Teplovzdušná rúra - motor ventilátora

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
226adko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 185
Dátum registrácie: 14 Feb 2014, 16:55
Vek: 25

Teplovzdušná rúra - motor ventilátora

Príspevok od používateľa 226adko » 04 Jan 2022, 01:20

Zdravím,
Zistil som, že keď sa zapne program teplovzduchu tak sa zapne špirála ale ventilátor sa neroztočí.
Po vypnutí rúry, roztočení ventilátora (bez napätia v rúre) a opätovnom zapnutí už nemá problém a ventilátor je plne funkčný (aj bez nápomocného roztočenia sa sám zapína bez akýchkoľvek problémov).
Na druhý deň po dôkladnom vychladnutí je znovu problém taký istý - stačí ventilátor trochu posunúť napr. šrobovákom a zapnúť rúru - všetko bude fungovať ako má. Ventilátor sa točí celkom ľahko, nepríde mi že by niekde zadrhával. Taktiež po vypnutí a zapnutí nemá vôbec žiaden problém a stále sa sám roztočí.

Príde mi to celkom divné, že sa nechce roztáčať keď dlhšiu dobu postojí nezapnutý - relé spína správne, to už mám otestované. Jedná sa o teplovzdušnú rúru Electrolux. Myslíte, že je motor KO a pomohla by jeho výmena alebo je to skôr chyba nejakého obvodu/kondenzátora na doske?
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Teplovzdušná rúra - motor ventilátora

Príspevok od používateľa jezevec » 04 Jan 2022, 09:02

Zalepená ložiska mastnými výpary, běžná závada třeba v digestoři s ventilátorem.
Vyčistit a namazat ložiska, pokud jsou přístupná.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Teplovzdušná rúra - motor ventilátora

Príspevok od používateľa josek » 04 Jan 2022, 09:10

Možno v prípade zapnutia špirály poklesne sieťové napätie a preto sa neroztočí, najmä ak je to už starší ventilátor, ktorý sa môže trocha horšie roztáčať. Tým skrutkovačom to nemusí byť ani poznať nejaký väčší odpor.
Ja napríklad vidím na žiarovke v rúre, že pri zapnutí špirály zníži o niečo jas...

Ďalej postupuj ako píše jezevec
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Teplovzdušná rúra - motor ventilátora

Príspevok od používateľa OHAJ » 04 Jan 2022, 14:47

226adko napísal:
04 Jan 2022, 01:20
Myslíte, že je motor KO a pomohla by jeho výmena alebo je to skôr chyba nejakého obvodu/kondenzátora na doske?
Hentaké ventilátorové motorčeky ani nemajú rozbehové kondenzátory, sa Ti vydrala oska alebo ložiská, ak nejaké má a keď to namažeš teplota to i tak odparí v lepšom prípade, v horšom zlepý a zapečie - plánované opotrebenie. Takéto šmejdy sú vo väčšine rúr i elektrických vyhrievačoch, schéma je podobná:
Obrázok
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Teplovzdušná rúra - motor ventilátora

Príspevok od používateľa Ilija » 04 Jan 2022, 15:35

Asi tak že si píta nový motorček.
Nakoľko nepíšeš o aký model konkrétne ide, ak má elektroniku, možno ho nezapne, buď poškodený spínač funkcii...?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok