Porucha varnej dosky Gorenje

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

luke10
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 29 Nov 2022, 12:55

Porucha varnej dosky Gorenje

Príspevok od používateľa luke10 » 29 Nov 2022, 13:07

Dobry den,

bohuzial byvame v starom dome kde mame napojene na 1 okruh (10A) napojene skoro cele horne poschodie co sa tyka spotrebicov ( Varna doska, umyvacka ,rura , kavovar a telka ) - sme si vedomy ,ze je to dost zle ale do prerabania sa nam neoplati kedze chceme stavat novy dom.

Bohuzial vykypela mi voda pri vareni a vybilo automaticky poistky, hlupak som isiel nahodit na novo poistky ( este nie okruhle tociace sa ) a znova vybilo - odpojil som varnu dosku z kablov a nahodil poistky, to mi uz fungovalo a nasledne som vypol a pripojil varnu dosku - bohuzial uz neisla

Nasledne som premeral fazu atd a vsetko ukazovalo cca 235 V cize stavu to ma , po vymeneni kablu sice uz nabehla ale po chvili zacalo ukazovat chybu F6 - a nasledne ju vyplo , tak aby som si bol isty ,ze neodpalilo napriklad zemak ,tak som vybral varnu dosku a dal ju na iny okruh , no bohuzial to iste - po telefonovani na zakaznicku linku mi povedali ,ze je chybne napojenie (elektrika ) ,tak som zasiel do miestneho servisu , povedal som ,ze som vlastne vsetko poskusal aj na iny okruh atd ( taktiez som nasiel pod chybou F6 - chybny tepelny snimac ) v servise mi avsak povedali,ze maju s tym skusenost a bude chybna riadiaca jednotka (cena 175 € + praca ) -sice tato ind.doska stala okolo 500 € ale isiel som s tym zamerom do servisu ak bude taka draha , tak radsej kupim novu ( kupil som a funguje )

Popravde stali mi to neda a chcel by som sa poradit ci niekto nema podobnu skusenost a ci prisiel na nieco nove - prikladam aj zakladovu dosku ind. dosky resp. sklokeramickej - vid foto

Otazka - priklanate sa k riadiacej jednotke ( som s tym zmiereny a nakloneny k tomu ) alebo mate nejake napady co by som mozno mohol nejak lacno vyskusat vymenit apd ?

Dakujem
IMG_20221128_223127.jpg
IMG_20221128_223127.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Porucha varnej dosky Gorenje

Príspevok od používateľa jezevec » 29 Nov 2022, 13:14

To si jako opravdu myslíš, že se dá diagnostikovat závada jen podle fotek bez jakéhokoliv měření? Už jen to, že jsi ji zkoušel několikrát mohlo způsobit, že případná oprava bude nerentabilní.
0

luke10
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 29 Nov 2022, 12:55

Re: Porucha varnej dosky Gorenje

Príspevok od používateľa luke10 » 29 Nov 2022, 13:18

Nemyslim si ,ze sa to bez merania da ihned luskom prsta zdiagnostikovat , merac bohuzial nemam doma ale urcite to zmeram ked ho dostanem - skor tu islo o to ci niekto nemal rovnaku chybu varnej dosky a nakoniec to vazne bola riadiacia jedno napriek tomu,ze chyba F6 nepoukazuje na chybu riadiacej jednotky
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Porucha varnej dosky Gorenje

Príspevok od používateľa Ilija » 29 Nov 2022, 14:06

Tak ako ti to povedali v servise.
V preklade- neoplatí sa.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Porucha varnej dosky Gorenje

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Nov 2022, 00:08

Pozri sa na tu dosku....., milion smd suciastok a nie je ani jasne kam sa ta voda dostala, ci na riadiacu cast alebo na vykonovu alebo oboje a vsade boli vsetky napatia. A to je este otazka ci ti vykypela osolena voda. Keby k tomu bol aspon servisny manual a meracie body kde co namerat, tak mozno vtedy by sa oplatilo stym piplat, ale takto? Ruky prec od toho. Zabity cely vikend a aj tak oprava v nedohladne.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Porucha varnej dosky Gorenje

Príspevok od používateľa miso156 » 30 Nov 2022, 01:18

Pri obliati "vykonoveho zariadenia" vodou vacsinou nastavaju dve typy poruch, teda okrem poistiek a pod.

1) Porusi sa spinacia logika a mosfety (igbt...) dostanu shot-through. Zistis zmeranim mosfetov "offline".
2) VN sa dostane na logiku a odpali ju. Zistis tazko, ale nieco sa da. Napriklad ci logika spravne generuje pulzy do gate Mosfetov. Na to potrebujes osciloskop a aspon topologiu menica aby si vedel ake pulzy na mosfetoch ocakavat.

Btw, ak varnu dosku budes chciet vyhodit, na tie 4ks 4u7/275V mi tecu sliny :) .
0
"No pain, no gain." (KC238)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok