Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Príspevok od používateľa cs001 » 09 Júl 2023, 14:45

Kolega mi doniesol k oprave vysávač Zelmer1600W. Vysypané je ložisko. To by nebol problém. Problém je že neviem rozobrať motor. Neviem dať dole plechový bubon ktorý kryje vrtuľu ventilátora. Matica ventilátora šla dole bez problémov, vrtuľa je voľna. Ten plech, podľa videí (iných vysávačov by mal ísť dole ľahko) ja keď ho dávam dole tak akoby mi ho vracala nejaká pružina. Nechápem čo ho tam môže držať .
Nemáte niekto skúsenosť s týmto motorom (vysávačom)?
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Príspevok od používateľa Ilija » 09 Júl 2023, 18:02

Fotka by tu určite pomohla, len sa obávam že sa tu mení celý motor ...
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Príspevok od používateľa enigma » 09 Júl 2023, 18:57

čerez čega ceo motor ?
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Príspevok od používateľa cs001 » 09 Júl 2023, 19:28

...nerozumiem reči tvojho kmeňa... :wink:
Pripájam foto
Ten plechový kryt by mal isť dole, už som hu trochu dodrbal pri pokusoch o otvorenie, ale to sa da vyklepať. Len on sa pohne len toľko čo tam strčím skrutkovač. Matica je dole to nebol problém vrtuľa je voľna. Nerozumiem tomu...
Na nete je kopa videí z iných vysávačov, kde to ide ľahko dole, problém je uvoľniť maticu.
žeby Zelmer tam mal niečo špeci? Zajtra to skúsim upnúť do zveráku (doma nemám) a skúsim tým točiť...
Prílohy
20230709_190918.jpg
20230709_190944.jpg
20230709_191429.jpg
20230709_191509.jpg
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Príspevok od používateľa enigma » 09 Júl 2023, 19:49

ako prvé .... bolo to pre iliju ... tak že si ani nemohol rozumieť .
ako druhé .... neskúšal si to o stupienok vyššie otvárať tým skrutkovačom ?
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Príspevok od používateľa cs001 » 09 Júl 2023, 20:07

ten bubon je z jedného kusu, výlisok.
Zda sa mi že vo vnútri toho bubna je nejaký plast, možno to treba pootočiť aby sa uvoľnil. :x
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 09 Júl 2023, 21:07

A zablokovat hriadel a skusit to odskrutkovat?
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Príspevok od používateľa Ilija » 10 Júl 2023, 07:55

😃sú to motori s kmeňu "hoď, a kúp si nový "....
Tu dúfam že aj v Sk sa dá kúpiť nový motor za 30e..?
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Príspevok od používateľa mclareniak » 10 Júl 2023, 08:31

Alebo skusit tenkym reznym kotucikom rozrezat z boku urcitu cast ze ci to je privarene alebo preco to tak drzi.
A potom pri skladani to s kuskom pozink. plechu zacinovat.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Príspevok od používateľa cs001 » 10 Júl 2023, 11:58

Záhada hlavolamu vyriešená. Motor je rozobraný, ešte uvoľniť štíty a vybrať ložiska.
Použitá metóda, " keď to nejde silou, je treba použiť väčšiu silu". Nič sa nepolámalo. Akurát bude treba vyklepať na bubne tie pozohýbané časti.
Ešte mám jeden taký istý vysávač s rovnakou diagnózou, tak tam použijem inú inteligentnejšiu metódu.
Kolega mi dal dva rovnaké vysávače, aby som mu z nich poskladal aspoň jeden. Na tom druhom ešte nefunguje navíjač šnúry. A ešte bude potreba všetko vyčistiť(stale keď niečo opravujem, tak to vyčistím "do nova") a preveriť či funguje regulácia.
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Príspevok od používateľa cs001 » 10 Júl 2023, 12:37

to Iliija:
Vieš ja som človek zvedavý a opravujem všetko na čo sa dajú zohnať náhradné diely, alebo nejakým iným spôsobom opraviť. Niekedy tomu venujem toľko času, že iný by to už dávno vzdal a zahodil. Myslím ale, že takých (hlavne staršie ročníky) je tu viacej.
Nedávno som opravoval Setopbox, skratoval pidi SMD kond v regulátore 1,8V , po výmene OK. Nikto to nechcel opravovať, oprava nerentabilná. Venoval som tomu dosť času, ale podarilo sa.
A posledná oprava projektor EPSON. Z firmy prišiel list, že projektor je neopraviteľný. Chyba v napájacom zdroji výbojky (ballast). Ten ballast sa pritom da objednať za 50-100€ z Číny. Problém bol odpálený neoznačený tranzistor, ktoré mal našťastie jeden prechod OK takže PNP (D2pack). Všetky FETy a diódy boli OK a boli na 600V predpokladal som aj ten tranzistor. Nakoniec mi ho poslali z firmy. Vôbec som netušil že PNP tranzistor 2SA2142, 600V/0,5-1A, je taký úzky profil. Ďakujem zástupcovi EPSON.
Aby som sa k nemu dostal, musel som rozhádzať celý projektor (ešte že som si fotil postup rozoberania Ballast bol úplne pod všetkým. Dvakrát som to rozobral, dvakrát zložil (zložiť to nie je až také jednoduché). Ak by som si mal vyúčtovať toto, tak sa zákazník nedoplatí. A dvakrát sa mi zvýšili 3 skrutky. Myslel som, že na druhýkrát už neostane ani jedna zvyšná.
Opravu Plazmy Panasonic, to som odmietol. Ak by to bolo pre mňa tak by sa to dalo ale cena by sa mohla vyšplhať do 200€ pri výmene modulov. A pri výmene predpokladaných odpálených tranzistorov jeden za 8€, je ich tam 10 a dva moduly čo sa neopravujú jeden po 25-30€. A ešte u plazmy je riziko "naťuknutej" obrazovky, to by ma potom trafilo.
Neteri som opravil kávovar, inak by bol na vyhodenie, atď, atď....
Prílohy
Test projektora po oprave
Test projektora po oprave
Niečo zvnutra
Niečo zvnutra
Niečo zvnutra
Niečo zvnutra
Niečo zvnutra
Niečo zvnutra
Balast
Balast
Tranzistor
Tranzistor
3
Obrázok 3
Naposledy upravil/-a cs001 v 10 Júl 2023, 18:18, upravené celkom 2 krát.
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Príspevok od používateľa enigma » 10 Júl 2023, 17:46

a si si celkom istý že to bola práve plazma ? nebol to iba LED ( OLED ? QLED ? ) koľko ja sledujem , tak plazma TV sa prestala vyrábať niekde okolo roku 2009 ......
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Príspevok od používateľa cs001 » 10 Júl 2023, 17:55

Bola to tato s E na konci, viď foto. Na nete je veľa videí, ako na servis. Tato blikala 7x.
Aká bola stará neviem. A koľko mala "nabehané" by sa dalo zistiť cez servisné menu.
Keď som opravoval svoj SONY Trinitron (jeden z posledných s CRT) tak mal nabehané 18000 hodín, co vychádzalo na cca 8 hodín dennej prevádzky. Ešte po oprave fungoval 2-3 roky, potom odišla obrazovka...
Prílohy
plasma.jpg
20230623_140421.jpg
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Príspevok od používateľa cs001 » 10 Júl 2023, 19:55

Ešte sa vrátim k motoru Zelmer. Aby ste nepovedali, že si to chcem nechať pre seba. Môže to niekomu v budúcnosti pomôcť.
Na foto je v rozloženom stave už s novými ložiskami.
Problém s rozoberaním bol v tom, že plastový stator bol v tom bubne tak natesno, že keď som sa snažil ten bubon nadvihnúť tak to išlo aj s tým statorom, ktorý je pripevnený k štítu 4mi skrutkami. Preto to aj tak divne pružilo.
Ten stator bol vlastne akoby prilepený zoxidovaným bordelom k plechovému bubnu.
Možno to stačilo vystriekať WDčkom, nechať trosku pôsobiť a otáčaním bubna uvoľniť.
To skúsim potom na druhom motore ak nebude chcieť povoliť.
Ešte Vám prezradím fintu ako vybrať ložiska alebo len krúžok z rozsypaného ložiska z hliníkového ložiskového štítu. Stačí jednoduchá fyzika. Malým horáčikom nahriať hliníkový ložiskový štít. Tepelná rozťažnosť hliníka je násobne väčšia ako ocele, takže potom stačí už len ťuknúť so štítom o nejakú podložku a ložisko alebo krúžok vypadne samo...
Prílohy
Motor rozobrany s novymi ložiskami
Motor rozobrany s novymi ložiskami
Detail statora
Detail statora
Ložisko bez guličiek
Ložisko bez guličiek
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Príspevok od používateľa enigma » 10 Júl 2023, 20:43

hliníkový stred ložiska ????? to som ozaj ešte nikde a nikdy nevidel , a to mi rukami prešli všeliaké ako motory tak aj ložiská ....
ložiská si natlkal kladivom , alebo si ich zohrial na jednoplotenky ? ( cca 100°C )
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Príspevok od používateľa Atlan » 10 Júl 2023, 20:48

Hlavne tam daj. Loziksa s C3 na konci
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Príspevok od používateľa Ilija » 10 Júl 2023, 21:02

Klobúk dolu za ten všetok entuziazmus!
Ja som s toho stredného ročníka ...-asi 47 zateraz .😃

Skorej som si aj ja dal záležať na opravu neopraviteľných vecí, (často aj lepšie riešenie než to fabricky to je), len už naposledy chronycky mi chýba čas, lebo som všade, len najmenej tam kde by som.mal byť najviac -doma s rodinou ..., a tak sa už často vykašlem na nejaké veci....

Napríklad keď vidím ako to fabriky vyrábajú - Gorenje práčka dvere- do ročníka 2012 na dverách nikedy nič som neopravoval, nasledovný model si chce často meniť rúčku dverí (5€ plus servis), a od roku 2017- nedovoľujú nič meniť , než celé dvere so šarkou (Enigma ma opravý), (ktoré sú ťažké, a ľahko odkvacnú), a to je 50€ plus servis!

Tak z toho vyplýva, že je dôležité len zákazníkovi vytiahnuť čo viac €, a to je akoby zamotané do nejakej zelenej stužky lebo je to vraj ekologicky, tak sa ím vykašlem na to!
Skratka....
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Príspevok od používateľa cs001 » 10 Júl 2023, 21:32

Odpoviem Vam fotografiami.
To Atlan:
C3, ZVL, len nemali v prevedeni 2Z, hadam vydržia.
To Enigma:
Áno natĺkal som kladivom za pomoci takého nástroja. Myšlíš, že to je zlé?
Dal som tam zelený Loctite, osky sa mi zdali na môj vkus dosť voľné.
Ten nastroj +3D doporučujem, pre teba. Neviem ako si z fotky vydedukoval, že ložisko bolo z hlinika. Musel som ten krúžok odbrusiť. Nemám sťahovák a rozseknúť ho nešlo.
Nedávno som menil také ložisko v staršej príklepovke Bosch a tam bol oproti tomuto total šmejd.
Opravil som 2x Bosch a 1x Dewalt (takže teraz môžem vŕtať koľko chcem) :-). Majitelia ich vyhodili. Dewalt si nechám Bosch darujem...
Prílohy
Pre Enigmu :-)
Pre Enigmu :-)
Pre Atlana :-)
Pre Atlana :-)
Pre Enigmu :-)
Pre Enigmu :-)
Pre Enigmu :-)
Pre Enigmu :-)
Pre Enigmu :-)
Pre Enigmu :-)
Pre Enigmu :-)
Pre Enigmu :-)
0
Naposledy upravil/-a cs001 v 10 Júl 2023, 22:08, upravené celkom 3 krát.
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Vysávač Zelmer ako rozobrať motor?

Príspevok od používateľa cs001 » 10 Júl 2023, 21:33

Navrhujem tému uzavrieť...
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok