Plynový kotol Protherm - chyba F70

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Plynový kotol Protherm - chyba F70

Príspevok od používateľa mclareniak » 31 Dec 2022, 08:20

Ahojte.

Memate niekto skusenost co moze byt za problem ked po vypadku elektriny kotol uz nenabehne a vyhlasi chybu F70?
Na nete som sa zatial dozvedel, ze treba vymenit bud dosku displeja, alebo zakladnu dosku.
Sa mi to zda divne, ze staci aby som mu vypol stavu a treba menit dosky.

Je to presne tento model
obrázok.png
Dik
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Plynový kotol Protherm - chyba F70

Príspevok od používateľa YellowJacket » 31 Dec 2022, 11:19

Urcite si uz ponachadzal nejake info na nete, ale pozri si tretiu odpoved tu:
https://www.modrastrecha.sk/forum/kuren ... amena-f70/

Chlap si to vraj opravil a dava kontakt na seba ak chce niekto radu ( predpokladam za peniaze ). Kazdopadne, pozrel by som vsetky elektrolyty, na oboch doskach, nemas co stratit.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Plynový kotol Protherm - chyba F70

Príspevok od používateľa Jirka84 » 31 Dec 2022, 11:29

Sice Ti neodpovím k Tvému problému, ale předám zkušenost s kotlem Quantum. Také kondenzační, také s ovládací elektronikou, náhle nešel v nové sezoně nastartovat. Byly nějaké výpadky v síti NN, protože bydlíme "na samotě kousek od lesa"...
Po čtvrtém pokusu o start spadával do chyby. Po telefonické poradě s origo servisem: "připravte se, že je asi
vadná elektronika, stojí cca xy,-Kč atd..". Přijel človíček, který evidentně věděl, co má měřit, abych "to" zkrátil.

Odpojil "zapalovací kabel", nasadil novou '"cívku, zapojil a EJHLE, závada po 10i (SLOVY DESETI) minutách byla odstraněna za cca 2000,-Kč i s cestovným a kafe k tomu (panáka 52% domácí jsem si dal jenom já, protože On přijel autem :lol:) . Dodnes kotel běží i po výpadcích sítě (cca 1/2 roku). Jsem v elektro dost dlouho, proměřil jsem si danou vadnou cívku/trafo a dospěl k názoru, že má asi mezi závitový zkrat, který nedovolí elektronice (vodič vedoucí k ovládací desce) povolit další krok v činnosti kotle. Elektroniku jsem si prohlídl a viditelnou "závadu" neviděl.
Prostě dnes všemu vládnou čipy z "CE", takže obyčejná sirka slouží už jenom pro zapálení "táboráku v lese". Budeš asi muset otevřít šrajtofli a nechat vydělat (ne se nechat okecat) skutečnému servisákovi (nehledej odpověď u třetího piva se sousedem).

PS ne každý servisák je taky elektronik , dokonce natolik odborně zdatný, aby opravil na koleně desku atd..

Veselého silvestra Ti upřímě přeje a po Novém roku po bezvedomí hurá do pracovního procesu....
navíc radí Jirka z Moravy
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Plynový kotol Protherm - chyba F70

Príspevok od používateľa mclareniak » 31 Dec 2022, 12:55

YellowJacket napísal:
31 Dec 2022, 11:19
Urcite si uz ponachadzal nejake info na nete, ale pozri si tretiu odpoved tu:
https://www.modrastrecha.sk/forum/kuren ... amena-f70/

Chlap si to vraj opravil a dava kontakt na seba ak chce niekto radu ( predpokladam za peniaze ). Kazdopadne, pozrel by som vsetky elektrolyty, na oboch doskach, nemas co stratit.
Dik to mam vsetko na nete pozrete a aj som mu pisal, tak uvidim co odpise. Kotol sa po nejakom case sam rozbehol, takzatial ide. Nebudem pichat do ho..a kym nesmrdi. Az sa to zopakuje potom jasne pokukam kondiky a relatka a co sa bude dat.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Plynový kotol Protherm - chyba F70

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 31 Dec 2022, 12:57

co sa tyka nenabehnutia po vypadku, tak ano, u zariadeni, ktore bezia nonstop je to bezna vec. vacsinou je problem kondik, pocas prevadzky je nabity, ale pri zapnuti dostane prudovy naraz a ten ho odrovna.
alebo ako tu pisal jirka, kotol ma vzdy maly plamienok, aj ked nehreje. takze ak oddide zapalovacia cievka, tak to pocas prevadzky nezistis, lebo je potrebna len pri zapnuti.
skus nejakeho servisaka, nie vyrobcu.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 988
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Plynový kotol Protherm - chyba F70

Príspevok od používateľa budvar10 » 31 Dec 2022, 13:49

Ja by som odporúčal skontrolovať spoje lupou. Všade sa používa bezolovnatá spájka so striebrom a tá ma tendenciu praskať, . Hlavne sa to stáva v zariadeniach namáhaných tepelne a vibráciami. Spoje stačí preletovať klasickou spájkou SnPb, ktorej predaj a výroba je už zakázaná v EU, okrem starých zásob.
Samozrejme môže sa stať, že odídu aj súčiastky ako kondenzátory a pod., a často je to v dôsledku týchto studených spojov.
Takto som si opravil aj ja svoj Protherm Medveď kotol, alebo varnú dosku Elektrolux ale napríklad práčku Samsung už nie, keďže dosky boli zaliate v nejakom pružnom plaste. Keď som sa pýtal na náhradný diel, bolo mi povedané, že 180e + cesta technika zo Žiliny (lebo tam je vraj autorizák) + práca. Cesta a práca bez 100% istoty opravy. Takže som práčku rovno kúpil novú.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Plynový kotol Protherm - chyba F70

Príspevok od používateľa mr.dred » 31 Dec 2022, 14:03

pocitujlasku napísal:
31 Dec 2022, 12:57
kotol ma vzdy maly plamienok, aj ked nehreje. takze ak oddide zapalovacia cievka, tak to pocas prevadzky nezistis, lebo je potrebna len pri zapnuti.
Éra večných plamienkov už dávno prešla a u kondenzátov som ju ani nikde nepostrehol. Bola to záležitosť atmosférických , turbo kotlov a bájnych prietokových ohrievačov...
Pri výpadku energ. siete a jej znovunahadzovaní vzniká v sieti nespočetné množstvo rušivých impulzov, ktoré dokážu "rozhodiť" činnosť nie len procesora v kotli... Tam to musí byť ošetrené hlavne kvôli bezpečnosti a každý neželaný - nebezpečný stav zhadzuje do chyby, aby nedošlo k úniku a nechcenému nahromadeniu výbušnej zmesi. Pri korektnom nábehu napájania prebehne diagnostika čidiel a až potom je možné kotol spusťiť. Ak pri tej diagnóze dôjde k ďašiemu - a niekedy aj viacnásobnému "nabrnkaniu" napájania a stav nejakého čidla sa zapísal ako nevyhovujúci, tak sa to nespustí... V takom prípade reštart - možno aj viacnásobný väčšinou pomôže.
2
Obrázok 2
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Plynový kotol Protherm - chyba F70

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 31 Dec 2022, 17:29

urcite? svokra nedavno menila v byte plynovy ohrievac za novy, kondenzacny a normalne tam cez otvor vidis stale plamienok
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 988
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Plynový kotol Protherm - chyba F70

Príspevok od používateľa budvar10 » 31 Dec 2022, 17:52

Napr. stacionárny ATTACK PLQ je s plamienkom.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Plynový kotol Protherm - chyba F70

Príspevok od používateľa mr.dred » 31 Dec 2022, 17:58

pocitujlasku napísal:
31 Dec 2022, 17:29
urcite?
mr.dred napísal:
31 Dec 2022, 14:03
u kondenzátov som ju ani nikde nepostrehol
..až bude príležitosť a nezabudneš, daj sem typ kotla...mňa to zaujíma, ako to previedli (bez irónie) - pozriem si zostavu :agree:
V mojom - už staršom Samsungu sú horáky na vrchu a oheň horí - tlačí ho vzduch zvislo nadol. Pri štarte - po vytvorení zápalnej zmesy hodí iskru...Plamienok by sfúklo ešte pred vytvorením zmesy...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Plynový kotol Protherm - chyba F70

Príspevok od používateľa mr.dred » 31 Dec 2022, 18:03

budvar10 napísal:
31 Dec 2022, 17:52
stacionárny ATTACK PLQ je s plamienkom.
- Ale nie je kondenzačný !!
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok