Oprava radií - otázky

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Oprava radií - otázky

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 13 Feb 2022, 19:54

Zdravím

Toto rádio nám zostalo po dedovi, kúpil ho ešte niekedy cca v 60-70 rokoch. Svojho času vraj hralo veľmi slušne, no už dosť dlho nebolo používané. Rád by som ho pomaly počas leta rozchodiť, hoci viem že to bude veľmi komplikované a ťažke. Rádio samotné je vo veľmi zachovalom stave len vnútro je trocha zaprášené.
Chcel by som sa opýtať, či náhodou niekto tento typ rádia už neopravoval, poprípade či sa doň dajú zohnať elektrónky za rozumnú cenu (nemusia byť úplne nové).
0
Naposledy upravil/-a MrWifiHifi v 20 Jún 2022, 21:07, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa miroja » 14 Feb 2022, 09:21

Predpokladam, ze aj ked to nie je Tesla, puzivali sa tam bezne aj teraz zohnatelne elektronky.
Niektore elektronky v radiu teraz chybaju, alebo su viditelne vadne (rozbite, poskodene vakuum..) ked chces kupit nove? Pokial nic z toho neplati, ako prve by som neskusal ich automaticky bez merania menit... Ak radio nefunguje na 100%, skor tam bude iny problem, nez zoslabnuta elektronka.
Toto konkretne radio som neopravoval, no nepredpokladam, ze by bolo cimsi vynimocne nez ine elektronkove radia.
Zacal by som postupne:
-vycistenim radia
-skontrolovanim a pripadnou opravou mechanickeho stavu
-formovanim elytov a kontrolov vazbovych kondikov v NF zosilnovaci
-az potom by som ho zapol, najlepsie cez regulacne trafo/ziarovku a meral zvysok radia.
Az budes mat nejaky konkretny problem, daj sem schemu, skusime poradit ako dalej.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa Jirka84 » 14 Feb 2022, 11:42

MrWifiHifi mám ho ve sbírce, ale nejprve :
podívej se nejprve do popisu i schema třeba tady nebo třeba i tady s pokecem , po přihlášení i na radiomuseum.org tzn., že se nejprve řádně seznam s ním a pak proveď všechno, co radil miroja. Elektronky je potřeba proměřit na funkčnost a taky na správné osazení příslušných míst na chassi...chybějící RFT se dají sehnat a nahradit i za Tesla atd.
Na první zkoušku si dej do serie 100W žárovku , která se po zapnutí nesmí hned rozsvítit naplno, ale postupně, jak se budou žhavit elektronky (rádio má 120W). Pokud se rozsvítí hned, tak okamžitě vypni a hledej závady.
0
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 14 Feb 2022, 19:46, upravené celkom 1 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 986
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa budvar10 » 14 Feb 2022, 12:50

Asi píšeš o klasickej vláknovej edisonke, nie o LED žiarovke. Musel som sa pozrieť, či sa dá ešte taká kúpiť. Dá sa, 100W za 0,5e. Píšu, že priemyselná, ale to je asi len slovný obrat.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa Jirka84 » 14 Feb 2022, 19:44

budvare "7",
je vidět, že jsi tady už 8 let a stále nejsi z Budějic (Českých Budějovic z jižních Čech), dej si aspoň jejich 12° pivo...a doplň si ročník k Avatarovi...
kdybych chtěl napsat LED 100W žárovku, tak jsem tak napsal. Stará ŽÁROVKA byla je a bude vždy ŽÁROVKA Thomase Alva Edisona, kterou sice "jenom zdokonalil"
žárovka.png
a ne "made in china LED 10=100W produkt of chiňana", která má dopravdy jenom 7W s nápisem 100W
LED žárovka 100W china.jpg
Proto jsem tak doplnil i 120W od toho rádia - made in DDR = RFT. Mám zato, že když někdo bastlí, tak je aspoň trochu gramotný v oboru . Každý bastlíř by ji měl najít třeba v garáži nebo ve chlívě... :wink:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 986
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa budvar10 » 15 Feb 2022, 07:26

Som ťa rozčúlil, či čo?
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 15 Feb 2022, 11:38

Ako som spomínal, plánujem sa do toho pustiť až cez leto :biggrin: , nedávno začal letný semester, takže skôr asi ani nebudem mať čas.
No čo sa týka elektrónok, mali by sa dať zohnať všetky, no mám obavy, či sa bude dať konkrétne zohnať magické oko EM11, AZ11 a EAA91, možno ešte ta EBF80.
No merač elektrónok nemám, no rád by som si nejaký postavil, mám niekde trafá z elektronkového zosika mono 30 alebo 50 ktoré by sa na to dali použiť.
Rád by som si ešte postavil nejaké tie meracie prístroje k oprave ako napr sledovač signálu, nf a vf milivoltmeter, oddelovacie trafo a podobne.
Viem ze už som sa na to v inom vlákne pýtal, no vedel by mi niekto poradiť ako si vyrobiť pomôcky pre zlaďovanie rádia? Konkrétne mam na mysli tie izolované skrutkovače a rôzne iné naradie pre nastavovanie jednotlivých prvkov.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa miroja » 15 Feb 2022, 12:43

Mne v zaciatkoch pomohla kniha Měření a slaďování amatérských přijímačů - Hyan Tomáš. Mam taky pocit, ze som ju pred vianocami videl v miestnom antikvariate, ale uz sa opakujem, toto som uz pisal vo vlakne, kde si sa pytal ako zacat .....
Ano, ma uz niekolko desiatok rokov, ale ak si dobre vybavujem bola pisana skor pre"chudobneho" radioamtera, ktory nema pristup k 100%-ne vybavenej dielni, co bol jednoznacne moj pripad a mozno aj tvoj.
Okrem naradia sa tam popisovala aj stavba jednoduchych pomocok (multivibrator, sledovac signalu) aj zlozitejsie pristroje,no samozrejme na suciastkovej zakladni z tej doby.
Napriek tomu si myslim, ze by ti mohla byt uzitocna, pretoze zacinat "od piky" (myslim analogove a zvlast elektronkove radio) ti da lepsie zalady ako hupnut rovno do radia s mnozstvom IO, frekvencnou syntezou, ci SDR.
Ja som zacinal multivibratorom s dvomi 103NU70 a hodne mi pomohol. Vtedy sa ako puzdro pren pouzival velky fix (znackovac s hlinikovym puzdrom, alebo nabojnica z vojenskej svetlice -pamatnici si mozno spomenu) :) . Dalsiu vec by som ti na zaciatok poradil NF a VF sledovac signalu. K tomu nejaky A/V/Ohm meter (lepsie analogovy), merac kondikov. Na zaciatok ako konicek podla mna nepotrebujes viac. potom uz len pokazene radia, schemy (kedysi bola nutnost vlastnit aj Kottka I, II, III, IV, teraz mas internet ) a merat, analyzovat, merat, analyzovat....
Ak som uz dostatocne tu knizku vychvalil a mal by si zaujem, mozem zajtra skoci pozriet do mesta ci ju este maju a mozem ju pripadne pre teba kupit a poslat.
Co sa tyka meraca elektroniek, pripadne inych specialnych meracich pristrojov, urcite ich nezatracujem. No vzdy su aj ine cestu. Ak si napriklad vies dohladat katalogove udaje elektroniek, mas radio, v ktorom je osadena, tak potom by som nevidel neriesitelne overit funkcnost elktronky v konkretnom zapojeni, v krajnom pripade s malou upravou pracovneho bodu oproti aktualnemu zapojeniu.
Moze sa totiz stat, ze prilis vela energie/casu/penazi investujes do meracich pristrojov a k samotnej reinkarnacii radiotechniky sa dostanes len okrajovo.

EDIT; Nasiel som na webe odfoteny obsah kapitol z tej knizky. pozri tu:

Kód: Vybrať všetko

https://www.technickyantikvariat.cz/fotky26128/fotos/_vyrp11_8751DSC07640cd.jpg

Kód: Vybrať všetko

https://www.technickyantikvariat.cz/fotky26128/fotos/_vyrp12_8751DSC07641cd.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 15 Feb 2022, 13:16

Knižku mám, aj jednu od Kotteka.
No je to tak, nemám na 100% vybaveniu dielňu hlavne čo sa analogovej techniky týka.
Skúsim do nej pozrieť, čo všetko tam vlastne je a čo by som asi ako chcel postaviť.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 15 Feb 2022, 13:35

miroja napísal:
15 Feb 2022, 12:43
Mne v zaciatkoch pomohla kniha Měření a slaďování amatérských přijímačů - Hyan Tomáš. Mam taky pocit, ze som ju pred vianocami videl v miestnom antikvariate, ale uz sa opakujem, toto som uz pisal vo vlakne, kde si sa pytal ako zacat .....
Ano, ma uz niekolko desiatok rokov, ale ak si dobre vybavujem bola pisana skor pre"chudobneho" radioamtera, ktory nema pristup k 100%-ne vybavenej dielni, co bol jednoznacne moj pripad a mozno aj tvoj.
Okrem naradia sa tam popisovala aj stavba jednoduchych pomocok (multivibrator, sledovac signalu) aj zlozitejsie pristroje,no samozrejme na suciastkovej zakladni z tej doby.
Napriek tomu si myslim, ze by ti mohla byt uzitocna, pretoze zacinat "od piky" (myslim analogove a zvlast elektronkove radio) ti da lepsie zalady ako hupnut rovno do radia s mnozstvom IO, frekvencnou syntezou, ci SDR.
Ja som zacinal multivibratorom s dvomi 103NU70 a hodne mi pomohol. Vtedy sa ako puzdro pren pouzival velky fix (znackovac s hlinikovym puzdrom, alebo nabojnica z vojenskej svetlice -pamatnici si mozno spomenu) :) . Dalsiu vec by som ti na zaciatok poradil NF a VF sledovac signalu. K tomu nejaky A/V/Ohm meter (lepsie analogovy), merac kondikov. Na zaciatok ako konicek podla mna nepotrebujes viac. potom uz len pokazene radia, schemy (kedysi bola nutnost vlastnit aj Kottka I, II, III, IV, teraz mas internet ) a merat, analyzovat, merat, analyzovat....
Ak som uz dostatocne tu knizku vychvalil a mal by si zaujem, mozem zajtra skoci pozriet do mesta ci ju este maju a mozem ju pripadne pre teba kupit a poslat.
Co sa tyka meraca elektroniek, pripadne inych specialnych meracich pristrojov, urcite ich nezatracujem. No vzdy su aj ine cestu. Ak si napriklad vies dohladat katalogove udaje elektroniek, mas radio, v ktorom je osadena, tak potom by som nevidel neriesitelne overit funkcnost elktronky v konkretnom zapojeni, v krajnom pripade s malou upravou pracovneho bodu oproti aktualnemu zapojeniu.
Moze sa totiz stat, ze prilis vela energie/casu/penazi investujes do meracich pristrojov a k samotnej reinkarnacii radiotechniky sa dostanes len okrajovo.

EDIT; Nasiel som na webe odfoteny obsah kapitol z tej knizky. pozri tu:

Kód: Vybrať všetko

https://www.technickyantikvariat.cz/fotky26128/fotos/_vyrp11_8751DSC07640cd.jpg

Kód: Vybrať všetko

https://www.technickyantikvariat.cz/fotky26128/fotos/_vyrp12_8751DSC07641cd.jpg
No ak máte tu knihu tak konkrétne by som som asi postavil ten dip meter (str.92-94), sledovač signálu (str.72) ale pridal by som k nemu signálny generátor 1kHz, no a ešte nf milivoltmeter s detekčnou sondou (str.101).
Tak ako ste písali, dané prístroje sú postavené na vtedajšej súčiastkovej základni, mám v iných knihách alebo aj na webe iné a možno aj o niečo lepšie zapojenia. Ideálne by bolo keby boli všetky prístroje napájané z batérie s napätím napr. 9V.

Nespomínam si teraz na presné číslo, no viem že v amare bol taký grid-dip meter navrhnutý, milivoltmeter som našiel v knihe rádio amatérske konstrukce (taktiež aj generátor 1kHz), len neviem ako je to s návrhom detekčnej sondy a ako je to s meraním detekčnou sondou v elektronkových prístrojoch. Čo sa týka sledovača signálu, na 9V som nejaký sledovač zatiaľ nenašiel, ak tak len s IO, rád by som to mal ale všetko tranzistorové.

Je k zladeniu potrebné ešte nejaký prístroj...?
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa miroja » 15 Feb 2022, 15:31

Knizku mometalne nemam doma, ale v mojom "externom skalde u rodicov", ale pri najblizsej prilezitosti si ju prinesiem. Minimalne si nostalgicky zaspominam na mlade roky :-).
Ak ti ide o riesenie problemov v NF casti, tak tam sa RC generator hodi, ale ak nechces vyslovene merat technicke parametre (sinusovy vykon, sirku prenasaneho pasma NF casti) na opravy ho nahradis akymkolvek zdrojom NF signalu (aj mobilom).
Dip meter moze byt tiez uzticny, no skor by som zacal VF generatorom (niekedy sa tiez vola meraci vysielac) , najidealnejsie v rozsahu 100kHz - 110MHz s moznostou amplitudovej a frekvencnej modulacie (ak chces riesit AM + FM primace). Na trhu,ich nie je ich prilis vela. Postavit dobry nie je take jednoduche ako RC NF generator, ale videl som nejake navody v AR (snad 80-90 roky) a vyzerali celkom realizovatelne. Ja som sa za mlada k tomu nedostal, nebol dostatok casu, tak som si na stare kolena z talianskeho e-bay kupil Philips PM5324.
Ako zdroj signalu pri oprave som zvacsa pouzival bud multivibrator, alebo konkretne rozhlasove vysielace a ako indikator (VF milivoltmeter :biggrin: :biggrin: :biggrin: ) ucho s praxou :-).
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa Amaterr » 15 Feb 2022, 16:14

pred dvoma rokmi som podaroval "nový" gridmeter Tesla , komplet zabalený , bol asi dva krat zapnutý cez hranice a ten nestastnik o dva tyzdne zomrel :( , nuz aj odtialto stavebnicu zdroja .. , co uz , taký je zivot a GDM urcite siel do kontajnera . Aha , ta oprava... a to najdolezitejsie , musis mat na opravy hlavne priestor :)
Prílohy
Dip meter.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 16 Feb 2022, 10:22

Tak ten dip meter vyzerá fajn, pozerám že cievky sú tam pripojené cez cinch. V amare to bolo pomocou din konektorov. Ktoré je lepšie a aký rozsah je využiteľný pre amatéra či už pri oprave alebo pri návrhu obvodov...?

Čo sa týka tých nastavovacích nástrojov, rozhodol som sa že to predsa len urobím z umelohmotných ihlíc a konce si vybrúsim do požadovaného tvaru. U nás v meste mali v galantérií sadu po 5ks tak som vzal sadu 3 a 5mm.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa Amaterr » 16 Feb 2022, 10:29

osobne si myslim , ze na grid meter mas este vela casu .. najprv treba aby to svietilo , chrapcalo a bzucalo a nic nekrutit :) , ked tak rozmyslam , su este nejake stanice na stredných a dlhých ?
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 16 Feb 2022, 10:39

Mne sa sem tam podarí chytiť nejakú 1 stanicu z poľska a 1-2 z maďarska :D
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 16 Feb 2022, 14:22

MrWifiHifi napísal:
16 Feb 2022, 10:22
Tak ten dip meter vyzerá fajn, pozerám že cievky sú tam pripojené cez cinch. V amare to bolo pomocou din konektorov. Ktoré je lepšie a aký rozsah je využiteľný pre amatéra či už pri oprave alebo pri návrhu obvodov...?

Čo sa týka tých nastavovacích nástrojov, rozhodol som sa že to predsa len urobím z umelohmotných ihlíc a konce si vybrúsim do požadovaného tvaru. U nás v meste mali v galantérií sadu po 5ks tak som vzal sadu 3 a 5mm.
Edit:
Neboli to umelohmotné ihlice, bol to len hliník potiahnutý umelou hmotou. Zohnal som teda ešte umelohmotné vešiaky, tam sú ešte také plasty, guľatiny, ktoré by sa mali dať použiť.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa miroja » 16 Feb 2022, 14:46

Amaterr napísal:
16 Feb 2022, 10:29
... ked tak rozmyslam , su este nejake stanice na stredných a dlhých ?
Ako k 31.12.2021 vypli Topolnu, tak sa da v mojom bydlisku este na DV chtytit Wasrsava (225 kHz) a nejaky rumunsky vysielac ku koncu pasma.
Na SV sa v slovencine vysiela na 702 kHz Cizatice (Kosice) a 1098 kHz Jarok (Nitra) striedavo Devin/Patria(HU) . Pre mna je to cez den nechytatelne, ale vecer sa da. Okrem toho sa daju vecer chytit este nejake CZ stanice (aj ked aj SV po 31.12.2021 zredukovali) a samozrejme RO, HU, a rozne dalsie zahranicne.
Samozrejme, je to v podstate vsetko o dialkovom prijme s unikmi, ale ta nostalgia :-).
Aj ja si myslim, ze na dip meter je cas, navyse doladit nejky LC obvodov pri oprave je skor vynimka ako pravidlo. Uzitocnejsi bude, az budes sam navrhovat nejake VF ladene obvody.
Ak chces nieco stavat, radsej sa pusti do nejakeho jednoduchsieho VF genatora (kludne aj dva, jeden AM, druhy FM). Aj ak sa ti aj na prvy raz nepodari urobit spickovy pristroj, myslim, ze ta stavba cohosi takeho to hodne posunie.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 16 Feb 2022, 17:04

Chcel som sa ešte opýtať... Mám zopár vyradených zosilňovačov AUJ635, zaujímalo by ma, či by bolo možné použiť 2 trafa zo zdroja ako oddelovacie trafo? (sekundárne vinutie jedného aj druhého by sa prepojilo, tým pádom by som mal primár 220/240 - sekundar - sekundar - 220/240)
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa miroja » 17 Feb 2022, 08:19

Z principu by tak fungovat mohlo , akurat ak si dobre vybavujem, tak sietove trafa zo zosikov AUJ neboli vyrobene ako bezecnostne. No mozno niekto potvrdi, ze sa mylim.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Stradivari 11E91-3D - oprava

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 17 Feb 2022, 08:27

No to hej, ale tak keby boli 2 trafa takto prepojené tak je tam dvojitá izolácia od siete.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok