Genius 5.1 4000 brum

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Genius 5.1 4000 brum

Príspevok od používateľa Radus » 03 Mar 2023, 13:40

Zdravím vospolok, kolega mi doniesol toto repro s tým, že keď je aj reprak v st-by tak hučí. Ticho, ale nedá sa pri tom spať. Pri vyskúšaní som naozaj zistil že repro si ticho pradie sieťovým brumom aj keď je v režime stby. Pohľad do schemy samozrejme všetko prezradali a to že vypnutie do stby vypne tak jedine displej :) Ostatne všetko beží (...no proste, myslíme ekologicky :)). Rozmýšľam že tam prirobím relé ktoré by pri stby vyplo napájanie pre koncové zosilňovače, ale jedine čo pri stb zhasne je displej, tak som rozmyšľal že sa na neho nejak chytnem. Odtial:
St-bya.JPG
na niečo take:
St-by.JPG
St-by.JPG (15.28 KiB) 1595 zobrazení
Stretol sa stým niekto? Neriešil? Myslíte že to bude mať nejaké úskalia?
Schemu som lepšiu nenašie....
Ďakujem za názor. R.
Prílohy
genius_sw-hf5.1_4000_sm.pdf
(509.85 KiB) 35 stiahnutí
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Genius 5.1 4000 brum

Príspevok od používateľa Sani1 » 03 Mar 2023, 14:25

Nebudú "lupance" pri odpájaní a pripájaní napájania?
Tuto ,týpek riešil niečo podobné uzemnením vstupu
image.png
EDIT:
A nemal by to robiť tento tranzistor?
image.png
Tá schéma je fakt mizerná
0
Naposledy upravil/-a Sani1 v 03 Mar 2023, 14:34, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Genius 5.1 4000 brum

Príspevok od používateľa jezevec » 03 Mar 2023, 14:33

Jestli to před tím nebrumělo a filtrační elyty jsou v pořádku, tak často to dělá ten hnědý sajrajt, co tam bývá napatlaný. Stačí jej očistit.
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Genius 5.1 4000 brum

Príspevok od používateľa Radus » 03 Mar 2023, 14:44

Skôr som myslel nato aby aj zbitočne neťahali elektrinu koncáky - síce je to len cca 10W, ale aj tak - den/noc...
Ked ho pripojim do elektriny tak to moc nelupne, tak hádam to veľmi lupať nebude...
//Inak, pri niektorých verziach 2030tok sa mi aj stávalo že keď som natvrdo uzemnil vstup, tak sa vedeli aj rozkmitať...nemali to moc radi...neviem prečo...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Genius 5.1 4000 brum

Príspevok od používateľa Dolfi » 03 Mar 2023, 16:24

A prečo to zákazník nepripojí cez predlžovačku s vypínačom a keď to nepoužíva, tak nestúpi na vypínač ...?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Genius 5.1 4000 brum

Príspevok od používateľa Radus » 03 Mar 2023, 16:42

Povedz sám, chcelo by sa ti vstavať z postele keď je nato ovladač? Mňa by teda takáto konštrukcia nasrala :) Aj tak by osm to najradšej hodil cele do koša. Proste konštruktersky skvost :)
//Už ani neviem či moje riešenie bude schodné, kedže to vyzerá tak že tá ovladacia doska je v tej prednej časti nejak vlepená a nedá sa k tomu dostať...no hruza des...
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Genius 5.1 4000 brum

Príspevok od používateľa Atlan » 03 Mar 2023, 18:09

Ale zato to ma CE :D
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Genius 5.1 4000 brum

Príspevok od používateľa TomasNM » 09 Mar 2023, 22:37

Dolfi napísal:
03 Mar 2023, 16:24
A prečo to zákazník nepripojí cez predlžovačku s vypínačom a keď to nepoužíva, tak nestúpi na vypínač ...?
Vypinanim sietoveho napajania to moze narobit viac problemov ako uzitku.
Pradavno som kupil sadu 5000. Tam mi stacilo raz nastavit potenciometre a hotovo, ostatne sa uz nastavovalo zdrojom zvuku. Slaba stranka tejto sady boli slabsie vysky v satelitoch, inak zvuk a vykon OK.
Potom som kupil sadu 5050 V2. Tam uz bolo vsetko nastavene elektronicky a tu bol NAJVACSI PROBLEM - po vypadku napajania to vsetky nastavenia zabudlo a po novom starte som to musel nastavovat znova.
Teraz mam doma kombo, subwoofer 5000, zbytok 5050 V2 (ten ma lepsie vysky na satelitoch) a som spokojny.
Na subwoofer 5050 V2 uz 12 rokov sada prach, rovnako aj na ostatne bednicky z povodnej sady 5000.
image.png
image.png
image.png (48.46 KiB) 1444 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Genius 5.1 4000 brum

Príspevok od používateľa mr.dred » 10 Mar 2023, 00:21

Trošku OT...dúfam, že nevadí..
Tiež mi kedysi srdcko pišťalo po Géniuse - lákalo ma "drevené" prevedenie..a niektoré pozítivne recenzie...ale dobre že som odolal... Po pár mesiacoch/rokoch táto zostava padla svojimi vlastnosťami na úplný spodok takéhoto prevedenia... Kúpil som po čase za dobrú cenu zánovnú zostavu Yamaha - 2x trojpásmo hl.repro, 3x dvojpásmo ceter+zadné a sub... Je pravda,že Yamaha má trošku "ostrejší" zvuk na výškach, ale ubrať sa dá vždy...V receiveri sa to doladiť dá. Všetko je to v klavírovej čiernej - vysokoleštenej a hlavne zachovalej, bez škrabancov tak že aj maminka bola spokojná :lol:
Porovnával som to raz z Geniusmi čo mi prišli na opravu - rozostavenými identicky v miestnosti a rozdiel bol asi taký, ako keď porovnáte zvuk zo starého TV - ktorý mal ešte veľký objem skrine a dnešné placky...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Genius 5.1 4000 brum

Príspevok od používateľa mr.dred » 10 Mar 2023, 13:30

..ma napadlo... ak ten hluk/brum od začiatku nebol ??
Raz som riešil nejaké Sony DK a rozdiel v potenciáloch GND u dosky s koncovými stupňami a vstupkou bol rádovo niekoľko milivoltov, čo evidentne mohlo vnášať "ruch"po GND do zosilňovačov.. Príčinou bol "uhnitý" pletenec GND prepojenia na doske KS. Nebolo to vidno, lebo ako ináč...bolo to "zagebrené" nejakou teplom-degradujúcou hmotou proti mech. poškodeniu...
Určite skontroluj všetko káblovanie a tiež prítomnosť toho "lepiaceho sajrajtu" - aj pod veľkými súčiastkami (filtr. kondenzátory, konektory, trafo...) a preventívne ho odstráň..určite už bude zdegradované a čiastočne vodivé.... v tej dobe to bolo - dovolím si tvrdiť - plánované kurvítko !
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Genius 5.1 4000 brum

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 10 Mar 2023, 13:54

mr.dred napísal:
10 Mar 2023, 00:21
Trošku OT...dúfam, že nevadí..
Tiež mi kedysi srdcko pišťalo po Géniuse - lákalo ma "drevené" prevedenie..a niektoré pozítivne recenzie...ale dobre že som odolal..
Ja som rodicom kupoval este za slovenske koruny nieco ako genius, ale v ciernom (znacka DTK). vnutro +- rovnake. Bral som rovno z kamiona prvy kus, ktory sa priviezol pre strednu europu :)
Ale k veci. tie bednicky su pripojene na telku, a doteraz idu bez jedineho problemu. ako nahrada tych repracikov v telke pre nenarocnych ludi su uplne postacujuce.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď