Tyristorovy menic - Rsense

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Tyristorovy menic - Rsense

Príspevok od používateľa YellowJacket » 10 Jan 2023, 19:03

Dobry vecer,

kamaratovi stolarovi pri praci na jednom zo strojov ( hoblovacka ) zrazu vyhodilo istic, po nahodeni stroj chvilu siel, a po case sa len vypol a uz nesiel zapnut. Istic tentotkrat nevyhodilo.
Po rozobrati tam bola vcelku jednoducha doska - 4 fastony a to: AC vstup z transformatora a vystup na motor. Na AC som nameral napatie, na motore nic. Doma som zistil, ze odisiel (zrejme) Rsense rezistor 0.1R/5W , tyristor bol v poriadku aj vsetky polovodice. Nemal som takyto rezistor, tak som tam dal docasne 3 paralelne 0.68R/5W. Vyskusal som to na ziarovke, vsetko ficalo, tak som to soel nahodit. Motor sa rozbehol, vsetko vyzeralo OK, tak som mu povedal, nech ide na co najmensi vykon pre istotu, kym sa suciastka vymeni.
Po asi 15 minutach prace znova zhodilo istic, po nahodeni vraj znova stroj chvilku fungoval a potom opat vypol. Ta ista chyba - rezistor odisiel, vsetko ostatne je v poriadku.

Moja otazka znie - co moze sposobit, ze odide len tento rezistor? 3 paralelne rezistory s max vykonom 5W predsa znesu viac prudu ako povodny 5W, to ma prekvapilo. Jediny argument totiz, ktory mne napada je, ze tiekol vacsi prud ako by mal a rezistory to nezvladli. Moze byt dovod poskodeny motor?

Detaily stroja ( nominalne napatie motora, vstupne ac napatie atd ) vam napisem zajtra, tieto veci som si nepoznacil. Co sa elektroniky tyka - tyristor je BT151, rezistor ma oznacenie 5W0R1J. Cast schemy v prilohe.

Dakujem za kazde nakopnutie.
Prílohy
IMG_20230110_184734.jpg
IMG_20230110_140822.jpg
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Tyristorovy menic - Rsense

Príspevok od používateľa miso156 » 10 Jan 2023, 19:16

Ako si zistil ze tyristor je ok?
Len tym ze sa motor rozbehol, alebo si aj meral prud (napatie na 0.1R) a videl ze tyristor spina a teda generuje zapinacie uhly.


Pytam sa, lebo ak je tyristor v trvalom skrate tak motor ide ale vzdy na maximum.
0
Naposledy upravil/-a miso156 v 10 Jan 2023, 19:35, upravené celkom 1 krát.
"No pain, no gain." (KC238)

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Tyristorovy menic - Rsense

Príspevok od používateľa breta1 » 10 Jan 2023, 19:26

vadná dioda připojená k motoru?
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Tyristorovy menic - Rsense

Príspevok od používateľa YellowJacket » 10 Jan 2023, 19:28

Tyristor som odmeral multimetrom, diodovym testom - cervena na anodu, cierna na katodu, gate som prepojil s anodou. Merak ukazal nulu. Ked som rozpojil gate od anody, merak ukazal OL. Kedze meranie ukazalo ze je v poriadku, pripojil som miesto motora ziarovku, ako som spominal. Ziarovka potenciometrom menila jas.
Kamarat mal po vymene rezistora pusteny stroj zopar minut, bol som tam, motor bezal ( s potenciometrom v strede ). Tyristor znesie maximalny prud 100A na 10ms podla datasheetu, takze mozno preto prezil spicku, ak bola ozaj len kratku dobu. Otazka je preco z nicoho nic dojde k tomuto zlyhaniu. Viem to nejako zistit? Pristup na meranie tam velmi nie je, neviem ci dosiahnem rovnaky stav aj s pripojenou ziarovkou.

breta1: diodu som meral von z obvodu diodovym testom. Vyzera byt fajn ( priblizne 0.6V v priepustnom smere, OL v zavernom ).

// ak by bol tyristor trvale otvoreny, motor by predsa bezal na plne otacky, neznicilo by to predsa ani tyristor, ani rezistory ( za predpokladu, ze pracovny prud nepresahuje ich maximum ). Preto som sa aj opytal, ci nemoze byt na vine poskodeny motor.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Tyristorovy menic - Rsense

Príspevok od používateľa miso156 » 10 Jan 2023, 19:41

Moze byt aj poskodeny motor ktory vytvara zvyseny odber prudu.
Avsak ak je to zariadenie dobre navrhnute, tak riadiaca slucka by mala stiahnut prud (zvysit zap. uhol) a tym by mal byt na 0.1R opat spravny ubytok (aj strata).

Druha vec je, ze motor je indukcna zataz (pomaly narast prudu po zopnuti uhla), avsak v poruche sa stane tvrdou rezistivnou. Nuz a sietove napatie pripojene na 0.1R =katastrofa, odpor poruchoveho motora som zanedbal.
A teda bocnik zhori skor ako slucka zareaguje.
(Len jedna z vela moznosti.)
0
"No pain, no gain." (KC238)

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Tyristorovy menic - Rsense

Príspevok od používateľa Atlan » 10 Jan 2023, 20:47

Odpoj vodice od motora, a zmerja izolacny stav.
Moze byt uhlilovy prachc rozfukany po motore a ked to pripojis na plne napatie natiahne obluk.

Toto su len parodie na 5w odpory, priste drat ktory je ten odpor navinuty nezvladne prudke zvysenie prudu.

V kazdom pripade hladaj chybu, moze byt chyteny aj rotor alebo komutator.
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Tyristorovy menic - Rsense

Príspevok od používateľa YellowJacket » 11 Jan 2023, 10:51

Motor som pozrel len to, co som vedel, merak na meranie izolacneho stavu zial nemam k dispozicii, ale ked mi skonci dovolenka, vedel by som motor vziat premerat do prace, tam mame megmet. Uhliky su fajn, motor sa toci rukou relativne lahko. Foto stitku v prilohe.

Kedze mi dosli vykonove rezistory s tak nizkym odporom, tak som sa rozhodol tam dat na prasaka kus nie moc hrubeho vodica, kedze tyristor kratkodobo znesie vysoku prudovu spicku, spolieham sa na zhodenie istica. A to sa aj stalo: skusil som motor zapojit bez zataze, bez prevodovky, na najnizsich otackach nastavenych potenciometrom ( za funkcnych okolnosti sa v tejto polohe stroj normalne rozbehol aj so zatazou ). Po zapnuti sa okamzite zacalo dymit z dosky, ale motor sa rozbehol. Vypol som to, premeral, vsetko bolo fajn, tak som to zapol znova a uz len ten vodic pouzity miesto rezistora vystrelil z dosky a zhodilo istic. Na doske opat vsetko prezilo, po naspajkovani dalsieho vodica som dosku znova skusil so ziarovkou ako zataz, skusil som aj ventilator ako indukcnu zataz a vsetko fungovalo ako ma.
Z toho usudzujem, ze na vine bude predsa len motor. Nic ine mi totiz nenapada. Na vstupe dosky je AC 230V meranych naprazdno ( bez pripojenia dosky ), a dostava sa tam cez dva transformatory. Toto napatie sa mi nepodarilo zmerat pod zatazou, nestihol som :)
Prílohy
IMG_20230111_100718.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Tyristorovy menic - Rsense

Príspevok od používateľa YellowJacket » 11 Jan 2023, 11:32

//UPDATE:

Vyriesene - motor sa vzal premerat panovi, ktory sa specializuje len na motory, je poskodeny. Dakujem vsetkym za rady.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok