, či sú vôbec použiteľné. Dokázal by som ich parametre nejako zmerať aj doma bez nejakého originálneho merača elektrónok...?
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Meranie elektrónok

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 20 Dec 2021, 23:51

Pochystaj si minimalne 3 nezavisle zdroje a mozes zacat.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Meranie elektrónok

Príspevok od používateľa StefanST » 21 Dec 2021, 00:42

A zožeň si, alebo stiahni katalóg elektróniek, ktoré chceš premerať - tam nájdeš všetky základné parametre.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Meranie elektrónok

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 21 Dec 2021, 09:55

Koľko napätí je potrebných a na čo všetko sa pri meraní používajú?

Pri akých napätiach sa merajú aké parametre...? Čo všetko je pri elektrónke potrebné merať...?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Meranie elektrónok

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Dec 2021, 14:29

Len tak náhodou som našiel toto: https://svetelektro.com/clanky/dioda-tr ... ntoda-144/ .

A samozrejme, tie zdroje, ktoré sú tam naznačené baterkou, by mali byť aspoň čiastočne napäťovo a prúdovo regulovateľné, (alebo dostatočne mäkké, zvládajúce krátkodobo skraty). Najmä anódový zdroj nemusí byť až taká triviálna záležitosť.

No a potrebné hodnoty meracieho napätia nájdeš v katalógoch jednotlivých elektrónok. Občas sú tam uvedené aj prevodové charakteristiky. (Napokon, ak si vieš zmerať napríklad prevodovú charakteristiku tranzistora, čo je polovodičová trióda, tak zmerať triódu bude pre teba hračka). :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie elektrónok

Príspevok od používateľa zipaj » 21 Dec 2021, 14:39

aké elektrónky a koľko potrebuješ zmerať? Ak sa ti jedná iba o vyskúšanie pár kusov čo chceš dajme tomu do nejakého malého jednočinného zosilňovača, urob si zapojenie ktoré chceš použiť, stačí vrabčie hniezdo, meraj prúd v anóde a napätie na katódovom rezistore a zvládneš to aj s jedným trafom zo starého rádia
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Meranie elektrónok

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 21 Dec 2021, 14:58

Tak mám všehochuť elektrónok.... rôzne diódy, triody, pentody, heptody, magicke oká, atď...
Skusím pohľadať, no zdá sa mi, že by som mal mať nejaké staré trafo buď z rádia alebo z nejakého zosilňovača... Ako postaviť dostatočne mäkký zdroj...?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Meranie elektrónok

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Dec 2021, 15:38

"Ako postaviť dostatočne mäkký zdroj...?"

Ak nechceš to riešiť elektronicky, tak napríklad výkonový odpor/ žiarovka do série. Môže byť aj správne dimenzovaná tlmivka ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Meranie elektrónok

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 21 Dec 2021, 15:57

Čiže zapojenie zdroja pre anodové napätie by vyzeralo asi tak: Trafo, na výstup sekundára pripojený diodový mostík, za ním zapojený člen CRC (kondík-odpor-kondik) alebo CLC (kondik-tlmivka-kondik) pre vyhladenie usmerneného napätia a na jeho konci zapojená žiarovka, jedným koncom zapojená na kladné (anodove) napätie zo zdroja a druhým na anódu elektrónky... Tak to by to mohlo byť? A čo sa týka žiarovky tak akú použiť? Nejakú klasickú s vláknom na 240V...? Koľko wattovú...? Ako by sa ešte dali získať napätia pre riadiace mriežky apod. ...? Čo som pozeral nejaké zapojenia starých zosilňovačov alebo radií tak sa to robilo jednoducho odporovím deličom a kondenzátorami....
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Meranie elektrónok

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Dec 2021, 16:53

Však si aspoň pozri, čo taký merač elektrónok obnáša, napríklad tuná: https://www.elektrolab.eu/blog/tester-elektroniek . (Neviem, prečo to takto "mrší" link. Ak si dáte do vyhľadávača "zapojenie merača elektrónok", tak to nájde).

Ak nebudeš moc zmätkovať, tak klasika zdroj s CRC alebo CLC vyhladením je v pohode aj s trochou prúdového obmedzenia. Prípadné obmedzenie prúdu odporom je o jeho veľkom stratovom výkone. Klasická 240 V žiarovka na 400 V zdroj, najmä ak je ten zdroj primerane tvrdý, asi stačiť nebude. No a prúd z výkonu žiarovky si asi dokážeš spočítať. Samozrejme, napríklad na 100 mA zdroj nedáme 100 mA ochrannú žiarovku, ale o dosť výkonnejšiu (1,5-2x ?). Ten zdroj to ale musí chvíľu vydržať, kým sa spamätáme ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: Meranie elektrónok

Príspevok od používateľa Pozitron » 21 Dec 2021, 19:23

merac_emisie.jpg
Prilozeny obrazok je sken : Rocenka sdelovaci techniky 1970, strana 230.
Cize spred pol storocia. Ludia vzdy hladali sposoby a moznosti ako si poradit.
Ale vazne : Najprv musis poznat zeraviace napatie elektonky ktoru merias, pozor na elektonky radu "P" ktore su urcene pre seriove zeravenie 0.3A, podobne rad "U" pre prud 0.1A.
No a ohmmetrom zistis ci je zeraviace vlakno neprerusene.
Prilozeny clanok popisuje zistovanie emisnej schopnosti katody - ak je emisna vrstva katody vycerpana, nema vyznam merat charakteristiky zlozitym zapojenim s tromi zdrojmi, elektronka aj tak nebude plnit svoju funkciu.
Takze vela zdaru a rozvahy !
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Meranie elektrónok

Príspevok od používateľa Wili » 21 Dec 2021, 21:08

Dolfi napísal:
21 Dec 2021, 16:53
Neviem, prečo to takto "mrší" link.
pretoze slovo e-l-e-k-t-r-o-l-a-b je tu zakazane slovo. https://lnk.sk/go68

Toto forum svetelektro je rozbite, nefunguje, ma milion bugov a z toho dovodu tu prestalo chodit asi 80% ludi vratane mna. Ked na to niekto poukazoval tak ho vycenzuruju, taky maly totalistan / absurdistan... :potlesk: Bohuzial ked niekto nevie celit konstruktivnej kritike takto to potom dopada, pricom to je vec ktora nas posuva dalej. (Mozno to bolo aj o inom, neviem necitam vsetko, ale z toho co som videl mam taketo zavery...)

Ale aby som len nehejtil je to aj na tomto webe:

https://svetelektro.com/clanky/tester-elektroniek-1010/
4
Obrázok 3 Obrázok 1

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Meranie elektrónok

Príspevok od používateľa Amaterr » 22 Dec 2021, 17:19

1962 ..
Prílohy
1962.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok