Oprava radií - otázky

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa Hop377 » 25 Feb 2022, 19:44

Z ciny sa nedoporucuje kvoli pripadnym falzifikatom, na stranke maju zoznam overenych predajcov, ja som kupoval z eleshop.eu.
Inak popis tejto krabicky bol v AR 2021 asi tak 7 casti.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 26 Feb 2022, 07:52

Miroja:
Mohli by ste sem poslať odkaz na inzerát?
Tak ako keby bol ten generátor za rozumnú cenu možno by sa mi ho aj oplatilo kúpiť, len no, to že je elektronkový. Nie žeby to bolo zlé, no chcel som postaviť niečo z toho čo už mám.

Hop377:
No na tú krabičku som pozeral, vyzerá zaujímavo, je skoro do 1GHz a má ešte v sebe aj generátor. No keď, tak časom by som si ju asi kúpil.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa Mek » 26 Feb 2022, 09:12

Ten TinySA vyzera velmi zaujimavo a nie je ani drahy. Pozeral som vydania AR z roku 2021 a akosi som tam ten clanok o nom nenasiel, nie je to v nejakom inom rocniku?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa Hop377 » 26 Feb 2022, 13:30

Zacalo to v AR3/2021 str.43.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 27 Feb 2022, 09:28

Chcel by som sa ešte opýtať na zopár vecí k tomu gnerátoru VF a možno sa aj niečo dozvedieť.

V knihe Rádioamatérske konstrukce 3 je popísaný "Vysokofrekvenčý generátor pro kontrolu a nastavování přijímaču na VKV s frekvenční modulací" , prístroj sa skladá z niekoľkých častí a to:
1.VF generátor 66 - 108MHz
2.VF generátor medzifrekvencie 10.7MHz, 6.5MHz a 5.5MHz
3.Amplitúdový modulátor
4.Dekadický delič 4x20dB
5.Merač výstupnej úrovne napätia
6.Kryštálový kalibrátor 1MHz
7.Nizkofrekvenčný generátor 400Hz a 1kHz

Ako koncept je to fajn, no čo sa týka jednotlivých zapojení je to dosť zastaralé. No aj napriek tomu to bolo kedysi dané ako zapojenie ktoré sa mohlo postaviť a používať aj napriek svojej nepresnosti. Chcel by som preto vedieť Váš názor, či by sa niečo podobné (no s úplne iným zapojením, niektoré by bolo možné aj úpne vypustiť) dalo postaviť a ako je to s presnostou prístrojov ktoré sa používaju pri opravách v amatérskych podmienkach.

P.S. ak by niekto chcel môžem nafotiť a poslať sem fotky z danej kapitoly v knihe kde je celý prístroj riešený

Edit: len k tomu zapojeniu VF generátora by som chcel dodať toľko, žej je to celkom zaujímavé zapojenie generátora, nakoľko je tam zapojený 1x rezistor, 1x cievka, 1x kondenzátor a 2x tranzistor
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa miroja » 27 Feb 2022, 11:30

Mohli by ste sem poslať odkaz na inzerát?
Uvadzal som tam cislo inzeratu. Ked si ho das na bazosi do hladania, najde ti konkretny izerat.

Co sa tyka z akej suciastkovej zakladne, tak v sucasnosti si stavaju meraky aj neprofesionali samozreme inak. Vystizny priklad mas prave ten frekvencny analyzator+generator, co tu tu tiez nukali ako cestu.V skratke, dnes sa to uz vsetko ubera cestou SW a pouzivaju sa SMD suciastky.....Ak mas na to teoreticke vedomosti, prakticke skusenosti, vies programovat, prisup k merakom, kde si svoje konstrukcie mozes obejktivne zmenrat, mas vybavenie na SMD technologiu, kludne to skus.
Myslim, ze ten SG o ktorm pises a ja som uviedol ze je v prilohe z r. 1982 je asi to iste.

Mozno nastal cas, aby si niecim jednoduchsim zacal (napriklad ten sledovac signalu, co si tu popisoval), postavil dotiahnol to do konca a potom mozes pokracovat niecim o trochu zlozitejsim... Ak to aj nevyjde na prvy raz, urcite ti to da omnoho viac, nez len teoretizovanie, a az sa dostaneme do stavu, ze je to sice pekne, ale v tvojich konkretnych podmienkach nepostavitelne.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa amater63 » 27 Feb 2022, 11:57

Já bych šel cestou co ti podsunul breta1. Pro tvoji potřebu, splní požadavky.
Už při výrobě měřících cíveček si ověříš své schopnosti. Dále ocejchování stupnice a konečný finální vzhled je taky potěšení.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 27 Feb 2022, 12:01

V tom zapojení, ktoré spomínal breta1 je použitý práve ten typ oscilátora ako v RaK3. Vyzerá to byť zaujímavé zapojenie, no dali by sa nejakým spôsobom nahradiť germániové tranzistory v koncovom stupni...?
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 27 Feb 2022, 18:02

Čo hovoríte napr. na tento milivoltmeter, nieje príliš zložitý, predpokladám ze KF521 by sa možno dala nhradiť BF245.
Prílohy
1645981342931.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa amater63 » 27 Feb 2022, 20:35

KF521 je Mosfet a BF245 Jfet .
....nejakým spôsobom nahradiť germániové tranzistory v koncovom stupni...? ....jsou to germaniové, nemůžeš je nahradit křemíkovými. Ale 106NU70,GC500 i KF521 je ještě spousta mezi lidmi.
Dokonči sledovač signálu, a třeba najdeš vhodnější zapojení pro dané konstrukce .
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 28 Feb 2022, 15:47

Ešte otázka k tomu sledovaču... Nebolo by lepšie dať najprv regulátor hlasitosti a až tak predzosilňovač?
Pozeral som nejaká schémy tesla sledovačov signálu (elektrónkové aj polovodičové) a tam to tak bolo riesené. Tiež by ma zaujímalo, aké zapojenie zvoliť pre NF/VF sondu.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa miroja » 02 Mar 2022, 09:23

Spat k SG. Tu : http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight=
sa objavilo vlakno, ktore by ta mohlo inspirovat. Zatial tam vela detialov nie je, snad len pdla fotky, ze to to zacina az od 7 MHz, co vsetky AM pasma nepokryva.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa amater63 » 02 Mar 2022, 10:19

MrWifiHifi napísal:
28 Feb 2022, 15:47
Ešte otázka k tomu sledovaču... Nebolo by lepšie dať najprv regulátor hlasitosti a až tak predzosilňovač?
Pozeral som nejaká schémy tesla sledovačov signálu (elektrónkové aj polovodičové) a tam to tak bolo riesené. Tiež by ma zaujímalo, aké zapojenie zvoliť pre NF/VF sondu.
Tady máš inspiraci. Nehledej v tom vědu. http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... cu/0000917
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 16 Apr 2022, 09:17

Chcel by som sa ešte vrátiť k tomu saciemu meraču a vf generátoru. Tak ideálne ak by som mal oba, no na začiatok mi asi bude stačiť ten sací merač a potom ten vf generátor.

Konkrétne ma zaujalo toto zapojenie: http://sm0vpo.altervista.org/use/gdo2.htm
Je tam použitý ladiaci kondenzátor 2x200pF, merač má rozsah do 180MHz. Predošlá verzia mala ladiaci kondenzátor 2x200pF a 2x20pF, napadlo mi, či by nebolo nejako možné rozšíriť rozsah (aspoň do nejakých 400-500MHz) ak by sa zapojenie upravilo, konkrétne ak by sa dalo prepínať medzi ladiacimi kondenzátormi 200pF a 20pF, zároveň aby sa k nim spravili potrebné cievky.
https://www.qsl.net/om3cug/gdo/gdo.htm tu je pre toto zapojenie dokonca ešte dorobený aj výstup pre čítač.

Ten vf generátor z amatérskeho rádia je popísaný aj v knihe radioamatérske konstrukce 4, čo je tam na viac ako v amare, je úprava s varikapmi a namiesto KF52x je použitý BF245. Tu ma tiež zaujímalo, či by bolo možné nejako zväčšiť rozsah daného prístroja. Zaujímali by ma tiež niektoré veci v danom návrhu, prečo tak boli navrhnuté a či by ich bolo možné zmeniť.
Chcel by som sa ešte opýtať, ale to skôr asi všeobecne, ak je nejaký oscilátor ktorý je možné ladiť napätím, ako docieliť, ak naladím frekvenciu napr. 10.7MHz a chcem ju rozmietať v nejakom rozsahu, tak aby stále bola v strede rozmietania daná naladená frekvencia? Ako to zapojiť, aby to nerozmetalo v celom rozsahu ale len okolo danej frekvencie?
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1362
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa Amaterr » 16 Apr 2022, 09:48

A co tak zmenit nazov predmetu ? " Stavba elektronkovych radii " .. uz si nejake radio postavil ? Tam sa naucis co potrebus a ked ti nebude hrat , hned si ho mozes aj opravit .. :) .Este ked si nebol na svete , mal som majstra , ten si take kondenzatory vyrabal , aj pet sekcii , ani neviem uz ako sa taky vola :) , nastrihal hlinik , vyrabal osky , doladoval s matickami .. tak sa zacinalo a nie pozeranim obrazkov , ale palce ti drzat budem :)
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa amater63 » 16 Apr 2022, 10:58

GDO postav do 260MHz a vyzkoušej cívku. To že oscilátor už třeba nebude kmitat, vysazovat nebo bude nestabilní zjistíš sám. Laděné obvody pro vysoké frekvence netvoří jenom cívečka, ale i veškeré přívody součástek. Pokud by jsi měl zkušenost jen se stavbou FM přijímače a vlastní stavbou vstupní jednotky tak víš o co jde. To jsme v řádu 100MHz.
K jakému účelu chceš mít GDO do 300-500MHz ? Co máš v plánu v tomhle pásmu.
Prílohy
260 MHz
260 MHz
-.png (119.29 KiB) 2941 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 16 Apr 2022, 12:15

amater63 napísal:
16 Apr 2022, 10:58
GDO postav do 260MHz a vyzkoušej cívku. To že oscilátor už třeba nebude kmitat, vysazovat nebo bude nestabilní zjistíš sám. Laděné obvody pro vysoké frekvence netvoří jenom cívečka, ale i veškeré přívody součástek. Pokud by jsi měl zkušenost jen se stavbou FM přijímače a vlastní stavbou vstupní jednotky tak víš o co jde. To jsme v řádu 100MHz.
K jakému účelu chceš mít GDO do 300-500MHz ? Co máš v plánu v tomhle pásmu.
Tak to je to, že nemám žiadnu skúsenosť so stavbou akýchkoľvek prijímačov, no chcel by som to zmeniť, preto sa o to zaujímam. Taktiež by to asi dosť pomohlo pri opravách a hľadaní chýb v prijímačoch.
Tak zatiaľ by mi stačilo do tých 260MHz, a keď tak rozmýšľam, tak na viac je to pre mňa zbytočné, ale tak do tých 300MHz to bude úplne postačovať. Možno neskôr ak vôbec.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa jezevec » 16 Apr 2022, 14:18

Nemáš žádnou zkušenost se stavbou přijímačů a chceš stavět či dokonce vylepšovat měřící přístroje, což je minimálně o řád složitější.
Nejde jen o stavbu, ale taky to musíš oživit a hlavně ocejchovat. A to bývá někdy největší problém amatérských konstrukcí, hlavně VF.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 16 Apr 2022, 14:48

Ako teda na to...? Kde a s čím začať...?
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Oprava elektronkových radií

Príspevok od používateľa jezevec » 16 Apr 2022, 15:12

Místo klábosení začít něco stavět, otřepaná rada, ale začni něčím jednoduchým. Postav si nějaký LC oscilátor a pak na něm prováděj měření.
Uvědom si, že pro VF techniku musíš mít výrazně lepší vybavení měřící technikou než třeba pro stavbu NF zesilovače, kde si vystačíš s multimetrem.
Máš alespoň osciloskop?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok