Oprava radií - otázky

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa amater63 » 16 Apr 2022, 16:07

Pokud se nudíš, a chceš něco tvořit tak si GDO postav a dodělávej cívky. Ale jak psal jezevec , finální vzhled a ocejchování, aby přístroj plnil svůj účel je taky důležité. V tomto případě hodně práce ušetří nějaký modul čítače, jak byl použit v zapojení.
Já jsem GDO využil při stavbě VKV vstupních jednotek FM nebo 145 MHz ,ale taky na krátkých vlnách při stavbě RX. Používal jsem BM342 ,nevyráběl jsem .Problém by byl s ocejchováním.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa Jirka84 » 17 Apr 2022, 11:17

MrWifiHifi » 16 Apr 2022, 13:48
Ako teda na to...? Kde a s čím začať...?
P1010033.JPG
Tak jsem Ti chtěl nabídnout během svátků "odbornou" radu, ale zjistil jsem , že mi vyschla "univerzální žárovka",
jak ji "opravit" ? - poradíš?
PS asi budu muset jít si nejprve něco vykoledovat na Šmigrustu... :applause:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Oprava radií - otázky

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 20 Jún 2022, 21:43

Mal som v poslednej dome trochu viac času. Mohol som sa teda venovať trochu tomu GDO. Hľadal som po nete a v literatúre, aké zapojenie by mohlo vyhovovať mojím požiadavkám, no a nakoniec som dospel k nasledujúcim zisteniam.

Ako tu už bolo spomínané, najlepšie by bolo, ak by mal GDO čítač s výstupom na displej, ktorý by zobrazoval naladené frekvenciu. Pre indikáciu dipov by som ponechal analógovy ručičkový merak, ktorý by bol spolu s displejom zabudovaný do krabičky GDO. Mám ale otázku k cievkam a zapojeniu oscilátora... Je lepšie zapojenie, kde má cievka 2 alebo 3 vývody...? Alebo je to úplne jedno? Taktiež ma zaujíma, čo je lepšie použiť pre ladenie obvodu, ladiaci kondenzátor alebo varikapy?
VIdel som viacero zapojený, no stále nie som na 100% rozhodnutý do stavby ktorého sa mám pustiť. Mám ešte otázku ohľadom pripojenia čítača. Bol by problém doplniť zapojenie o oddeľovací stupeň pre čítač?

Prikladám zapojenia, ktoré som našiel:
https://www.qsl.net/yo4rlp/wshp/gdo.html
https://webspace.science.uu.nl/~tel0010 ... Dipsch.jpg
https://www.qrpproject.de/Media/pdf/DipIt_1_2UK.pdf
https://pe2bz.philpem.me.uk/Comm01/-%20 ... 01/gdo.htm
https://www.qsl.net/om3cug/gdo/gdo.htm
Snímka obrazovky (1433).png
Zatiaľ sa mi vyzuálne najviac pozdáva tento:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... pmeter.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Oprava radií - otázky

Príspevok od používateľa josek » 21 Jún 2022, 12:16

"Taktiež ma zaujíma, čo je lepšie použiť pre ladenie obvodu, ladiaci kondenzátor alebo varikapy?"

V každom prípade - ak môžeš, použi ladiaci kondenzátor. Jeho hriadeľ môžeš použiť rovno na stupnicu frekvencie s jednoduchou kalibráciou.

Odpadne ti zdroj presného napätia, potenciometer a starosť o teplotnú závislosť a prípadné iné neduhy, ktoré ladiaci kondenzátor nemá.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Oprava radií - otázky

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 21 Jún 2022, 12:22

Ok, beriem na vedomie.
Zaujímalo by ma ešte, na čo a ako sa da v GDO využiť AM modulácia a taktiež či je lepšie sledovanie "dipov" pomcou ručičkového mrača alebo pomocou nejakej akustickej signalizácie.

https://www.qsl.net/om3cug/gdo/gdo.htm
Chcel by som sa ešte opýtať na tento typ zapojenia. Je správne, ak je tam vyvedený výstup pre čítač, tak ako je alebo by bolo lepšie, ak by tam bol oddelovací stupeň? Taktiež, bolo by možné dané zapojenie použiť aj ako absorbčný vlnomer...?
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Oprava radií - otázky

Príspevok od používateľa josek » 21 Jún 2022, 14:29

Pre človeka s dobrým hudobným sluchom je možno dobrá akustická indikácia, ale v všeobecnosti by som sa spoľahol na citlivý ručičkový merák.
To zapojenie z odkazu mi príde pri zbežnom pohľade fajn. Chce to urobiť a až potom poznáš jeho kvality a nedostatky. Nie je to až taký zložitý prístroj, aby si ho nemohol odskúšať. Ale to napojenie na čítač by som určite oddelil.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Oprava radií - otázky

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 21 Jún 2022, 20:45

Ok, tak toto zatiaľ nechám bokom.
Akým spôsobom by bolo dobré oddeliť signál pre čítač? Nejaký sledovač pomocou bipolárneho alebo lepšie J-FET tranzistora?

Taktiež by som sa chcel ešte opýtať zopár vecí ohľadom konštrukcie GDO. Aký typ cievok je najlepšie použiť, teda 2 alebo 3 vývodové? Aké typy konektorov by bolo dobré použiť? Viem že v pôvodnom zapojení sú použité DIN 5 pin, no nemám ich až toľko na všetky cievky. Nwm ako ostatným, no naposledy čo som kupoval DIN 5 pin konektory (samec a samica) tak napr. oproti Tesle boli veľmi voľné a nedržali pevne. Videl som zas aj verziu nejakého GDO, kde boli cievky len s 2 vývodami a ako konektor bol na cievke použitý panelový BNC. Ak by mi to vedel niekto vysvetliť a hlavne poradiť čo je lepšie, bol by som veľmi vďačný.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Oprava radií - otázky

Príspevok od používateľa josek » 22 Jún 2022, 09:35

Pokiaľ by si mal čítač stále pripojený, po nakalibrovaní by mala stupnica súhlasiť aj bez nejakého oddeľovacieho obvodu. Ešte lepšie by bol asi čítač napevno umiestnený v krabičke GDO.

Počet vývodov cievok závisí od zapojenia oscilátora, aké autor konštrukcie použil - to by si mal zachovať.

Je pravda, že sú lepšie konektory ako DIN, ktoré by sa dali použiť, radšej na nich zabudni. Sú aj trojvývodové. ako napr. XLR - robustnejšie a omnoho spoľahlivejšie ako DIN. Tie tri vývody nakoniec celkom zvyšujú stabilitu a pevnosť spojenia oproti dvom. XLR nie sú drahé a fakt sú dobré. Vyzerá to ako na obrázku.
xlr.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Oprava radií - otázky

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 22 Jún 2022, 20:57

No, momentálne počítam s tým, že by som do krabičky umiestnil nejaký čítač, problém je, že čo som hľadal na Ebay, tak je napísané že čítač je len od 1MHz a vyššie. Tým pádom by mi to nepokrilo KHz pásma.

Tak zapojenia boli 2. Prvé bolo z 5 vývodami na cievku (stred vinutia a bočné vývody, dal sa tak zvoliť buď vačší alebo menší ladiaci kondenzátor), no a potom druhé už malo len 3 vývody.
XLR konektor mi ani nenapadol. To by možno nebolo ozaj zle použiť, pozeral som len tak zbežne cenu, vyzerá byť aj o niečo lacnejší ako DIN.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Oprava radií - otázky

Príspevok od používateľa josek » 23 Jún 2022, 08:17

U tých kHz rozsahov by si musel odčítať iba na stupnici, čo by som nepovažoval za veľkú chybu pre použitie na opravy a zlaďovanie rádií. Keď urobíš kalibráciu stupnice precízne, čítač by si ani veľmi nepotreboval.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Oprava radií - otázky

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 23 Jún 2022, 08:19

Akým spôsobom by bolo čo najlepšie skalibrovať stupnicu?
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Oprava radií - otázky

Príspevok od používateľa josek » 23 Jún 2022, 09:39

No nad tým treba dobre porozmýšľať. Spôsobov je určite veľa ale základom je merať frekvenciu GDO s čo najmenším ovplyvnením kalibračným prístrojom.

V tejto chvíli mi napadá napríklad viacpásmový rádiový skener. Máva veľkú citlivosť aj selektivitu a digitálnu stupnicu, ktorá by bola potrebná. Ak ho nemáš, niekde ho treba požičať.

V prípade trvalého pripojenia toho čínskeho čítača by si frekvencie nad 1MHz kalibráciu urobil jednoducho. Frekvencie pod 1MHz napríklad osciloskopom alebo externým dielenským čítačom. Tam treba uvažovať so vstupnou kapacitou daného prístroja.

Ale ako hovorím, spôsobov je veľa. Určite sa dajú nájsť informácie aj na webe, aj u autorov konštrukcií. Možno sa aj tu nájde niekto s vlastnými nápadmi, čo by bol ochotný ochotný poradiť. Najskôr ale musíš mať hotový prístroj, aby bolo čo kalibrovať.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Oprava radií - otázky

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 23 Jún 2022, 09:45

josek napísal:
23 Jún 2022, 09:39
V tejto chvíli mi napadá napríklad viacpásmový rádiový skener. Máva veľkú citlivosť aj selektivitu a digitálnu stupnicu, ktorá by bola potrebná. Ak ho nemáš, niekde ho treba požičať.
Tak neviem či by to mohlo byť, no mám USB SDR prijímač... Bolo by ho možné použiť na tento účel?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok